Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

opinie

15 kwietnia 2023 r.
11:18

Wow. Jest internetowa ściągawka z segregacji śmieci. Tylko powstała kilka lat za późno

0 A A
Sławomir Skomra
Sławomir Skomra (fot. Archiwum)

Nie ma co krytykować. Jest szybka, sprawna, udziela właściwych odpowiedzi. Dlaczego tylko miejskie oprogramowanie mające pomóc w segregowaniu śmieci nie powstało kilka lat wcześniej?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ma wa bazie ponad 2,4 tys. pozycji (odpadów) i powstała – tak twierdzi Ratusz - specjalnie na potrzeby mieszkańców Lublina. Zarówno osób mieszkających w domach prywatnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym.

Chodzi o internetową wyszukiwarkę opadów na stronie Urzędu Miasta, dzięki której można sprawdzić, do jakiego pojemnika wyrzucić dany śmieć.  - Nowe narzędzie to uzupełnienie akcji informacyjno-edukacyjnej „Tak segreguję!”, którą miasto rozpoczęło w 2020 r. Ma ona na celu przybliżenie mieszkańcom tematu recyklingu odpadów i ich prawidłowej segregacji. W ramach akcji opracowano materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki, które można znaleźć na stronie srodowisko.lublin.eu, a na wiatach śmietnikowych w mieście pojawiły się tabliczki informacyjne, pokazujące jak prawidłowo segregować odpady – podaje w komunikacie Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza i przypomina, że plakaty są także po angielsku, ukraińsku, francusku i niemiecku.

Wyszukiwarka znajduje się w tym miejscu.

Testujemy

Nie ma co narzekać na nowe rozwiązanie. Wyszukiwarka działa sprawnie, jest przejrzysta, łatwa w obsłudze. Postanowiłem ją sprawdzić w kilku zadaniach.

Bez problemu podpowiada do jakiego pojemnika wyrzucić pieluchę. Ale to proste zadanie, więc sprawdzam jak poradzi sobie z trudniejszym – butelka po syropie. I tu zaskoczenie, bo narzędzie jasno wskazuje: Pusta butelka ląduje w zmieszanych, pełna w pojemniku z przeterminowanymi lekami. Żarówka? Znowu sprawna podpowiedź – tradycyjna w zmieszanych, a świetlówka czy LED w elektroodpadach. Dywan – kolejny sukces, bo system sam podpowiada różne rozwiązania w zależności od tego, z czego ten dywan jest wykonany i czym właściwie jest. Bo np. dywanik samochodowy z gumy nie będzie odpadem wielkogabarytowym (jak turecki z salonu), ale musi wylądować we frakcji zmieszanej.

Czepiam się

Kolejny plus wyszukiwarki to fakt, że można zgłaszać do niej uwagi wysyłając maila na adres  wyszukiwarka.odpady@lublin.eu. - Lista odpadów będzie na bieżąco aktualizowana. - zapewnia Czerwonka.

Muszę się jednak przyczepić do tego, że wyszukiwarka jest stroną internetową, a nie aplikacją do ściągnięcia na telefon. Nie mogę sobie wyobrazić, że ktoś stojąc nad domowym koszem na śmieci, sięga po smartfon, wpisuje adres strony, klika baner wyszukiwarki i dopiero potem może sprawdzić, gdzie wyrzucić ulotkę miejską zachęcającą do segregacji. To za dużo czynności, użytkownik internetu potrzebuje prostych rozwiązań, które uruchamia się jednym palcem i jednym kliknięciem.

Zatem może nie wyrzucać tej ulotki. Przynajmniej dopóki nie będzie wyszukiwarki – aplikacji.

Poważniejszy zarzut dotyczy tego, że wyszukiwarka powstała o kilka lat za późno. Przecież w całym Lublinie system segregacji działa od początku 2019 roku. Już dawno trzeba było stworzyć taką stronę, taką aplikację. Pamiętam czas, kiedy segregacja zaczynała powoli działać. Ile to osób dzwoniło do mediów? Ile to osób pytało się, gdzie wyrzucić karton po mleku? I fakt, miasto powiesiło plakaty i wydrukowało ulotki. Nawet do domu można było ją zabrać. Ale na żadnej ulotce nie zmieści się ponad 2,4 tys. pozycji. A tyle w pamięci ma przecież właśnie uruchomiona wyszukiwarka.

Mam wrażenie, że dziś mieszkańcy Lublina nauczyli się już segregacji. Ci, którzy tego nie robią, nauczyć się nie chcą. Mam wrażenie, że miejscy urzędnicy powinni nauczyć się szybciej reagować. Ci, którzy tego nie robią, nauczyć się nie chcą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium