Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

13 marca 2020 r.
15:21

Koronawirus a kampania wyborcza. Inne tematy zeszły na bok

Rezygnacja z organizacji dużych spotkań z wyborcami i pojawiające się głosy o przełożeniu wyborów prezydenckich. Koronawirus mocno zmienił plany kampanijne kandydatów ubiegających się o funkcję najważniejszej osoby w państwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano na 10 maja. Druga tura – jeśli będzie potrzebna – ma odbyć się dwa tygodnie później. Ale ostatnich dniach, w związku z potwierdzeniem pierwszych przypadków wywołanej koronawirusem choroby Covid-19, sprawy kampanijne zeszły na dalszy plan.

Odwoływane spotkania i konwencje

Podczas poniedziałkowej wizyty w Lublinie o sytuacji związanej z koronawirusem mówiła kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Poinformowała, że zagrożenie epidemiologiczne może wpłynąć na działania jej sztabu wyborczego.

– Aktywności nie ograniczę, ale na pewno zmienię sposób prowadzenia kampanii, myśląc o bezpieczeństwie Polaków. Nie możemy nikogo narażać – mówiła tłumacząc, że najprawdopodobniej zrezygnuje z organizacji dużych spotkań z wyborcami. I dodała: – Szykujemy się też do tego, że za chwilę polska gospodarka odczuje skutki tego wirusa. Chcemy apelować do rządu, żeby przygotował programy wsparcia, bo już kilka branż rzeczywiście ponosi wielkie straty, a to dopiero początek. Nie wiemy, co będzie za kilka tygodni czy miesięcy.

Następnego dnia sztab wicemarszałek Sejmu odwołał planowane tego dnia kolejna spotkania w naszym regionie.

W poniedziałkowy wieczór, po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, podobną decyzję ogłosił urzędujący prezydent
Andrzej Duda.

– Te spotkania najczęściej odbywają się w dużych halach, salach. Przychodzi na nie 500 osób, czasami nawet 600 i 700. Wydaje mi się, że przez to może dojść do jakiegoś rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ryzyko jest zbyt wielkie, a nie chcę narażać ludzi, którzy na te spotkania przychodzą, na niebezpieczeństwo – mówił Andrzej Duda, cytowany przez PolskieRadio24.pl. Dziennikarze portalu potwierdzili w sztabie Dudy odwołanie planowanych na ten tydzień wizyt „DudaBusa” w sześciu województwach. W czasie odłożono także konwencję programową, która miała odbyć się pod koniec marca.

– Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja przełoży się nie tylko na formę kampanii, ale też na przekazywane w niej treści – mówi dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog

Bez publiczności

Z organizacji dużych spotkań zrezygnowali także pozostali pretendenci do prezydenckiego fotela. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zapowiedział, że nie ograniczy swojej aktywności, ale zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, nie szykuje już żadnej dużej konwencji.

Krzysztof Bosak (Konfederacja), który swoją konwencję planuje na najbliższą sobotę, zmienił jej formułę. Odbędzie się ona bez udziału publiczności, za to będzie transmitowana w internecie i mediach.

W kolejnych dniach kandydaci przedstawiali też propozycje „pakietów antykryzysowych”. Chodzi o rozwiązania dla pracowników, przedsiębiorców czy rodziców, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli muszą zorganizować opiekę dla dzieci.

Robert Biedroń z Lewicy wczoraj wystosował list do polskich biskupów, w którym apeluje o zawieszenie mszy świętych. – Swoboda praktyk religijnych jest jednym z najważniejszych praw człowieka. Ale dziś najważniejsze jest zdrowie wszystkich Polek i Polaków. Na decyzję o zawieszeniu mszy zdecydował się Episkopat włoski. Kościół w Polsce powinien iść za jego przykładem – napisał na Facebooku.

Inne tematy zeszły na bok

– Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja przełoży się nie tylko na formę kampanii, ale też na przekazywane w niej treści – mówi dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Dotychczas poruszane tematy bez wyjątku zostały odsunięte na bok. Dziś najważniejsze jest to, jak chronić się przed koronawirusem, co zrobić w razie podejrzenia zachorowania. Jeśli to są główne problemy Polaków, to startujący w wyborach politycy muszą się do tego dostosować. A decyzja o zamknięciu instytucji publicznych w sposób oczywisty przekłada się na kształt kampanii, która nie może być oparta na spotkaniach bezpośrednich. Taka forma w chwili obecnej odpada.

Zdaniem politolog, wpływ na postrzeganie w oczach wyborców, a w efekcie na wyborcze wyniki może mieć sposób, w jaki rządzący będą odnosić się do trzech kwestii.

Pierwsza z nich to pustoszejące półki w wielu sklepach, co ma związek z robieniem zakupów na zapas.

– Przeciętny wyborca może nie analizować, że to skutek paniki, ale uznać to za winę rządzących – mówi Łukasik-Turecka. Kolejne kwestie dotyczą regulacji dla rodziców, którzy muszą znaleźć opiekę dla dzieci, które ukończyły ósmy rok życia, oraz rozwiązań dla przedsiębiorców z wielu branż, którzy już odczuwają skutki pandemii.

– To będą trzy punkty zapalne, wokół których będzie teraz toczyć się ta kampania. Jeżeli te problemy zostaną rozwiązane, to Andrzej Duda jako kandydat związany z obozem rządzącym, może na tym zyskać. Pewną ucieczką do przodu obozu władzy mógłby być ruch polegający na przykład na otwarciu sklepów w niedziele w okresie zagrożenia wirusem. To spowodowałoby nie tylko rozluźnienie ścisku w sklepach w ciągu tygodnia, ale i umożliwiłoby sieciom handlowym zapewnienie rytmicznych dostaw dla klientów poszukujących newralgicznych artykułów. Ucięłoby to plotki o domniemanym zamykaniu sklepów, a wręcz pokazałoby, że rząd poprawia dostęp do placówek handlowych. Gdy przeciętny obywatel będzie miał przeświadczenie, że rząd poradził sobie w trudnej sytuacji, będzie to plus dla obecnego prezydenta. W przeciwnym razie skorzystać może ten kandydat, który skutecznie wypunktuje błędy władzy – mówi politolog. I podsumowuje: – To test dla rządu. Ale jego wynik bez wątpienia przełoży się na wybory prezydenckie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami
ZDJĘCIA
galeria

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami

We wtorkowy wieczór, mimo kapryśnej pogody, Plac Zamkowy w Lublinie wypełnił się po brzegi. Tysiące mieszkańców przyszło, by wspólnie świętować wolność podczas niezwykłego widowiska muzycznego „Polska na Tak!”. Koncert, który połączył różne pokolenia artystów i widzów, był hołdem dla niepodległości, solidarności i otwartości. Zobaczcie naszą fotogalerię.

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości
galeria

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości

Na strzelnicy lubelskiego „Snajpera” rywalizowali zawodnicy klubów strzeleckich oraz osoby indywidualne posiadające licencje albo patenty strzeleckie. Najwyższe trofeum to Puchar Niepodległości.

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj wieczorem około godziny 18:15 w miejscowości Moszczanka (woj. lubelskie), na drodze krajowej nr 48 na odcinku Dęblin – Kock.

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki
RECENZJA

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki

Czy młoda osoba, która popełniła zbrodnię, powinna spędzić resztę życia za kratami? Historia Moniki Osińskiej pokazuje, że odpowiedź nie jest prosta.

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie
RELACJA

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie

W Warszawie prezydent Karol Nawrocki złożył wieńce, wręczył odznaczenia i nominacje generalskie, a w Gdańsku premier Donald Tusk uczestniczył w Paradzie Niepodległości, podkreślając jedność i wspólną odpowiedzialność za kraj.

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej
galeria

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej

Wydarzenie, przygotowane we współpracy z Teatrem z Nasutowa, pozwoliło uczestnikom przenieść się do obozu legionistów z 1918 roku i poczuć atmosferę tamtych przełomowych dni.

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości
ZDJĘCIA
galeria

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości

Zebranie Rady Miasta, uroczysty apel, defilada i złożenie wieńców pod pomnikami bohaterów – tak w Lublinie przebiegały obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa.

Budynek Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie w czasie strajku nauczycieli Lubelszczyzny, 1981 r.
DODATEK IPN

„SOLIDARNOŚĆ". Polska droga do wolności

Wybuch masowych strajków pracowniczych w 1980 r. w Polsce był wyrazem buntu wolnościowego Polaków wobec rzeczywistości komunistycznej. Powstały w ich wyniku wielomilionowy ruch związkowy „Solidarności” okazał się jednym z największych fenomenów w tysiącletnich dziejach naszego kraju.

Artystyczny symbol Niepodległej pojawił się w Lublinie

Artystyczny symbol Niepodległej pojawił się w Lublinie

Nowy mural przy ul. Zamojskiej stał się artystycznym akcentem obchodów Święta Niepodległości. Lublin jako pierwszy w Polsce włączył się w akcję „Polska na TAK!”

Święto Niepodległości w Puławach. Kwiaty, przemówienia a wieczorem koncert
zdjęcia, wideo
galeria
film

Święto Niepodległości w Puławach. Kwiaty, przemówienia a wieczorem koncert

Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze - powtarzali dzisiaj w swoich przemówieniach przed Pomnikiem Niepodległości - wiceprezydent Puław, Grzegorz Nowosadzki i przewodniczący rady miasta - Mariusz Wicik. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje lokalnych władz, szkół i służb mundurowych.

Od Ojców Niepodległości do wnuków "Solidarności"
DODATEK IPN

Od Ojców Niepodległości do wnuków "Solidarności"

Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów było procesem rozłożonym w czasie i wielowymiarowym. Polski sukces z 1918 r., zwieńczony ustaleniem granic odrodzonego państwa, miał wielu ojców, którzy różnymi drogami i za pomocą różnych metod dążyli do wielkiego celu Polaków – odzyskania niepodległego państwa.

Kozłówka w niedzielę zaprasza na urodziny. Darmowe zwiedzanie z atrakcjami
historia

Kozłówka w niedzielę zaprasza na urodziny. Darmowe zwiedzanie z atrakcjami

Koncert orkiestry, wystawy, militaria, filmowe seanse - to wszystko i wiele więcej w niedzielę będzie to zobaczenia i posłuchania w Muzeum Zamoyjskich w Kozłówce. Placówka 16 listopada zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi - bez biletów.

Kamienice przy ulicy Królewskiej nr 1‒3 zniszczone w trakcie walk o Lublin w lipcu 1944 r. w wyniku potyczki między sowieckimi i niemieckimi czołgami (autor nieznany, zbiory APL)
DODATEK IPN

Lublin. Wolność utracona – zniszczone miasto

Dzień 11 listopada 1918 r. przyjęto jako umowną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Rozpoczęła się wówczas wieloletnia odbudowa państwa, utrwalanie jego granic, ładu politycznego oraz integracja społeczeństwa.

Zdjęcie ilustracyjne

Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta prosi o wsparcie dla ogrzewalni w Lublinie

Ogrzewalnia od 1 października przyjmuje mężczyzn, którzy nie mają gdzie spędzić nocy. Placówka codziennie udziela wsparcia potrzebującym, zapewniając im schronienie, ciepło i możliwość zadbania o podstawowe potrzeby.

Filip Luberecki (z prawej) ma szansę zagrać w reprezentacji Polski U21

Czterch piłkarzy Motoru i jeden trener udało się na zgrupowania reprezentacji narodowych

W najbliższych dniach odbędą się mecze reprezentacji narodowych, zarówno tych pierwszych, jak i młodzieżowych. W trakcie przerwy w rozgrywkach na zgrupowania poszczególnych drużyn udało się pięciu przedstawicieli Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium