Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 maja 2024 r.
12:47

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

0 A A
Marek Krzesicki z rodziną to jeden z większych plantatorów truskawki w gminie wiejskiej Puławy. W sezonie do pracy na 3,5 hektarach pól, zatrudnia kilkunastu pracowników, głównie z Ukrainy
Marek Krzesicki z rodziną to jeden z większych plantatorów truskawki w gminie wiejskiej Puławy. W sezonie do pracy na 3,5 hektarach pól, zatrudnia kilkunastu pracowników, głównie z Ukrainy (fot. Radosław Szczęch)

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jest pan jednym z ostatnich dużych plantatorów truskawek w Pachnowoli. Jak ocenia pan warunki prowadzenia tego biznesu dzisiaj w kontrze do czasów, w których pan zaczynał?

– Zaczynaliśmy 30 lat temu, to były zupełnie inne czasy. Bardzo dużo owoców szło wtedy do krajów byłego Związku Radzieckiego. W naszej gminie truskawki uprawiali prawie wszyscy. To było prawdziwe zagłębie. Pachnowola, Kajetanów, Góra Puławska, Janów, Zosnów. Truskawki były wszędzie. Teraz jest może kilka procent tego, co było. Tam, gdzie kiedyś były pola, teraz rosną nowe domy, osiedla. Wszystko się zmieniło.

• Co wpłynęło na tę zmianę?

– Brak rąk do pracy. Młodzi często nie chcą robić tego, co robili ich rodzice. A nawet jeśli chcą, to coraz trudniej jest o pracowników do pracy w polu.

• Na polach słuchać głównie język ukraiński albo rosyjski.

– Dawniej, gdy zaczynaliśmy, w sezonie pracowali Polacy, najczęściej młode dziewczyny tuż po szkole, studentki spod Lipska, z kieleckiego. Chciały sobie zarobić. Teraz ich nie ma. Swoją drogą sezon zaczynał się później, w czerwcu, więc młodzież miała już wolne. Dzisiaj przyjeżdżają wyłącznie pracownicy z Ukrainy, ze Lwowa, Łucka, ale także z Donbasu. W sezonie mogą zarobić u mnie kilkanaście tysięcy złotych.

• A jak jest z opłacalnością uprawy truskawek? Tutaj też zaszły zmiany?

– Ja powiem tak: kto pracuje, ten ma. Wiadomo, że rarytasów nie będzie, ale jakieś pieniądze zarobić można. Dałoby się więcej, gdyby nie coraz droższa robocizna, opryski i nawozy.

Kiedyś za nawozy płaciło się 300-400 zł, a teraz 3 tysiące, więc nie ma porównania.

Poza tym jest to nadal bardzo pracochłonny biznes i wrażliwy na warunki atmosferyczne. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić, niech założy plantację i zobaczy na czym to polega.

• A jaki będzie ten sezon pańskim zdaniem?

– Na razie to trudno przewidzieć, ale wydaje mi się, że średni. Ani dobry, ani zły. Martwią mnie trochę te nocne przymrozki. Żeby nie stracić owoców musimy na noc przykrywać pola folią, a rano je odkrywać. Ostatniej nocy temperatura spadła u nas do zera, ale już w Jastkowie było minus dwa. Przydałoby się też trochę więcej deszczu, ale ogólnie nie jest najgorzej. Owoce są bardzo ładne. Truskawka na polach pojawiła się w tym roku w tym samym czasie, co ta w szklarni. Dwa tygodnie wcześniej, niż zwykle.

• Ceny będą spadać?

– Oczywiście. Zawsze najdroższe są te, które pojawiają się na początku sezonu. Ja swoje sprzedaje dzisiaj po 30-35 zł za dwukilogramową łubiankę. Przyjeżdżają klienci z Puław, Dęblina, Lublina. U mnie wszystko jest zdrowe, świeże, regularnie sprawdzane przez sanepid.

• Pańskim zdaniem warto kupować polskie owoce, mimo wyższej ceny?

– Nasze truskawki przede wszystkim są świeże i zdrowe. Ja sprzedaje takie, które właśnie zostały zerwane. W sklepie znajdzie pan zagraniczne, które leżały co najmniej kilka dni. Zerwano je, przechowywano, transportowano. Te z Afryki pewnie płynęły statkiem. Ja od razu poznaje nasze truskawki od tych z Hiszpanii, Maroka, czy Serbii. Inaczej pachną. Cały nasz rynek jest nimi zapchany. Najgorsze jest to, że niektórzy oszukują. Sprowadzają zagraniczne owoce, przesypują je w łubianki i sprzedają jako polskie. Ale co ja mogę z tym zrobić? Mam nadzieję, że polskie służby będą działać i ten proceder się skończy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor szykuje się do pierwszego sparingu, a rozmowy transferowe trwają. „Potrzebujemy pięciu-sześciu wzmocnień”
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motor szykuje się do pierwszego sparingu, a rozmowy transferowe trwają. „Potrzebujemy pięciu-sześciu wzmocnień”

Od poniedziałku piłkarze Motoru ruszyli z przygotowaniami do sezonu 24/25. Na razie z klubu odeszła spora grupa zawodników, kolejni, jak Łukasz Budziłek, Kacper Śpiewak, Mariusz Rybicki i Dariusz Kamiński zostali wystawieni na listę transferową. A kiedy w drużynie mogą się pojawić posiłki? W najbliższych dniach, a w sumie beniaminek planuje-pięć sześć wzmocnień.

Rosyjski obiekt nad polską przestrzenią powietrzną

Rosyjski obiekt nad polską przestrzenią powietrzną

Nad polską przestrzenią powietrzną pojawił się balon, który pochodzi z Federacji Rosyjskiej. O incydencie poinformowało Dowództwo Operacyjne.

Opera Lubelska kończy sezon z przytupem
ZDJĘCIA
galeria

Opera Lubelska kończy sezon z przytupem

96 spektakli i ponad 33 tys. widzów. Opera Lubelska podsumowała i oficjalnie zakończyła sezon 23/24.

Probierz przed meczem z Austrią: Pokażemy w tym meczu charakter

Probierz przed meczem z Austrią: Pokażemy w tym meczu charakter

W czwartek dzień przed meczem z reprezentacją Austrii selekcjoner Polski Michał Probierz spotkał się z dziennikarzami, by odpowiedzieć na pytania dotyczące drugiego meczu Biało-Czerwonych na Euro 2024. Jakie nastroje w kadrze panują przed tym spotkaniem?

Solidarnie z Palestyną. Studenci UMCS będą protestować

Solidarnie z Palestyną. Studenci UMCS będą protestować

Studenci Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie sprzeciwiają się ludobójstwu i okupacji Palestyny. Zapowiedzieli protest pod uczelnią i list otwarty do rektora.

Jarosław Stawiarski (z lewej) i Michał Mulawa to absolutni rekordziści ostatnich wyborów samorządowych

Marszałek z absolutorium, a co z Mulawą?

Marszałek Jarosław Stawiarski i Zarząd Województwa Lubelskiego gładko otrzymali w minioną środę wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok. Tego samego dnia jednak (19 czerwca) Onet poinformował o buncie w PiS na Lubelszczyźnie. Powód? Według tego portalu jest nim brak Michała Mulawy w zarządzie województwa.

Pan Marcin miał wielkie szczęście i wygrał Toyotę Yaris. Loteria PIT rozstrzygnięta
galeria

Pan Marcin miał wielkie szczęście i wygrał Toyotę Yaris. Loteria PIT rozstrzygnięta

Ponad 18 tys. osób walczyło o nagrodę główną w loterii „Rozlicz PIT w Lublinie”. Do budżetu miasta wpłynie blisko 4 miliony złotych, od osób, które zadeklarowały, że rozliczyły się z podatku dochodowego po raz pierwszy.

Zmarł prof. Zubilewicz. Był wybitnym lubelskim chirurgiem

Zmarł prof. Zubilewicz. Był wybitnym lubelskim chirurgiem

Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii szpitala przy ul. Staszica. Odszedł 20 czerwca w wieku 59 lat.

Taksówki pod lupą ITD. Bez mandatów się nie obyło
galeria

Taksówki pod lupą ITD. Bez mandatów się nie obyło

Inspektorzy transportu drogowego wspierani przez policjantów i strażników granicznych wzięli się w czwartek za ostre kontrolowanie taksówek w Lublinie. Sprawdzali czy respektowane są nowe przepisy. W tej kwestii wszystko grało. Ale bez mandatów się nie obyło.

Profesor Załuska szefem rektorów

Profesor Załuska szefem rektorów

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych ma nowego przewodniczącego. Został nim prof. Wojciech Załuska, rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obywatel Białorusi został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu

Białorusin był kompletnie pijany. Jadąc tirem uszkodził trzy ciężarówki

Jechał w kierunku granicy, ale jej nie przekroczył. Bo zatrzymała go polska policja i 53-letni kierowca tira, obywatel Białorusi trafił do aresztu. A wszystko dlatego, że kierował ciężarówką kompletnie pijany.

Awiatorzy PZL Świdnik - mistrz w grupie 35+ w ramach Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Awiatorzy obronili tytuł Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Dobiegła końca runda rewanżowa w grupie 35+ w ramach Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku.

Pałac Potockich

Kawiarnia w pałacu? Sanepidu nie zapytali

Kawiarnia w odnowionym pałacu Potockich. Takie marzenie miała poprzednia władza w Radzyniu Podlaskim. Teraz okazuje się, że zakupiono sprzęt, który nie nadaje się istniejącej instalacji elektrycznej.

Niebieskie paznokcie w zupełnie nowej odsłonie – daj się zaskoczyć!

Niebieskie paznokcie w zupełnie nowej odsłonie – daj się zaskoczyć!

Lazurowa woda w wodzie, błękitne niebo i pola pełne chabrów – lato do tej części roku, w których różne odcienie niebieskiego otaczają Cię z każdej strony. Dlaczego więc nie zaprosić ich także na paznokcie? Oto kilka pomysłów na stylizacje utrzymane w tej palecie barw, które wykonasz przy użyciu lakierów hybrydowych.

Refleksole na okna i nie tylko. 3 korzyści z zakupu rolet termoizolacyjnych

Refleksole na okna i nie tylko. 3 korzyści z zakupu rolet termoizolacyjnych

Utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń w środku lata nie jest proste. Odpowiedzią na te potrzeby są refleksole – rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Zobacz, jak rolety przeciwsłoneczne mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków i zapewnić jeszcze więcej korzyści!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium