Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

12 września 2019 r.
16:27

Największa bitwa pancerna września 39. Wkrótce rekonstrukcja pod Tomaszowem Lubelskim

Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim z czasów Wojny Obronnej 1939, to już tradycja<br />
Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim z czasów Wojny Obronnej 1939, to już tradycja
(fot. Materiały organizatora/Konrad Antoszewski)

W niedzielę zobaczymy zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318. Z okazji 80. rocznicy bitew pod Tomaszowem, tegoroczna rekonstrukcja ma mieć szczególny rozmach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 września będzie wielka rekonstrukcja wydarzeń, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej.

– Będzie jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby zobaczyć w jednym miejscu takie nagromadzenie czołgów rozpoznawczych TK, samochodów pancernych, armat, motocykli – mówi Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji i pracownik Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim, który organizuje wydarzenie.

Organizatorzy przewidują, że w rekonstrukcji weźmie udział około 250 osób odtwarzających sylwetki żołnierzy polskich i niemieckich oraz 30 osób postacie cywilne. Wszyscy pojawią się w Tomaszowie w sobotę do godz. 21, ich bazą będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika.

W niedzielę w południe na łąkę stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej wjedzie samochód PZInż. 302. Wysiądzie z niego oficer dowodzący całością wojsk polskich, dojedzie do niego łącznik motocyklowy i poda rozkaz. Narrator odczyta treść rozkazu generała Tadeusza Piskora. Tak zacznie się rekonstrukcja, którą będą mogli śledzić zebrani na terenie stadniny.

Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim z czasów wojny obronnej 1939, to już tradycja. Także i to, że odbywają się one na łąkach stadniny. Po pierwsze, dzięki ukształtowaniu terenu widzowie mają naturalny amfiteatr, a po drugie – w tle nie ma współczesnych zabudowań. I jak mówią organizatorzy, można się dzięki temu zbliżyć do rzetelnej prawdy historycznej.

Epizod, który będzie odtwarzany w tym roku to zdarzenia, które rozgrywały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318. Kilka kilometrów od miejsca niedzielnej rekonstrukcji. Zebrani zobaczą fragment bitwy, który ma pokazać jej pancerny charakter i pojazdy, które były wówczas użyte.

Całość zakończy defilada, w której widzom zaprezentują się pojazdy i rekonstruktorzy w mundurach Wojska Polskiego, Obrony Narodowej, Policji Państwowej. Będą też wojska niemieckie i cywile.

Rocznicowe uroczystości, będą w Tomaszowie trwały trzy dni. Zaczną się dziś sesją historyczną. W sobotę w Parku Miejskim będzie prezentacja pojazdów, umundurowania, wyposażenia. O godz.15 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa msza w intencji poległych obrońców Ojczyzny, przemarsz na Cmentarz Wojenny 1939 r., apel pamięci i złożenie wieńców na grobie generała Tadeusza Piskora.

W niedzielę w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 11 zostanie odprawiona msza polowa w intencji Ojczyzny. O godz. 12 zacznie się rekonstrukcja. Wstęp gratis. 

Program uroczystości 80. rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Piątek 13.09.2019 r.

godz. 10.00 – Sesja Historyczna

Sobota 14.09.2019 r.

godz. 10.00 – VIII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939

- start przy pomniku Żołnierzom Września 1939

godz. 12.00 – Prezentacja pojazdów, wyposażenia i umundurowania historycznego

- Rynek Miejski

godz. 15.00 – Msza Święta w intencji poległych Obrońców Ojczyzny

- kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa

godz. 16.00 – Przemarsz uczestników uroczystości z kościoła pod pomnik Żołnierzom

Września 1939 i na Cmentarz Wojenny 1939 r.

godz. 16.30 – Apel Pamięci w asyście Kompanii Honorowej 3 Batalionu

Zmechanizowanego z Zamościa

- złożenie wieńców na grobie Generała Tadeusza Piskora oraz zapalenie zniczy,

godz. 18.00 – Premierowy pokaz sztuki teatralnej o tematyce nawiązującej do czasów II

Wojny Światowej - Tomaszowski Dom Kultury

Niedziela 15.09.2019 r. - Łąki Stadniny Koni w Dąbrowie Tomaszowskiej

godz. 11.00 - VIII REKONSTRUKCJA BITEW pod Tomaszowem Lubelskim

- polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny,

- pokaz musztry piechoty WP,

- rekonstrukcja walk pod Szarowolą i Rogóźnem

- defilada grup rekonstrukcyjnych.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sokoły zamieszkały w Janowie Lubelskim. To zasługa programu reintrodukcji

Sokoły zamieszkały w Janowie Lubelskim. To zasługa programu reintrodukcji

22 młode sokoły zamieszkały w lasach janowskich. To efekt programu reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce. Młode zamieszkały w specjalnych platformach.

Świętowali urodziny. Z tej okazji dewastowali śmietniki

Świętowali urodziny. Z tej okazji dewastowali śmietniki

Po pięćset złotych mandatu otrzymali młodzi mieszkańcy Hrubieszowa. Świętując urodziny jednego z nich dewastowali śmietniki w mieście.

Michael C. Hall jako Dexter Morgan w serialu Dexter: Zmartwychwstanie
galeria
film

Dexter: Zmartwychwstanie. Zwiastun już jest. A kiedy premiera serialu? (wideo)

Michael C. Hall wraca jako Dexter Morgan. A kiedy? A już we wrześniu, w serialu Dexter: Zmartwychwstanie.

Czy popłyniemy ze śmieciami? Wyjaśniamy, jak będzie działać nowy system w Lublinie

Czy popłyniemy ze śmieciami? Wyjaśniamy, jak będzie działać nowy system w Lublinie

Od sierpnia Lublin zmienia sposób naliczania opłat za odpady. Tłumaczymy, co to oznacza dla mieszkańców.

ATS Akanza AZS UMCS Lublin w kolejnym sezonie zagra w ekstraklasie tenisa stołowego

ATS Akanza AZS UMCS Lublin z awansem do ekstraklasy tenisa stołowego

Remis 5:5 w pierwszym spotkaniu i wygrana 6:4 w rewanżu. ATS Akanza AZS UMCS Lublin lepsza od KTS Nowy Dwór Mazowiecki w barażach o awans do ekstraklasy tenisa stołowego kobiet.

zdjęcie ilustracyjne

Szpiegował lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem

Sąd Okręgowy w Lublinie skazał w maju 53-letniego Nikolaya M. z Białorusi na ponad dwa lata więzienia za działalność szpiegowską. Z wyrokiem nie zgadza się Prokuratura Regionalna.

Kośminek się zmienia. Nowe inwestycje drogowe i lepsza infrastruktura dla mieszkańców
WTOREK NA DZIELNI
film

Kośminek się zmienia. Nowe inwestycje drogowe i lepsza infrastruktura dla mieszkańców

Na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina, w dzielnicy Kośminek, trwają prace inwestycyjne. Mieszkańcy mogą liczyć na nowe chodniki, miejsca postojowe i asfaltowe nawierzchnie.

Udana 9. Edycja Gali Mody i Biznesu Lublin olśniła w Szczerym Polu
ZDJĘCIA
galeria

Udana 9. Edycja Gali Mody i Biznesu Lublin olśniła w Szczerym Polu

29 maja w malowniczej Rezydencji w Szczerym Polu odbyła się 9. edycja prestiżowej Gali Mody i Biznesu Lublin. Wieczór pełen nowości i zaskakujących niespodzianek.

30 lat tradycji i innowacji – dołącz do grona studentów WSPiA

30 lat tradycji i innowacji – dołącz do grona studentów WSPiA

Szukasz uczelni, która stawia na praktyczne przygotowanie do zawodu, nowoczesne metody nauczania, wybitną kadrę ekspertów i dynamiczny rozwój? WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa to miejsce dla Ciebie! Sprawdź, co przygotowaliśmy na rok akademicki 2025/2026.

Chciał zatrzymać pijanego kierowcę, a ten "wziął go na maskę"

Chciał zatrzymać pijanego kierowcę, a ten "wziął go na maskę"

Motocyklista z powiatu bialskiego podjął się obywatelskiego zatrzymania kierowcy toyoty, który mógł być pod wpływem alkoholu. nie spodziewał się, że przeżyje chwile grozy.

Komary i kleszcze nie popsują Ci majówki! Sprawdź, jak się przed nimi chronić!

Komary i kleszcze nie popsują Ci majówki! Sprawdź, jak się przed nimi chronić!

Do majówki nie zostało już wiele czasu. Zapewne masz już plany, jak wykorzystać swoje wolne dni i cieszyć się piękną pogodą. Bez względu na to, czy planujesz aktywny wypoczynek, czy też słodkie lenistwo na słoneczku, zadbaj o to, by odpowiednio się na majówkę przygotować. Mowa tu wbrew pozorom nie tylko o zakupach spożywczych, ale przede wszystkim o tym, by pomyśleć o ochronie przed uciążliwymi komarami i groźnymi kleszczami. Jakie repelenty przeciwko owadom i kleszczom stosować oraz jak chronić się przed nimi w inny sposób? Cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule!

Audi A6 Avant TFSI e – prestiżowe kombi hybrydowe plug-in

Audi A6 Avant TFSI e – prestiżowe kombi hybrydowe plug-in

Audi A6 Avant TFSI e to jeden z najciekawszych modeli w segmencie samochodów klasy premium. Łączy w sobie zalety klasycznego napędu spalinowego z nowoczesną technologią hybrydy plug-in, oferując kierowcom doskonałe osiągi, imponującą funkcjonalność i ekologiczną efektywność. Model A6 Avant TFSI e stanowi świetną propozycję zarówno dla osób często podróżujących na długich trasach, jak i dla tych, którzy codziennie poruszają się po mieście.

Warsztaty literackie z Martą Strzelecką – „W poszukiwaniu naszych historii”
Nasz Patronat
10 czerwca 2025, 17:30

Warsztaty literackie z Martą Strzelecką – „W poszukiwaniu naszych historii”

Ile razy myślałeś/aś, że warto by było spisać to, co mówiła babcia przy kuchennym stole? Albo, że usłyszana przez Ciebie historia zasługuje na coś więcej niż tylko bycie wspomnieniem? Księgarnia-kawiarnia Między Słowami w Lublinie zaprasza na warsztaty literackie z Martą Strzelecką, autorką głośnej książki „Ziemianki”.

"Obawialiśmy się większego oporu" czyli opinie po ostatnim meczu Orlen Oil Motoru Lublin w PGE Ekstralidze
galeria

"Obawialiśmy się większego oporu" czyli opinie po ostatnim meczu Orlen Oil Motoru Lublin w PGE Ekstralidze

W niedzielny wieczór Orlen Oil Motor Lublin odniósł kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Lubelskie "Koziołki" wysoko pokonały na własnym torze PRES Grupę Deweloperską Toruń. Jak podsumowali to spotkanie?

Obrzęki kostek – skąd się biorą i jak je łagodzić?

Obrzęki kostek – skąd się biorą i jak je łagodzić?

Obrzęki wokół kostek to częsty problem, który może pojawiać się zarówno okresowo, jak i przewlekle. Uczucie ciężkości nóg, napięcie skóry czy widoczne opuchnięcia to objawy, które często nasilają się pod koniec dnia lub po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji. Choć mogą mieć wiele przyczyn, najczęściej są związane z zaburzeniami krążenia lub zatrzymywaniem wody w organizmie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium