Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 maja 2022 r.
17:54

Może Mikołaj zostanie strażakiem. Wojewódzkie święto w Zamościu [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
117 2 A A

Panie i panowie, dzisiaj jest wasze święto, okazja, by podziękować za służbę, ale też czas odebrania wyróżnień. Cieszcie się tą chwilą, bo niedługo wracamy do ciężkiej pracy – powiedział do swoich podwładnych nadbrygadier Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie podczas uroczystości Dnia Strażaka zorganizowanych na Rynku Wielkim w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Słuchał go m.in. Norbert Obst, członek OSP Krasnobród i uczeń III klasy pożarniczej w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Za rok, po maturze, chciałby dostać się do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Ciągnęło go do tego zawodu od dziecka.

Chcę zostać strażakiem

– Moje ulubione zabawki to były strażackie wozy. I uwielbiałem udawać, że gaszę pożary. Wszędzie wodę lałem i wszyscy w domu się denerwowali – śmieje się nastolatek. Jako strażak ochotnik jeszcze w żadnej akcji nie brał udziału. Przed nim cały szkoleniowy proces.

Jego kolega z klasy, Przemysław Sokal do OSP w rodzinnej Kajetanówce (gm. Biłgoraj) wstąpił w tym samym czasie, gdy zdecydował się na szkołę w Zamościu. Ma za sobą cały kurs teoretyczny i testy praktyczne, m.in. zaliczył przejście przez tzw. komorę dymową, co miało imitować udział w prawdziwej akcji. – To było duże przeżycie, choć oczywiście też stres, ale chętnie bym to powtórzył – mówi. Zaliczył już też pierwszą prawdziwą akcję gaśniczą. Został wraz z kolegami z OSP wezwany do pożaru traw w swojej wsi. Jego zadaniem było dogaszanie miejsca, gdzie doszło do zdarzenia.

Jeśli uda mu się dostać do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i zostać strażakiem zawodowym, najpewniej będzie miał też poważniejsze wyzwania. – Wiem, że może być niebezpiecznie, ale w ogóle o tym nie myślę. Nie zmienię swojej decyzji – zapowiada.

Jest rozkaz, trzeba wykonać

Wyboru zawodowej drogi nie żałuje też po 23 latach służby pochodzący z Krasnegostawu st. bryg. Wojciech Miciuła z KW PSP w Lublinie, absolwent strażackich szkół w Krakowie i Warszawie. Na koncie ma wiele różnych, mniej i bardziej niebezpiecznych akcji. Do tych najważniejszych zalicza jedną z pierwszych, jeszcze w krakowskiej szkole. – Uratowaliśmy wtedy człowieka, który został przysypany w głębokim wykopie. Na szczęście był przytomny. Moim zadaniem było utrzymywanie z nim kontaktu, a później razem z kolegami, ręcznie, kawałek po kwawałku, odsypywaliśmy ziemię, aby go wydostać na powierzchnię – wspomina strażak.

Pamięta też pierwsze „wejście w ogień”. To również był Kraków, paliło się w jednej z piwnic w Nowej Hucie. – Mieliśmy przed sobą plątaninę korytarzy, było ciemno, gorąco, szliśmy w pełni zabezpieczeni, z aparatami oddechowymi, w maskach, nie było łatwo. Ale ktoś musiał to zrobić, my dostaliśmy rozkaz i go wykonaliśmy jak należało – opowiada Miciuła.

Podkreśla, że strażacki fach, umiejętności i zdolność zachowania zimnej krwi przydaje się też w życiu prywatnym. Wspomina, jak kiedyś podczas wesela jeden z gości stracił przytomność, dostał zawału serca. To strażak udzielił mu pierwszej pomocy i ten człowiek przeżył.

Nasz rozmówca ma syna, 12-letniego Mikołaja. Chłopiec poznał już specyfikę pracy swojego taty, ale też innych służb mundurowych. Podobno jednak jakoś bardziej „kręci go” motoryzacja. – Decyzję o zawodzie podejmie sam. Jeżeli zechce być strażakiem, nie będę miał nic przeciwko temu – zapowiada pan Wojciech.

Święto wszystkich strażaków

Ci trzej nasi rozmówcy byli uczestnikami piątkowych, zorganizowanych w Zamościu wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, połączonych z uroczystościami z okazji jubileuszu 140-lecia straży pożarnej w Zamościu. W swoim wystąpieniu st. brygadier Jacek Sobczyński, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, przypomniał najważniejsze wydarzenia z kart historii, m.in. czasy, gdy tuż po założeniu pierwszej straży przez farmaceutę Karola Kossowskiego strażacy jeździli do pożarów z sikawkami ciągniętymi przez wozy konne. Oficjalnych przemówień było wiele. Gości również. W uroczystościach wzięli udział strażacy zawodowi i ochotnicy z jednostek w całym województwie, nie zabrakło przedstawicieli innych służb mundurowych, byli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Obchody stały się okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Odznaczeni i wyróżnieni w Zamościu

Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP, odznaczony został nadbryg. Grzegorz Alinowski. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: st. bryg. Jacek Sobczyński, st. bryg. w st. spoczynku Tomasz Burcon (obaj KM PSP Zamość) i bryg. w st. spocz. Andrzej Bartecki (KPP Tomaszów Lubelski).

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymał asp. Alfred Krupa z KP PSP w Tomaszowie Lubelskim, a brązowe: asp. sztab. Arkadiusz Czernik (Lubartów), mł. kpt. Łukasz Czępiński (Puławy), kpt. Arkadiusz Dołgań (Lubartów), mł. bryg. Katarzyna Grzegorczyk-Wysocka (KW PSP Lublin), asp. Jacek Nowosadowski (Tomaszów Lubelski), asp. Marcin Skruszeniec (Puławy).

20 strażaków, a także cywile, odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarniczej”. Ponadto, w korpusie oficerskim awansowanych zostało 66 mundurowych z województwa lubelskiego, a w podoficerskim 6.

Nagrody pieniężne od szefa MSWiA otrzymali lubelscy strażacy: st. bryg. Zenon Pisiewicz oraz st. sekc. Michał Mazurkiewicz, zaś mł. bryg. Robert Niścior z KM PSP w Zamościu został wyróżniony dyplomem komendanta głównego PSP za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Nie zabrakło też medali i odznak za zasługi dla pożarnictwa dla strażaków ochotników.

Przemek i Norbert uczą się w tej samej klasie zamojskiego LO CSM. Już zapisali się do OSP, ale chcą zostać zawodowymi strażakami. (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

11 czerwca Platforma Max zastąpi HBO Max. Do wyboru będą trzy pakiety bazowe i jeden dodatkowy. Wciąż nie ma cen. Nie do końca też wiadomo, co dostana obecni użytkownicy HBO Max.

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Policja apeluje o czujność na drogach. W nocy w powiecie opolskim doszło do groźnego zderzenia samochodu z łosiem.

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi
galeria

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi

Typowali „Lalkę” lub „Przedwiośnie”, a mieli stworzyć wypracowanie o tym, „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" albo przedstawić temat "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Maturzyści dostali również do napisania część z zagadnieniami języka polskiego w użyciu oraz test historycznoliteracki.

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Jego zastępcami zostali: Kamila Grzywaczewska, Jerzy Szwaj i Krzysztof Gałaszkiewicz. Dzisiaj poznamy także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium