Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

23 listopada 2020 r.
15:04

Lubelska PO: Nie wetujcie bo stracą rolnicy, przedsiębiorcy i samorządy

Autor: Zdjęcie autora pab
82 41 A A
(fot. Paweł Buczkowski)

Przed fatalnymi dla województwa lubelskiego skutkami potencjalnego zawetowania przez Polskę unijnego budżetu ostrzegają lubelscy politycy PO. Mówią, że może to skutkować wstrzymaniem wypłat środków unijnych m.in. na inwestycje realizowane przez samorządy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o groźbę ze strony Polski i Węgier, że zawetują projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027. W ten sposób rządy Morawieckiego i Orbana chcą wpłynąć na resztę krajów, aby nie wiązały sprawy wypłat pieniędzy z regułami praworządności.

– Jeśli nasi partnerzy nie zrozumieją, że nie zgadzamy się na nierówne traktowanie państw i kij w ręku, który może być wykorzystany przeciw nam, bo komuś nie podoba się nasza władza, to tego weta użyjemy – zapowiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Swój sprzeciw wobec weta w niedzielę wyrazili m.in. działacze Komitetu Obrony Demokracji protestując przed Ratuszem. W poniedziałek dołączyli do nich lokalni politycy PO.

– To oznacza wielkie ryzyko ograniczenia dostępności do środków, przede wszystkim z Funduszu Odbudowy na najbliższe lata, a następnie do funduszy strukturalnych – mówił dziś szef PO w regionie Krzysztof Żuk. Prezydent Lublina wyliczał, że miasto liczy na 1,5 miliarda złotych z obu źródeł. Chodzi m.in. o rozwój transportu zbiorowego, budowę parku nad Bystrzycą, inwestycje drogowe i w zieloną energię. – Ale przede wszystkim inwestycje związane z polityką społeczną. Mówimy o opiece nad seniorami, niepełnosprawnymi – mówił Żuk.

– Polska i inne unijne kraje nie mogą już teraz skorzystać z Funduszu Odbudowy. Ten fundusz miał być uruchomiony bardzo szybko. Przez polski rząd nie możemy skorzystać ze środków, które miały być przeznaczone na to, co teraz najbardziej jest potrzebne czyli na zdrowie i gospodarkę, żeby mogła ruszyć i odbudować się – mówiła posłanka PO Joanna Mucha.

Politycy PiS przekonują, że zapowiedź zawetowania budżetu nie oznacza niczego groźnego, a polskiemu rządowi chodzi o suwerenność.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 23 listopada 2020 r. o 15:24
+80
Przecież Polska ma tylko problem z "praworządnością" ! A wystarczy odsunąć od władzy - Solidarną Polskę i jej działaczy.
Avatar
pigmej / 23 listopada 2020 r. o 15:31
+63
PIS niestety pcha nas w stronę POLEXIT. W nosie mają samorządy, przedsiębiorców i rolników. Liczy się tylko zdobycie władzy absolutnej. Posłuszni sędziowie i prokuratorzy to gwarancja, że żaden nie odważy się stwierdzić, iż koperta z 50 tyś która miała powędrować do księdza, to zwykła łapówka. Reforma sądownictwa miała służyć przyśpieszeniu spraw a fakty są takie, że jedynie je wydłużyła. Nastąpiły tylko zmiany kadrowe według klucza partyjnego. Posłuszni zastąpili nieposłusznych.
Avatar
Piter79 / 23 listopada 2020 r. o 15:46
+61
Bzury. To co proponuje opozycja totalna jest bardzo niebezpieczne, np. tzw 'praworządność' to m. in. przymusowe sprowadzanie do Polski  uchodźców islamskich, adopcja dzieci przez homoseksualistów, gender i 259 płci, lgtb, itd. A veto jest bardzo korzystne, środki wtedy będą  wyższe dla Polski  o 23%.
 Tak tak, będą wyższe o 223%. Ja rozumiem, że trzeba operować na konkretnych przekazach dnia jakie płyną z partyjnej centrali, ale błagam nie róbcie z ludzi idiotów.
Avatar
lubelski_szaman / 23 listopada 2020 r. o 16:15
+53
PO przez 5 lat szkaluje w UE rząd, który udolnie, czy nieudolnie usiłuje sprowadzić rolę sędziów do tej przewidzianej Konstytucją, sędziów stawiających się ponad innymi władzami i deklarującymi się jako sędziowie unijni niezależnni od polskiego państwa. Dzisiaj histeryzują, że polskie masy mogą stracić fundusze mające wspomagać rozwój KRAJU, przecież tego chcieliście, jeżeli się tak stanie, to będzie to wasza wina obłudnicy.
 Można wiedzieć czym wy się narkotyzujecie na partyjnych spotkaniach? Przecież to niemożliwe, żeby człowiek nieotumaniony żadną substancją pisał takie dyrdymały?
 Można wiedzieć czym wy się narkotyzujecie na partyjnych spotkaniach? Przecież to niemożliwe, żeby człowiek nieotumaniony żadną substancją pisał takie dyrdymały? rozwiń
Avatar
___K___ / 23 listopada 2020 r. o 15:47
+52
Bzury. To co proponuje opozycja totalna jest bardzo niebezpieczne, np. tzw 'praworządność' to m. in. przymusowe sprowadzanie do Polski  uchodźców islamskich, adopcja dzieci przez homoseksualistów, gender i 259 płci, lgtb, itd. A veto jest bardzo korzystne, środki wtedy będą  wyższe dla Polski  o 23%.
Potwierdź swoje tezy konkretnymi zapisami w prawodawstwie unijnym, kłamco.
Avatar
___K___ / 23 listopada 2020 r. o 15:55
+48
Bzury. To co proponuje opozycja totalna jest bardzo niebezpieczne, np. tzw 'praworządność' to m. in. przymusowe sprowadzanie do Polski  uchodźców islamskich, adopcja dzieci przez homoseksualistów, gender i 259 płci, lgtb, itd. A veto jest bardzo korzystne, środki wtedy będą  wyższe dla Polski  o 23%.
Tak tak, będą wyższe o 223%. Ja rozumiem, że trzeba operować na konkretnych przekazach dnia jakie płyną z partyjnej centrali, ale błagam nie róbcie z ludzi idiotów.
Bogaty zawsze będzie wykorzystywal biednego tylko zrobi to w taki sposób żeby biedny nawet nie zauważył kiedy zostanie bez butów.  Wszystkie kraje UE które są biedniejsze stały się w uni jeszcze biedniejsze a nawet są na krawędzi bankructwa. Grecja , Hiszpania , Włochy , to były potęgi gospodarcze a unia doprowadziła te kraje do biedy i do ruiny.  Niby dawali fundusze a zrobili z nich tylko niewolników i bankrutów. To samo będzie z Polską
Grecja zrobiła to sobie sama. Włochy i Hiszpania borykają się ze spadkami z powodu koronawirusa. Polska świetnie sobie radzi tylko w TVPiS. Zobaczymy, jak nam i naszym potomkom przyjdzie spłacać długi narobione przez PiS. PiS, który nie wie, co to są inwestycje.
Grecja zrobiła to sobie sama. Włochy i Hiszpania borykają się ze spadkami z powodu koronawirusa. Polska świetnie sobie radzi tylko w TVPiS. Zobaczymy, jak nam i naszym potomkom przyjdzie spłacać długi narobione przez PiS. PiS, który nie wie, co to są inwestycje. rozwiń
Avatar
anne / 23 listopada 2020 r. o 16:24
+45
Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Szwecja i inni płatnicy netto są cacy, ale tylko wtedy gdy dają kasę i o nic nie pytają. A już w szczególności o jakąś tam praworządność, prawa człowieka czy inne "bzdety". Nikogo nie powinno obchodzić co się wyprawia w republice bananowej rządzonej przez jednego człowieka posiadającego zapędy dyktatorskie, który na siłę próbuje wszystkim rodakom układać życie.
Avatar
___K___ / 23 listopada 2020 r. o 16:14
+45
PO przez 5 lat szkaluje w UE rząd, który udolnie, czy nieudolnie usiłuje sprowadzić rolę sędziów do tej przewidzianej Konstytucją, sędziów stawiających się ponad innymi władzami i deklarującymi się jako sędziowie unijni niezależnni od polskiego państwa. Dzisiaj histeryzują, że polskie masy mogą stracić fundusze mające wspomagać rozwój KRAJU, przecież tego chcieliście, jeżeli się tak stanie, to będzie to wasza wina obłudnicy.
Pokaż, w którym miejcu sędziowie stawiają się ponad inną władzą.
Avatar
Motorlublin / 23 listopada 2020 r. o 16:27
+40
Kiedyś Moskwa zabrała nam plan Marshalla i był krzyk 50 lat że nie mieliśmy nic do powiedzenia. Dziś mamy i sami sobie zabieramy kasę. PiS nie chce jakiejkolwiek kontroli nad sobą i tylko o to chodzi. Wychodzi na to że 25 się sprzedaje. Czesi Słowacy Bułgarzy zdradzają swoje kraje?
Avatar
dziennikarzsledczy / 23 listopada 2020 r. o 18:34
+32
Zadłużenie Lublina przewyższy, jeśli już nie przewyższyło kwoty, na którą liczy Żuk. Niech kończy te rządy i wstydu oszczędzi.
 Pełna zgoda, najwyższa pora żeby stery w mieście przejął bezrobotny ministrant z PiS, który w sejmie tak sprawnie używa przycisków do głosowania, że dług Polski to już ponad bilion złotych. Pora przenieść doświadczenie zdobyte na Wiejskiej na grunt lokalny, do Lublina. Mieszkańcy wręcz nie mogą się już doczekać wsamraśnego Lublina w wersji 2.0.
Avatar
___K___ / 26 listopada 2020 r. o 14:04
0
Brakuje do kompletu proletaryushy P0 tylko Carycy Kaśki : „Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność … skłócić tak, by się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra … ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek.”
No i PiS idealnie plan zrealizował...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 listopada 2020 r. o 10:49
+1
Brakuje do kompletu proletaryushy P0 tylko Carycy Kaśki : „Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność … skłócić tak, by się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra … ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek.”
Avatar
Jakow / 25 listopada 2020 r. o 21:33
+6
Popieram słuszne weto polskiego rządu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
PrawakBezPracy / 24 listopada 2020 r. o 23:07
+1
“Openness is a prerequisite for national progress, and closure will inevitably lead to backwardness,” Mr. Xi said A co namyślił sobie Żuk w "Strategii Lublin 2020"?: OTWARTOŚĆ. Uważajcie tam na Żuka, on ma taką samą strategię jak Chiny.
Avatar
poker / 24 listopada 2020 r. o 20:46
+1
Zaryzykuję postawienie tezy, że 90% środków wyżebranych z UE poszło na ubogacanie cwaniaków, nie dając nic konkretnego w zamian szaremu człowiekowi.
Bo Unia nie rozdaje szarym ludziom za sam fakt ich istnienia.
 Czyżby?! A ile i za co dostają co miesiąc 30 letnie chłopy udające 16 latków bez dokumentów, o czekoladowym kolorze skóry, którzy nielegalnie przekraczają granice? Może powiesz, na jakich warunkach mieli żyć w Polsce tzw. "uchodźcy", których, wg. polityków liberalnych, można przyjąć nawet kilkadziesiąt tysięcy? Delikatnie dodam, że to było w czasach, kiedy "piniędzy nie ma i nie będzie", a polskie dzieci chodziły do szkoły głodne, bo ich rodzice stracili pracę w sprzedanych za 15% wartości, zakładach.
 Czyżby?! A ile i za co dostają co miesiąc 30 letnie chłopy udające 16 latków bez dokumentów, o czekoladowym kolorze skóry, którzy nielegalnie przekraczają granice? Może powiesz, na jakich warunkach mieli żyć w Polsce tzw. "uchodźcy", których, wg. polityków liberalnych, można przyjąć nawet kilkadziesiąt tysięcy? Delikatnie dodam, że to było w czasach, kiedy "piniędzy nie ma i nie będzie", a polskie dzieci chodziły do szkoły głodne, bo ich rodzice stracili pracę w sprzedanych za 15% wartości, zakładach. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 listopada 2020 r. o 10:33
-7
Miejska kasa topnieje w oczach. Dług Lublina to już 1 640 828 754 zł !!!!
Avatar
KasztankaMarszalka / 24 listopada 2020 r. o 10:10
+12
TECZOWY, mam coś znacznie lepszego. "W 2019 roku marszałek województwa lubelskiego przyznał w sumie 6,5 mln zł na nagrody dla urzędników. Prawie trzykrotnie więcej niż rok wcześniej." Albo np. to: Jawny dług publiczny Polski: 1 364 983 164 889 PLN
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 listopada 2020 r. o 10:03
-6
P0nad 2 100 000 zł nagród finansowych przyznano w zeszłym roku pracownikom Urzędu Miasta Lublin. Najhojniej docenione (po 37 tys. zł) były dwie panie ze ścisłego kierownictwa Ratusza: zastępczyni prezydenta Monika Lipińska i skarbniczka miasta Irena Szumlak. Kto jeszcze został nagrodzony i jak to uzasadniano?
Avatar
noLKR / 24 listopada 2020 r. o 09:16
+11
Monisia - pisowski troll za kasę z naszych podatków!
Avatar
Amor2k3 / 24 listopada 2020 r. o 08:24
+12
Myślę że dla PISu ważniejsze są pieniądze, które dzięki patologicznemu systemowi sprawowania władzy wyciągają z kieszeni Polaków codziennie. Fundusz tzw Sprawiedliwości na 700 mln im wystarczy, a gdzie PFN, gdzie stołki w spółkach SP itp itd itp