Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

19 lutego 2024 r.
6:55

PiS odsłania karty. Znamy nazwiska kandydatów w wyborach do Sejmiku (aktualizacja)

Autor: Zdjęcie autora BAS
(fot. BAS)

Prawo i Sprawiedliwość dziś przedstawi kandydatów do Sejmiku Województwa Lubelskiego z okręgu 1 (Lublin). Niespodzianki na „jedynce” nie będzie. Listę otworzy profesor Mieczysław Ryba, wiceprzewodniczący Sejmiku. W pozostałych okręgach nazwiska liderów zaskoczeniem też nie są.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okręgu nr 2, obejmującym powiaty:  puławski, janowski, kraśnicki, opolski, rycki, lubartowski i lubelski na pierwszym miejscu znajdzie się marszałek Jarosław Stawiarski, w okręgu 3 (Biała Podlaska, powiaty: bialski, parczewski, radzyński i łukowski) Jerzy Szwaj, przewodniczący Sejmiku, w okręgu 4 (Chełm, powiaty: świdnicki, włodawski, krasnostawski i łęczyński) Kamila Grzywaczewska, a okręgu 5 (Zamość, powiaty: zamojski, tomaszowski, biłgorajski i hrubieszowski) wicemarszałek Michał Mulawa.

W wyborach do Sejmiku, które odbędą się 7 kwietnia kandydaci walczyć będą o 33 mandaty. Najwięcej, bo aż 10 jest do wzięcia w „obwarzanku” lubelskim. Z Lublina do samorządu województwa dostanie się 5 osób, a z pozostałych okręgów po 6. Zjednoczona Prawica, która od końca 2018 rządzi w województwie zamierza co najmniej powtórzyć wynik sprzed ponad pięciu laty, który pozwolił jej przejąć władzę z rąk ludowców i Platformy Obywatelskiej. W wyborach wystartuje aż czterech z pięciu polityków zasiadających w Zarządzie Województwa z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim na czele.

Do Sejmiku nie wybiera się jedynie Bartłomiej Bałaban z Suwerennej Polski, ale on też powalczy o mandat tyle, że do Rady Miasta w Lublinie.

>>>>>Walka o Sejmik zapowiada się ekscytująco. Marszałek kontra wiceminister zdrowia

Listy kandydatów do Sejmiku z okręgu Lublin i powiatu lubelskiego zostaną ogłoszone dzisiaj podczas konferencji prasowej z udziałem posłów Przemysława Czarnka oraz Magdaleny Filipek-Sobczak. Pojawią się także kandydaci. Jeśli w ostatniej chwili nic się nie zmieni, to zobaczymy w tym gronie trzy  kobiety i czterech mężczyzn. Listę otwiera wspomniany już profesor Mieczysław Ryba, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Tuż za nim znalazł się były już wojewoda lubelski Lech Sprawka, który w ostatnich wyborach bezskutecznie walczył o mandat senatora. „Trójką” będzie była kurator oświaty Teresa Misiuk, która po objęciu władzy przez Koalicję 15 października pożegnała się ze stanowiskiem.

Na czwartym miejscu na liście znalazł się Marian Kowalski, który w 2015 roku kandydował w wyborach na urząd Prezydenta RP, ostatnio szerzej znany jako komentator polityczny, najpierw w TVP Info, a następnie w Telewizji Republika. Jeszcze w weekend był przymierzany na "7", a na "4" miał być obecny wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, który był wymieniany też jako jeden z kandydatów do startu w wyborach na prezydenta Lublina. Zarząd Wojewódzki PiS zadecydował, że z prezydentem Krzysztofem Żukiem zmierzy się radny miejski, dyrektor oddziału IPN Robert Derewenda. Ostatecznie kandydaci - Kowalski i Wojciechowski zamienili się miejscami.

Na pozycjach "5" i "6" znalazły się kobiety, ale nie jak wcześniej planowano lekarka Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektorka Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy - Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie oraz Agata Grula, była dyrektor generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego lecz Dorota Gołębiowska, dyrektorka szkoły i działaczka społeczna oraz Renata Grela-Majewska, sekretarz rady Dzielnicy Ponikwoda.

>>>>>Mocna lista PiS w Lublinie do Sejmiku. Były wojewoda, kurator oświaty i… „gwiazdor” telewizyjny

W okręgu nr 2 na pierwszym miejscu znalazł się marszałek Jarosław Stawiarski. „Dwójką” będzie Piotr Breś, miejski radny w Lublinie, dyrektor oddziału Totalizatora Sportowego. Na mandaty z pewnością liczą także kolejni na liście wiceprzewodniczący Sejmiku Marek Wojciechowski oraz radny wojewódzki Tomasz Solis. W weekend trwały wciąż rozmowy PiS z Suwerenną Polską dotyczące miejsca na liście dla byłego wicewojewody Bogusława Gzika.

W okręgu nr 3 listę otworzy Jerzy Szwaj, przewodniczący Sejmiku, a na kolejnych miejscach znajdują się obecni radni: Ryszard Szczygieł i Barbara Barszczewska. Warto na pewno odnotować wśród kandydatów, przymierzanego do miejsca ostatniego, ósmego Jarosława Kwaska z Radzynia Podlaskiego, prezesa PGE Dystrybucja.

W okręgu nr 4 wbrew wcześniejszym planom „jedynką” nie będzie Monika Pawłowska. Na czele listy znajdzie się jednak kobieta. Wszystko wskazuje na to, że Pawłowska obejmie mandat po pośle Mariuszu Kamińskim, skazanym prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku rolą w tzw. aferze gruntowej i uniewinnionym przez prezydenta Andrzeja Dudę. W tej sytuacji Zarząd Wojewódzki PiS postanowił, że „jedynka” na liście przypadnie Kamili Grzywaczewskiej. To była dyrektorka KOWR, która w niedawnych wyborach parlamentarnych walczyła o fotel senatora w Chełmie. Zagłosowało na nią aż 46 754 wyborców. To jednak nie wystarczyło do objęcia mandatu, bo 4 tysiące głosów więcej, głównie mieszkańców Chełma, zebrał senator Józef Zając, który w poprzednich wyborach startował z poparciem PiS, a w ostatnich z własnego komitetu wyborców.

Kamila Grzywaczewska, która od 2010 r. prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, specjalizujące się w hodowli owiec – ras zachowawczych, pierwszego miejsca na liście do Sejmiku nie komentuje, zaznaczając, że uczyni to, gdy listy zostaną już oficjalnie ogłoszone. Wiadomo, że Grzywaczewska będzie jedyną kobietą otwierającą listy kandydatów PiS do Sejmiku w województwie lubelskim. Tuż za nią znajdzie się Radosław Brzózka ze Świdnika, były szef gabinetu politycznego ministra Przemysława Czarnka i były jego rzecznik, gdy ten sprawował funkcję wojewody.

Pierwotnie świdnickimi kandydatami mieli być obecny radny wojewódzki Michał Piotrowicz oraz burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Obaj wystartują jednak w wyborach do Rady Powiatu.

Trzecia na liście będzie Dorota Cieślik, obecnie pełniąca funkcję wiceprezydenta  Chełma. Zaskoczeniem na pewno jest dopiero piąta pozycja obecnego członka Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisława Szweda z Chełma, brak na liście obecnego radnego Sejmiku Konrada Sawickiego, a także siódme, ostatnie miejsce Marcina Szewczaka, prawnika, profesora nadzwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W okręgu nr 5 listę PiS otworzy Michał Mulawa, wicemarszałek województwa. „2” i „3” będą obecni  radni Grzegorz Wróbel i Krzysztof Gałaszkiewicz.

Prawdopodobne listy PiS do Sejmiku

Okręg 1 (Lublin): 1. Mieczysław Ryba, 2. Lech Sprawka, 3. Teresa Misiuk, 4. Marian Kowalski, 5. Dorota Gołębiowska, 6. Renata Grela-Majewska, 7. Zbigniew Wojciechowski. 

Okręg nr 2 (powiaty: puławski, janowski, kraśnicki, opolski, rycki, lubartowski i lubelski): 1. Jarosław Stawiarski, 2. Piotr Breś, 3. Marek Wojciechowski, 4. Bolesław Gzik, 5. Tomasz Solis, 6. Aneta Poniatowska, 7. Renata Bielecka, 8. Marek Jóźwik, 9. Wojciech Cioczek, 10. Agnieszka Kaczyńska, 11. Janusz Bodziacki, 12. Anna Matraszek-Furtak.

Okręg 3 (Biała Podlaska, powiaty: bialski, parczewski, radzyński i łukowski): 1. Jerzy Szwaj, 2. Ryszard Szczygieł, 3. Barbara Barszczewska, 4. Grażyna Dzida, 5. Katarzyna Filipczak-Osiak, 6. Przemysław Wróblewski, 7. Małgorzata Kiec, 8. Jarosław Kwasek.

Okręg 4 (Chełm, powiaty: chełmski, świdnicki, włodawski, krasnostawski i łęczyński): 1. Kamila Grzywaczewska, 2. Radosław Brzózka, 3. Dorota Cieślik, 4. Piotr Rybak, 5. Zdzisław Szwed, 6.-7. vacat, 8. Marcin Szewczak.

Okręg 5 (Zamość, powiaty: zamojski, tomaszowski, biłgorajski i hrubieszowski): 1. Michał Mulawa, 2. Grzegorz Wróbel, 3. Krzysztof Gałaszkiewicz, 4. Anna Kusiak 5. Anna Król, 6. Małgorzata Bochniak, 7. Stanisław Misztal, 8. Hubert  Bartecki.

Listy kandydatów na radnych komitety muszą zgłosić do 4 marca do godz. 16.00

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium