Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

9 stycznia 2024 r.
16:59

XIII Noc Biologów już w piątek. Uwaga! Na wykłady, warsztaty i laboratoria obowiązują zapisy

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
(fot. UMCS)

Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym podczas wykładów, warsztatów laboratoryjnych, pokazów i wystawy będą mogli przekonać się już w najbliższy piątek (12 stycznia) uczestnicy tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia to: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Noc Biologów rozpocznie się już o godzinie 15:00 w „Galerii pod Palmą” w holu głównym Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS przy ul. Akademickiej 19.

Uczestnicy XIII edycji Nocy Biologów będą mogli poznać „tajemnice życia od komórek do biosfery”, biorąc udział m.in. w takich zajęciach jak: „Mikrometry, nanometry i życie. Biologia w mikroskopie elektronowym”, „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka” czy „Zobacz DNA na własne oczy”, na których m.in. samodzielnie wykonają izolację materiału genetycznego z owoców i śliny, a także poznają ciekawostki na temat tej cząsteczki życia.

O skomplikowanych środowiskowych, jak i wzajemnych interakcjach organizmów dowiedzą się np. z pokazów i wykładów, tj.: „Roślina i jej niewidzialni partnerzy”, „Nasiona podróżnicy, czyli jak rośliny zdobywają świat” czy „Kwiaty, pszczoły i owoce. Współdziałanie dla bioróżnorodności”. Z kolei praktyczne zastosowania biologii i wpływ organizmów na nasze życie poznają na wykładach i laboratoriach, tj.: „Wiem, co jem – warsztaty praktyczne”, Na tropie przestępstwa”, „Inne światy, czyli entomologia dla odważnych”, „Grzyby w historii człowieka”, „Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”, „Pachnąco i kolorowo”, czy „Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię, czyli o wykorzystaniu hodowli ludzkich komórek in vitro w nauce i medycynie”.

Nie zabraknie również pokazów już sprawdzonych i dobrze znanych z wcześniejszych edycji, tj. „Elektryczne rośliny”, na których uczestnicy dowiedzą się, czy można uzyskiwać z roślin energię elektryczną. Cieszące się co roku ogromnym zainteresowaniem warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki” stanowią dobrą okazję do odbycia podróży po intrygującym świecie bezkręgowców, podczas której młodzi odkrywcy przyrody samodzielnie wykonają preparat mikroskopowy z żywym organizmem, podejrzą i pogłaszczą żywe owady tropikalne, tj. karaczany, modliszki czy straszyki, a ci bardziej odważni – będą mogli spotkać się oko w oko z jadowitymi pająkami i skorpionami.

Legendarne już „Opowieści z krypty” wprowadzą młodych adeptów nauki w ciekawy świat ludzkiej anatomii, z kolei „Podróż w głąb umysłu”, gra przestrzenna „Neurobiologiczne przygody” czy praktyczne ćwiczenia pn. „Widzieć, słyszeć, czuć – o ludzkich narządach zmysłów” pomogą warsztatowiczom rozszerzyć i ugruntować wiedzę np. budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a tym samym lepiej poznać siebie.

Będzie można wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, jak i detektywa, a biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach pod okiem pracowników i studentów WBiB, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny.

Zapisy na wykłady, warsztaty i laboratoria odbywają się za pośrednictwem strony: www.nocbiologow.pl

- Warto uważnie śledzić stronę, gdyż miejsca zwalniane przez innych uczestników pojawiają się na niej nawet w dniu imprezy – zaznaczają organizatorzy.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny tutaj

 

Ogród Botaniczny UMCS także zaprasza

W organizację Nocy Biologów, jak co roku, włączył się również Ogród Botaniczny UMCS, który zaprasza na spacer edukacyjny po ogrodowych szklarniach, podczas którego pod okiem przewodnika uczestnicy będą mogli poznać rośliny z różnych zakątków świata – zarówno te z obszarów suchych, pustyń i półpustyń, jak i wilgotnych lasów deszczowych.

Szczegóły tutaj

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium