Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

15 sierpnia 2002 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Popić, pojeść, posłuchać i...

0 0 A A

Nie ma wśród zmotoryzowanych osoby, która podczas prowadzenia samochodu nie wykonywałaby innych czynności. Do najprostszych należy szukanie ulubionej stacji radiowej, do najpopularniejszych
– rozmawianie przez telefon komórkowy, a do stałych – teraz w wakacje na dalekich trasach bardziej zauważalnych – jedzenie i picie (nie chodzi o alkohol). Nie mówimy o ekstremalnych jak robienie przez panie makijażu czy malowanie paznokci albo też czytanie gazet, lub rozwiązywanie krzyżówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według danych amerykańskiej Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu na Autostradach (NHTSA), w Stanach Zjednoczonych prawa jazdy posiada 185,5 miliona osób. 26 proc. wypadków przez nie spowodowanych wynikało z odwrócenia uwagi od podstawowego zajęcia, czyli kierowania pojazdem. Stowarzyszenie Pracodawców na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu podaje, że codziennie takich wypadków jest od 4 do 8 tysięcy.
W firmie ubezpieczeniowej Hagerty Clasic Insurance specjalizującej się w samochodach kolekcjonerskich, a więc klasykach i weteranach, zdarzył się przypadek, że po kolejnej stłuczce żarłocznemu kierowcy zakazano trzymania w samochodzie jakiegokolwiek jedzenia pod rygorem utraty polisy. To też skłoniło firmę do ustalenia jak groźne jest wśród wszystkich ubocznych czynności jedzenie. Przeanalizowano statystyki zebrane przez NHTSA
dotyczące podobnych 33 tys. wypadków. Okazało się, że jedzenie lub picie podczas jazdy są groźniejsze niż rozmowy przez komórkę bez urządzenia głośnomówiącego! Powstała lista najniebezpieczniejszych posiłków bazująca na stopniu rozproszenia uwagi, trudności w ich spożywaniu trzymając jedną rękę na kierownicy i popularności dania. Susan Frisell opisała je na łamach „Wheels Today” w kolejności od groźnych do najgroźniejszych:
Czekolada. Czegokolwiek dotknie kierowca – koła kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy ubrania, nosić będzie ślady czekolady. Reakcja kierowcy jest natychmiastowa – próbuje usunąć plamy bez względu na to co robi.
Napoje orzeźwiające. Otwarte pojemniki – puszki czy butelki – mają to do siebie, że łatwo coś się z nich wylewa i to w chwili przyspieszania lub hamowania. Wówczas cała zawartość pojemnika ląduje na nas.
Pączki z kremem lub innym nadzieniem. Nie ma sposobu, by z którejś strony pączka nie spłynęła na nas lepka masa. Co dalej? Patrz pkt 1.
Pieczone kurczaki. Tłuste palce, które wciąż chcemy wytrzeć i tak zostawią ślady na kierownicy, mimo ciągłego pozornego usuwania śladów uczty.
Potrawy z grilla. Sosy do grilla to najpewniejszy środek do zrobienia plam na ubraniu i tapicerce. Już przecież samo jedzenie czegoś z grilla na postoju wymaga sprawności obu rąk, a co dopiero w aucie, gdy do dyspozycji mamy jedną. Zasada: nie jedz niczego co może kapać.
Hamburgery. Ich nadzienie, a zwłaszcza dodatki, to tragedia. Hamburger ekstra może cię naprawdę kosztować kilka tysięcy złotych łącznie, kilka złotych hamburger resztę naprawa samochodu, po tym jak zaczęło ci coś kapać, a ty chciałeś temu zaradzić.
Chili. Trafienie do ust czymkolwiek polanym sosem chili jest zadaniem przerastającym siły większości kierowców.
Takos. Ta podawana jako rożek meksykańska potrawa zawsze się rozłazi gdy chcesz ją ugryźć, więc musisz patrzeć w co wbijasz zęby. A w dodatku jeden wybój czy dziura w jezdni wystarczą, by twój samochód przypominał bar sałatkowy.
Kawa. Zagrożenie najczęściej spotykane. Generalnie otwarte naczynia z płynem są same w sobie zagrożeniem ale kawa przebija wszystkie inne. Zawiera w sobie wszystkie niebezpieczeństwa wcześniej wymienionych posiłków, także pod względem prób usunięcia plam.
Hagerty Insurance odkryło też inne prawidłowości, jak to, że wypadki będące następstwem jedzenia zdarzają się najczęściej kiedy jedziemy do pracy, gdyż wówczas staramy się jeszcze przywrócić swemu ubiorowi jak najlepszy wygląd. Niebezpieczeństwo wypadku wzrasta, gdy auto ma manualną, a nie automatyczną skrzynię biegów. A już najgroźniejsze z groźnych to zjawisko gdy podczas jazdy i jednoczesnego jedzenia zadzwoni nam jeszcze komórka...
Smacznego

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium