Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 sierpnia 2011 r.
14:50
Edytuj ten wpis

Kandydaci do Senatu: Bezpartyjni próbują swoich sił

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Nie są w żadnej partii, mało kto ich zna, ale postanowili spróbować. Jedlina, Rękas, Wieluński i inni przekonują, że to im warto zaufać, a nie ludziom popieranym przez PO, PiS, PSL czy SLD.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię"

Według nowych zasad, nasze województwo zostało podzielone na sześć jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Do wyścigu po te sześć mandatów szykuje się wielu kandydatów spoza wielkich partii. Właśnie zbierają podpisy potrzebne do zarejestrowania swojej kandydatury. Mają na to czas do 30 sierpnia.

Jedlina reaktywacja

Dariusz Jedlina wystartuje w Lublinie z komitetu Unia Prezydentów - Obywatele dla Senatu, firmowanej przez ponad 20 prezydentów miast z Rafałem Dutkiewiczem z Wrocławia na czele.

­– Liczę na głosy ludzi młodych i przedsiębiorców. Panuje opinia, że w Senacie są emeryci. Ja chcę żeby Senat miał własne inicjatywy i propozycje. Trzeba wspólnych, solidarnych działań dla regionu, a nie wojny polsko - polskiej – mówi sentencjonalnie Jedlina.

Jedlina (rocznik 68) ma duże doświadczenie w kandydowaniu. Walczył już o mandat miejskiego radnego, posła i senatora. Jak dotąd bezskutecznie. Był wśród założycieli lubelskiej PO, ale z Platformy odszedł w 2006 r., po konflikcie z Januszem Palikotem. Jest przedsiębiorcą, prezesem Izby Przemysłowo - Handlowej w Lublinie. Ostatnio działał w firmowanej przez prezydenta Wrocławia Polsce XXI. Teraz wraca z nim do gry i kandyduje do Senatu z komitetu Unia Prezydentów - Obywatele dla Senatu.

– Brałem udział w tworzeniu różnych inicjatyw i ta bardzo mi się podoba. Jesteśmy przekonani, że samorządowcy przez cztery lata są blisko ludzi, a parlamentarzyści raz na cztery lata. Sam nie jestem w samorządzie, ale cały czas działam społecznie – zapewnia Jedlina. Z widocznym sentymentem wspomina czasy, kiedy tworzył Platformę.

– Nadal czuję się platformersem. Tyle, że z tej Platformy nic teraz nie zostało. Kiedy zakładaliśmy PO to chodziło o uwolnienie energii Polaków, ułatwienia dla przedsiębiorców, liberalizm w sprawach gospodarczych i konserwatyzm w obyczajowych.

Pytany o  program odpowiada, że problemy Lubelskiego są dobrze zbadane. – Zbieram ulotki wszystkich kandydatów i gdyby zrobić z nich miks to mielibyśmy listę wszystkich bolączek naszego regionu. Ja sam podróżuję do Warszawy pociągami, bo boją się jeździć po tych drogach – stwierdza Jedlina.

Anna Rękas o apatii

Anna Rękas (40-letnia żona Konrada Rękasa, byłego kontrowersyjnego przewodniczącego Sejmiku województwa) wystartuje z okręgu zamojskiego.

– W parlamencie za mało jest kobiet aktywnych i doświadczonych, które mogą i potrafią coś zrobić – mówi Anna Rękas, która kiedyś zasiadała we władzach regionalnej Samoobrony, pisywała m. in. w "Myśli Polskiej”, a teraz pracuje w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Już wie, że dostanie poparcie macierzystego związku zawodowego Sierpień 80, Polskiej Partii Pracy i Samoobrony Patriotycznej. Jak mówi, polityką interesowała się od zawsze. – Ale bardziej od strony publicystycznej jako dziennikarka, niż działalności bieżącej – tłumaczy.

– U nas jest tyle do zrobienia, że może na to czasu nie wystarczyć. Nadal nieopłacalna jest produkcja rolnicza, a to oznacza biedę w mieście. Kultura jest absolutnie zaniedbana. Coraz bardziej dramatyczna sytuacja jest w służbie zdrowia – wylicza. I po chwili dodaje: – Nie można obiecywać cudów, tylko trzeba pomóc ludziom. Jeśli ktoś przez trzy lata nie ma pracy lub jego dobytek niszczy wichura czy powódź, to taki człowiek popada w apatię. I tutaj jest zadanie dla parlamentarzysty.

Koniec Bendera?

Najwyraźniej kończy się natomiast przygoda z Senatem kontrowersyjnego historyka Ryszarda Bendera. Historiom z jego udziałem można by poświęcić osobny tekst.

Choć dziś szermuje hasłami antykomunistycznymi, to w czasach PRL zasiadał w Sejmie (1976 - 1980). W 1985 roku uczestniczył w wyborach do Sejmu zbojkotowanych przez podziemną Solidarność. Bender podkreśla, że jako pierwszy publicznie zapytał w parlamencie o zbrodnię w Katyniu. Przez lata procesował się z Jerzym Urbanem naczelnym tygodnika "Nie” i rzecznikiem prasowym komunistycznych władz, którego nazwał "Goebbelsem stanu wojennego” (ostatecznie Bender nie musiał za to stwierdzenie przeprosić Urbana). Często pojawiał się w mediach ojca Tadeusza Rydzyka.

Burzę wywołał obwieszczając w Radiu Maryja, że "Oświęcim nie był obozem zagłady, lecz obozem pracy. Żydzi, Cyganie i inni byli tam niszczeni ciężką pracą; zresztą nie zawsze ciężką i nie zawsze byli niszczeni”. Historyk tłumaczył, że był to cytat ze wspomnień jednego z więźniów.

Bender miał kandydować z okręgu wyborczego pokrywającego się z dawnym województwem bialsko-podlaskim. – Zabiegał o start, ale był opór w partii – zdradza jeden z działaczy PiS.

Kilka dni temu okazało się, że z tego okręgu nie wystartuje. – Co do przyczyn nie będę się w tej chwili wypowiadał – powiedział dziennikarzom Jarosław Kaczyński.

Historyk już od pewnego czasu podpadał prezesowi PiS. Choć był senatorem PiS, to w wyborach do europarlamentu wystartował z Libertasu. Podczas zjazdu Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej nie zaprotestował, kiedy jeden z prelegentów stwierdził, że rząd światowy zdecydował, iż Polaków ma być 15 mln "zdrowych parobków żydowskich”, a prezydent Kaczyński zginął, bo podpisał Traktat Lizboński.

Bender nie miał ochoty rozmawiać o swoim kandydowaniu: – Nie wiem, co kto to panu mówił. Decyzje jeszcze nie zapadły – stwierdził krótko.

Wieluński jest, palikotowców brak

Jerzy Wieluński chce kandydować z poparcia Ligi Polskich Rodzin z Lublina. Jego zwolennicy anonsują go jako znanego publicystę, poliglotę i tłumacza (podobno biegle posługuje się 15 językami). Wieluński jest autorem takich książek jak "Ludobójcze skutki Unii Europejskiej”. Pisywał też w Nowym Przeglądzie Wszechpolskim.

Wśród jego sukcesów wymieniane jest sprowadzenie na KUL w 2002 r. brytyjskiego ekonomisty i eurosceptyka Rodneya Atkinsona (prywatnie brata wybitnego aktora brytyjskiego Rowana Atkinsona – znanego m.in. z komediowej roli Jasia Fasoli).

A jakich kandydatów na senatorów wystawi Ruch Palikota? Żadnych. Szef partii chce likwidacji izby wyższej parlamentu.

"Ruch Palikota jest pierwszą partią, która chce likwidacji senatu i nie wystawi do niego kandydatów. Nie jesteśmy naiwni - wiemy, że nasz protest nie zatrzyma wyborów, ale może je zmieni” – napisał w lipcu na swoim blogu Janusz Palikot.

Pozostałe informacje

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 17-19 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 17-19 maja

Już w piątek kolejny domowy mecz Orlen Oil Motoru. Tym razem do Lublina przyjedzie beniaminek z Zielonej Góry, z Jarosławem Hampelem w składzie. A w sobotę Górnik Łęczna może wykonać kolejny krok w stronę baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy.

Rzeczyca. Droga zablokowana. Objazdy po zderzeniu z łosiem

Rzeczyca. Droga zablokowana. Objazdy po zderzeniu z łosiem

Droga z Miedzyrzecza Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego zablokowana. Na ranem, ok. godz. 3 w Rzeczycy na drodze krajowej nr 19 doszło do zderzenia auta osobowego z łosiem.

Imprezy klubowe w Lublinie – 17-18 maja
17 maja 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 17-18 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Ku przewidywalnej Europie. Poseł Wiesław Różyński zainaugurował kampanię do Parlamentu Europejskiego

Ku przewidywalnej Europie. Poseł Wiesław Różyński zainaugurował kampanię do Parlamentu Europejskiego

Poseł Wiesław Różyński zainaugurował dziś, 16 maja br. kampanię do Parlamentu Europejskiego. Kandydat Trzeciej Drogi PSL - PL 2050 startuje z pozycji numer 2 w okręgu lubelskim

Gwiazdy w klubie 30 – Dhany & Benassi Bros.
18 maja 2024, 21:00

Gwiazdy w klubie 30 – Dhany & Benassi Bros.

Już w najbliższą sobotę (18 maja) w ramach nowego cyklu imprez 30 Celebrities z największymi gwiazdami z Polski i świata, na scenie klubu zaprezentuje się Benassi Bros feat. Dhany!

Festiwal Przyrody w Lublinie
17 maja 2024, 9:00

Festiwal Przyrody w Lublinie

Przez dwa dni, 17-18 maja w lubelskim Parku Saskim będzie okazja porozmawiać z ciekawymi ludźmi (m.in. Adam Wajrak, Andrzej Kruszewicz) o przyrodzie, o tym, jak ją poznawać, jak obserwować ptaki, jak nakręcić film przyrodniczy, jak namalować obraz itp.

Horodło. Bolesna akcja drogówki

Horodło. Bolesna akcja drogówki

Wczorajszą wizytę (15 bm.) hrubieszowskiej drogówki w gminie Horodło niektórzy kierowcy zapamiętają na długo

Lubelskie. Te urzędy skarbowe wyróżnione w prestiżowym rankingu

Lubelskie. Te urzędy skarbowe wyróżnione w prestiżowym rankingu

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Padwa Zamość poznała rywala w barażach, w sobotę ostatnia kolejka

Padwa Zamość poznała rywala w barażach, w sobotę ostatnia kolejka

KPR Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska rozegrają ostatnią kolejkę w tym sezonie. Wiadomo już także, że pierwsza z ekip w barażach o prawo gry w Orlen Superlidze zmierzy się z MKS Zagłębiem Lubin.

Wypadek. 2 osoby ranne w Woli Lisowskiej

Wypadek. 2 osoby ranne w Woli Lisowskiej

Całkowicie zablokowana droga z Lubartowa do Kocka

Ostatnia szansa na igrzyska w koszykówce 3x3, kadra mężczyzn bez zawodnika Startu Lublin

Ostatnia szansa na igrzyska w koszykówce 3x3, kadra mężczyzn bez zawodnika Startu Lublin

Aleksandra Zięmborska powalczy o udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W piątek Polki rozpoczną zmagania w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Sprawdź rozwiązania z j. angielskiego
Foto

Egzamin ósmoklasisty 2024. Sprawdź rozwiązania z j. angielskiego

W czwartek uczniowie szkół podstawowych musieli wykazać się umiejętnościami językowymi. W finałowym zadaniu tworzyli wpis na stronę internetową szkoły.

Lublin. Szkoła Podstawowa nr 26 będzie miała nową siedzibę
LUBLIN

Lublin. Szkoła Podstawowa nr 26 będzie miała nową siedzibę

Miasto Lublin zawarło umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka. Trzykondygnacyjna placówka, która powstanie na miejskiej działce przy ul. Hanki Ordonówny 4, powinna być gotowa w ciągu trzech lat.

Dla czuwających rodziców. Nowe łóżka w dziecięcym szpitalu
galeria

Dla czuwających rodziców. Nowe łóżka w dziecięcym szpitalu

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał dziesięć nowych rozkładanych łóżek. Ma to poprawić komfort rodziców czuwających przy swoich dzieciach w trakcie hospitalizacji.

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowy burmistrz, nowe porządki. Radzyń Podlaski uchyli Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą jeszcze za czasów, gdy w mieście rządził PiS. Niedawno samorząd stracił przez ten dokument szansę na 7 mln zł unijnej dotacji

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!