Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 marca 2011 r.
12:29
Edytuj ten wpis

Wędzonka z barmana, czyli petujemy, aż się kurzy

0 3 A A
79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia.  (Archiwum)
79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia. (Archiwum)

Kelnerki i barmani wniebowzięci. Konsumenci antynikotynowi także. Konsumenci-palacze mniej. Od 119 dni nie wolno palić w miejscach publicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od czterech miesięcy – czyli od 15 listopada zeszłego roku – obowiązuje ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Przed wejściem nowych przepisów w życie właściciele lokali straszyli, że to koniec ich branży, że klienci przestaną przychodzić, lokale upadną i setki osób żyjących z gastronomii wylądują na bruku. Protestowali też palacze.
Zasłona dymna

Dziennikarze z ogólnopolskich mediów: palący Jacek Żakowski i palący Piotr Najsztub dowodzili, że to zamach na ich wolność. Że ustawa dyskryminuje palaczy, tworząc z nich ludzi drugiej, gorszej kategorii.

– Zakaz palenia w miejscach publicznych jest potrzebny – uważa Wojciech Olszewski, właściciel restauracji wegetariańskiej "Owca cała” w Zamościu.

– Ubrania klientów przesiąkają brzydkim zapachem, nie można do lokali wprowadzać dzieci, a serwowane jedzenie w oparach tytoniu traci smak. W mojej restauracji i bez ustawy palić nie wolno – dodaje Olszewski, który przyznaje się do nałogu. – Jestem palaczem, ale staram się nikomu nie przeszkadzać…

"Owca cała” nie odczuła obowiązujących od listopada przepisów i się ich nie bała. Ale właściciele większość lokali, w których można było swobodnie palić, zastanawiali się, jak zareagują klienci.

Z okazji jubileuszu wprowadzenia nowych przepisów (4 miesiące obowiązywania) Stowarzyszenie Manko (organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl) przeprowadziło szereg badań zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

Petowanie popieramy

79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia. Jedynie niewiele ponad 20 proc. lokali wydzieliło sale dla palących bądź palarnie. I dobrze zrobili, bo 68 proc. palaczy popiera zakaz palenia w miejscach, gdzie przebywają niepalący i 84 proc. antynikotynowców uważa, że w ich towarzystwie palić się nie powinno.

Barman wędzony

– Nie palę ze dwadzieścia lat, a może więcej? To chyba już jestem niepalący, prawda? – zastanawia się Michał Mirzewski, historyk z wykształcenia, pracujący w prywatnej firmie z branży budowlanej. – Więc jako antynikotynowiec chwalę sobie lokale bez dymu. Pamiętam, jak biegłem kiedyś do lubelskiej Chatki Żaka na koncert czy spektakl. Chciałem się dostać do budynku drzwiami od strony barku. Jak zwykle zrobiłem głęboki wdech, żeby dobiec na salę widowiskową i… szok. Nie ma dymu, mogę normalnie oddychać. To mi uświadomiło, że weszły nowe przepisy – opowiada Michał, który dorywczo pracował w gastronomii i za najgorszą katorgę uważał totalne uwędzenie dymem.

– Po kilku godzinach za barem sam już nie czułem tej zawiesiny, ale w domu koszmar. Nie wiadomo, czy ciuchy na balkon czy do pralki. A głowę pod kran? Zazdrościłem łysym – żartuje.

Stowarzyszenie Manko zapytało 400 osób pracujących w branży gastronomicznej i rozrywkowej. Prawie 74 proc. popiera zakaz palenia. 48,3 proc. ankietowanych odczuło pozytywne skutki zakazu dla swojego zdrowia lub samopoczucia.

– Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób (dane Główny Urząd Statystyczny za 2010 rok – przyp. red.) – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl

Uciekali, aż się dymiło

W 40 losowo wybranych lokalach w Polsce zbadano powietrze przed i po wprowadzeniu nowego prawa. Z badań wynika, że aż w 40 proc. lokali, jakość powietrza się nie polepszyła! Dlaczego? Właściciele nie dostosowali ich do wymogów ustawy. Nie było wydzielonych pomieszczeń dla palących i kiepsko działała wentylacja.

– Tymczasem w lokalach, w których nowe regulacje prawne są ściśle przestrzegane i dymu jest mniej, zaobserwowano większą liczbę klientów niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane – mówi dr n. farm. Maciej Goniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który nadzorował badania czystości powietrza. – Obecne przepisy nadal nie zapewniają wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych – dodaje doktor.

Wolnoć dymku w swoim domku

A co mają zrobić ci, którzy lubią palić, chcą palić i nie mają zamiaru rzucać nałogu?

– To nie jest tak, że palić w restauracjach czy pubach nie wolno. Jeśli właściciel wydzieli hermetyczne, wyposażone w odpowiednią klimatyzację pomieszczenie, może wpuścić tam palaczy. Wiadomo, że nie jest to łatwe, ale możliwe… Mnie jednak zmiana przepisów cieszy, bo nie palę. Zmiany były potrzebne – uważa Andrzej Gwiazdowski, właściciel pubu Piąta Strona Świata w Zamościu.

Dym po grób

Z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce rocznie około 70 000 osób, a bierne palenie zabija około 8000 osób.

45 proc. palących uważa, że zakaz palenia w miejscach publicznych może zachęcić osoby palące do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Wśród niepalących wiara w pozytywny wpływ zakazu na decyzje o zaprzestaniu palenia jest jeszcze wyższa – uważa tak 57 proc. ankietowanych przez TNS OBOP na zlecenie stowarzyszenia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

– Nowe przepisy budziły strach wśród niektórych Polaków, głównie pracodawców, jednak okazuje się, że niepotrzebnie, bowiem zakaz palenia w miejscach publicznych sprawdza się! – mówi Krzysztof Przewoźniak – przewodniczący Obywatelskiej Koalicji "Tytoń albo Zdrowie”. – Polacy popierają restrykcyjne przepisy, częściej odwiedzają lokale, w tym bary, puby, restauracje, a pracownicy czują znaczne polepszenie warunków pracy – dodaje.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anty / 17 marca 2011 o 07:42
0
Jaki zakaz palenia ostatnio bylem w Tiffozi na meczu ligi mistrzów i tam pali się że aż miło a kelner roznosi popielniczki i twierdzi że on nic nie wie o zakazie więc o czym mowa...
Avatar
milo / 14 marca 2011 o 08:18
0
[quote name='Herr Flik' timestamp='1300026741' post='449797']
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezpieczenie,i idąć tym tokiem myślenia grubi ludzie też powinni płacić jakiś podatek,bo częściej przez otyłość chorują na serce,itp.Wraz ze znajomymi omijamy lokale gdzie nie można zapalić. Chcę się zrelaksować przy piwie i papierosie to nie będę jak jakiś gorszy klient wybiegał na zewnątrz.
[/quote]
[size="5"][/size]??? człowieku Ciebie już trzeba leczyć i to ze składek niepalących (a tych jest więcej) ale tu nie tylko pulmonolog by się przydał ale przede wszystkim psychiatria.
Życzę powrotu do zdrowia.
[quote name='Herr Flik' timestamp='1300026741' post='449797']
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak kto... rozwiń
Avatar
Herr Flik / 13 marca 2011 o 15:32
0
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezpieczenie,i idąć tym tokiem myślenia grubi ludzie też powinni płacić jakiś podatek,bo częściej przez otyłość chorują na serce,itp.Wraz ze znajomymi omijamy lokale gdzie nie można zapalić. Chcę się zrelaksować przy piwie i papierosie to nie będę jak jakiś gorszy klient wybiegał na zewnątrz.
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezp... rozwiń
Avatar
anty / 17 marca 2011 o 07:42
0
Jaki zakaz palenia ostatnio bylem w Tiffozi na meczu ligi mistrzów i tam pali się że aż miło a kelner roznosi popielniczki i twierdzi że on nic nie wie o zakazie więc o czym mowa...
Avatar
milo / 14 marca 2011 o 08:18
0
[quote name='Herr Flik' timestamp='1300026741' post='449797']
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezpieczenie,i idąć tym tokiem myślenia grubi ludzie też powinni płacić jakiś podatek,bo częściej przez otyłość chorują na serce,itp.Wraz ze znajomymi omijamy lokale gdzie nie można zapalić. Chcę się zrelaksować przy piwie i papierosie to nie będę jak jakiś gorszy klient wybiegał na zewnątrz.
[/quote]
[size="5"][/size]??? człowieku Ciebie już trzeba leczyć i to ze składek niepalących (a tych jest więcej) ale tu nie tylko pulmonolog by się przydał ale przede wszystkim psychiatria.
Życzę powrotu do zdrowia.
[quote name='Herr Flik' timestamp='1300026741' post='449797']
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak kto... rozwiń
Avatar
Herr Flik / 13 marca 2011 o 15:32
0
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezpieczenie,i idąć tym tokiem myślenia grubi ludzie też powinni płacić jakiś podatek,bo częściej przez otyłość chorują na serce,itp.Wraz ze znajomymi omijamy lokale gdzie nie można zapalić. Chcę się zrelaksować przy piwie i papierosie to nie będę jak jakiś gorszy klient wybiegał na zewnątrz.
Paczta papierosów kosztuje 10,50zł z czego do producenta trafia tylko 15%, 85% TO AKCYZA - my palacze płacimy ten bandycki podatek i nie mamy żadnych praw! To się w końcu skończy zamieszkami na ulicach ! Mam rozwiązanie : niech NIEPALĄCY zapłacą połowę akcyzy i wtedy MY palacze będziemy sobie kopcić w domach. To na NAS PALACZACH zarabia rząd!Palacze wszystkich miast i wsi - ŁĄCZCIE SIĘ! nie dajmy się zepchnąć do piwnic !A jak ktoś mi powie,że akcyza jest ,żeby później leczyć palaczy to go wyśmieję, bo od tego jest ubezp... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 13 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 127 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 58 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!