Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

25 grudnia 2014 r.
5:55
Edytuj ten wpis

Dźwięki Słów zabrzmią w Centrum

16 0 A A

W pierwszych dniach wakacji Centrum Kultury w Lublinie proponuje nam podróż do niezwykłej krainy muzyki i poezji. 30 czerwca rozpoczyna się pierwsza edycja Prezentacji Form Muzyczno - Teatralnych "Dźwięki Słów. Organizatorem wydarzenia jest Lubelski Salon Artystyczny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wśród artystów, którzy w ramach spektakli muzycznych i recitali zaprezentują swoje umiejętności, znajdziemy między innymi Kingę Preis, Mirosława Czyżykiewicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Krystynę Tkacz, czy Magdalenę Kumorek.

Prezentację otworzy plenerowy koncert, którego gwiazdą będzie zespół GrozovSka Band z Ukrainy. Muzycy zagwarantują nam podróż po stylach i gatunkach muzycznych, z charakterystycznym, kabaretowym zacięciem. Wyniki ich muzycznych eksperymentów, poszukiwania wspólnego mianownika dla poezji i muzyki będzie można ocenić, pojawiając się 30 czerwca na placu przed Centrum Kultury.

Tego samego dnia na koncercie otwierającym oficjalnie festiwal swoje umiejętności zaprezentuje Magdalena Piotrkowska. Laureatka licznych nagród, w tym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, przedstawi program pt. "Kilka Fajnych Piosenek”. Pierwszy wieczór prezentacji zakończy koncert Mirosława Czyżykiewicza "Ma chérie”. Teksty artysty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Jego koncerty niosą ze sobą niesamowity wydźwięk emocjonalny, ukazują autentyzm przeżycia, pokorę wobec potęgi słowa i muzyki. Na Wirydarzu Centrum Kultury wraz z towarzyszącymi mu muzykami zaprezentuje swoje umiejętności interpretacyjne.

Drugiego dnia Jerzy Satanowski przedstawi publiczności swoje widowisko "Widzę i opisuję”. Spektakl to próba ukazania procesu twórczego, zapis problemów i pytań nurtujących każdego artystę. Próbę oddania tych emocji Satanowski powierzył m.in. Krystynie Tkacz, Magdalenie Piotrkowskiej, czy też Przemysławowi Buksińskiemu. Wykonawcom towarzyszyć będą muzycy pod kierunkiem Bartłomieja Abramowicza. Następnie na scenie na Wirydarzu zagości Maleo Reggae Rockers. Zespół, który na swojej ostatniej płycie "Revolution” czerpał inspiracje z jazzu, hip-hopu, czy rocka, tym razem zaprezentuje się w akustycznej odsłonie.

Kolejnym spektaklem Jerzego Satanowskiego, który zaprezentuje publiczności następnego wieczoru, będzie "Ulica Szarlatanów”. Oparte na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego widowisko jest hołdem dla twórcy w pięćdziesiątą rocznicę jego śmierci. Artyści, wśród których pojawi się Zbigniew Zamachowski czy Magdalena Kumorek, wykonają jego utwory do muzyki między innymi Pawła Mykietyna czy Włodzimierza Korcza. Towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet.



Wirydarz natomiast stanie się scenerią polsko-norweskiego projektu Karuzela Group. Sięgając po teksty klasyków piosenki poetyckiej: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego, czy Juliana Tuwima, nada im nowy wymiar poprzez aranżacje oparte ma różnorodnych stylach muzycznych.

Ostatniego dnia festiwalu warto wybrać się na koncert, który swoją premierę miał na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: "Miron Białoszewski. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Składa się na niego kilkanaście utworów skomponowanych przez Mateusza Pospieszalskiego od lat związanego m.in. z zespołem VooVoo, interpretowanych przez Kingę Preis, Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy i samego kompozytora. Każdy z trójki znakomitych wykonawców interpretuje tekst Białoszewskiego w swoim własnym, oryginalnym stylu. W koncercie splatają się trzy rodzaje wokalnej i aktorskiej narracji, tworząc jedną, różnorodnie brzmiącą opowieść.
Na scenie Wirydarza, zamykając pierwszą edycję przeglądu, wystąpi Leszek Długosz, który swoim recitalem przywoła niezwykły klimat krakowskiej Piwnicy pod Baranami.



Sceną wydarzeń stanie się nie tylko zabytkowy budynek przy ulicy Peowiaków, lecz także przestrzeń publiczna. Na placu przed Centrum Kultury będą mieli okazję zaprezentować swój talent młodzi pasjonaci piosenki literackiej. Popołudnia będą zatem umilać mieszkańcom Lublina różnorodni artyści, będący na początku swojej artystycznej drogi. Wśród nich znajdzie się zespół PompaDur, określający się jako dworsko-podwórzowa trupa. Zaprezentuje on melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir i tanga. Kolejne popołudnie należeć będzie do Marcina Skrzypczaka, który w ramach recitalu "Zmyślony” wykona repertuar ze swojej debiutanckiej płyty. 3 lipca wystąpi z kolei zespół "Trzy na Cztery”, znany szerzej lubelskiej publiczności. Mimo młodego wieku są laureatami licznych przeglądów piosenki organizowanych w naszym mieście, a także finalistami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Wśród wykonawców, których usłyszeć będziemy mogli na scenie przed budynkiem Centrum Kultury, pojawią się także Justyna Panfilewicz oraz laureat zeszłorocznej edycji festiwalu Wschody - Przemysław Mazurek.

W bogatym programie poza spektaklami znajdziemy także otwarte spotkania z ciekawymi postaciami świata muzyki i słowa, takimi jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Leszek Długosz, czy Agata Passent, którzy opowiedzą o swojej twórczości i inspiracjach. Agatę Passent będzie można z pewnością podpytać o bohaterkę wystawy prezentowanej w przestrzeni Centrum Kultury - Agnieszkę Osiecką. Zobaczymy wystawę zdjęć Jana Borkowskiego, ukazujących jedną z ważniejszych postaci polskiej piosenki.
Pierwsza edycja Prezentacji Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów” zapowiada się więc interesująco, zarówno dla miłośników form poetycko-muzycznych, jak i dla tych, którzy nie mieli dotąd okazji poznać świata piosenki literackiej.
Szczegółowy program i informacje na stronie www.ck.lublin.pl Darmowe wejściówki na spotkania z autorami i bilety na koncerty do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w Internecie na ekobilet.pl

Kasa czynna: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-19.00 oraz na 1 godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.
Przy zakupie biletów na co najmniej 4 wydarzenia: 10 % zniżki na wszystkie bilety, a przy zakupie biletów na 7 i więcej wydarzeń - zniżka 20%

W programie:

30.06 / poniedziałek
godz. 17.00 - Powitanie Festiwalu - GrozovSka Band - Gałązka jabłoni * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Uroczyste otwarcie - Magdalena Piotrowska - Kilka fajnych piosenek * sala widowiskowa / bilet: 15-25 zł
godz. 21.15 - Mirosław Czyżykiewicz - Ma Chérie * wirydarz / bilet: 20/30 zł

1.07 / wtorek
godz. 15.30 - PompaDur - W repertuarze malncholijno-lirycznym * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 17.00 - Marcin Skrzypczak - Zmyślony * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Jerzy Satanowski - Widzę i opisuję * sala widowiskowa / bilet: 15-25 zł
godz. 21.15 - Maleo Reggae Rockers - Maleo Akustycznie * wirydarz / bilet: 20/25 zł

2.07 / środa
godz. 15.30 - Trzy na cztery - Trzy na cztery * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 16.30 - Jakub Blokesz - Od nowa * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Jerzy Satanowski - Ulica Szarlatanów * sala widowiskowa / bilet: 30-50 zł
godz. 21.15 - Karuzela Group - Polska liryka w norweskim brzmieniu * wirydarz / bilet: 25/35 zł
3.07 / czwartek

godz. 15.30 - Justyna Panfilewicz - Na życie na śmierć…Grande Valse Brillante * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 16.30 - Przemysław Mazurek - Trzeba coś robić * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Wrocławski Teatr Współczesny - Miron Białoszewski. Pamiętnik z powstania warszawskiego * sala widowiskowa / bilet: 40-60 zł
godz. 21.15 - Leszek Długosz - Pod Baranami, ten szczęsny czas… * wirydarz / bilet: 20/30 zł

SPOTKANIA (sala kinowa)

2.07 / środa
godz. 17.30 - Spotkanie z Agatą Passent; prowadzenie: Gabriel Menet
3.07 / czwartek
godz. 12.30 - spotkanie z Leszkiem Długoszem; prowadzenie: Adam W. Kulik
godz. 17.30 - spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem; prowadzenie: Gabriel Menet

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE (przestrzeń wystawiennicza / I piętro)

30.06 / wtorek
godz. 18.30 - Agnieszka Osiecka. Lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego - otwarcie wystawy
Czynna do 15.07.

Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium