Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

2 lipca 2018 r.
8:46

Ten tor prawie nie odpoczywa. To jeden z największych takich obiektów w Polsce

Skid-car to najnowszy nabytek ODTJ-tu w Moto-Parku Ułęż. Nowy opel na hydraulicznym podwoziu pozwala symulować każdy rodzaj spadku sterowności do ćwiczenia właściwych reakcji. Wskazówek udziela instruktor i zarządca toru, Konrad Woźniak<br />
Skid-car to najnowszy nabytek ODTJ-tu w Moto-Parku Ułęż. Nowy opel na hydraulicznym podwoziu pozwala symulować każdy rodzaj spadku sterowności do ćwiczenia właściwych reakcji. Wskazówek udziela instruktor i zarządca toru, Konrad Woźniak

Osoby, które kochają sportowe samochody, na byłe lotnisko wojskowe w Ułężu trafiliby z zamkniętymi oczami. Miejscowy tor prawie nie odpoczywa. Poza wyścigami na jedną czwartą mili, prezentacjami nowych modeli i testami sportowych aut, niemal codziennie odbywa się tu szkolenie kierowców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilkanaście lat temu, gdy lotnisko w gminie Ułęż przestało wykorzystywać wojsko, zaczęli się nim interesować miejscowi miłośnicy szybkiej jazdy. Jeździli na jednym kole, ćwiczyli poślizgi, a gdy okoliczni mieszkańcy słyszeli ryk silników, przychodzi popatrzeć. Nie zawsze było to bezpieczne, więc nietrudno było o wypadek.

Potencjał tego miejsca w 2005 roku dostrzegło dwóch ludzi, Piotr Cąkała i Jacek Wąsik. Jeden z nich kupił działkę, a drugi otworzył firmę i tak powstał Moto-Park Ułęż. Zainwestowali w biuro, wprowadzili regulamin korzystania z toru, zaczęli zarabiać na jego wynajmowaniu oraz płacić niemałe podatki od nieruchomości.

Z drogi śledzie, ferrari jedzie

Tor w Ułężu to obecnie jeden z największych obiektów tego typu w naszym kraju, jego powierzchnia wynosi prawie 170 hektarów, a tor ma 5 kilometrów długości. Najważniejszą zaletą jest jego długa, 1,5-kilometrowa prosta o szerokości 30 metrów. Ten fragment polubili m.in. zawodnicy ścigający się na 1/4 mili. Do Ułęża regularnie przyjeżdżają miłośnicy tego sportu z różnych stron Polski.

Moc niektórych aut, jak mówi zarządzający torem Konrad Woźniak, potrafi przekraczać 2 tys. koni mechanicznych. Pracownicy Moto-Parku, ale i miejscowi, przyzwyczaili się już do widoku ferrari, lamborghini, porsche, czy sportowych motocykli. To zarówno prywatne osoby, jak i firmy, które pozwalają przejechać się swoimi cudeńkami w formie płatnego testu. Częstym gościem Moto-Parku jest także ekipa TVN Turbo oraz dziennikarze motoryzacyjni testujący tutaj nowe modele aut.

Policja wpada w poślizg

Ważnym elementem działalności firmy jest również działający od 2011 roku Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Wykorzystują go m.in. funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, policji, Inspekcji Transportu Drogowego, a także firmy transportowe, przedstawiciele handlowi, czy osoby prywatne. Do nauki służy m.in. duża płyta poślizgowa ze zdalnie sterowanymi zraszaczami, a także samochód uzbrojony w hydraulicznie opuszczane, dodatkowe małe koła, które odciążają przednią lub tylną oś. Wrażenia są niecodzienne, bo po odciążeniu utrzymanie stabilnego toru jazdy staje się trudne, a utrata panowania nad kierownicą jest niemal gwarantowana.

Szczególnie gdy siedzący obok instruktor wydaje polecenie, by gwałtownie skręcić w lewo, a kierowca nie ma jeszcze wyrobionych, odpowiednich nawyków.

– Dlatego uważam, że każdy kierowca przynajmniej raz w roku powinien skorzystać z takiego szkolenia, wyrobić sobie umiejętności, które sprawią, że poprawi swoją płynność i technikę jazdy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. W ruchu drogowym błąd może oznaczać poważne konsekwencje, u nas można je popełniać „bezkarnie”, ucząc się panowania nad autem i wychodzenia z poślizgów – tłumaczy Konrad Woźniak, zarządca oraz instruktor.

Właściciele Moto-Parku cały czas inwestują. Poza zakupem czwartego w kraju samochodu do ćwiczenia poślizgów, nową płytą poślizgową i prowadzonymi regularnie remontami asfaltowej nawierzchni toru, planują także nowe przedsięwzięcia.

– Marzy nam się tor gokartowy oraz crossowy dla motocykli, a także nowa nitka toru – przyznaje zarządca obiektu w Ułężu, który o nowych pomysłach na rozwój mówi niechętnie. Jak tłumaczy, zamiast o czymś mówić, lepiej to po prostu zrobić, a podpowiadanie konkurencji nie zawsze jest wskazane.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium