Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.
Remont przedszkola nie jest zbyt duży, bo chodzi o wymianę pionów wodno-kanalizacyjnych oraz odnowę dwóch łazienek dla dzieci i personelu.
– Współpracę miasta z opolskim zakładem karnym śmiało mogę uznać za wzorową. Jedną z jej form jest praca więźniów na rzecz gminy. Od wielu lat na mocy porozumienia więźniowie wykonują nieodpłatnie prace porządkowe i remontowe. W czasie tegorocznych wakacji dzięki ich pracy remontowane są sanitariaty w przedszkolu miejskim i pomieszczenia szkolne – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Remont w przedszkolu ma być ukończony do końca sierpnia. Koszt całej inwestycji to 80 tys. zł. W całości pokrywa go gmina.
Opole Lubelskie od lat współpracuje z zakładem karnym. – Osadzeni pomagają również w stołówkach opolskich szkół. Chciałbym zaznaczyć, że wymierne korzyści, jakie gmina ma z ich pracy idą w parze z ich resocjalizacją poprzez pracę i stwarzają im lepsze warunki do powrotu do życia poza murami – dodaje burmistrz.
– Widok osadzonych pracujących na rzecz miasta nie jest w Opolu Lubelskim dla nikogo zaskoczeniem. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. To, że skazany będący na ostatnim etapie odbywania kary pozbawienia wolności, nie stanowiący zagrożenia dla społeczeństwa, może wziąć udział w tak konstruktywnym działaniu jest dla nas bardzo cennym aspektem naszej działalności – mówi por. Łukasz Pruchniak, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.
Spory odsetek więźniów pracuje też w ramach zakładu karnego ale dość duża grupa codziennie wychodzi za bramę. Więźniowie angażują się w prace porządkowe na terenie miasta, są zatrudnieni w zakładach min. przetwórstwa owocowo-warzywnego.
* 627 osadzonych przebywa w ZK Opole Lubelskie
* 300 osadzonych pracuje
* 100 osadzonych pracuje poza murami