Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:20
Edytuj ten wpis

Zamiast węgla i gazu? Wodór! Naukowcy z Lublina mają pomysł

0 12 A A
Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk
Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk

Amerykanie, Japończycy i Niemcy pracują nad samochodami zasilanymi wodorem. Tymczasem, lubelscy naukowcy zbudowali pierwszy w Polsce system, który pozwoli ogrzać dom i zapewnić mu prąd właśnie przy pomocy wodoru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa jest prosta: żeby wyprodukować energię cieplną, elektryczną czy zasilić samochód, potrzebne jest paliwo, które zostanie spalone. Od zarania dziejów było nim drewno, potem węgiel, potem paliwa płynne (benzyna, olej napędowy), potem paliwa gazowe (np. gaz LPG do zasilania samochodów). Każde kolejne różni się od poprzedniego m.in. zawartością wodoru: im go więcej, tym paliwo jest bardziej lotne i lepsze do spalania. Niestety, także trudniejsze w użyciu.

W stoczni i w zajezdni

Weźmy metan, czyli gaz ziemny. Używany w transporcie jako LNG – ang. Liquefied Natural Gas – występuje w postaci ciekłej o temperaturze poniżej -162 °C. Podczas skraplania jego objętość redukuje się 630 razy, ale za to znacznie wzrasta wartość energetyczna. Może też występować w postaci sprężonej, jako gaz CNG. Amerykanie i Hiszpanie próbują wdrażać gaz ziemny do zasilania ciężkiego transportu kołowego. Gdańska Stocznia Remontowa zbudowała prom fiordowy zasilany metanem (który został Ekologicznym Statkiem Roku 2010).

A w niektórych polskich miastach tym gazem jest zasilana część autobusów komunikacji miejskiej (takie były na testach także w Lublinie).

Wszyscy chcą wodoru

Skoro im więcej wodoru, tym lepszy efekt spalania, czemu nie użyć samego wodoru? Tak stwierdzili naukowcy z całego świata. I rozpoczęli wielką kampanię na rzecz wodoru, którym można by zasilać np. samochody. Wodór ma jeszcze jedną zaletę – jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich paliw. Podczas jego utleniania powstaje para wodna. Nie ma za to dwutlenku węgla, za którego emisję kraje płacą horrendalne kary.

Efekt? W 2004 r. najwięksi w świecie producenci samochodów (DaimlerChrysler, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Toyota i Volkswagen) oraz koncerny naftowe (BP, ChevronTexaco, ExxonMobil, Shell), a także producenci ogniw paliwowych przystąpili do sojuszu California Fuel Cell Partnership.

Na razie za drogi

Ojcem przedsięwzięcia był Arnold Schwarzenegger, ówczesny gubernator Kalifornii. Prezydent USA George W. Bush przeznaczył na wodorowy projekt z budżetu federalnego 1 700 000 000 dolarów. Mieszkańcy Kalifornii w ciągu dziesięciu lat mieli się przesiąść z samochodów spalinowych na wodorowe. W stanie miało powstać 200 stacji do zasilania wodorem. Do dziś powstało ich zaledwie kilkanaście.
Równie opornie idzie to w Europie. Cała sieć stacji wodorowych miała powstać na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. Już wiadomo że to nierealne. Pojedyncze stacje działają w Berlinie czy na Islandii.

Wszystko przez to, że wodór jako paliwo nie jest jeszcze na świecie wystarczająco rozpowszechniony i… wystarczająco tani. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to paliwo przyszłości.

Nam się udało

Tak uznali również naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którzy dwa lata temu rozpoczęli prace nad silnikiem, który będzie zasilany wodorem. Chodziło o opracowanie m.in. technologii zasilania silnika Wankla wodorem, odpowiedniego wtryskiwacza, sterowników i całego oprogramowania. Pieniądze na projekt (którego całkowita wartość to prawie 2 000 000 zł) dała Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A w jego realizację zaangażowano ok. 20 osób.

Udało się. – Technologia została opracowania – mówi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej, kierownik projektu. – Nasz system może znaleźć zastosowanie w domach i małych firmach do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Tylko przy użyciu wodoru.
To pierwszy taki system opracowany w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Nad wodorem w silniku Wankla pracują też Japończycy z Mazdy. Tyle że pod kątem użycia go w samochodach, a nie domach.

Silnik w płaszczu

Na czym polega metoda? – Silnik można otulić płaszczem wodnym, podobnym do płaszcza kominkowego, który jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania – wyjaśnia prof. Wendeker. – W wyniku spalania wodoru powstaje energia mechaniczna, która w napędzanej prądnicy zamieniana jest na energię elektryczną. Ciepło wymienione ze ściankami komory spalania oraz ciepło spalin może podgrzewać wodę. Silnik Wankla zasilany wodorem ogrzeje wodę w domu i zasili prądem urządzenia elektryczne.

Ile to kosztuje? Jak wylicza naukowiec, do ogrzania domu, wody i zapewnienia prądu na całą dobę w domu pasywnym o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych potrzeba dziennie 50 kilowatogodzin. Ze spalania 1 kilograma wodoru uzyskujemy ok. 33 kilowatogodzin. Na dobę potrzeba więc około półtora kilograma wodoru.

Elektroliza

Teraz pytanie: skąd weźmiemy wodór i ile za niego zapłacimy? Można go kupić w butli, np. w Zakładach Azotowych w Puławach. Tyle że to kosztuje sporo. – Na razie tańsze będzie wytworzenie wodoru we własnym zakresie, nawet w domu – mówi prof. Wendeker. To możliwe dzięki specjalnemu elektrolizerowi, który stworzyli i opatentowali naukowcy z PL. Elektroliza polega na tym, że pod wpływem prądu z wody powstaje tlen i wodór. A ten możemy zgromadzić w butli w czasach, gdy prądu np. z turbiny wiatrowej lub paneli solarnych jest pod dostatkiem. Zaś spalić możemy w dowolnej chwili, np. w trakcie zimy.

Do wyprodukowania 1 kilograma wodoru musimy zużyć ok. 43 kilowatogodzin prądu. Przy nocnej taryfie opłat za energię to ok. 9,6 zł. Energia uzyskiwana z kilograma wodoru jest podobna do tej, którą otrzymujemy z 4 litrów benzyny. Wychodzi więc ponad dwa razy taniej od zwykłej benzyny. Ale i tak drogo.

Teraz czekamy

– Ciągle brakuje taniego wodoru – przyznaje prof. Wendeker. – Brakuje rynku, który spowoduje, że ten produkt będzie tańszy.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że będzie. – To kwestia przyszłości. Musimy szukać innych źródeł energii i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Na razie nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach będą dostępne tańsze i bardziej pojemne akumulatory do energii odnawialnej (np. do kolektorów słonecznych). A jak już będzie gotowy rynek, będzie odpowiednie nastawienie firm i polityków, my będziemy mieli gotową technologię – podkreśla prof. Wendeker. – Teraz czekamy na firmy, które będą zainteresowane wdrożeniem naszego systemu w życie.

Technologia przyszłości

– Tego typu systemy są wdrażane na świecie. Ale na razie tylko w krajach wysokorozwiniętych, np. w Kanadzie, które mogą sobie na to pozwolić – komentuje prof. Dobiesław Nazimek, chemik z lubelskiego UMCS. – To technologia przyszłości, ale na razie dosyć droga w użyciu. Jeżeli stanieje, będzie bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Pozostałe informacje

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium