

Na wniosek prezydenta, przy pełnej zgodzie radnych został przyznany kolejnej osobie tytuł Honorowego Obywatela Zamościa. Już w piątek odbierze go Janina Gąsiorowska, zasłużona działaczka społeczna i samorządowa, matka chrzestna statku Ziemia Zamojska.

Taką decyzję Rada Miasta Zamość podjęła na ostatniej kwietniowej sesji przychylając się do wniosku prezydenta Rafała Zwolaka.
W uzasadnieniu uchwały wyliczone zostały liczne zasługi Janiny Gąsiorowskiej. Przypomniano, że urodziła się w 1936 w Lipcku, a w Zamościu mieszka od 1945 roku. Tutaj ukończyła liceum, później studiowała na lubelskim UMCS. Jest z wykształcenia mikrobiologiem przemysłu rolno-spożywczego. Pracowała w zamojskich firmach, uczyła w szkołach, zorganizowała i prowadziła wojewódzki klub techniki i rasjonalizacji.
Od lat angażowała się w życie społeczne i samorządowe miasta. Była radną miejską z ramienia SLD, ale też przez kilka kadencji przewodniczącą zarządu osiedla Orzeszkowej-Reymonta. Działała w Lidze Kobiet, z jej inicjatywy został ustanowiony medal „Zamojskim Matkom” przyznawany przez wojewodę w latach 1976-80. Pomysłem Jadwigi Gąsiorowskiej było też stworzenie azylu dla kotów. Została uhonorowana m.in. Brązowym, Złotym i Kawalerskim Krzyżem Zasługi.
Ma na koncie również tytuły Ambasadora Kultury Zamościa i Mecenasa Kultury Zamojskiej.
W latach 80. została wybrana matką chrzestną statku Ziemia Zamojska. Za zasługi dla popularyzowania w mieście tematyki morskiej była również wielokrotnie nagradzana. Dzięki jej zaangażowaniu w Książnicy Zamojskiej powstał m.in. dział książki morskiej, a nowmu rondu przy ul. Piłsudskiego nadano im. gen. Józefa Hallera.
Janina Gąsiorowska tytuł Honorowego Obywatela Zamościa ma odebrać w najbliższy piątek, 9 maja pprzy okazji otwarcia Sali Morskiej w siedzibie Archiwum Państwowego w Zamościu, podczas organizowanego w ratuszu uroczystego spotkania pod hasłem "40 lat morskiego Zamościa".
Przypomnijmy, że niedawno tytuł Honorowego Obywatela Zamościa otrzymał fotografik Stanisław Orłowski, a także pośmiernie twórca zespołu Vox Witold Paszt. Wcześniej docenieni w ten sposób zostali m.in. muzyk jazzowy Jan Ptaszyn Wróblewski, aktor i reżyser Jan Machulski, a także np. Lech Wałęsa.
