Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 listopada 2022 r.
21:11

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Seniorzy mówią, że więcej ich rówieśników powinno aktywnie spędzać czas i wiedzą co chcą zmieniać w powiecie. Małgorzata Troczyńska, aktywistka i działaczka społeczna, która pracuje jako animatorka w opolskim klubie seniora i Salomea Marta Sójka, która trafiła do Powiatowej Rady Seniorów wymyśliły projekt „Okolica nas zachwyca”. Zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze w pobliżu Opola Lubelskiego
Seniorzy mówią, że więcej ich rówieśników powinno aktywnie spędzać czas i wiedzą co chcą zmieniać w powiecie. Małgorzata Troczyńska, aktywistka i działaczka społeczna, która pracuje jako animatorka w opolskim klubie seniora i Salomea Marta Sójka, która trafiła do Powiatowej Rady Seniorów wymyśliły projekt „Okolica nas zachwyca”. Zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze w pobliżu Opola Lubelskiego (fot. Archiwum seniorzywakcji.pl)

Na początku grudnia po raz pierwszy spotkają się członkowie nowego gremium Powiatowej Rady Seniorów. Tworzy ją osiemnaście osób z różnych środowisk. – Współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać – mówią przedstawiciele systematycznie powiększającej się grupy mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Starosta opolski powołał po raz pierwszy gremium, które zrzesza przedstawicieli najstarszych mieszkańców całego powiatu. Jego teren został podzielony na okręgi identyczne jak przy wyborach. Okazało się, że najbardziej aktywni seniorzy są w Poniatowej. Tam na pięć miejsc kandydowało jedenaście osób.

– Nie liczę lat spędzonych na emeryturze, pracuję społecznie i nawet mam wrażenie, że bardziej jestem zajęta niż w czasie gdy pracowałam zawodowo, chętnie bym odpoczęła – ocenia Teresa Stanek z Poniatowej, która działa w lokalnej Akcji Katolickiej, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, należy do kółka teatralnego i jest członkiem Rady Seniorów przy burmistrzu Poniatowej. Teraz trafiła do rady powiatowej.

Na pewno rada powiatowa powinna się zająć służbą zdrowia i pomyśleć co zrobić, by była bardziej dostępna dla osób starszych. Żeby senior, który ma wizytę o godz. 12 nie czekał do godz. 14 pod gabinetem. I nie był odsyłany z jednego miejsca w drugie. Szpital mamy w Poniatowej, przychodnie i gabinety w Opolu Lubelskim. Pacjenci powinni mieć jasną informację gdzie co załatwią – dodaje pani Stanek, która uważa, że więcej emerytów powinno działać, brać udział w wydarzeniach, bo w wielu gremiach spotka te same osoby.

Uważa, że w samej Poniatowej są dobre zasady współpracy z władzami i starszymi mieszkańcami. Każdy może przyjść na posiedzenie rady, zgłosić dowolny problem, nawet gdy chodzi o połamaną ławkę. Radni zajmują się każdym problem istotnym dla emerytów.

– Żeby bez nas nie było o nas. Tak bym odpowiedziała na pytanie dlaczego kandydowałam do Powiatowej Rady Seniorów w Opolu Lubelskim. Seniorów jest coraz więcej, nie może nas zabraknąć na przykład przy decydowaniu na co wydawać fundusze przeznaczone dla nas. Czasami idą na rzeczy niepotrzebne. Uważam, że siedzenie na wykładzie i słuchanie o chorobach jest gorsze niż zapobieganie chorobom. Trzeba robić wszystko, żebyśmy byli jak najdłużej sprawni. Ćwiczyli, brali udział w zajęciach rehabilitacyjnych, wydarzeniach kulturalnych – mówi Salomea Marta Sójka z Opola Lubelskiego, która też jest jednym z członków nowej rady.

By kandydować, trzeba było mieć poparcie jakiejś organizacji lub stowarzyszenia. Panią Sójkę rekomendował Klub Seniora CZAS związany z opolskim PCK.

– Przeszłam na emeryturę w 2017 roku. Bardzo lubię wędrówki po moich ukochanych wąwozach w okolicach Wilkowa, ale także w Bieszczadach. Pieniądze jakie wzięłam z odprawy przeznaczyłam na zdobycie uprawnień pilota wycieczek. Organizowałam dla znajomych rówieśników z Opola Lubelskiego i z Wilkowa wyprawy, bo okazuje się, że mieszkańcy nie znają urody miejsc w swojej okolicy – opowiada seniorka, która należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w 2019 zaczęła działać w Klubie Seniora CZAS. I dodaje, że współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać. Jeszcze gdy są sprawni chcą dzielić się swoim doświadczeniem życiowym, zawodowym. Żeby nie pamiętano o nich tylko raz do roku z okazji dnia osób starszych.

Uważam, że rada przede wszystkim powinna zorganizować wolontariat 60+. Wewnętrzną pomoc między nami. W sytuacji, gdy ktoś mieszka sam, akurat zachorował, będą wolontariusze, którzy się nim zainteresują. Druga sprawa to bezpieczeństwo. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku mamy spotkania z przedstawicielami policji, straży i więziennictwa. Ostatnio rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci. Czasami słyszę, gdy ktoś mówi, że się nie da oszukać. W takiej chwili są emocje, które odbierają logiczną ocenę sytuacji, trzeba mówić o takich przypadkach. Rada powinna doprowadzić do tego, by osoby starsze nawet w najmniejszych miejscowościach naszego powiatu mogły skorzystać z takich szkoleń – mówi Halina Złotucha z Opola Lubelskiego, kierownik i założycielka tutejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na razie jest skład powiatowego gremium. Oprócz wspomnianych pań: Terasy Stanek, Salomei Marty Sójki i Haliny Złotuchy na liście osób powołanych przez Dariusza Piotrowskiego, starostę opolskiego są: Jadwiga Adamczyk, Wiesław Gałek, Maria Ignatowska, Alina Goleń, Sławomir Kaczyński, Lidia Depta, Zofia Kijak, Stefan Socha, Jolanta Morek, Irena Piątek, Janusz Fiuk, Sabina Lasota, Maria Kluziak, Tadeusz Dzierżak, Edward Rudnicki.

Na początek grudnia zaplanowano pierwsze spotkanie na którym radni wybiorą swoje władze. Wszyscy działają w radzie społecznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium