Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

8 lipca 2017 r.
21:09

Samochodem bez prawa jazdy? Tak, ale tylko z opiekunem

Autor: Zdjęcie autora toma
0 26 A A
(fot. Archiwum)

Zmiany w prawach jazdy, o których piszemy powyżej, są już pewne. Jednocześnie w ministerstwie trwają prace nad kolejnymi. Egzaminator z lubelskiego WORD, współtwórca projektu ustawy, chce m.in. dać kursantom możliwość jazdy prywatnymi samochodami przed uzyskaniem uprawnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie jazdy (pod okiem opiekuna – doświadczonego kierowcy) mogłyby odbywać się po zakończeniu kursu, ale przed egzaminem praktycznym. W Polsce byłoby to coś zupełnie nowego.

– Tego typu rozwiązania funkcjonują już w innych krajach – tłumaczy Dariusz Chyćko, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i członek zespołu doradczego przy ministrze infrastruktury.

– Rzeczywiście, jest to stosowane w większości krajów europejskich. Jeśli poradzili sobie z tym Anglicy, Szwajcarzy czy Francuzi, to my też powinniśmy. Takie samochody muszą jednak mieć specjalne ubezpieczenie OC - w Anglii jest ono cztery razy droższe od zwykłego – komentuje Maciej Kulka, właściciel jednej z lubelskich szkół nauki jazdy.

Inna proponowana zmiana dotyczy zgrania terminu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Między jednym czy drugim nie może minąć więcej niż rok.

– Chodzi o to, aby przystępować do egzaminu praktycznego z aktualną wiedzą – tłumaczy Chyćko.

I dementuje informacje, które pojawiły się mediach, jakoby wszyscy kierowcy musieli co roku zdawać teorię. – Ktoś czegoś nie doczytał. Podkreślam, że chodzi o kandydatów na kierowców – mówi.

– Moim zdaniem ewidentnie chodzi tu o wyciąganie pieniędzy. Nie rozumiem, dlaczego osoby mające zdany państwowy egzamin, muszą go powtarzać. Czy przez rok można się tak uwstecznić, aby zapomnieć zasad? – zastanawia się Kulka.

Zobacz także: Trzecie podejście do egzaminu gratis? Dyrektor WORD w Toruniu chce, żeby koszty poniosła szkoła nauki jazdy

Trzecie podejście do egzaminu gratis. Gratis dla przyszłego kierowcy, bo koszty miałby ponieść... instruktor. To pomysł dyrektora WORD-u w Toruniu, który w ten sposób chce zwrócić uwagę na nierzetelnych nauczycieli jazdy samochodem. Skoro źle nauczyli swoich uczniów, niech poniosą za to karę

Wideo: TVN Turbo / x-news

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ala / 26 kwietnia 2018 o 12:49
0
A ja na osiemnastkę dostałam prawo jazdy(kartę kolekcjonerską)z clubcardu!Wygląda jak oryginalne. Nawet nie wiedziałam, że można coś takiego kupić.Ciekawe ilu kierowców posiada takie prawko;)
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 21:11
0
A moze trzeci placilby lekarz psychiatra lub ktos kto dopuścił dębi...la bo nie każdego mozna wyszkolić żeby zdal za pierwszym razem a sa osoby które nie maja dobrze poukładane w glowie i wola inwestować w wordy a nie w siebie
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 19:19
0
Sciema z tym ubezpieczeniem, wcale nie placi sie nawet 2 razy tyle, np we Włoszech po otrzymaniu dokumentu potwierdzajacego zdanie teoretycznej część egzaminu państwowego nożna jeździć z takim "opiekunem" jedyny warunek to aby ten opiekun miał min. 10 lat prawo jazdy !!!!! Widać pan z WORD-u dostanie odsyp od firm ubezpieczeniowych hahahaha
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 16:50
0
Wszystko ładnie a co z egzaminatorami czy nie powinno być tak ze egzaminatorem może zostać osoba ktora ma przynajmniej 10 lat praktyki chodzi mi o prawo jazdy kat.C +E bo do tej pory egzaminator nie musiał mieć jakiego kolejek doświadczenia osoba ktora kiedykolwiek pracowała na samochodzie ciężarowym prędzej będzie umiała ocenić kursanta oraz ocenić jego umiejętności .I co ze zmianami ze pieniądze na wordy będą z budżetu bo od tego powinno sie zacząć. A skoro kursant raz zdał teorię dlaczego ma zdawać ponownie a może zrobić że jeżeli kursant nie zda za 5 razem to word poniesie konsekwencje .
Wszystko ładnie a co z egzaminatorami czy nie powinno być tak ze egzaminatorem może zostać osoba ktora ma przynajmniej 10 lat praktyki chodzi mi o prawo jazdy kat.C +E bo do tej pory egzaminator nie musiał mieć jakiego kolejek doświadczenia osoba ktora kiedykolwiek pracowała na samochodzie ciężarowym prędzej będzie umiała ocenić kursanta oraz ocenić jego umiejętności .I co ze zmianami ze pieniądze na wordy będą z budżetu bo od tego powinno sie zacząć. A skoro kursant raz zdał teorię dlaczego ma zdawać ponownie a może zrobić że jeżeli kur... rozwiń
Avatar
Popieram / 9 lipca 2017 o 14:33
0
Kto wypisuje takie komentarze???!! Czy ktokolwiek z was był dalej niz na końcu swojej wsi? Znam to rozwiązanie ze Szwajcarii (mieszkałem 5 lat) i z UK (od 13 lat) . Kierowca będący "instruktorem" musi spełniać odpowiednie warunki (wiek i długość posiada prawa jazdy) samochód musi być odpowiednio oznakowany (L-ki z przodu i z tyłu) jak również UBEZPIECZONY na "ucznia". To prawda że ubezpieczenia jest bardzo drogie, jednak moim zdaniem, to rozwiązanie daje szansę"uczniom" na spędzenie o wiele więcej czasu za kółkiem ( w różnych porach dnia i różnych warunkach atmosferycznych) i nabycie praktyki. W czasie 40 godzin kursu nauczysz się najwyżej jak jeździć po swojej wsi, a mając nie ograniczony czas z ojcem lub bratem siostrą kumplem lub kimkolwiek kto spełnia warunki ( patrz wyżej) i bez stresów masz o wiele większe możliwości nauki i szansa że po zdaniu praktycznego testu będziesz dobrym kierowcą wzrasta. Ps."instruktor" nie może być pod "wpływem" . 
Kto wypisuje takie komentarze???!! Czy ktokolwiek z was był dalej niz na końcu swojej wsi? Znam to rozwiązanie ze Szwajcarii (mieszkałem 5 lat) i z UK (od 13 lat) . Kierowca będący "instruktorem" musi spełniać odpowiednie warunki (wiek i długość posiada prawa jazdy) samochód musi być odpowiednio oznakowany (L-ki z przodu i z tyłu) jak również UBEZPIECZONY na "ucznia". To prawda że ubezpieczenia jest bardzo drogie, jednak moim zdaniem, to rozwiązanie daje szansę"uczniom" na spędzenie o wiele więcej czasu za kółki... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:32
0
Ten bez homologacji?
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:29
0
ten kulas wszędzie się w***. ciekawe czy ma jeszcze ten symulator do nauki jazdy na samochody ciężarowe?
Avatar
Polak Mały / 9 lipca 2017 o 12:17
0
Dokładnie tak A co z innymi uczestnikami ruchu drogowego?każdy pojazd którym odbywa się nauka jazdy powinien być oznakowany widoczny z daleka,tak abym mógł zachować szczególną ostrożność i mega ograniczone zaufanie.A co z wypadkiem kto ma za to odpowiadać???przecież osoba która jest instruktorem jazdy ma specjalne szkolenia egzaminy.Kierowca z 3letnim prawo jazdy to żaden kierowca sam musi się uczyć jeszcze jezdzic
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 12:01
0
PO 2 latach przerwy w jedzie 50% nie zda egzaminu.
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 12:00
0
Silniki grupy wieswagen powinny zostac natychmiast eycofane z rynku.
Avatar
Ala / 26 kwietnia 2018 o 12:49
0
A ja na osiemnastkę dostałam prawo jazdy(kartę kolekcjonerską)z clubcardu!Wygląda jak oryginalne. Nawet nie wiedziałam, że można coś takiego kupić.Ciekawe ilu kierowców posiada takie prawko;)
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 21:11
0
A moze trzeci placilby lekarz psychiatra lub ktos kto dopuścił dębi...la bo nie każdego mozna wyszkolić żeby zdal za pierwszym razem a sa osoby które nie maja dobrze poukładane w glowie i wola inwestować w wordy a nie w siebie
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 19:19
0
Sciema z tym ubezpieczeniem, wcale nie placi sie nawet 2 razy tyle, np we Włoszech po otrzymaniu dokumentu potwierdzajacego zdanie teoretycznej część egzaminu państwowego nożna jeździć z takim "opiekunem" jedyny warunek to aby ten opiekun miał min. 10 lat prawo jazdy !!!!! Widać pan z WORD-u dostanie odsyp od firm ubezpieczeniowych hahahaha
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 16:50
0
Wszystko ładnie a co z egzaminatorami czy nie powinno być tak ze egzaminatorem może zostać osoba ktora ma przynajmniej 10 lat praktyki chodzi mi o prawo jazdy kat.C +E bo do tej pory egzaminator nie musiał mieć jakiego kolejek doświadczenia osoba ktora kiedykolwiek pracowała na samochodzie ciężarowym prędzej będzie umiała ocenić kursanta oraz ocenić jego umiejętności .I co ze zmianami ze pieniądze na wordy będą z budżetu bo od tego powinno sie zacząć. A skoro kursant raz zdał teorię dlaczego ma zdawać ponownie a może zrobić że jeżeli kursant nie zda za 5 razem to word poniesie konsekwencje .
Wszystko ładnie a co z egzaminatorami czy nie powinno być tak ze egzaminatorem może zostać osoba ktora ma przynajmniej 10 lat praktyki chodzi mi o prawo jazdy kat.C +E bo do tej pory egzaminator nie musiał mieć jakiego kolejek doświadczenia osoba ktora kiedykolwiek pracowała na samochodzie ciężarowym prędzej będzie umiała ocenić kursanta oraz ocenić jego umiejętności .I co ze zmianami ze pieniądze na wordy będą z budżetu bo od tego powinno sie zacząć. A skoro kursant raz zdał teorię dlaczego ma zdawać ponownie a może zrobić że jeżeli kur... rozwiń
Avatar
Popieram / 9 lipca 2017 o 14:33
0
Kto wypisuje takie komentarze???!! Czy ktokolwiek z was był dalej niz na końcu swojej wsi? Znam to rozwiązanie ze Szwajcarii (mieszkałem 5 lat) i z UK (od 13 lat) . Kierowca będący "instruktorem" musi spełniać odpowiednie warunki (wiek i długość posiada prawa jazdy) samochód musi być odpowiednio oznakowany (L-ki z przodu i z tyłu) jak również UBEZPIECZONY na "ucznia". To prawda że ubezpieczenia jest bardzo drogie, jednak moim zdaniem, to rozwiązanie daje szansę"uczniom" na spędzenie o wiele więcej czasu za kółkiem ( w różnych porach dnia i różnych warunkach atmosferycznych) i nabycie praktyki. W czasie 40 godzin kursu nauczysz się najwyżej jak jeździć po swojej wsi, a mając nie ograniczony czas z ojcem lub bratem siostrą kumplem lub kimkolwiek kto spełnia warunki ( patrz wyżej) i bez stresów masz o wiele większe możliwości nauki i szansa że po zdaniu praktycznego testu będziesz dobrym kierowcą wzrasta. Ps."instruktor" nie może być pod "wpływem" . 
Kto wypisuje takie komentarze???!! Czy ktokolwiek z was był dalej niz na końcu swojej wsi? Znam to rozwiązanie ze Szwajcarii (mieszkałem 5 lat) i z UK (od 13 lat) . Kierowca będący "instruktorem" musi spełniać odpowiednie warunki (wiek i długość posiada prawa jazdy) samochód musi być odpowiednio oznakowany (L-ki z przodu i z tyłu) jak również UBEZPIECZONY na "ucznia". To prawda że ubezpieczenia jest bardzo drogie, jednak moim zdaniem, to rozwiązanie daje szansę"uczniom" na spędzenie o wiele więcej czasu za kółki... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:32
0
Ten bez homologacji?
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:29
0
ten kulas wszędzie się w***. ciekawe czy ma jeszcze ten symulator do nauki jazdy na samochody ciężarowe?
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 12:20
-1
Co za głupota. Teraz każdy jeszcze przed skończonym kursem będzie siadał z nieodpowiedzialnym opiekunem za kierownicę bez żadnego wyższego OC, licząc, że nie złapie ich policja. Faktycznie, dobra i bezpieczna zmiana..
Avatar