Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lutego 2010 r.
17:46
Edytuj ten wpis

"Znajdę wnukowi rodzinę, a potem umrę"

0 34 A A

Ja już dłużej nie mogę dać sobie rady – kiwa głową i splata ręce chude, trochę krzywe, bo obie kiedyś połamane. Pomarszczone dłonie chowa pod pachy, żeby je ogrzać. Jadwiga Słonka z Nałęczowa już nie ma siły, żeby znosić to wszystko, co los jej zgotował.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To bardzo dobre dziecko – mówi o Kubie, który już ma 16 lat, a powiedział kiedyś, że nie chce nigdzie iść. Że chce być z babcią. Ale na dobrą sprawę, nie został poinformowany o tym, co naprawdę wymyśliła babcia.

Co los wynagrodził

– Kasia panną go miała – mówi o córce, która parę lat temu tragicznie zginęła w płomieniach z dwójką dzieci i z ich ojcem. – Od małego był u mnie. On, znaczy mąż Kasi nie chciał go w domu. Mówił, że bękarta nie potrzebuje.
I tę niechęć ojczyma do siebie los wynagrodził chłopcu: mieszkał u babki i to uratowało mu życie. Po śmierci najbliższych Jadwiga Słonka została prawną opiekunką Kuby. – On ma ojca. Ma przysądzone alimenty. Zaraz pokażę… – podnosi się ciężko z krzesła i lekko szurając nogami wychodzi do drugiego pokoju. Przez okno wpada mleczne światło dnia, na szybach lekko szeleści rozpięta od ramy do ramy plastikowa folia, bo okna stare i wypaczone, żeby było cieplej, ale i tak przenikliwy ziąb powoli wdziera się pod okrycie.

Już postanowiłam

Wraca, niesie porządną teczkę z dokładnie ułożonymi dokumentami.
– O, tu – pokazuje odcinek, na którym widnieje kwota 34 złote. – Ojciec Kuby wysyła do komornika na przykład 50 złotych, a ten nam przysyła różnie: 30 złotych albo 20 złotych.

– To pokój Kuby, na chwilę włączyłam grzejnik, żeby było cieplej. Ale to już niedługo, bo pewnie elektrownia prąd mi odłączy. Nie mam za co rachunku zapłacić – siada ciężko w fotelu. – Dlatego postanowiłam, że umrę. Już nie daję rady...

Załamanie

Jadwiga Słonka, która przeżyła straszną śmierć w płomieniach swojej córki, zięcia, wnucząt. Potem przeżyła śmierć męża, ale załamała się dopiero teraz. Nie znajduje innego wyjścia jak to, żeby poszukać dla Kuby porządnej, troskliwej rodziny zastępczej, a samej od razu przenieść się do lepszego świata.

– Mnie już nie będzie, tak sobie postanowiłam – powtarza. – On się przyzwyczaił myśli, że ja tylko tak sobie mówię. Zresztą wie, że ja jestem poważnie chora i to może stać się w każdej chwili.

Znów szura po następną teczkę i znów porządnie ułożone karty informacyjne ze szpitali wykłada na stolik. – Sama umyć się nie mogę, nie mogę nic zrobić. Dusi mnie. On to widzi. I tak mniekiedyś zabraknie. Ja wiem, że dziecko to nie pies, którego można oddać. Ale już jestem taka obolała, że nie da się opisać. Mam depresję – dodaje jeszcze zupełnie świadoma, że wtedy boli także dusza, a myśli czarne przychodzą do głowy. Z kwitów i przekazów rozłożonych na jasnym blacie wynika, że Kuba dostaje 225 złotych renty, 478 złotych z CPR, 34 złote średnio od tatusia i 100 złotych od dziadków, którzy wprawdzie płacą te alimenty, ale znać go nie chcą. – Nikt go nie chce – mówi z goryczą, bo to takie dobre dziecko. – Ani dziadkowie, ani ojciec. Teściowa Kasi też nie chciała cudzych dzieci trzymać.

Długi

Nieporadność bije z każdego kąta tego domu. Stary komputer podarowany przez kogoś Kubie stoi na jego biurku jak atrapa. W domu nie ma Internetu. Zresztą, co tam Internet, skoro lada moment elektrownia upomni się o swoje. Szmaty i resztki drewna zostały spalone, nie ma czym w piecu palić.

– Jak sobie radzę? Kiedy było nas więcej, to każde coś tam dołożyło. Przychodziła Kasia: mamuś, weź mi kredyt. Później spłacała ratami. Mąż wziął jakieś pieniądze z banku. Raptem ich nie ma, a ja płacę z renty. No to pojechałam, wzięłam pożyczkę na długi, ale pożyczka też do spłacenia. Dom zastawiony pod hipotekę. I tak jestem w tym błędnym kole. Jeden dług pociąga drugi i ciągną na dno.

A tu lada moment trzeba będzie w hurtowni za jedzenie brane na kredyt zapłacić. A uzbierało się przez miesiąc prawie 190 złotych na ich dwoje, a przecież takich rarytasów nie jedzą. Poszło na lekarstwa dla Kuby, bo choruje na żołądek. Sobie już nawet nie wykupuje: po co? Za co? W szkole trzeba zapłacić za koszulkę i bluzę, spodnie dokupić. Dobrze, że chłopak dostał darmowe obiady.

– Co to za życie, jak się siedzi cztery dni w domu i patrzy na te dwa grosze i nie wiadomo co z nimi robić? – żali się. – Tu nikt złotówki nie pożyczy. Nikt. Jedyna, która pomoże to ta kobieta, co sprzedaje świeczki koło cmentarza.

Samotność

– No to jakie jest wyjście, proszę mi powiedzieć, jakie? – pytanie brzmi jak wyrzut. Nawet nie zwraca uwagi na to, że Kuba wszedł do sąsiedniego pomieszczenia.

Spod nieszczelnych drzwi, z lodowatej sieni ciągnie zimno do pokoju Kuby, który wyremontowany został z pieniędzy Centrum Pomocy Rodzinie. Porządny, ze starym regałem i wersalką, z kilkoma ozdobnymi kubkami na półce. Nic więcej.

– Nikt do nas nie przychodzi. Jak nam się dobrze powodziło, to mieliśmy wielu znajomych. Jak jest bieda, to nie ma żadnych przyjaciół – mówi Jadwiga Słonka. – Wysprzedałam wszystko z domu, nic nie mam. Najgorsza jest samotność. On idzie do szkoły, ja siedzę sama. Czasem wyję tak, że pies na podwórku zaczyna też wyć. On przychodzi ze szkoły, siedzi w tym pokoju, ja w tamtym. Przynosi obiad do domu: zjedz zupę babciu. Nie, nie jestem głodna. Przecież wiem, że rośnie, że potrzebuje. Jak dziecku odjąć od ust? Ja nie znajduję innego rozwiązania. Tak sobie umyśliłam: znaleźć dla niego dobry dom i spokojnie zamknąć oczy...

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obserwator / 8 marca 2010 o 13:15
0
a Co ta pani robiła kiedy była w młodym wieku?? otóż szukała pieniędzy w państwie przecież najlepiej jest jak państwo da za darmo.. Ta pani miała kilka lat temu jeszcze sklep który prowadziła z meżem,czy nie stac ich było na wyremontowanie domu?? przeciez najprościej wyciągnąc ręce do państwa po pieniądze, a samemu palic po 2 paki Marlboro dziennie..i nic dziwnego,że teraz dusi..jak się ma depresje,to powinno sie wziąc za prace,i posprzątac sobie w domu,a wtedy przestało by się myśleć o głupotach...najlepiej jeśli nic sie w życiu nie robiło, bo sie zwyczajnie nie chciało, powinno się mieć trochę wstydu i nie robić z siebie ofiary losu,bo taki stan rzeczy to wyłącznie jej zasługa..poza tym ma przecież jeszcze synów. jeden ma działalność prywatną i z tego co widac niezle mu sie powodzi..więc mogą pomóc matce. KOBIETO!!!!!!! opamiętaj sie,nie rób z siebie ofiary..
a Co ta pani robiła kiedy była w młodym wieku?? otóż szukała pieniędzy w państwie przecież najlepiej jest jak państwo da za darmo.. Ta pani miała kilka lat temu jeszcze sklep który prowadziła z meżem,czy nie stac ich było na wyremontowanie domu?? przeciez najprościej wyciągnąc ręce do państwa po pieniądze, a samemu palic po 2 paki Marlboro dziennie..i nic dziwnego,że teraz dusi..jak się ma depresje,to powinno sie wziąc za prace,i posprzątac sobie w domu,a wtedy przestało by się myśleć o głupotach...najlepiej jeśli nic sie w życiu nie robiło,... rozwiń
Avatar
renata / 2 marca 2010 o 19:26
0
Gość napisał:
no niestety tak jus się ciągnie od lat, lubelszczyzna zawsze była traktowana jak Polska B, także jak już pomagać to trzeba praktycznie całej Lubelszczyźnie a jak nie to najwyżej zaorać.

Zgadza się. Oboje z żoną zarabiamy po 1200 zł (razem 2400 na rękę - tak też się zarabia w Lublinie). ok 800 zł opłat + 600 zł raty + 300 zł przedszkole. Ile zostaje? 500 zł. Tak się żyje na lubelszczyźnie. Gdyby wszyscy a są tacy co mają jeszcze mniej ...
Avatar
nick / 2 marca 2010 o 19:11
0
Rzeczywiście tyle kłopotów na jednej głowie może załamać psychicznie i doprowadzić do depresji. Myślę że bohaterce potrzebne są zarówno program pomocy finansowej jak i wsparcie psychologa. Ciekawe co mają do powiedzenia na temat boheterki artykułu mają sąsiedzi oraz pracownicy mopsów, gopsów itp. Rozumiem dramat ale spojrzenie jest jednostronne a to wyklucza obiektywizm.
Avatar
izeczka / 28 lutego 2010 o 08:51
0
Bardzo prosze o podanie kontaktu z ta Pania lub ewentualnej mozliwosci pomocy. Dziekuje i pozdrawiam.
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 08:34
0
CARITAS napisał:
LUDZIEEEE!!! Czy naprawdę w tym rozmodlonym kraju w tej "Rodzinie"pewnego radia nie ma ludzi wrażliwych?Czy wśród tych polityków klękających w świetle kamer wydających ogromne sumy dziennie nie znajdzie się jakaś pomoc dla faktycznie potrzebujących? czy Caritas nie da 0,0001% swoich dochodów??

A Ty dupku żołędny,co zrobiłeś,żeby Im pomuć?
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 08:10
0
lodzia napisał:
co za dziadostwo w tym kraju i na tej bidnej lubelszczyźnie XXI WIEK

no niestety tak jus się ciągnie od lat, lubelszczyzna zawsze była traktowana jak Polska B, także jak już pomagać to trzeba praktycznie całej Lubelszczyźnie a jak nie to najwyżej zaorać.
rozwiń
Avatar
~zosia~ / 27 lutego 2010 o 23:35
0
prosze podac adres lub numer telefonu do tej Pani poprostu mozliwosc kontaktu z taosoba
Avatar
pppp / 27 lutego 2010 o 23:04
0
Szanowni Forumowicze,
Dywagacje na temat czyjeś winy w takiej sytuacji są, moin zdaniem nie na miejscy. Pułapka kredytowa w jaką wpadła ta kobieta chcąc pomóc córce jest czymś zupełnie normalnym.
Proszę redakcję o umieszczenie w materiale informacji na temat możliwości pomocy finansowej (nr konta) oraz materialnej (ubrania, jedzenie,opał) dla tej kobiety.
Avatar
~Ania~ / 27 lutego 2010 o 21:41
0
Gość napisał:
dokładnie, babcia też ma rentę. gdzie te pieniądze? trochę rozwagi. każdemu jest trudno. nie, żebym, nie współczuł, ale, tutaj w lubelskim tak się żyje, brakuje wszystkim, mają jeszcze swój dom, mają gdzie mieszkać, przyjdzie wiosna będzie lepiej, najgorsza ta depresja ..


czytaj ze zrozumieniem człowieku spłaca pozyczki które wzieła swojej córce która kazda matka by tak postapiła i pomogła w potrzebie swojemu dziecku czy ty bys postąpił/ła inaczej o ja nie a smierci w tak młodym wieku i w dodatku własnego dziecka niekt sie nie spodziewa wiec przestan pisac jak człowiek bez uczuc i bez rozumu

cyt"mają swój dom, mają gdzie mieszkać" co to za dom? jak mozna funkcjonowac w takich warunkach gdzie wiatr hula po pomieszczeniach jak oszalały proponuje ci bys ty posiedział/a w takim domu i z oczekiwaniem wygadał/a wiosny bo jak napisałes/as wiosna rozwiarze wszelkie problemy temp wzrosnie i bedzie lepiej

Zastanawia mnie jedno jak bardzo trzeba byc niepowrznym by pisac takie rzeczy????????

Odniose sie jeszcze do koscioła oraz instytucji WSTYD to mało powiedziane wasz brak zainteresowania ta rodzina jest nie do pomyslenia WY potrafice aby brac brac brac i jeszcze raz brac ale zeby dac to z tym macie wielki problem

Kosciół -"niesmy pomoc innym" brawo z tym ze to tylko słowa bo na czyny sie to nie przekłada


czytaj ze zrozumieniem człowieku spłaca pozyczki które wzieła swojej córce która kazda matka by tak postapiła i pomogła w potrzebie swojemu dziecku czy ty bys postąpił/ła inaczej o ja nie a smierci w tak młodym wieku i w dodatku własnego dziecka niekt sie nie spodziewa wiec przestan pisac jak człowiek bez uczuc i bez rozumu

cyt"mają swój dom, mają gdzie mieszkać" co to za dom? jak mozna funkcjonowac w takich warunkach gdzie wiatr hula po pomieszczeniach jak oszalały proponuje ci bys ty posie... rozwiń
Avatar
pozar / 27 lutego 2010 o 21:18
0
[url="http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,2911358.html"]http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,2911358.html[/url]
Avatar
obserwator / 8 marca 2010 o 13:15
0
a Co ta pani robiła kiedy była w młodym wieku?? otóż szukała pieniędzy w państwie przecież najlepiej jest jak państwo da za darmo.. Ta pani miała kilka lat temu jeszcze sklep który prowadziła z meżem,czy nie stac ich było na wyremontowanie domu?? przeciez najprościej wyciągnąc ręce do państwa po pieniądze, a samemu palic po 2 paki Marlboro dziennie..i nic dziwnego,że teraz dusi..jak się ma depresje,to powinno sie wziąc za prace,i posprzątac sobie w domu,a wtedy przestało by się myśleć o głupotach...najlepiej jeśli nic sie w życiu nie robiło, bo sie zwyczajnie nie chciało, powinno się mieć trochę wstydu i nie robić z siebie ofiary losu,bo taki stan rzeczy to wyłącznie jej zasługa..poza tym ma przecież jeszcze synów. jeden ma działalność prywatną i z tego co widac niezle mu sie powodzi..więc mogą pomóc matce. KOBIETO!!!!!!! opamiętaj sie,nie rób z siebie ofiary..
a Co ta pani robiła kiedy była w młodym wieku?? otóż szukała pieniędzy w państwie przecież najlepiej jest jak państwo da za darmo.. Ta pani miała kilka lat temu jeszcze sklep który prowadziła z meżem,czy nie stac ich było na wyremontowanie domu?? przeciez najprościej wyciągnąc ręce do państwa po pieniądze, a samemu palic po 2 paki Marlboro dziennie..i nic dziwnego,że teraz dusi..jak się ma depresje,to powinno sie wziąc za prace,i posprzątac sobie w domu,a wtedy przestało by się myśleć o głupotach...najlepiej jeśli nic sie w życiu nie robiło,... rozwiń
Avatar
renata / 2 marca 2010 o 19:26
0
Gość napisał:
no niestety tak jus się ciągnie od lat, lubelszczyzna zawsze była traktowana jak Polska B, także jak już pomagać to trzeba praktycznie całej Lubelszczyźnie a jak nie to najwyżej zaorać.

Zgadza się. Oboje z żoną zarabiamy po 1200 zł (razem 2400 na rękę - tak też się zarabia w Lublinie). ok 800 zł opłat + 600 zł raty + 300 zł przedszkole. Ile zostaje? 500 zł. Tak się żyje na lubelszczyźnie. Gdyby wszyscy a są tacy co mają jeszcze mniej ...
Avatar
nick / 2 marca 2010 o 19:11
0
Rzeczywiście tyle kłopotów na jednej głowie może załamać psychicznie i doprowadzić do depresji. Myślę że bohaterce potrzebne są zarówno program pomocy finansowej jak i wsparcie psychologa. Ciekawe co mają do powiedzenia na temat boheterki artykułu mają sąsiedzi oraz pracownicy mopsów, gopsów itp. Rozumiem dramat ale spojrzenie jest jednostronne a to wyklucza obiektywizm.
Avatar
izeczka / 28 lutego 2010 o 08:51
0
Bardzo prosze o podanie kontaktu z ta Pania lub ewentualnej mozliwosci pomocy. Dziekuje i pozdrawiam.
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 08:34
0
CARITAS napisał:
LUDZIEEEE!!! Czy naprawdę w tym rozmodlonym kraju w tej "Rodzinie"pewnego radia nie ma ludzi wrażliwych?Czy wśród tych polityków klękających w świetle kamer wydających ogromne sumy dziennie nie znajdzie się jakaś pomoc dla faktycznie potrzebujących? czy Caritas nie da 0,0001% swoich dochodów??

A Ty dupku żołędny,co zrobiłeś,żeby Im pomuć?
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 08:10
0
lodzia napisał:
co za dziadostwo w tym kraju i na tej bidnej lubelszczyźnie XXI WIEK

no niestety tak jus się ciągnie od lat, lubelszczyzna zawsze była traktowana jak Polska B, także jak już pomagać to trzeba praktycznie całej Lubelszczyźnie a jak nie to najwyżej zaorać.
rozwiń
Avatar
~zosia~ / 27 lutego 2010 o 23:35
0
prosze podac adres lub numer telefonu do tej Pani poprostu mozliwosc kontaktu z taosoba
Avatar
pppp / 27 lutego 2010 o 23:04
0
Szanowni Forumowicze,
Dywagacje na temat czyjeś winy w takiej sytuacji są, moin zdaniem nie na miejscy. Pułapka kredytowa w jaką wpadła ta kobieta chcąc pomóc córce jest czymś zupełnie normalnym.
Proszę redakcję o umieszczenie w materiale informacji na temat możliwości pomocy finansowej (nr konta) oraz materialnej (ubrania, jedzenie,opał) dla tej kobiety.
Avatar
~Ania~ / 27 lutego 2010 o 21:41
0
Gość napisał:
dokładnie, babcia też ma rentę. gdzie te pieniądze? trochę rozwagi. każdemu jest trudno. nie, żebym, nie współczuł, ale, tutaj w lubelskim tak się żyje, brakuje wszystkim, mają jeszcze swój dom, mają gdzie mieszkać, przyjdzie wiosna będzie lepiej, najgorsza ta depresja ..


czytaj ze zrozumieniem człowieku spłaca pozyczki które wzieła swojej córce która kazda matka by tak postapiła i pomogła w potrzebie swojemu dziecku czy ty bys postąpił/ła inaczej o ja nie a smierci w tak młodym wieku i w dodatku własnego dziecka niekt sie nie spodziewa wiec przestan pisac jak człowiek bez uczuc i bez rozumu

cyt"mają swój dom, mają gdzie mieszkać" co to za dom? jak mozna funkcjonowac w takich warunkach gdzie wiatr hula po pomieszczeniach jak oszalały proponuje ci bys ty posiedział/a w takim domu i z oczekiwaniem wygadał/a wiosny bo jak napisałes/as wiosna rozwiarze wszelkie problemy temp wzrosnie i bedzie lepiej

Zastanawia mnie jedno jak bardzo trzeba byc niepowrznym by pisac takie rzeczy????????

Odniose sie jeszcze do koscioła oraz instytucji WSTYD to mało powiedziane wasz brak zainteresowania ta rodzina jest nie do pomyslenia WY potrafice aby brac brac brac i jeszcze raz brac ale zeby dac to z tym macie wielki problem

Kosciół -"niesmy pomoc innym" brawo z tym ze to tylko słowa bo na czyny sie to nie przekłada


czytaj ze zrozumieniem człowieku spłaca pozyczki które wzieła swojej córce która kazda matka by tak postapiła i pomogła w potrzebie swojemu dziecku czy ty bys postąpił/ła inaczej o ja nie a smierci w tak młodym wieku i w dodatku własnego dziecka niekt sie nie spodziewa wiec przestan pisac jak człowiek bez uczuc i bez rozumu

cyt"mają swój dom, mają gdzie mieszkać" co to za dom? jak mozna funkcjonowac w takich warunkach gdzie wiatr hula po pomieszczeniach jak oszalały proponuje ci bys ty posie... rozwiń
Avatar
pozar / 27 lutego 2010 o 21:18
0
[url="http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,2911358.html"]http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,2911358.html[/url]
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 15

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!