Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 marca 2024 r.
17:39

Nowa pracownia w szpitalu „papieskim”. Żaden inny w okolicy takiej nie ma

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Bez odpowiedniego żywienia nie ma odpowiedniego leczenia. Są jednak pacjenci, którzy w tradycyjnej formie nie mogą ani jeść, ani przyjmować leków. W szpitalu „papieskim” w Zamościu otwarto w środę pracownię, w której mają powstawać żywieniowe mieszaniny dla chorych wymagających specjalnych terapii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To bardzo, bardzo ważna inwestycja, bo innowacyjna. Dzięki niej jesteśmy jedynym wśród wszystkich szpitali w dawnym województwie zamojskim posiadającym własną pracownię żywienia pozajelitowego i leku jałowego – mówi z nieukrywaną dumą i satysfakcją Małgorzata Młynarska, kierownik apteki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu. To właśnie przy szpitalnej aptece powstała nowa pracownia.

Dla dobra pacjentów

– Dzięki niej zostaną zapewnione właściwe, najnowocześniejsze warunki do prowadzenia farmakoterapii. Mieszaniny żywieniowe, które będziemy wytwarzać są dedykowane wszystkim pacjentom, którzy dojelitowo nie mogą przyjmować preparatów żywieniowych, a więc zarówno noworodkom z dysfunkcją, jak i dorosłym z najróżniejszymi schorzeniami, u których wykluczone jest żywienie tradycyjne – zapewnia Młynarska.

Co zmieni się dla osób korzystających z żywienia pozajelitowego? Dotychczas podawanie odpowiednich preparatów pacjentom było dla nich podzielone na dwie fazy: oddzielnie podawano mieszankę żywieniową, a kolejnym portem leki, dodatki i suplementy, jak minerały czy witaminy.

– Teraz my to wszystko zbierzemy w pracowni i w warunkach jałowych, podamy do jednej mieszaniny żywieniowej. A więc raz, że pacjent dostanie wszystko czego potrzebuje szybciej, a dwa, że bezpieczniej – wyjaśnia kierownik szpitalnej apteki. Dodaje, że jeśli zajdzie potrzeba, leki, tzw. mieszaniny szyte na miarę, będą też mogły być wytwarzane na miejscu.

Inwestycja nie była tania, pochłonęła blisko 1,2 mln zł. – Była finansowana w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje Adam Fimiarz, dyrektor szpitala „papieskiego”.

Jest dobrze, ma być lepiej

Środowa uroczystość otwarcia nowej pracowni została połączona z prezentacją osiągnięć placówki z ostatnich pięciu lat. Dyr. Fimiarz mówił o wielu zrealizowanych w tym czasie ważnych inwestycjach i zakupach sprzętu.

Podliczył, że na przedsięwzięcia te (w latach 2019-2023) przeznaczono łącznie 105 mln zł, z czego ok. 40 mln stanowiły środki z Unii Europejskiej, 24 mln pochodziły z budżetu państwa, ok. 23 mln z Urzędu Marszałkowskiego oraz 14 mln z budżetu własnych szpitala. Wiele miejsca poświęcił również ambitnym planom na przyszłość, m.in. stworzeniu jeszcze w tym roku niezależnego oddziału pediatrii (teraz funkcjonuje w skrzydle przy neurologii), ale w dalszej przyszłości m.in. także geriatrycznego i rehabilitacyjnego.

– Przed nami jeszcze stworzenie pracowni hemodynamiki oraz oddziału onkologicznego, który musi być doprowadzony do końca. Jest też szereg innych działa, które zamierzamy zrealizować, aby ten szpital był nadal na najwyższym poziomie – zapowiadał obecny na uroczystości marszałek Jarosław Stawiarski.

– Kiedy obejmowałem szpital dwa lata temu, jego zobowiązania wymagalne były na poziomie 30 mln, w chwili obecnej spadły do niespełna 3 mln, a mam nadzieję, że po zamknięciu roku budżetowego uda się to zminimalizować do zera. Ogólny dług również został znacząco pomniejszony. Ta sytuacja pozwala nam w sposób optymistyczny patrzeć w przyszłość – podsumował dyrektor Fimiarz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium