Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 grudnia 2016 r.
15:26

Wołanie o ratunek. „Jan Karski. Jedno życie. Inferno”

0 3 A A
Jan Karski w czasie wojny<br />
Jan Karski w czasie wojny

10 grudnia 1942 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych rządu RP na Wychodźstwie w Londynie skierowało do państw sprzymierzonych walczących z hitlerowskimi Niemcami i ich sojusznikami notę dyplomatyczną informującą o masowej zbrodni ludobójczej na Żydach. Dokument powstał w oparciu o materiały z raportu dostarczonego przez Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport po zmikrofilmowaniu został zalutowany w kluczu do zamka firmy „Winkhaus” i tak dostarczony przez emisariusza przedstawicielowi polskiego wywiadu w Paryżu Aleksandrowi Kawałkowskiemu. Ten przez zaprzyjaźnionego dyplomatę przekazał klucz do Londynu. Kiedy Jan Karski dotarł do stolicy brytyjskiej, jego materiały były już opracowywane. Pierwszym tego efektem była właśnie nota przygotowana przez ambasadora w Londynie i zarazem szefa MSZ, hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Prezentujemy dotyczący tego fragment na łamach II tomu trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie. Inferno” pióra Waldemara Piaseckiego. W najbliższych dniach, w związku z rocznicą wydarzenia, wręczony zostanie najbliższym Jana Karskiego akt nominacji i insygnia generalskie. (red)

Spotkanie •

W niedzielę, 6 grudnia 1942 roku Jan Karski spotkał na mszy w polskim kościele ambasadora Edwarda Raczyńskiego pełniącego równocześnie obowiązki szefa dyplomacji. Ekscelencja przywitał się z emisariuszem serdecznie i zaprosił do siebie na poniedziałek rano. Nie odstępujący Kozielewskiego na krok Siudak, od razu to potwierdził.

- Jest pan tu dwa tygodnie, a właściwie dlaczego pan u mnie nie jeszcze był? Zapomina pan starych znajomych? Pewnie, jakby pan nie chodził do kościoła, to w ogóle nie widomo czy bym pana zobaczył… - śmiejąc się skwitował ambasador.

- Jestem w rękach tego człowieka… - odparł Janek wskazując na Siudaka.

- Sugeruje pan… romans? Przecież chyba nawet razem mieszkacie… - Raczyński był w dobrym humorze.

- On zdecydowanie nie jest w moim typie - ripostował Kozielewski ku uciesze ambasadora.

Tylko w mojej obecności

Zameldował się w biurze Raczyńskiego przy Queen’s Gate 70 na rogu Cromwell Road o dziewiątej rano. Szef wojennej dyplomacji polskiej był oficjalnie uroczysty. Po standardowym uprzedzeniu, że nic z rozmowy nie może wyjść poza jego gabinet, powiedział: „W miniony piątek, czwartego grudnia, premier Sikorski wręczył dostarczony przez pana raport na temat niemieckich okrucieństw i zbrodni dokonywanych na Żydach sekretarzowi Wellsowi”. Kozielewski poczuł przypływ dumy. Oficjalnie dowiedział się też, że szef rządu jest w Waszyngtonie, co dotąd otaczane było dyskrecją.

- Jutro lub pojutrze podpiszę notę naszego rządu do Narodów Zjednoczonych w sprawie masowej eksterminacji Żydów. Chcę, żeby przeczytał pan jej aktualną wersję i podzielił się opinią naocznego świadka. Jest to ścisła tajemnica, której nie wyjawi pan, ani przed, ani po upublicznieniu tego dokumentu… - przypomniał.

- Dochowam jej! - energicznie potwierdził Kozielewski.

- Zapraszam do lektury. Niestety tylko w mojej obecności… - Raczyński wskazał stół na którym leżał maszynopis - Proszę notować uwagi, które mi pan zreferuje. Rękopis naturalnie pan pozostawi.

Klucz do zamka firmy Winkhaus. Jan Karski wywiózł zalutowany w nim mikrofilm raportu z okupowanej Polski
Klucz do zamka firmy Winkhaus. Jan Karski wywiózł zalutowany w nim mikrofilm raportu z okupowanej Polski

21 punktów

Sekretarka podała kawę. Ambasador zajął się papierami na swoim biurku. Kozielewski czytał.
Nota zredagowana została w dwudziestu jeden punktach opisując sytuację Żydów w okupowanej Polsce, pokazując działania polskich władz dla jej dokumentowania i informowania opinii międzynarodowej oraz konkretnej pomocy prześladowanym. Konkluzją był apel o powstrzymanie zbrodni do rządów Belgii, Czechosłowacji, Grecji, Francji (rządu De Gaulle’a), Holandii, Jugosławii, Luksemburga, Norwegii oraz Wielkiej Trójki koalicyjnej - Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Sowieckiego.

Pierwszy punkt przypominał, iż rząd polski wielokrotnie „zwracał uwagę cywilizowanego świata” na to, co się dzieje w okupowanym kraju. Drugi mówił o tym, że już w styczniu 1942 roku rządy krajów okupowanych na konferencji w St. James Palace, „uznały za jeden z głównych swych celów ukaranie, przy pomocy legalnej jurysdykcji, winnych tych zbrodni lub odpowiedzialnych za nie, bez względu na to, czy byli oni rozkazodawcami, wykonawcami, czy współuczestnikami”. Także rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, i Związku Sowieckiego w oświadczeniach premiera Winstona Churchilla, prezydenta Franklina Delaono Roosevelta i komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa wzywały Niemcy do zaprzestania terroru i zbrodni. Bezskutecznie. Natomiast kolejne raporty polskie dowodzą eskalacji zbrodni.

Trzeci ujawniał plan „całkowitej zagłady ludności żydowskiej” bez względu na jej miejsce zamieszkania. Czwarty opisywał detalicznie pokazywał etapy rozwoju systemu eksterminacji. Zaś kolejne punkty do osiemnastego włącznie dostarczały wstrząsających przykładów realizacji planu zagłady, w tym od punktu ósmego, getta warszawskiego. Kozielewski dostrzegał obszerne czerpanie z jego opisów wstrząsających realiów dzielnicy żydowskiej oraz bestialstwa wobec jej mieszkańców. Eksponowany był, między innymi, motyw sierocińca Janusza Korczaka. Dwudziesty punkt poświęcony był polskiej pomocy eksterminowanym udzielanej zarówno przez struktury podziemne jak i społeczeństwo. Ostatni był potępieniem zbrodni niemieckich, apelem do Narodów Zjednoczonych o natychmiastową solidarność w tym potępieniu oraz wezwaniem do podjęcia działań dla skutecznego powstrzymania Niemiec w likwidacji narodu żydowskiego.

Powstrzymać przemysłową zbrodnię

Karski:

- Po przeczytaniu projektu noty, byłem pod jej wrażeniem. Spoglądałem na Raczyńskiego z podziwem. Miałem jednak swoje uwagi. Przede wszystkim sugerowałem, aby podawać więcej szczegółów „przemysłowej zbrodni” w obozach zagłady oraz eksponować oczekiwania samych Żydów. W tym ich postulatów odwetowych nalotów na miasta niemieckie z akcja ulotkową informującą, że to „za Żydów”, publicznych egzekucji schwytanych Niemców, wykupowania ich z obozów, dostarczania im pieniędzy, dokumentów i broni oraz udzielania natychmiastowego ratunku jeżeli tylko z piekła na ziemi pod niemiecką okupacją zdołają się wydostać.

Ambasador wysłuchał ze spokojem. Odparł, że nota nie może narzucać szczegółowych rozwiązań, a mobilizować. Poza tym, odwetowy terror wymierzony we wszystkich Niemców byłby przyjęciem reguł gry Hitlera, z którymi sojusznicza koalicja walczy. Także w imię racji moralnych. Nie może zatem sama używać tego samego. Dodał, że tak naprawdę najwięcej zależy w tej chwili od Anglii, która jest najpotężniejszą siłą najbliżej miejsc, gdzie zabijany jest naród żydowski. Londyn, udzielając wielkiej pomocy podziemnym strukturom ruchu oporu w Europie, może kierować do nich konkretne oczekiwania związane z ratowaniem Żydów.

Zamknąć Niebo

Na moją uwagę, że powinno się apelować do Watykanu, aby „zamknął Niebo dla Niemców”, Raczyński odparł, że „namysł w tym kierunku podąża”. Działanie musi być jednak subtelniejsze dyplomatycznie. Watykan nie jest członkiem rodziny Narodów Zjednoczonych i nota nie może być do niego kierowana. Mogłaby jedynie wywołać gwałtowny odwet niemiecki na Kościele. Warto też poczekać na bożonarodzeniowe orędzie papieskie, które może dostarczyć ważnych informacji i wskazówek do działania.

Kiedy zapytałem o termin upublicznienia noty, Raczyński użył określenia „niebawem”. Zareagowałem odruchowym stwierdzeniem, że będzie to na pewno ważne w kontekście wizyty generała Sikorskiego „tam gdzie aktualnie przebywa”.

Ambasador spojrzał na mnie i oficjalnym tonem zakomunikował: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża panu porucznikowi wdzięczność za tę cenną konkluzję, która zostanie z największą uwagą przeanalizowana”. Dał mi nauczkę, żebym się nie wtrącał. Całe szczęście, że zaraz się roześmiał, bo już robiło mi się niewyraźnie…
Spotkanie z szefem dyplomacji dobiegało końca.

• śródtytuły pochodzą od redakcji

Dziękujemy Wydawnictwu Insignis za udostępnienie powyższego fragmentu książki, która niebawem będzie miała swoją premierę.

Czytaj więcej o:

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 01:32
0
WIELKI Z WIELKICH XX WIEKU. NIE BYŁO TAKIEGO POLSKIEGO BOHATERA II WOJNY.
Avatar
Sumara / 5 grudnia 2016 o 01:29
0
Żydzi byli zainteresowani bardziej niż Polacy, co Karski sam stwierdzał wiele razy.Potrzebnie się chłop narażal, bo po wojnie nikt nie miał prawa powiedzieć, że nie wiedział, co się działo. Takiemu co piszę żydzi małą literą należy się odpowiedź: polska dla polakuff.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 20:44
0
żydzi nie byli zainteresowani tymi nowinami ,co Karski sam stwierdzał ,tak samo reszta z durnym rosweltem ,niepotrzebnie się chłop narażał,żydzi chyba już przewidywali i kalkulowali ,że im sie przyda po wojnie tyle ofiar do swojej narracji .Karski za cholere nie mógł zrozumieć takiej postawy,naiwny chłopina był zawsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 01:32
0
WIELKI Z WIELKICH XX WIEKU. NIE BYŁO TAKIEGO POLSKIEGO BOHATERA II WOJNY.
Avatar
Sumara / 5 grudnia 2016 o 01:29
0
Żydzi byli zainteresowani bardziej niż Polacy, co Karski sam stwierdzał wiele razy.Potrzebnie się chłop narażal, bo po wojnie nikt nie miał prawa powiedzieć, że nie wiedział, co się działo. Takiemu co piszę żydzi małą literą należy się odpowiedź: polska dla polakuff.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 20:44
0
żydzi nie byli zainteresowani tymi nowinami ,co Karski sam stwierdzał ,tak samo reszta z durnym rosweltem ,niepotrzebnie się chłop narażał,żydzi chyba już przewidywali i kalkulowali ,że im sie przyda po wojnie tyle ofiar do swojej narracji .Karski za cholere nie mógł zrozumieć takiej postawy,naiwny chłopina był zawsze
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pewne zwycięstwa U!NB AZS UMCS i rezerw TBV Startu

Pewne zwycięstwa U!NB AZS UMCS i rezerw TBV Startu 0 0

Udany weekend lubelskich drużyn. Zarówno U!NB AZS UMCS, jak i rezerwy TBV Startu odniosły pewne zwycięstwa

Lublin: Rodzin z dziećmi przybywa. Miasto szuka lokali pod nowe przedszkola

Lublin: Rodzin z dziećmi przybywa. Miasto szuka lokali pod nowe przedszkola 1 0

Urząd Miasta zaczął szukać lokali, które mógłby wynająć, żeby utworzyć w nich przedszkola. Takie poszukiwania prowadzi w dzielnicach, w których dość szybko przybywa rodzin z małymi dziećmi. Chodzi m.in. o rejon Węglina Południowego czy okolice ul. Lotniczej

Rusza budowa nowej galerii w woj. lubelskim. 17,5 tys. mkw. i 50 salonów [wizualizacje]
galeria

Rusza budowa nowej galerii w woj. lubelskim. 17,5 tys. mkw. i 50 salonów [wizualizacje] 19 1

Po objęciu prezydentury Jakub Banaszek wielokrotnie był pytany, czy w mieście powstanie Galeria Chełm, a jeśli tak, to kiedy. W końcu po kolejnym spotkaniu z inwestorami, napisał na Facebooku: "21 marca ruszamy!"

MŚ U-20: Bebeto i Fernando Couto wezmą udział w losowaniu grup

MŚ U-20: Bebeto i Fernando Couto wezmą udział w losowaniu grup 1 0

W najbliższą niedzielę w Gdyni odbędzie się ceremonia losowania turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Polsce. Jednym z miast gospodarzy będzie także Lublin

Grypa atakuje, coraz więcej zgonów. Zmarły już 23 osoby
film

Grypa atakuje, coraz więcej zgonów. Zmarły już 23 osoby 25 1

Blisko 100 tysięcy osób zgłosiło się w ostatnich tygodniach do lekarzy w Małopolsce z objawami grypy. Trojgu z nich nie udało się pomóc. W sumie w całej Polsce w tym samym okresie zmarły 23 osoby. Eksperci ostrzegają, że największa fala zachorowań dopiero nadchodzi i przestrzegają przed bagatelizowaniem wirusa. 

Konkurs na dyrektora COZL. Jest zgoda, ale co z terminem? "To nie takie proste"

Konkurs na dyrektora COZL. Jest zgoda, ale co z terminem? "To nie takie proste" 0 7

Zarząd województwa na dzisiejszym posiedzeniu zgodził się na wszczęcie procedury dotyczącej konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Nadal jednak nie wiadomo kiedy konkurs zostanie ogłoszony.

Darmowe porady prawne w Lublinie i regionie. Gdzie szukać pomocy?

Darmowe porady prawne w Lublinie i regionie. Gdzie szukać pomocy? 0 0

Trwa akcja skierowana do osób, które zostały dotknięte przestępstwem. Od 19 do 23 lutego 2019 roku udzielane będą darmowe porady prawne. Na terenie Lubelszczyzny bezpłatnych porad prawnych będą udzielać między innymi adwokaci.

Opel wpadł do stawu w Żyrzynie [zdjęcia]

Opel wpadł do stawu w Żyrzynie [zdjęcia] 0 3

Samochód osobowy wpadł w poniedziałek do stawu w Żyrzynie

Dokąd doleci lotnisko? "Kilka rzeczy wymaga pilnego przedyskutowania"

Dokąd doleci lotnisko? "Kilka rzeczy wymaga pilnego przedyskutowania" 15 25

Szybszego zwołania Rady Nadzorczej Portu lotniczego Lublin chce jeden z jej członków. To efekt ostatnich niekorzystnych informacji dla lubelskiego lotniska. Ale z drugiej strony pojawiły się szanse powrotu lotów na Ukrainę

Skończyło się na strachu. Kiesel z urazem kostki

Skończyło się na strachu. Kiesel z urazem kostki 1 1

Amerykańska rozgrywająca Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będzie potrzebowała przerwy od gry. Brianna Kiesel może jednak mówić o szczęściu w nieszczęściu, bo skończyło się na urazie kostki

Pożar w salonie masażu w centrum Lublina

Pożar w salonie masażu w centrum Lublina 13 3

Do pożaru doszło we wtorek w kamienicy na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Wieniawskiej w Lublinie

Do przedszkola na rowerze?  Rodzice są chętni, ale trzeba im w tym pomóc

Do przedszkola na rowerze? Rodzice są chętni, ale trzeba im w tym pomóc 0 3

Urząd Miasta ogłosił wyniki badań, które miały wykazać, czy dzieci z wybranych przedszkoli mogłyby dojeżdżać z rodzicami rowerem zamiast samochodem. Wnioski? Rodzice są skłonni do zmiany, ale trzeba pomóc im w takiej decyzji

Zmarł Karl Lagerfeld, słynny projektant mody

Zmarł Karl Lagerfeld, słynny projektant mody 0 3

Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny projektant mody, artysta i fotograf, dyrektor artystyczny domu mody Chanel zmarł w wieku 85 lat.

Nosiciel wirusa HIV pogryzł policjanta i straszył, że umrze. Jest wyrok

Nosiciel wirusa HIV pogryzł policjanta i straszył, że umrze. Jest wyrok 66 16

Zakończył się proces mężczyzny, który próbował zarazić policjanta wirusem HIV i żółtaczką. Sławomir P. pogryzł mundurowego podczas jazdy na komisariat. Zdemolował również policyjny radiowóz

Łuków: 27-letni recydywista aresztowany, grozi mu nawet 15 lat więzienia
film

Łuków: 27-letni recydywista aresztowany, grozi mu nawet 15 lat więzienia 0 3

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 27-latek z Łukowa, który w sobotę ukradł kurtkę z kluczykiem do samochodu i włamał się do auta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.