Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

21 lutego 2022 r.
6:37

Pacjent woli być niewidoczny dla systemu. I wybiera płatne testy, zamiast tych darmowych

Aptekarze przyznają, że pacjenci częściej niż po bezpłatne testy, przychodzą po te, za które trzeba zapłacić
Aptekarze przyznają, że pacjenci częściej niż po bezpłatne testy, przychodzą po te, za które trzeba zapłacić (fot. Maciej Kaczanowski)

Apteki sprzedają coraz więcej testów antygenowych na Covid-19. W odróżnieniu od bezpłatnych, które można zrobić w punktach wymazowych, ich wyniki nie trafiają do centralnego rejestru. W razie wykrycia zakażenia, pacjent nie trafi na izolację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W województwie lubelskim bezpłatny test antygenowy można obecnie wykonać w 51 punktach, w tym w 20 aptekach. Możliwość wykonania testu w aptece, za który nie trzeba płacić, była jednym z pomysłów rządu na przyśpieszenie walki z epidemią. Pacjenci wolą jednak zapłacić za test 30-50 zł i zrobić go w domu.

O „domowych laboratoriach” i gwałtownym wzroście liczby kupowanych w aptekach testów mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Przyznaje, że to jeden z powodów, dla których jest „ostrożny co do prognozowania skali pandemii”. – Wyniki takich testów nie znajdują odzwierciedlenia w statystyce zakażeń – zaznaczył wojewoda.

– Wyniki testów komercyjnych nie trafiają do centralnej bazy. Takie osoby są więc „niewidoczne” dla systemu, w odróżnieniu od tych, którzy zdecydują się np. bezpłatny test antygenowy w aptece. W takich przypadkach farmaceuta ma obowiązek wpisania każdego wyniku do centralnego rejestru – przypomina Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Potwierdza, że wzrost sprzedaży testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2, które można kupić między innymi w aptekach, jest zauważalny.

– Jednym z powodów jest na pewno chęć uniknięcia konsekwencji w przypadku pozytywnego wyniku czyli skierowania na izolację – przyznaje wiceprezes LOIA.

– Sprzedajemy zdecydowanie więcej testów komercyjnych w kierunku SARS-CoV-2 niż wykonujemy tych bezpłatnych. Powody są różne. W wielu przypadkach na pewno jest tak, że pacjenci chcą uniknąć izolacji, jeśli wynik będzie pozytywny, niektórzy mówią o tym wprost – zaznacza Mateusz Chruściak, farmaceuta, który prowadzi aptekę przy ul. Węglarza w Lublinie. Dodaje: – Niektórzy chcą też zrobić taki „nieoficjalny” test, żeby sprawdzić czego mogą się spodziewać, zanim pójdą „oficjalną” ścieżką i zdecydują się test antygenowy lub PCR, których wyniki będą już wpisane do rejestru. Część pacjentów kupuje też testy na zapas do sprawdzania w ten sposób pozostałych członków rodziny.

Wiceprezes Barszcz ocenia, że powód może być też jednak inny. – Część pacjentów na pewno kupuje takie testy dla samokontroli nie tylko siebie, ale też członków rodziny. Jeśli znajdą się w jakiejś sytuacji, która budzi ich wątpliwości chcą się wstępnie skontrolować, a potem ewentualnie potwierdzić to np. testem PCR. Nie zawsze pobudki są negatywne – uważa wiceprezes LOIA. Dodaje: – Na tym etapie, kiedy dopiero od dwóch tygodni w aptekach można zrobić bezpłatne testy, nie jesteśmy jednak w stanie porównywać ich liczby z liczbą sprzedanych testów komercyjnych.

Warto jednak pamiętać o ryzyku wyniku fałszywie ujemnego.

– Testy, które apteki dostają z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do bezpłatnego testowania, muszę spełniać wyższe wymagania medyczne niż te komercyjne, które są po prostu dopuszczone do obrotu – zaznacza Mateusz Chruściak. – Chodzi też o kwestie związane z pobraniem wymazu. Oczywistym jest, że bardziej profesjonalnie wykona to osoba, która została do tego przeszkolona niż w warunkach domowych, ktoś, kto nigdy się tym nie zajmował. A sposób, w jaki pobierany jest wymaz przekłada się przecież na wynik testu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium