Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

10 marca 2020 r.
6:55

Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła Lubartów

Autor: Zdjęcie autora mk

Kandydatka Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, Małgorzata Kidawa-Błońska w poniedziałek odwiedziła Lubartów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie, które odbyło się w sali kinowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury miało charakter nie tyle prezentacji programowej, jak to miało miejsce choćby podczas konwencji początkującej całą kampanię, ale wymiany uwag i dialogu z mieszkańcami powiatu lubartowskiego.

Sala była szczelnie wypełniona zwolennikami Kidawy-Błońskiej jeszcze na wiele minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Choć trzeba przyznać, że dominowały osoby starsze i w średnim wieku. Młodych było niewielu. Byli za to najważniejsi lokalni politycy PO, w tym m. in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk czy posłowie Joanna Mucha, Marta Wcisło oraz Michał Krawczyk.

Kandydatkę, przedstawioną jako „nasz przyszły prezydent” powitały gromkie brawa. Na początku Kidawa-Błońska dziękowała przybyłym za obecność oraz prosiła o przestrzeganie zasad higieny w związku z epidemią koronawirusa. Podkreślała także, że chce budować nową jakość w polityce i rozmawiać także z tymi, którzy mają inne poglądy.

Myślą przewodnią było odwołanie do konstytucji i konieczność przestrzegania jej zapisów przez prezydenta. Głównymi tematami jakie poruszali zebrani były plany rozwiązań mogących uzdrowić polskie sądownictwo, służbę zdrowia czy edukację.

Już na początku pojawiły się pytania o przywrócenie zlikwidowanych przez obecny rząd gimnazjów. Jak mówiła obecna wicemarszałek sejmu takich planów nie ma, ale zmiany w edukacji są konieczne. – To co już jest zrobione trudno odwrócić, ponieważ nie wytrzymają tego samorządy, nie wytrzymają tego nauczyciele i wreszcie nie wytrzymają tego dzieci. W ramach tego możemy za to dać nauczycielom wolność, tak żeby organizowali lekcje według tego jak oni uważają za słuszne, bo każde dziecko czy klasa są inne. Trzeba zaufać nauczycielom. Trzeba także przygotować nowe podstawy programowe czym musi się zająć nowa prawdziwa komisja edukacji narodowej złożona z naukowców i doświadczonych pedagogów. Polscy nauczyciele to zrobią, tylko trzeba dać im szansę, żeby mogli to realizować – odpowiadała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jerzy Zwoliński, emeryt i były burmistrz Lubartowa poruszył problemy służby zdrowia w odniesieniu do szpitali powiatowych. Podkreślał on, że szpital w Lubartowie od lat bilansował swoją działalność, nawet wypracowując zysk, a ubiegły rok zamknął już kilkumilionową stratą. – To bardzo poważny problem, bo tak naprawdę nigdy nie byliśmy zadowoleni z tego jak funkcjonuje służba zdrowia. Sieć szpitali wprowadzona na siłę, czy skasowanie dziennej i nocnej pomocy medycznej postawiły szpitale w bardzo trudnej sytuacji. Zbyt mało jest także lekarzy i pielęgniarek. Wszyscy specjaliści, lekarze, zarządzający służbą zdrowia, pracownicy sektora czy samorządowcy powinni usiąść razem i zastanowić się jak system opieki zdrowotnej uczynić bardziej stabilnym. Z drugiej strony trzeba także zwiększyć środki przeznaczone na ochronę zdrowia. W tej mierze szkoda także, że niedawno prawie 2 miliardy złotych przekazano na media państwowe zamiast na leczenie Polaków. Obecny system nie działa głównie przez złe zarządzanie i brak pieniędzy – oceniła Kidawa-Błońska.

Poruszone zostały także sprawy związane z ekologią. Jeden z mieszkańców mówił, że kilkadziesiąt lat temu zainwestował kilkanaście tysięcy złotych w ekologiczny piec olejowy, ale w związku z podwyżkami cen paliwa wrócił do tzw. kopciucha i zamierza z niego korzystać dokąd będzie żył. – Obecnie wymianę starych pieców można dofinansować mieszkańcom ze środków unijnych. Nie można się także obrażać i na złość władzy truć siebie i sąsiadów, bo już dzisiaj z powodu smogu umiera około 50 tysięcy Polaków rocznie – odpowiadała mu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wówczas młody aktywista stanął obok kandydatki z plakatem o treści „Polska bez węgla”. – Myślę, że uda nam się to zrobić, bo jesteśmy do tego zdeterminowani. Nie wiem czy mogę uczciwie obiecać, że zostanie to zrealizowane w ciągu dziesięciu lat. Być może potrzeba ich np. piętnastu, ale trzeba przygotować plan i zacząć go realizować, gdyż każdy rok opóźnienia przedłuża ten proces – deklarowała była marszałek sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska chwaliła także młode pokolenie za to, że chce się angażować  i poruszać trudne tematy. Obiecała również pytającym mieszkańcom, że w jej kancelarii będzie pełna jawność w dostępie do informacji, gdyż niejasności i niedomówienia nie służą dobrze nikomu.

Jednym z trudniejszych pytań, było to jak chronić trójpodział władzy i demokrację w Polsce. Kandydatka na prezydenta wskazała, że kluczowy jest tutaj komponent społeczny i zbudowanie silnych więzi obywatelskich, które nie pozwolą na demolowanie polskiego państwa w przyszłości. Ze swojej strony obiecała m. in. wetowanie wszystkich szkodliwych ustaw, choćby tych psujących sądownictwo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium