Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

4 czerwca 2009 r.
8:12
Edytuj ten wpis

Ludzie z plakatu: "Okrągły Stół to był wyreżyserowany spektakl"

0 0 A A

Chciał budować silną Polskę, ale szybko się przekonał, że w polityce ciągle liczą się układy i układziki, a poseł to maszynka do głosowania. Stanisław Majdański żałuje, że przez 20 lat nie udało się przeprowadzić lustracji i dekomunizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Śmiało jednak mogę popatrzeć w lustro. Uważam, że godnie spełniłem swoją misję - mówi dziś 60-letni Stanisław Majdański z Tomaszowa Lubelskiego, który 20 lat temu otrzymał ponad 150 tysięcy głosów poparcia.

Pochodzi z Typina (gm. Łaszczów). W działalność opozycyjną włączył się w latach 70 w Gdańsku, bo tam uczęszczał do szkoły policealnej. Po skończeniu studiów na Politechnice Lubelskiej zamieszkał w Tomaszowie Lubelskim. Na początku lat 80. zaczął działać w NSZZ "Solidarność” RI.

- Zaskakiwały nas wtedy pewne ustępstwa władzy: mogliśmy świętować 3 maja, pozwolono nam organizować dożynki z księdzem a nie sekretarzem PZPR - wspomina. - Marzyliśmy o wolnej Polsce. Nocowali u mnie m.in. Andrzej Zakrzewski, Leszek Szaruga czy Jacek Moskwa.

W 1981 r. uczestniczył w strajkach rzeszowsko-ustrzyckich. Po stanie wojennym organizował duszpasterstwo rolników. W sierpniu 1988 r. został wybrany na przewodniczącego konspiracyjnej Rady Wojewódzkiej NSZZ "S” RI w Zamościu, która podjęła jawną działalność, a następnie znalazł się w prezydium Rady Krajowej NSZZ "S” RI. - W tym czasie gospodarka zaczęła się walić, a opłacalność rolnicza spadała na łeb, na szyję - mówi.

Przed pamiętnymi wyborami był "okrągły stół" (na fotografii wykonanej w dniu zakończenia obrad przez Urzędem Rady Ministrów stoi z kosą przy transparencie "Biedna wieś, to głodne miasto”).

- Dominacja lewicy laickiej była wielka, a sam "okrągły stół” to był wcześniej dokładnie wyreżyserowany spektakl. Dowód? - Głosowanie nad prezydenturą generała Jaruzelskiego musiało być zgodne z ustaleniami "okrągłostołowymi” - opowiada.

Na czele OKP stanął Bronisław Geremek. - Już podczas pierwszych posiedzeń klubu zaczęły się gry. Kuroń, Michnik czy Wielowieyski pokazywali, na co ich stać. Mówili: "Po to są założenia, żeby je realizować”.

Ja się na to nie godziłem, przy okazji zrozumiałem, że jestem tylko pionkiem w grze (zagłosował jednak przeciwko kandydaturze Jaruzelskiego - red.). OKP rozpadł się właśnie przez gierki prowadzone przez Wałęsę, Geremka i Unię Wolności. Trzeba było przeprowadzić lustrację i dekomunizację, bo w OKP roiło się od agentów.

Przy Wiejskiej działał w komisjach Rolnictwa oraz Handlu i Usług. Przede wszystkim zajął się jednak budowaniem nowego prawdziwie chłopskiego PSL.
- Martwi Pana zamieszanie związane z obchodami 4 czerwca?
- To oburzające, że Kaczyński, Tusk i Wałęsa nie potrafią znaleźć wspólnego języka.
- Na czym polega problem?
- Brakuje nam przywódcy na miarę Dmowskiego, Witosa czy Piłsudskiego.

Po 1991 r. prowadził młyn, gospodarstwo rolne i zajmował się sadownictwem. Nadal był blisko rolników. Dzięki jego zaangażowaniu udało się utworzyć w Tomaszowie Wydział Zamiejscowy KUL. W latach 1997-2001 wrócił na Wiejską z mandatem senatora AWS.

Obecnie bezpartyjny, działa w NSZZ "S" RI. Magister inżynier Stanisław Majdański myśli o doktoracie, zapowiada też powrót do polityki. W środę wziął udział w obchodach 4 czerwca w Warszawie, dzisiaj będzie w Lublinie.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg z pozwoleniem na budowę. Otwarcie nowej galerii handlowej w Krasnymstawie jeszcze w tym roku.

Chełmskie zapaśniczki odnotowały dobry występ podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Stróży

W Stróży rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego kobiet

Do rywalizacji na matach przystąpiły młodziczki i dzieci, które walczyły w zapasach kobiet. Bardzo dobrze zaprezentowały się przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm. Młode zapaśniczki wróciły z 13 medalami

Młodzi zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm wywalczyli w Gomulinie pięć medali

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm wystąpili w Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym

Zawody rozegrane zostały w Gomulinie

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Strażnicy leśni ścigają amatorów nielegalnych rajdów crossami, quadami i samochodami terenowymi. W ten sposób notorycznie niszczone są m.in. wąwozy lessowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Przenoszenie dużych obciążeń i wytrzymałość na ogromną niekiedy prędkość obrotową – tym charakteryzują się łożyska igiełkowe. Ich wyjątkowa konstrukcja obejmująca szczególne podejście do detali jest kluczem do wyjątkowej trwałości i wszechstronnych zastosowań. Oto więcej szczegółów o łożyskach igiełkowych i ich zastosowaniach!

dr Anna Szwed-Walczak UMCS, Krzysztof Kot
Dzień Wschodzi
film

Eurowybory 2024. Dlaczego frekwencja jest tak ważna?

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji i pytań. Czy warto wziąć udział w tych wyborach? Dlaczego frekwencja jest tak ważna? Jakie są główne tematy kampanii?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium