Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2024 r.
15:04

Na straganie w dzień targowy... robi się coraz bardziej pusto?

(fot. Archiwum/DW)

Spora część targowisk zniknie w przeciągu 10 lat – tak oceniają eksperci. Nie trzeba jednak specjalnych analiz. Wystarczy pójść na Ruską czy Wileńską, które coraz bardziej świecą pustkami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przed kilkunastoma laty sytuacja na targach wyglądała jeszcze zupełnie inaczej. Dostawców było na tyle dużo, że momentami niebyło gdzie zaparkować. Było tłoczno, towaru nie brakowało, ale sam handel też jakoś szedł. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Nie dość, że giełda pustoszeje, to zainteresowanie naszymi produktami też spada – mówi pan Rafał, który od 30 lat na Lubelskim Rynku Hurtowym „Elizówka” sprzedaje paprykę, fasolę szparagową i inne płody rolne. Swoje towary wystawia też na miejskich targowiskach.

– Drobne rolnictwo upada, co chyba widać na każdym kroku. Czasy, gdy rolnik z kilkoma hektarami mógł się dorobić, już bezpowrotnie minęły. Na pewno zmieniło się rolnictwo, ale zmienił się też cały rynek. Teraz ogrodniczy sadownik specjalizuje sie w produkcji jednego rodzaju towaru. Wchodzi w spółki, podpisuje umowy z odbiorcami, a po jego produkty przyjeżdżają tiry. Te warzywa i owoce najczęściej trafiają na przetwórstwo, ale też zaopatrują markety. Teraz tam znajdziemy właściwie wszystko, czego potrzebujemy.

Targowiska kontra markety

Nieco innego zdania jest prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego.

– Obserwujemy niewielki spadek zakupów spożywczych towarów na Rynku Elizówka. Jest to podyktowane koniunkturą sezonową. Wygodnictwo konsumenta spowodowało, że wiele osób kieruje się na zakupy do marketów, nie bacząc na jakość i wartości odżywcze produktów, które kupują– mówi Krzysztof Urbaś, prezes zarządu.

– Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce oferuje produkty od polskiego producenta zdrowe, wysokiej jakości i w dobrej cenie. Duże sieci handlowe oferują właściwie wszystko: zaczynając od zwykłych ziemniaków i cebuli, na batatach i egzotycznych owocach kończąc. W jednym miejscu jesteśmy w stanie kupić wszystko czego nam potrzeba – od chemii, artykułów spożywczych, po wspomniane warzywa i owoce, po które jeszcze kilka lat temu trzeba było chodzić do warzywniaka.

Dziś tego typu sklepików jest w Lublinie jak na lekarstwo. Pozostają za to targowiska, jak to na ulicy Wileńskiej czy Ruskiej. Można tu kupić towar od handlarzy, ale też mniejszych producentów– sprzedających wiejskie jaja, sery czy kiszonki.

Na granicy

– Jest dramat. Na tygodniu są tu prawdziwe pustki. Klienci wyraźnie zmienili swoje preferencje. Swoich stałych bywalców widzę teraz na przykład w pobliskim markecie. Taki handel jest momentami na granicy wytrzymałości. Nie wiem, ile tak pociągniemy – mówi pani Irena, która sprzedaje na Wileńskiej. Podobne spostrzeżenia mają inni sprzedawcy.

– Różnie z tym handlem bywa. Czasami zależy to też od sezonu. Na pewno wiosną i latem kupujących jest więcej; być może ze względu na wielość świeżych produktów, ale też ładną pogodę, która zachęca do zakupów na świeżym powietrzu – tłumaczy pan Mariusz, sprzedawca. – Jesienią i zimą targ trochę zamiera, jest na pewno spokojniej, ale to też zależy. Na przykład w okresie okołoświątecznym tych klientów mamy więcej.

Targi i bazarki

Kto kupuje? Tu też jest różnie, ale z obserwacji wynika, że najwięcej jest osób po 50.roku życia, głównie to emeryci, choć nie zawsze.

– Targ na Wileńskiej mam blisko pracy, więc czasami tu przychodzę. Jest naprawdę spory wybór towarów, ale widzę, że popularność tego miejsca spada. Inaczej jest na sobotnich bazarkach. Tylko to już nieco inny rodzaj handlu – mówi Krzysztof, który na targu robi poranne zakupy.

Mówiąc o bazarku, nasz rozmówca ma na myśli sobotnie stoiska w Gali, na których można zaopatrzyć się w ekologiczną żywność, dobrej jakości chleb i wyroby mleczne. Zainteresowaniem cieszą się również jednodniowe targi wiejskie. Takich jest co najmniej kilka w okolicach Lublina. W Markuszowie zakupy możemy zrobić w poniedziałki, w Wąwolnicy w czwartki, a w soboty w Milejowie. Choć są to jednodniowi wystawcy, którzy najczęściej w okolicach południa już zamykają swoje stragany, to zainteresowanie jest widoczne, a o potencjale tego miejsca może świadczyć różnorodność towarów. Nie kupimy tu tylko warzyw i owoców, ale także ubrania, sprzęty kuchenne i gospodarskie. To ważne szczególnie dla tych, którzy na co dzień nie wybierają się do miasta po większe zakupy. Analitycy zauważają, że wielość produktów może świadczyć o atrakcyjności targowisk. Przy czym tego typu miejsca mogą spełniać rozmaite funkcje: od tych gastromicznych po społeczne i kulturalne.

Mało optymistyczne dane

 Fakty są jednak takie, jakie są. Tylko w ostatnim roku liczba sprzedawców na targowiskach skurczyła się o niemal 10 tys. – podaje Dun&Bradstreet na potrzeby portalu rp.pl.

– Zwykli ludzie chcą mieć estetyczny produkt, dobrze zapakowany. To nie ważne, że nie pochodzi z naszych regionów. Liczy się również jego cena. Promocje przyciągają klientów i wbrew pozorom niektóre rzeczy kupimy tam taniej – komentuje jeden z naszych rozmówców.

W pierwszym półroczu około 3,2 tys. straganów zdecydowało się zawiesić działalność. Wśród powodów znalazły się m.in. koszty prowadzenia działalności oraz silna konkurencja Internetu i dyskontów. Przyszłość targowisk nie wygląda więc najlepiej. Według sceptyków za kilka lat mogą one zupełnie zniknąć z przestrzeni miejskiej.

Póki co na terenie Lublina mamy 6 tego typu miejsc, które dzierżawią tereny od miasta:

  • targowisko prowadzone przez Spółkę Bazar Sp. z o.o. przy al. Tysiąclecia o pow.3250 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo--Produkcyjne Podwale Sp. z o.o. przy al. Unii Lubelskiej o pow. 7100 m2
  • targowisko prowadzone przez Stowarzyszenie Kupców Rynek Bronowice położone przy ul. Krańcowej o pow. 3500 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Miejską Korporację Komunikacyjną Sp. z o.o. położone przy ul. Ruskiej o pow. 4602 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TARGPOL Sp. z o.o. położone przy ul. Pocztowej o pow. 2042 m2.
  • targowisko prowadzone przez FHU „Witkowski” przy ul. Jutrzenki / ul. Różanao pow. 482 m2.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty