Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2022 r.
10:59

Oferta kulturalna, pomoc humanitarna i oferty pracy. Powstał specjalny zespół

Autor: Zdjęcie autora toma
Samorząd województwa powołał zespół ds. wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy
Samorząd województwa powołał zespół ds. wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy (fot. UMWL)

Świetlice dla dzieci, warsztaty i zajęcia, bezpłatne zwiedzanie muzeów czy oferty pracy w marszałkowskich instytucjach. Samorząd województwa powołał zespół ds. wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cały czas mamy do czynienia z eskalacją walk i ucieczką ludności ukraińskiej do Polski. Chcemy pomagać naszym braciom Ukraińcom. Pierwsza pomoc to pomoc humanitarna, która udzielana jest na przejściach granicznych przy wsparciu tysięcy wolontariuszy. Myślimy jednak o tym co dalej i dlatego powołaliśmy ten zespół – tłumaczy marszałek Jarosław Stawiarski (PiS).

Do projektu dołączyły m.in. wszystkie publiczne uczelnie z Lublina. – Wkrótce zostanie przedstawiona propozycja, jak wesprzeć także dorosłych. Samorządowe instytucje kultury są już zaangażowane w pomoc uchodźcom – dodaje wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Dla ukraińskich matek z dziećmi uruchomione zostały świetlice w kilku marszałkowskich instytucjach, m.in.: Centrum Spotkania Kultur, Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice czy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego. Warsztaty integracyjne planują Teatr im. J. Osterwy i Teatr Muzyczny, a podobne zajęcia dla najmłodszych chcą organizować Muzeum Wsi Lubelskiej i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

To nie wszystko, bo w grę wchodzi także pomoc dla dorosłych. Teatr im. J. Osterwy nawiązał kontakt z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i warszawskim Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w sprawie ewentualnego zatrudniania artystów z Ukrainy i pozyskania pieniędzy na ten cel. Gotowość zatrudnienia pracowników z Ukrainy zadeklarowało też kilka instytucji muzealnych.

1. Oferta kulturalna organizowana w samorządowych instytucjach kultury
  • 13 marca br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się koncert „Lubelskie z Ukrainą”, w którym wystąpią artyści lubelskich scen;
  • uruchomione zostały świetlice dla ukraińskich matek z dziećmi ze wsparciem psychologicznym, m.in. w CSK, w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, Wojewódzkiej Bibliotece im. Łopacińskiego w dziale dziecięcym;
  • bezpłatne zwiedzanie i spacer w instytucjach: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zwiedzanie obiektu CSK i oprowadzanie przez wolontariuszy polsko-ukraińskich;
  • planowana jest organizacja warsztatów integracyjnych dla dzieci i młodzieży w lubelskich teatrach, m.in. w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrze Muzycznym i Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice;
  • organizowane są warsztaty muzyczno-plastyczne w Filharmonii Lubelskiej;
  • planowane są zajęcia rękodzielnicze w Muzeum Wsi Lubelskiej;
  • planowane jest wystawienie bajek tanecznych – spektakli baletowych dla dzieci w Teatrze Muzycznym (będą to takie spektakle, które nie wymagają tłumacza, gdyż posługują się językiem uniwersalnym jak muzyka i taniec);
  • pracownicy pochodzenia ukraińskiego Teatru Muzycznego będą nagrywać bajki w języku ukraińskim, które zostaną zamieszczone na stronie Teatru i w mediach społecznościowych;
  • we współpracy z parafią greckokatolicką zostanie udostępniona wiernym cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie funkcjonująca na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.
2. Oferta kulturalna organizowana przez instytucje kultury poza ich siedzibami
  • planowana jest organizacja warsztatów dla dzieci i młodzieży w świetlicach, które zgłoszą takie zapotrzebowanie, m.in. przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Klanza;
  • zajęcia edukacyjno-kulturalne organizowane przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce;
  • pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym mogą zorganizować również zajęcia w szkołach i innych placówkach w okolicy Kazimierza Dolnego i Janowca.
3. Pomoc humanitarna
  • wszystkie instytucje kultury włączają się również w organizację pomocy humanitarnej, m.in. w formie zbiórek rzeczowych, spożywczych, higienicznych, zbiórek pieniędzy przed spektaklami (Teatr Muzyczny w Lublinie we współpracy z PCK);
  • Teatr Muzyczny sporządził krótki poradnik (w języku polskim i ukraińskim) dla obywateli Ukrainy dotyczący ułatwień, z których mogą korzystać w Polsce (dostępny na stronie Teatru i Facebooku);
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego we współpracy z PGE na swoim terenie zainstalowała bezpłatne ładowarki do telefonów komórkowych.
4. Oferty pracy
  • Teatr im. J. Osterwy w Lublinie nawiązał kontakt z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie ewentualnego zatrudniania artystów z Ukrainy i pozyskania środków finansowych na ten cel;
  • inne instytucje kultury również zadeklarowały chęć zatrudnienia pracowników branżowych, w tym artystów, muzealników, pracowników obsługi techniczno-gospodarczej, m.in. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce;
  • instytucje zadeklarowały chęć zakwaterowania artystów, muzealników z Ukrainy, m.in. OPT Gardzienice, Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Niektóre instytucje kultury jednocześnie zgłaszają zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i tłumaczy języka ukraińskiego lub rosyjskiego (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce).

LUBELSKIE UCZELNIE WYŻSZE, SZKOŁY ORAZ LUBELSKIE SAMORZĄDOWE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI:

1. Lubelskie uczelnie wyższe
  • wolontariusze-studenci ukraińskojęzyczni i rosyjskojęzyczni udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej, także w powstałym Centrum Wsparcia Psychologicznego; pomoc w tym zakresie jest udzielana także on-line;
  • wolontariusze–poloniści oferują pomoc w zakresie nauki języka polskiego na różnych poziomach w zależności od potrzeb i biegłości językowej uchodźców;
  • stworzono możliwość nauki języka ukraińskiego, m.in. dla nauczycieli;
  • w wybranych domach studenckich bezpłatnie kwaterowani są uchodźcy z Ukrainy, gdzie otrzymują bieżącą pomoc, także w tłumaczeniach; w niektórych domach studenckich powstają „bawialnie dla dzieci”;
  • studenci ukraińskojęzyczni i rosyjskojęzyczni masowo włączają się w pomoc w charakterze wolontariuszy – są kierowani do punktów, w których ich pomoc jest niezbędna;
  • KUL wyraził gotowość przekazania słowiczka angielsko-polsko-ukraińskiego (słowniczek został przygotowany na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie);
  • w Uniwersytecie Przyrodniczym prowadzona jest zbiórka kamy dla zwierząt, które wraz z rodzinami trafiają do Polski;
  • rozważana jest możliwość udostępniania w weekendy obiektów sportowych należących do uczelni wyższych;
  • wsparcie duchowe zapewniane jest przez Duszpasterstwo Akademickie: chętni mogą codziennie brać udział we Mszy Św. o godzinie 9:30 w Kościele Akademickim KUL.
2. Szkoły policealne
  • wolontariusze–nauczyciele szkół udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej słuchaczom z Ukrainy;
  • słuchacze z Ukrainy zostali zwolnieni z opłaty za pobyt w bursie szkolnej;
  • szkoły zaoferowały organizację warsztatów z zakresu terapii zajęciowej, z zakresu pierwszej pomocy; warsztaty te mogą być organizowane na terenie szkół, a także w miejscach pobytu uchodźców;
  • rozważana jest możliwość udostępniania w weekendy sal gimnastycznych w szkołach.
3. Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN)
  • uruchomiono szkolenia on-line dla nauczycieli i rodziców dzieci z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • powołany został zespół polonistów i nauczycieli jęz. rosyjskiego w celu wsparcia on-line nauczycieli oraz rodziców dzieci przybywających z Ukrainy.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelszczyzna pamięta  o obrońcach Niepodległej...
DODATEK IPN

Lubelszczyzna pamięta o obrońcach Niepodległej...

Wśród wielu dat w historii Polski jedną z najpiękniejszych i najważniejszych jest 11 listopada 1918 r. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał upragnioną niepodległość i ponownie pojawił się na mapie Europy. Wspólny wysiłek podjęli zarówno wielcy politycy – tacy jak Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski – jak i zwykli żołnierze, mieszkańcy wsi, miast i miasteczek.

Pegimek otworzy okienko w galerii
Świdnik

Pegimek otworzy okienko w galerii

To będzie duże ułatwienie dla mieszkańców Świdnika. W centrum miasta powstanie punkt obsługi klientów Pegimeku.

Mateusz Kochalski w kadrze! Awaryjne powołanie

Mateusz Kochalski w kadrze! Awaryjne powołanie

Ostatnie tygodnie to zdecydowanie wspaniały czas dla Mateusza Kochalskiego. Wychowanek BKS-u Lublin właśnie otrzymał awaryjne powołanie do reprezentacji Polski na listopadowe mecze eliminacyjne.

11 listopada zostanie oficjalnie odsłoniony mural, który powstał kilka dni temu przy ul. Zamojskiej – jadąc od strony centrum, ul. Bernardyńską lub ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, trafimy na niego niemal na wprost (kamienica po prawej stronie)

Lublin świętuje 107. rocznicę odzyskania niepodległości

Z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada na mieszkańców Lublina czeka wiele patriotycznych atrakcji. Obok koncertu, odsłonięcia muralu i okolicznych miejskich iluminacji nie zabraknie również momentów bardziej oficjalnych.

Rowery jechały z Belgii do Krasnegostawu. Policja rozbija międzynarodową szajkę złodziei

Rowery jechały z Belgii do Krasnegostawu. Policja rozbija międzynarodową szajkę złodziei

Ponad 170 rowerów, w tym głównie elektrycznych, zabezpieczyli kryminalni z Krasnegostawu podczas szeroko zakrojonej akcji wymierzonej w grupę przestępczą kradnącą jednoślady w Belgii i Holandii. Na czele szajki miał stać 27-letni mieszkaniec powiatu krasnostawskiego. Sprawa, prowadzona od półtora roku, ma charakter rozwojowy.

Drugie życie łopat turbin wiatrowych. Naukowcy z Lublina chcą je ponownie wykorzystać

Drugie życie łopat turbin wiatrowych. Naukowcy z Lublina chcą je ponownie wykorzystać

Zużyte łopaty turbin wiatrowych to rosnący problem dla branży energetycznej. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej i partnerskich uczelni sprawdzają, jak nadać im drugie życie – tym razem w konstrukcjach inżynierskich.

We wtorek w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się I Memoriał Andrzeja Kasprzaka

We wtorek w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się I Memoriał Andrzeja Kasprzaka

Można się tylko cieszyć, że postać Andrzeja Kasprzaka doczekała się swojego uhonorowania. Ten wybitny zawodnik Lublinianki w latach 60-tych i 70-tych cieszył oczy kibiców w Lublinie swoją wybitną grą

Przed nami IV Janowiecki Bieg Niepodległości nad zalewem
Janowiec

Przed nami IV Janowiecki Bieg Niepodległości nad zalewem

W tegorocznych biegach nad janowieckim zalewem weźmie udział ponad 250 zawodników. Rywalizacji sportowej będą towarzyszyć atrakcje kulturalne, w tym występ zespołu śpiewaczego Oblasianki.

Szpital powiatowy we Włodawie zyskał wyposażenie bloku operacyjnego
zdrowie

Nowy sprzęt dla włodawskiego szpitala. "Placówka ma strategiczne znaczenie"

Na wyposażenie bloku operacyjnego Szpitala Powiatowego we Włodawie trafiły nowe urządzenia o wartości prawie 600 tys. zł. Dla pacjentów oznacza to mniej bólu pooperacyjnego i krótszą rekonwalescencję, a dla lekarzy - wyższą precyzję podczas zabiegów.

BKS Bodaczów wygrywa w hicie kolejki. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

BKS Bodaczów wygrywa w hicie kolejki. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Po trzech meczach bez zwycięstwa BKS Bodaczów wrócił na zwycięską ścieżkę. W sobotę, w hicie kolejki, zespół dowodzony przez trenera Krzysztofa Hadło pokonał u siebie Andorią Mircze 2:1

Lubelscy złodzieje grasowali w Radzyniu Podlaskim. Zabrali jaguara
na sygnale

Lubelscy złodzieje grasowali w Radzyniu Podlaskim. Zabrali jaguara

Samochód marki jaguar, alufelki oraz elektronarzędzia o łącznej wartości blisko 20 tys. zł z jednego z garaży w Radzyniu Podlaskim ukradła trójka mieszkańców Lublina. Skradzione auto ze zmienionymi tablicami rejestracyjnymi odnalazło się w Lublinie.

Koncert symfoniczny utworów skomponownaych przez polskich kompozytorów 11 listopada zakończy puławski festiwal Wszystkie Strony Świata
Puławy

Sportowo i symfonicznie. Puławy zapraszają na Święto Niepodległości

We wtorek, 11. listopada Miasto Puławy zaprasza wszystkich zainteresowanych uroczystości patriotyczne w tym zmagania sportowe oraz biletowany koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.

Z kijem bejsbolowym i nożem na seniorów. Tak świętowali "osiemnastkę"

Z kijem bejsbolowym i nożem na seniorów. Tak świętowali "osiemnastkę"

Brutalny, niczym niesprowokowany atak na leśnej ścieżce za ul. Wróblewskiego w Puławach. Dwóch nastolatków uzbrojonych w kij bejsbolowy i nóż, atakowało przechodniów. 67-latek trafił do szpitala. Sprawcy trafili już za kratki.

Burza po meczu Motoru Lublin z Wisłą Płock. Prezes Jakubas domaga się wyjaśnień
kontrowersje

Burza po meczu Motoru Lublin z Wisłą Płock. Prezes Jakubas domaga się wyjaśnień

W sobotę Motor Lublin po emocjonującym meczu zremisował na własnym stadionie z Wisłą Płock 1:1. Lublinianie przez długi czas byli bardzo nieskuteczni, a gdy już trafili po raz drugi do siatki rywala sędzia Damian Sylwestrzak po analizie VAR anulował trafienie. W poniedziałek żółto-biało-niebiescy pokazali treść pisma jakie zostało wysłane do Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chełmie rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą w Bazylice pw. Narodzenia NMP
Chełm

Hymn, defilada, bieg i koncert – Chełm w biało-czerwonych barwach

Msza w bazylice, uroczystości na Placu Łuczkowskiego, bieg uliczny i wieczorny koncert – tak Chełm uczci Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada miasto po raz kolejny pokaże, że pamięć o wolności to coś więcej niż tradycja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty