Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2024 r.
7:45

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie (fot. Katarzyna Nastaj)

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W naszym województwie do egzaminu przystępuje blisko 18 tys. osób. Egzaminy maturalne odbywały się w dwóch formułach: 2015 i 2023. Wersja 2015 była przygotowana m.in. dla tych, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą branżową szkołę II stopnia na podbudowie gimnazjum, absolwentów 3-letniego liceum z lat 2005–2022 czy 4-letniego technikum. Z kolei formuła 2023 obejmowała uczniów, którzy chociażby uczęszczali do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Matura z języka polskiego, w zależności od formuły różniła się przede wszystkim czasem trwania.

Jest trochę trudniej

– Formuły nieco różnią się od siebie, ale w obu są to dwa arkusze. W formule 2015, która trwała 170 minut nie ma części zwanej testem historyczno-literackim. Jest część testowa sprawdzająca umiejętność czytania ze zrozumieniem i redagowania małych form wypowiedzi – podkreśla Marzena Drozd, polonistka i wicedyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

W tym roku matura odbywa się w dniach 7-23 maja. Egzaminy poranne rozpoczynają się o godzinie 9, a popołudniowe: o 14. Uczniowie skończyli już pisać egzaminy na poziomie podstawowym.

W tegorocznym egzaminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła zmiany w egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym, co mogło wpłynąć na poziom trudności.

– Ta matura jest nieco trudniejsza niż w ubiegłych latach, bo mamy więcej typów zadań. Zazwyczaj były trzy typy, czyli zadania zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte długiej odpowiedzi. W tym roku CKE zadecydowała, że będzie 12 różnych typów zadań i zastrzega, że to wcale nie musi być koniec, a typów może być stopniowo coraz więcej. Więc dla uczniów zadania mogą nie być trudne, ale mogą być zaskoczeni jego formą, np. rozwiązywaliśmy równania, a teraz trzeba znaleźć miejsce zerowe tej funkcji albo trzeba odpowiedzieć „czy to zdanie jest prawdziwe lub fałszywe” czy wybrać dwie odpowiedzi z podanych ośmiu – tłumaczy Jagoda Lasocka, nauczycielka matematyki z V LO w Lublinie.

Albo łatwiej

Jak wskazują lubelscy absolwenci szkół ponadpodstawowych, pierwsze egzaminy dojrzałości okazały się łatwe.

– Wydaje mi się, że z języka angielskiego będę mieć prawie 100 procent. Będę pisać matematykę rozszerzoną, więc rzecz jasna ta na poziomie podstawowym poszła mi bardzo dobrze i najprawdopodobniej uzyskam wynik dążący do 100 procent, ponieważ wyłapałem tylko jeden błąd. Język polski był w tym roku wyjątkowo prosty. Test historyczno-literacki był dość przyjemny. Przyznaje, że nie jestem najlepszy z tego przedmiotu, ale poszło mi naprawdę dobrze i pewnie będzie wynik między 70-80 procent – mówi Olaf, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Takie samo zdanie ma Patrycja z V LO. Dla niej matura była bardzo łatwa: – Matematyka mi najbardziej podpasowała. Angielski też łatwy, ale końcowe zdanie, czyli napisanie emaila było nietypowe, bo trzeba było opowiedzieć o wrażeniach po samotnej wycieczce. Polski poszedł mi też bardzo dobrze, bo były dobre dla mnie lektury, czyli nie współczesne, których nie czytałam.

Wielu uczniów wskazuje, że zwłaszcza matura z języka polskiego była prosta do rozwiązania. Podobnie twierdzą także nauczyciele tego przedmiotu.

– Faktycznie uczniowie mówili, że matura z polskiego była łatwa. Według nas, polonistów i po rozmowie z uczniami wszystko wskazuje na to, że egzamin był dość oczywisty i łatwy. Tematy dwóch wypowiedzi argumentacyjnych były przyjazne, tak samo test historyczno-literacki, aczkolwiek jest to test, który dobrze sprawdził wiedzę. Zdecydowanie matura wymagała znajomości treści lektur obowiązkowych, więc mylna jest wiara w mit, że czytanie streszczeń jest wystarczające, aby zdać w stopniu zadowalającym. Język polski był dla uczniów najbardziej stresującym dniem, może dlatego, że ten przedmiot jest pierwszy. Ta matura jest wymagająca i trwa najdłużej – przyznaje Marzena Drozd, wicedyrektorka V LO.

Obawy i nauka

Przed tegorocznymi maturzystami jeszcze kilka egzaminów, które mogą nieść ze sobą dużą dozę stresu. Często w obawach pojawia się temat ustnej matury z języka ojczystego.

– Nie stresuję się jakoś bardzo, bo mam jeszcze tydzień. Pewnie pojawi się chwilę przed egzaminem – wspomina Oliwier z „Zamoya”.

Wicedyrektor Marzena Drozd uważa, że powtórki przed ustną maturą mają jeszcze sens i warto to zrobić, jeśli ktoś nie czuje się pewnie.

– Powtarzanie w ostatniej chwili ma sens, ale nie na dzień przed maturą. Sesja egzaminów ustnych rozpoczyna się w naszej szkole 14 maja, więc faktycznie jest jeszcze chwila, aby przypomnieć sobie świat przedstawiony lektur obowiązkowych i uniknąć błędów kardynalnych, których najbardziej boją się uczniowie. Warto powtórzyć materiał o ile uczniowie nie będą wpadać w panikę. Spokojnie można przeglądać utwory omawiane na lekcjach, bo jedno z pytań może dotyczyć jakiegokolwiek utworu, również tego nieomawianego w szkole, ale utrzymanego w konwencji omawianych. Uczyć się zawsze warto.

Od 10 do 23 maja uczniowie będą zasiadać w szkolnych ławkach i pisać testy z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Za to w dniach 11-16 maja będą musieli wykazać się wiedzą oraz komunikatywnością podczas matur ustnych z języka ojczystego oraz obcego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty