Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 września 2018 r.
19:02

Jeździsz samochodem? Od poniedziałku duża zmiana. W życie wchodzą nowe przepisy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
450 44 A A
Robert Stańczyk
Robert Stańczyk

Od najbliższego poniedziałku dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia będzie można zostawić w domu. W życie wchodzą nowe przepisy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem.

– W końcu. Miało to obowiązywać od czerwca. Z dowodem rejestracyjnym zawsze jest kłopot, bo nie mieści się w kieszeni. Długo czekałem na zmianę przepisów – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina.

Przepisy zmieniono dlatego, że wszystkie dane zawarte w dowodzie oraz informacje z polisy OC są zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). – Służby uprawnione do kontroli, np. policja, Straż Graniczna, miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego, sprawdzą te dane w CEPiK – mówi Robert Stańczyk, rzeczoznawca Polskiego Związku Motorowego przy ul. Prusa 8 w Lublinie.

To nie wszystkie zmiany. Zmienią się również zasady zatrzymywania i zwrotu dowodu rejestracyjnego. Do 1 października, np. za zły stan techniczny samochodu, brak obowiązkowego przeglądu czy zły skład spalin, dowód rejestracyjny był zatrzymywany przez policjanta, na miejscu – dodaje Robert Stańczyk. Od 1 października zatrzymanie dokumentu zostanie odnotowane w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do CEPiK, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Trzy pytania do Roberta Stańczyka, rzeczoznawcy Polskiego Związku Motorowego

• Czy kierowcy muszą ze sobą wozić prawo jazdy?

– Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy powiedzieć, że dokument jest w domu lub w siedzibie firmy.

• Czy dowód rejestracyjny można odłożyć na półkę i zapomnieć o nim? 

– Nie. Dowód rejestracyjny wciąż jest ważnym dokumentem. Koniecznie trzeba go mieć podczas okresowego badana technicznego lub przy wyjeździe zagranicznym.

• Czy kierowca, który prowadzi samochód zarejestrowany poza granicami Polski, musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i poświadczenie OC? 

– Tak, podczas kontroli musi okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie. Musi zatem wozić te dokumenty ze sobą.

Quiz: Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 19:36
+118
A co jeżeli mamy kolizję i chcemy spisać oświadczenie to jak to zrobimy bez nr polisy czy bez nr dowodu rejestracyjnego??????? Czy za każdym razem trzeba będzie wzywać policję????????
Avatar
Anonim / 25 września 2018 o 19:41
+93
"Bo nie mieści się w kieszeni" trzymajcie mnie, sytuacja bez wyjscia, argument, który wszystko zmieni.
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 19:58
+79
"Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty." Jaki przepis mówi o tym, że mamy mieć dowód osobisty podczas prowadzenia pojazdu?
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 19:17
+59
W końcu. Miało to obowiązywać od czerwca. Z dowodem rejestracyjnym zawsze jest kłopot, bo nie mieści się w kieszeni. Długo czekałem na zmianę przepisów – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina. Panie Kulikowski,smartfon z wyświetlaczem 5" w kieszeni się mieści,a dowód nie??? Durniejszego tłumaczenia nie słyszałem. Choć za tą akurat zmianą przepisów jestem na TAK.
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 19:47
+49
Dowód rejestracyjny powinien być wielkości prawa jazdy i byłoby ok.
Avatar
sąsiad / 25 września 2018 o 20:02
+48
"Bo nie mieści się w kieszeni" trzymajcie mnie, sytuacja bez wyjscia, argument, który wszystko zmieni.
 mi też nie mieści się w kieszeni .... a jaka żona zadowolona
Avatar
Henryk / 25 września 2018 o 19:55
+39
Ale dla kogo jest to dobrze: - Policja - poszkodowany nie może ustalić numeru polisy wzywa Policje - mandat!!! Budżet Państwa górą - Towarzystwo ubezpieczeniowe - poszkodowany nie wzywa Policji, sprawca nie potwierdza zdarzenia, sprawa w sądzie wiele lat (za sprawy w sądzie trzeba płacić dla budżetu) - świadek w aucie poszkodowanego albo 1 świadek to nie świadek. Poszkodowany sam ponosi koszty naprawy własnego auta. Towarzystwo nie musi płacić odszkodowania.
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 19:55
+30
A co jeżeli mamy kolizję i chcemy spisać oświadczenie to jak to zrobimy bez nr polisy czy bez nr dowodu rejestracyjnego???????  Czy za każdym razem trzeba będzie wzywać policję????????
 No właśnie. To jest bardzo dobre pytanie. Nr VIN, czy nr polisy, przy kolizji do oświadczenia niezbędne. Wolę spisać z dowodu rejestracyjnego, niż zawierzyć pamięci kierowcy. Może ktoś mądrzejszy odpowie
Avatar
dicu / 25 września 2018 o 19:28
+26
to prawo dla kombinatorów
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 20:52
+23
Zlodzieje samochodow juz sie ciesza...
Avatar
Kierowca / 27 września 2018 o 08:09
0
Za co pokwitowanie jak dowodu nie zatrzyma bo dowód w domu
Avatar
LOL / 27 września 2018 o 04:46
0
Pod warunkiem  że znasz datę pierwszej rejestracji auta i nr vin.
 Chyba pomyliłeś stronę ufg z historiapojazdu.
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 22:31
0
System bez "dowodu" dawno już stosowany na zachodzie. Nareszcie u nas także wprowadzono
Avatar
Katarzyna / 26 września 2018 o 15:19
0
W razie kolizji można teoretycznie sprawdzić w bazie danych UFG, czy samochód winnego kierowcy posiada OC. Baza danych UFG jest niestety nadal dość niekompletna i często pokazuje, że dane auto nie ma OC, mimo że tak naprawdę je posiada. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 13:56
0
dobra zmiana chociażby w kontekście kradzieży auta. przypominam ze jeśli ukradnie nam auto z dowodem rej. ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. teraz gapy którzy mieli dowód w aucie mogą je zostawić w domu i jeździć spokojnie
Avatar
Wojtek / 26 września 2018 o 11:55
0
We własnym interesie warto mieć przy sobie dokumenty. W przypadku kolizji z naszej winy mamy wszystkie papiery i możemy przekonać poszkodowanego aby załatwić sprawę przez oświadczenie bez udziału policji. Oszczędzamy na punktach i mandacie, bo policja za darmo nie pomaga w obsłudze zdarzeń.
Avatar
Gosc / 26 września 2018 o 11:36
0
Ale problemy ksero dokumentu,do schowka i po problemie 
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 10:10
0
Pracuje w danii i tutaj nic nie trzeba mieć. Blachy dostaje się na zawsze takie same i one są w systemie.
Avatar
ty / 26 września 2018 o 09:23
0
ale problem naprawdę.. nr polisy można bez problemu sprawdzić w internecie po numerach rejestracyjnych. A to, że nie trzeba wozić dowodu jest bardzo wygodne, jeżeli jest wiecej niż jeden użytkownik samochodu. Wiecznie zapominamy z mężem sobie przekazywać dowód.
Avatar
Ala / 26 września 2018 o 09:05
0
Wystarczy sciagnac z strony zadowej plik pdf z historia samochodu i wszystko masz przy sobie w telefonie. Najlepiej szukac problemu gdzie go niema. Na upartego jestes wstanie pobrac taki plik na miejscu kolizji. Pozdrawiam
co to jest strona zadowa?
Wejdz, sprawdz zobacz, a przede wszystkim pomysl....chociaz nie wiem czy potrafiez. Tylko z rządowych stron korsystasz?
 w sumie z różnych, ale z zadowej jeszcze nigdy, to od zadu końskiego? bo chyba nie potrafię myśleć...
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski 0 0

Młodzi zawodnicy AZS UMCS Lublin wykonali pierwszy krok w drodze do medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-20. Zielono-biali z kompletem zwycięstw przeszli przez eliminacje, które odbyły się w Warszawie

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim 0 0

Konkurs! W piątkowym wydaniu Dziennika Wschodniego będziemy mieli do rozdania książki, bilety i płyty dla Czytelników.

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni?

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni? 0 0

W decydującą fazę wkraczają prace przy budowie nowego terminala Portu Lotniczego Lublin. Konstrukcja jest już gotowa, rozpoczyna się wyposażanie poszczególnych części obiektu.

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana 4 7

Czujniki wbudowane w jezdnię będą liczyć samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z pl. Zamkowego. Zebrane w ten sposób informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych będą wyświetlane kierowcom na ulicach prowadzących do placu. Inne niespodzianki czekają nas na kilku skrzyżowaniach.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 33

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 4

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 60 8

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 27 38

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 62 15

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!