Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

28 listopada 2001 r.
17:56
Edytuj ten wpis

Dobry na błoto i na imprezy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Profesor dr hab. Marek Opielak z Politechniki Lubelskiej sprawdził walory skody octavii z napędem na cztery koła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firmowy napis na drzwiach oraz niewielki emblemat na drzwiach bagażnika zdradzały, że testowa octavia to nie taki prosty model. Znaczek 4x4 mówił sam za siebie. Do jazdy testowej zaprosiliśmy tym razem specjalistę, naszego eksperta, profesora Marka Opielaka.

Sylwetka bez zarzutu

- Zawsze lubiłem skody - mówi profesor Marek Opielak. - Szczególnie kilka ostatnich lat pokazało, że Czesi potrafią robić dobre samochody. Oceniając jednak sylwetkę naszej octavii 4x4 warto zwrócić uwagę na dobre proporcje bryły nadwozia. Tylna część nie jest "ciężka”, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych modeli kombi.
Naszemu kierowcy testowemu do gustu nie przypadła natomiast kratka oddzielająca część bagażową od pasażerskiej. Podczas jazdy kratka wydawał nieprzyjemne dźwięki. Nie jest to element wyposażenia seryjnego, a jedynie wymóg przepisów leasingowych. Testowa wersja była bowiem zarejestrowana jako ciężarówka.
A skoro już o karoserii mowa, to warto wspomnieć o bagażniku. - Widać od razu, że w wersji 4x4 mamy trochę mniej miejsca w bagażniku niż normalnie - mówi Marek Opielak. - Jest to zapewne związane z dodatkowym napędem na tylną oś.
Co ekspert, to ekspert. Faktycznie ze względu na napęd tylnych kół zmniejszeniu uległa przestrzeń bagażowa. W efekcie powierzchnia bagażowa po złożeniu tylnych siedzeń wynosi 1412 litrów.

Środek w porządku, ale...

- Sporo miejsca z przodu, dosyć wygodne fotele - ocenia Marek Opielak. - Słowem porządny, średni poziom wykończenia wnętrza.
W odniesieniu do przejrzystości deski czy też kwestii związanych z łatwością obsługi instrumentów pokładowych, nasz ekspert nie miał zarzutów.
- Czuję niedosyt, siedząc w środku - mówi Marek Opielak. - Na pierwszy rzut oka niby w porządku, ale myślę, że materiały użyte do wykończenia wnętrza mogłyby być nieco lepszej jakości. Na desce brakuje elementów ożywiających, np. wstawki z aluminium, plastiku innej barwy. Wszystko jest grobowo czarno-szare, a przecież ma to być samochód do rekreacji. Po drugie pojazd za blisko 80 tysięcy złotych powinien mieć w standardzie klimatyzację. Tu jej nie ma.
Nasz ekspert w odniesieniu do wnętrza testowej octavii nie miał więcej uwag. Podkreślił staranne wykończenie, dobrą regulacje fotela kierowcy oraz kolumny kierowniczej.

I do lasu, i do teatru

Coraz częściej kierowcy zwracają uwagę na lepsze warunki jazdy i wszechstronne możliwości zastosowania pojazdu. Octavia combi 4x4 z napędem czterech kół oraz jednym z dwóch dynamicznych silników jest idealnym pojazdem do eksploatacji w ekstremalnych warunkach. Z powodzeniem może być autem przeznaczonym do rekreacji, sportu, a także do celów służbowych.
Do napędu octavii combi 4x4 wybrane zostały dwie jednostki. Wysokoprężny silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności skokowej 1,9 l TDI o mocy 66 kW (90 KM) o wyjątkowo niskim zużyciu oleju napędowego oraz czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 l i mocy 85 kW (115 KM). My do dyspozycji mieliśmy tę pierwszą wersję
Napęd czterech kół tego modelu odpowiada technologii high-tech. Moc silnika przekazywana jest za pośrednictwem pięciobiegowej skrzyni przekładniowej do przedniego zawieszenia, które połączone jest z tylnym dwuczęściowym wałem. Sercem napędu tylnych kół jest sprzęgło Haldex, które jest częścią mechanizmu różnicowego. Służy ono do przenoszenia momentu obrotowego między przednim a tylnym zawieszeniem, automatycznie optymalizuje jego rozdział, a także natychmiast reaguje na zmiany przyczepności kół. W efekcie kierowca nie jest w stanie ocenić, w którym momencie napędzane są przednie, czy tylne koła.
- To się naprawdę czuje - mówi Marek Opielak. - Auto prowadzi się doskonale. Idealnie trzyma się drogi, jest dynamiczne i ciche jak na diesla. Zapewne też i bardzo oszczędne, co jest cechą charakterystyczną dla silników wysokoprężnych z rodziny TDI koncernu VW
Nasz tester napęd na cztery koła naprawdę docenił podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Bardzo też chwalił zestopniowanie 6-biegowej skrzyni biegów. - Idealna czwórka - podkreślał Marek Opielak. - Długa, elastyczna, a zarazem pozwalająca kierowcy na wykorzystanie sporego przyspieszenia tego samochodu.

Podsumowanie

Zdaniem naszego dzisiejszego eksperta octavia 4x4 to jedna z ciekawszych propozycji. Z pewnością najtańszych w segmencie samochodów z napędem na cztery koła. Jednak octavia za 77 tysięcy złotych mogłaby być lepiej wyposażona w tzw. ekstrasy. Komputer oraz elektryczne sterowanie lusterkami i wszystkimi szybami to nieco za mało. Brakuje klimatyzacji, firmowego zestawu audio oraz elementów wykończenia ożywiających szarawe wnętrze. Najwyższe noty uzyskał zespół napędowy oraz podwozie.

Pozostałe informacje

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Nieco mniej, niż poprzedniczka na identycznym stanowisku, ale więcej niż drugi z wiceprezydentów za czasów Andrzeja Wnuka ma zarabiać Marek Kudela, pierwszy zastępca Rafała Zwolaka, nowego prezydenta Zamościa.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium