Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

2 sierpnia 2019 r.
15:45

Ksiądz odmówił noclegu harcerzom. Kuria tłumaczy dlaczego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
90 166 A A
Ksiądz odesłał harcerzy z kwitkiem
Ksiądz odesłał harcerzy z kwitkiem (fot. Facebook )

Kuria Siedlecka broni proboszcza z Parczewa, który odmówił noclegu 16–osobowej grupie harcerzy. – Grupa nie miała pełnoletniego opiekuna – tłumaczy rzecznik Kurii Siedleckiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W połowie lipca sprawę opisał  fanpage na Facebooku "Rowerowy Parczew". "Spotkana pod Bazyliką 16 – osobowa rowerowa grupa harcerzy z wypakowanymi plecakami, miała mniej szczęścia niż parczewscy rowerowi pielgrzymi. Prosili o nocleg, ale spotkali się z odmową. Na szczęście zaprzyjaźniona z nami OSP z Jasionki przygarnęła ich na jedną noc (...). My, na naszym pielgrzymkowym szlaku spotkaliśmy się wyłącznie z wyrazami serdeczności ze strony parafii, przy których nie raz przyszło nam nocować" – napisał administrator strony.

Byli to harcerze ze szczepu "Watra" z Zalesia Górnego pod Warszawą. Zwiedzali Bazylikę Mniejszą w Parczewie. Mieli nocować w Czemiernikach, ale zwiedzanie zajęło im sporo czasu, dlatego poprosili o nocleg na plebanii proboszcza parafii ks. Roberta Mączkę. Ten jednak odmówił.

– Jedna z osób z Parczewa zaoferowała że z nimi przenocuje, jako dorosły opiekun – mówi nam jeden ze strażaków z OSP Jasionka, chce jednak pozostać anonimowy. – Czasami nie trzeba dużo, żeby coś zorganizować, ksiądz mógł przecież powiedzieć harcerzom o innych możliwościach noclegu. Trzeba tylko dobrych chęci. Można było inaczej postąpić. A ksiądz chyba nie wiedział co zrobić – uważa nasz rozmówca.

Z pomocą przyszła Ochotnicza Straż Pożarna, która zaoferowała nocleg w wyremontowanym budynku po byłej szkole w Jasionce (gm. Parczew). – Harcerze byli samowystarczalni, chodziło o jakiś dostęp do wody i miejsce do rozłożenia śpiworów. Rano pojechali dalej – tłumaczy strażak z OSP. Proboszcz nie chciał udzielać mediom komentarza.

Dopiero po 2 tygodniach do sprawy odniosła się Kuria Siedlecka

– Niestety dawna sala katechetyczna nie spełnia współczesnych norm umożliwiających przyjęcie na nocleg dzieci, w ramach tzw. zorganizowanego wypoczynku, tym bardziej grupy tak licznej (...). Zaistniała sytuacja postawiła przed proboszczem ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności za dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Nietrudno sobie wyobrazić, że nawet drobna kontuzja, doznana na terenie domu parafialnego stałaby się w następstwie okazją do formułowania nowych oskarżeń, a także uzasadnionych pretensji ze strony rodziców – tłumaczy ks. Jacek Świątek rzecznik kurii.

– Grupa ta nie miała pełnoletniego opiekuna, a liczyła kilkanaście osób. Proboszcz poinformował o swoich wątpliwościach przedstawiciela harcerzy i jedną z parafianek, która dołączyła do rozmowy. Poprosił o chwilę cierpliwości, by mógł skonsultować się telefonicznie z osobami kompetentnymi w kurii (...). W czasie gdy wykonywał telefony, wspomniana parafianka poinformowała pracownicę kancelarii parafialnej, że zabiera harcerzy z placu przed bazyliką– relacjonuje rzecznik.  

Udało nam się dotrzeć do pani Katarzyny, rodzica jednego z harcerzy.  – Nie chciałabym komentować zachowania księdza. Raczej jestem wdzięczna pani, która pomogła znaleźć chłopcom nocleg oraz strażakom, którzy ich na niego przyjęli. Dla mnie jako rodzica najważniejsze jest to, że chłopcy mieli gdzie przenocować. Pewnie i tak daliby sobie radę w jakiś inny sposób, bo to jest wędrówka harcerska, która m.in. polega na tym aby w takich sytuacjach umieć sobie radzić – przyznaje pani Katarzyna.

Parafia Św. Jana Chrzciciela wraz z Bazyliką Mniejsza jest największą parafią w Parczewie.

e-Wydanie

Komentarze 166

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 2 sierpnia 2019 o 16:47
+24
Podziękowania dla OSP, zawsze można na nich liczyć!
Avatar
and / 2 sierpnia 2019 o 16:54
+22
Z tego co pamiętam to budynek przy kościele jest dość duży nawet za duży na kilku księżulków jak w większości parafii. Problem z przenocowaniem kilkunastu osób z materacami i dostępem do jednej łazienki to żaden problem. Zabrakło ludzkiego odruchu ze strony nadętego wielebnego. Wstyd bo to parafianie wszystko ufundowali chłopakom w sukienkach a ci traktują budynki jak własność prywatną. Kur..ia też pokrętnie tłumaczy kuriozalne zachowanie pastucha.
Avatar
Ewangelia wg św. Mateusza / 2 sierpnia 2019 o 16:02
+21
"Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 15:50
+20
może nie był sam :)
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 17:09
+19
Straż Pożarna cieszy się dziewięćdziesięcio kilku procentowym zaufaniem, a kościół niestety z uporem zmierza do kilku. Bardzo to przykre.
Avatar
Gośc / 2 sierpnia 2019 o 16:37
+18
"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
Avatar
zdzicho / 2 sierpnia 2019 o 20:39
+17
Ten ksiądz zapewne co mszę naucza miłosierdzia...
Avatar
A nie podpiszę się............ / 2 sierpnia 2019 o 16:29
+16
Jak to kiedyś mówili?..."gość w do Bóg w dom..." ...............
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 16:13
+15
Jakby zapłacili to by się miejsce znalazło. Obłudnik kościelny!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 16:08
+15
By go tylko kusiły, te małe zboczeńce bez opiekuna
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 10:23
0
Łajzy jakieś nie harcerze. Jaka chorągiew, jaka drużyna, jaki zastęp? Kto komendant?
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 20:18
+1
ech ten ksiądz się chyba minal z powolaniem albo zapomnial ze trzeba się dzielic z wiernymi wszystkim i pomagać, a może pomylil harcerzy z satanistami?
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 17:40
+2
Powinniście się harcerze cieszyć bo by was pewnie d@@@@ bolały po takim noclegu
Avatar
znudzony / 6 sierpnia 2019 o 00:56
+1
Ciekawe czy wziąłby na nocleg ze 2 nastoletnie dziewczyny??? Jak myślicie???
Avatar
dede / 4 sierpnia 2019 o 23:52
-1
nie ma co się wstydzić dzisiaj prawdy - brzydzenie się czarnymi szamanami w kieckach to oznaka przyzwoitości
Avatar
Klepto / 4 sierpnia 2019 o 09:45
-3
A jak mośki w Izraelu POniewierali polskich parlamentarzystów z PiS to wolno. Oj marna Ta nasi demokracja.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 18:58
-2
Ks. abp Marek Jędraszewski odprawił w czwartek mszę w Bazylice Mariackiej w ramach krakowskich obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. Trzeba było długo na nią czekać (…) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa — mówił metropolita krakowski.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 18:54
-3
Prawda boli! Zwłaszcza ta o chorej ideologii, niszczącej człowieka, rodzinę, chrześcijańską cywilizację. Abp Jędraszewski jednoznacznie nazwał zjawisko, które od dziesięcioleci toczy się przez świat w postaci rewolucji kulturowej. Czerwona zaraza, rewolucja bolszewicka są jej źródłem. Takie są fakty. Dlaczego wskazanie związków przyczynowo-skutkowych tak bardzo poruszyło lewicową opinię publiczną? - Marzena Nykiel
Avatar
Prokurator amator / 3 sierpnia 2019 o 18:14
+5
No to zdecydujcie się zboczeńcy. To dobrze, że ksiądz nie chciał wpuścić do sypialni nieletnich, czy niedobrze?
Avatar
Arek / 3 sierpnia 2019 o 17:47
+2
Ten sam komentarz i z tego samego ID tzn z tej samej Kurii
Zobacz wszystkie komentarze 166

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 8

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 273 4

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 233 35

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 17

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 9 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 1 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!