Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2002 r.
11:21
Edytuj ten wpis

Wspólnie piszemy Księgę dla Ojca Świętego

0 0 A A
ks. dr. Jarosław Jęczeń
ks. dr. Jarosław Jęczeń

Redakcja Radia Plus Lublin wraz z Dziennikiem Wschodnim ogłasza konkurs "Żal odjeżdżać”, poświęcony wspomnieniom mieszkańców Lubelszczyzny, związanym z osobą Ojca Świętego. Głównym pomysłodawcą idei wydania "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”, która będzie jednym z owoców konkursu, jest ksiądz Jarosław Jęczeń, dyrektor Radia Plus w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Skąd pomysł na tak niezwykłe przedłużenie obecności Ojca Świętego w naszych sercach i umysłach?
- Najpierw z pożegnalnych słów Ojca Świętego, wypowiedzianych na lotnisku w Balicach, w czasie niedawnej pielgrzymki: "Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać. Nie wszystkim było to dane. Może następnym razem...”. Ojciec Święty zawiesił w tym momencie głos. Tym konkursem przedłużamy chwilę odjazdu. Zapełniamy trzy puste kropki po "następnym razem”.

• Wielu z nas, zasłuchanych w jego słowa, zapatrzonych
w cierpiącą sylwetkę, zadawało sobie pytanie, czy to aby nie ostatni raz. Ale z drugiej strony mieliśmy świadomość niezwykłej wagi tej pielgrzymki. Dlaczego?
- Świadomość niezwykłej wagi i niezwykłego przeżywania ostatniej pielgrzymki mieliśmy wszyscy. Zwracał uwagę niezwykły szacunek mediów i charakter wszelkich relacji, przez co emocje, które rodziły się w Krakowie, rozlały się w ludzkich sercach po całej Polsce. Nasz konkurs jest próbą przedłużenia tych emocji.

• Czy chodzi tylko o emocje?
- Nie chodziłoby tylko o emocje i fascynacje, ale o przełużenie obecności Jana Pawła II i jego przesłania moralnego na życie. Może pod wpływem naszej akcji, pod wpływem tego, co ukaże się w Dzienniku i będzie słyszane w Radiu Plus, damy jeszcze raz ludziom szansę.

• Na co?
- Na korektę życia. Trawestując słowa papieża powiem, że to jest wielka szansa, by nie lękać się, wypłynąć na głębię, przekraczać progi codziennych nadziei, które gdzieś tam się rodzą każdego dnia, a potem stykają z rzeczywistością.

• Nie boi się ksiądz, że Jan Paweł II pojechał, a jego słowa powoli wietrzeją z ludzkich serc?
- Boję się, że wraz ze znikaniem flag, plakatów i zdjęć Ojca Świętego i pamięć o nim znika z serc. Więc tym bardziej warto przedłużać tę obecność.

• Z nadsyłanych wspomnień i prac plastycznych powstanie księga pisana przez zwykłych ludzi...
- To bardzo ważne. Jest wielu takich, co mienią się przyjacielami papieża. Piszą pięknie i mądrze, nawet wierszem. Ale małą szansę napisania o swoich małych spotkaniach z papieżem mają zwykli ludzie, którzy stoją na końcu kościelnej nawy. A może w ogóle w kościele nie stoją.

• Nawet ci?
- Ojciec święty przejeżdża i przechodzi obok wszystkich. Nie ocenia ich wiary, ani tego, jak blisko im do Boga. Nasz konkurs jest szansą dla każdego, bo dziś Ojciec Święty jest tą osobą, obok której nie da się obojętnie przejść.

• Szczególnie dziś, kiedy widzimy go cierpiącego. Co ksiądz czuje patrząc na to cierpienie. Które jednych przybliża, innych oddala, a jeszcze innym nie przeszkadza, by je publicznie opluwać?
- Trudno o tym mówić. Cztery lata byłem w Rzymie. Na początku 1996 roku widziałem papieża w jeszcze gorszej formie niż teraz. Osobiście bardzo przeżyłem pielgrzymkę do Gwadelupy, kiedy schorowany i cierpiący szeptał po cichu do siebie: "strasznie, Panie Jezu”. Nie potrafiłem powstrzymać łez. Ale, Bogu dzięki, podróż do ojczyzny dodała mu sił.

• Żegnając się z nami, mówił "Żal odjeżdżać...”
- Stąd tytuł konkursu. A my odpowiadamy: Nie mów, że żal odjeżdżać, bo jesteś w naszych sercach. Pamiętamy o tobie. I dorośli i dzieci. Jak pamiętamy, tak piszemy.

• O czym jeszcze można pisać?
- O tym, jak ktoś kiedyś Ojca Świętego spotkał. Jak to przeżył. Co zmieniło to w jego życiu. Ale można także napisać o pragnieniu spotkania, o tęsknocie i o tym, jak w tym pragnieniu zmienia się nasze życie.

• Z tak osobistych wspomnień zrodzi się osobista księga, niezwykły, zbiorowy portret lublinian. Kiedy ujrzy światło dzienne?
- Zrobimy wszystko, by stało się to na Boże Narodzenie.

• To piękny dar dla Ojca Świętego...
- Na 25. rok pontyfikatu zostanie uroczyście wręczona Ojcu Świętemu.

Zostań autorem \"Księgi”!

Ideą konkursu jest napisanie "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”. Umieszczone w niej wspomnienia, prace literackie i plastyczne dorosłych,
i młodzieży, świeckich i duchownych dadzą świadectwo żywej obecności Ojca Świętego w naszym życiu.
Prace wraz z dołączonym formularzem (drukujemy go niżej) należy złożyć osobiście w siedzibie Radia Plus przy ul. Jana Pawła II 11 lub w siedzibie Centrum Promocji
i Reklamy Plus Media przy ul Narutowicza 6 do 31 października 2002 r. Prace można przesłać pod adresem Radio Plus, 20-535 Lublin, ul. Jana Pawła II nr 11 lub pod adres e-mailowy: redakcja@radioplus.lublin.pl. Szczegółowe informacje o konkursie na stronach: www.radioplus.lublin.pl

Pozostałe informacje

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium