Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 grudnia 2024 r.
7:58

Magia tradycji na Huculszczyźnie

(fot. TS)

Nazywam się Taisija i pochodzę z Ukrainy. Jestem rodowitą Hucułką, ponieważ urodziłam się w samym sercu Huculszczyzny: w miejscowości Werchowyna w obwodzie Iwano-Frankowskim. Od 6 lat mieszkam w Polsce i zauważyłam pewne różnice w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszym ważnym świętem w tym czasie jest przyjście Świętego Mikołaja. Kiedyś obchodziliśmy je 19 grudnia, a teraz, według nowego kalendarza, przypada ono 6 grudnia. To wyjątkowy wieczór dla dzieci, które z niecierpliwością czekają na swoje prezenty. Na zachodniej Ukrainie dzieci wystawiają buciki na parapety albo zostawiają skarpetki lub woreczki pod poduszkami.

To dzień zgody

U nas choinkę ubiera się przed świętem Mikołaja. Ponieważ mieszkam w górach, nasza choinka zawsze jest żywa. Ozdabiamy ją przy dźwiękach świątecznej muzyki, tańcząc i śpiewając.

Boże Narodzenie zawsze było szczególnym świętem w mojej rodzinie. Od najmłodszych lat czekałam na te dni, kiedy cały dom wypełniał się zapachami, ciepłem i magią. Temu towarzyszy długi, czterdziestodniowy post, który zaczyna się 14 listopada i kończy 25 grudnia. Post ten ma na celu oczyszczenie ciała i duszy poprzez modlitwę, spowiedź, a także powstrzymanie się od grzesznych nawyków, kłótni czy negatywnych emocji. Najbardziej uroczystym momentem Bożego Narodzenia jest Wigilia, którą na Ukrainie obchodzimy 24 grudnia (kiedyś 6 stycznia). Na Wigilię wszyscy starają się wrócić do domu; niezależnie od tego, gdzie są, pracują czy mieszkają. W ciągu dnia wszyscy są zajęci przygotowaniami. Kobiety sprzątają, gotują i dekorują dom, a mężczyźni zajmują się zwierzętami: myją je, karmią i przygotowują ciepłe miejsca do spania. Uważa się, że w Wigilię zwierzęta mogą rozmawiać z Bogiem i opowiadać, jak gospodarze się nimi opiekują. Jeśli w rodzinie są pszczoły, jak u mnie, to tego dnia zanosi się im wodę z miodem. Cały dzień do wieczerzy nikt nie może nic jeść, pić ani palić. Nawet podczas świątecznej kolacji nie można przesadzać z jedzeniem. Zabrania się również kłótni i sporów, bo Wigilia to dzień zgody.

Kutia, uzwar i kołacze

Dekorowanie stołu w Wigilię ma ogromne znaczenie. Tradycyjnie nakrywa się go świeżym, najczęściej haftowanym obrusem, pod który wkłada się trochę siana, nożyczki i ząbki czosnku w każdym rogu stołu, co ma chronić rodzinę przed chorobami i złymi siłami. Używamy wyłącznie glinianych naczyń, które wyciągamy tylko dwa razy w roku: na Boże Narodzenie i na Wielkanoc.

W Galicji w domu ma swoje miejsce Diduch – snop żyta, pszenicy lub owsa, który symbolizuje urodzaj, dostatek, ducha przodków i ochronę rodziny. U mnie nie ma takiej tradycji. Po uporządkowaniu domu przygotowujemy dwanaście postnych potraw na pamiątkę dwunastu apostołów. Najważniejszą i symboliczną potrawą jest kutia: pszeniczna kasza z rodzynkami, makiem, miodem i orzechami. Na stole pojawiają się również gołąbki, fasola w sosie, fasola ze śliwkami, pierogi z makiem, buraki z suszonymi grzybami, marynowane grzyby, śledzie z cebulą, zupa grzybowa, owoce, orzechy z miodem, pączki. Mama piecze także specjalne chleby – kołacze. Na stole obowiązkowo stoi również uzwar – kompot z suszonych jabłek, gruszek i śliwek. Alkohol w Wigilię jest zakazany. W centralnej Ukrainie stół jest podobny do naszego, choć pojawiają się różnice, np. pieczone ziemniaki z grzybami czy barszcz z fasolą i pączki z makiem.

12 potraw

Wigilię zaczynamy od modlitwy i zapalenia świecy. Następnie głowa rodziny zaprasza do stołu zarówno żyjących, jak i zmarłych. Tradycją jest zebranie po łyżce każdej potrawy i zaniesienie jej sąsiadom na pamiątkę kogoś zmarłego z rodziny. Ojciec dzieli chleb, życząc każdemu czegoś dobrego, np. zdrowia, sukcesów czy szczęścia. Pierwszą potrawą, którą należy zjeść, jest kutia. Każdy powinien spróbować wszystkich dwunastu potraw. Podczas kolacji nie wolno wstawać od stołu, dopóki wszyscy nie skończą jeść. Po kolacji modlimy się i idziemy kolędować.

Dzieci chodzą od domu do domu, zwiastując narodzenie Jezusa. Najpierw śpiewają na dworze, aby gospodarze ich usłyszeli i wpuścili do środka. W zamian za kolędowanie dzieci dostają pieniądze, z których część przeznaczają na kościół, a resztę zostawiają dla siebie.

Wybircia i bereza

25 grudnia wszyscy radośnie witają się słowami: „Chrystus się narodził!”, na co odpowiada się: „Chwalmy Go!”. Tego dnia idziemy do kościoła na uroczystą mszę, a później odwiedzamy rodzinę i przyjaciół. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia kończy się post, a ludzie mogą spożywać mięsne i inne sycące potrawy. Ważną i niezmienną tradycją w Boże Narodzenie jest kolędowanie. Na Huculszczyźnie kolędnicy chodzą od domu do domu, ogłaszając dobrą nowinę – narodzenie Jezusa Chrystusa. Z każdej przysiółki zbiera się grupa 8–10 osób (mogą to być zarówno mężczyźni, jak i kobiety). W każdej grupie jest wybircia, czyli osoba kierująca kolędą, która wyznacza berezę – tego, kto zna kolędy i prowadzi śpiew. Wśród kolędników są również skrzypek i trembitarz, a także chłopaki z toporkami – siekierkami z długą rękojeścią, na której można się oprzeć. Kolędnicy noszą ze sobą krzyż i dzwoneczki. Najpierw kolędują przy kościele, obchodząc go trzykrotnie, a potem wyruszają po wsi. Kolędnicy nie mogą pominąć żadnego domu, nawet jeśli jest opuszczony. Jest to wyraz pamięci i szacunku. Wszystkie zebrane pieniądze są przeznaczane na kościół lub cele charytatywne. Kolędowanie trwa aż do święta Jordanu, czyli do 6 stycznia.

W centralnej i wschodniej Ukrainie bardziej powszechny jest wertep. Kolędnicy przebierają się w kostiumy: jedna osoba odgrywa pasterza, inna – anioła, a ktoś wciela się w rolę diabła dla rozrywki. Rozgrywają różne scenki, żartują i śpiewają kolędy.

Poczucie jedności

To, co najbardziej kocham w Bożym Narodzeniu, to poczucie jedności. Bez względu na to, czy święta obchodzimy na Huculszczyźnie, w centrum, czy na wschodzie Ukrainy, zawsze towarzyszą im dobroć, wiara w cuda i miłość do bliskich.

Niestety, w tym roku nasza rodzina będzie świętować w niepełnym składzie: mój tata jest na wojskowych szkoleniach. Mam jednak nadzieję, że uda mu się wrócić na kilka dni do domu. Jego obecność byłaby dla nas najpiękniejszym prezentem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium