Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 sierpnia 2022 r.
12:10

Czy to naprawdę koniec parkowania na chodniku? I jak odróżnić drogę dla pieszych od chodnika?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 16 A A
Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych”
Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych” (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Od 21 września mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. parkowania na chodnikach. Ustawa jest dość nieczytelna i nawet ci, którzy mają ją stosować, nie są pewni, jak należy ją rozumieć i czy rzeczywiście ubędzie miejsc postojowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany wynikają z ustawy, po której ogłoszeniu media zakrzyknęły, że nie będzie można parkować na chodnikach. To rzeczywiście prawda, nie będzie można, ale… nie wszystko to, co uważamy dzisiaj za chodnik, będzie nim po 21 września.

Spójrzmy na miejską ulicę. Widzimy na niej jezdnię, a obok niej chodnik. Ale niedługo to nie będzie już takie proste. Bo obok jezdni będzie „droga dla pieszych”, a jej częścią będzie „chodnik”, na którym parkowanie będzie surowo zabronione.

– Ustawa wyklucza z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji to miejsce wyłącznie dla pieszych – przyznaje Dariusz Działo z Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Urzędzie Miasta Lublin. I zwraca uwagę na powstałą sprzeczność w przepisach. – Ustawa Prawo o ruchu drogowym wciąż reguluje zasady, jakie obowiązują podczas np. parkowania samochodów na chodniku.

Tymczasem rząd przekonuje, że w zasadzie nic się nie zmienia.

– Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów – stwierdza w oficjalnym komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Parkowanie na chodniku. Zmiany od 21 września 2022 r.

Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych”.

Wątpliwości budzi jednak to, jak odróżnić, która część „drogi dla pieszych” jest chodnikiem. Jest to zagadką nawet dla tych, którzy mają tę ustawę stosować w praktyce. Sprawa jest oczywista tam, gdzie została wyznaczona Strefa Płatnego Parkowania, bo tu część dla samochodów jest oddzielona od części dla pieszych linią namalowaną na nawierzchni.

– To wydzielone miejsca – mówi Dariusz Aftyka ze Straży Miejskiej Miasta Lublin. Ale gdy pytamy go, czy na innych ulicach będzie można parkować na tym, co dziś nazywamy chodnikiem, nie daje jednoznacznej odpowiedzi. – Do wejścia w życie ustawy mamy jeszcze trzy tygodnie. Poczekajmy, zobaczymy.

– Miejsca oznaczone znakami pionowymi i poziomymi, umożliwiającymi parkowanie, nadal będą obowiązujące – tak sytuację ocenia dyrektor Działo. – Natomiast miejsca dotychczas oznaczone znakami np. B-36 (zakaz zatrzymywania się - red.) lub te, na których nie wyznaczono miejsc do parkowania, będą traktowane jako chodniki i będzie na nich obowiązywał zakaz parkowania.

Zagadek jest więcej. Nowe przepisy pozwolą jechać hulajnogą po „drodze dla pieszych”, ale nie pozwolą jechać nią po „chodniku”. To samo dotyczy rowerów (dziś można nimi jechać po chodniku w określonych sytuacjach). W jaki sposób rowerzysta ma odróżnić „drogę dla pieszych” od „chodnika”? Ministerstwo tego nie wyjaśnia.

– Z nowych przepisów wynika, że zarządcy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które porządkują funkcje poszczególnych części drogi, zwiększają ich czytelność – pisze w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium