Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

16 sierpnia 2020 r.
18:24

Podwyżki dla polityków „W takim momencie jest to po prostu nieprzyzwoite”

69 5 A A
(fot. Archiwum)

12,6 tys. zł brutto, mają wkrótce zarabiać parlamentarzyści. W ekspresowym tempie posłowie przegłosowali ustawę zwiększającą zarobki ich samych, senatorów, prezydenta, premiera, członków rządu, wojewodów i wicewojewodów. Jeśli projekt uzyska poparcie Senatu, pensję będzie otrzymywać także pierwsza dama.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek wieczorem projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz zmianie ustawy o partiach politycznych przyjęła sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W piątek zajęli się nim posłowie i podczas jednodniowego posiedzenia zdecydowali o przekazaniu go do prac w Senacie.

Nowelizacja przewiduje, że posłowie i senatorowie zarabialiby blisko 12,6 tys. zł*, czyli ok. 4,5 tys. zł więcej niż obecnie. Więcej zarobią także: prezydent (niemal 26 tys. zł), premier (prawie 22 tys. zł), ministrowie (po 18 tys. zł) oraz ich zastępcy (po 17 tys. zł), wojewodowie (po 15 tys. zł) i wicewojewodowie (po 13 tys. zł).

Na większe pieniądze będą mogli liczyć też samorządowcy, m.in.: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, marszałkowie i wicemarszałkowie województw, starostowie oraz wicestarostowie.

Nowością jest wprowadzenie wynagrodzenia dla pierwszej damy. Małżonka prezydenta kraju miałaby dostawać ok. 18 tys. zł.

Za przyjęciem projektu było 386 posłów (z 434 głosujących), przeciwko opowiedziało się 33, piętnastu wstrzymało się od głosu.

Zmiany poparli niemal wszyscy posłowie PiS z naszego regionu. Wyjątkiem był wicepremier Jacek Sasin, który nie wziął udziału w głosowaniu.

– Wiem, że temat jest kontrowersyjny i zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że to nie jest dobry czas na podwyżki. Ale to rozwiązanie systemowe, obejmujące nie tylko parlamentarzystów, ale wiele osób pełniących funkcje publiczne – tłumaczy Tomasz Zieliński, poseł PiS z Tomaszowa Lubelskiego.

Sonda: Czy politycy i samorządowcy powinni dostać podwyżki?

Liczba głosów: 498
92.57%
Nie, to nie jest dobry czas na szastanie pieniędzmi
5.62%
Tak, trzeba ich odpowiednio wynagradzać
1.81%
Nie mam zdania, interesuje mnie tylko moja pensja

Wśród lubelskich przedstawicieli klubu Koalicji Obywatelskiej jako jedyny projekt poparł Riad Haidar. Od głosu wstrzymali się Joanna Mucha i Marta Wcisło, a Krzysztof Grabczuk i Michał Krawczyk nie głosowali.

– Zagłosowałem „za”, bo zawsze uważałem, że wynagrodzenia dla wszystkich w strukturze służby publicznej powinny być godziwe – mówi nam Haidar. I tłumaczy: – Nie kierowałem się własnym interesem. Gdyby tak było, nie kandydowałbym do Sejmu, tylko nadal pracował w szpitalu, gdzie moje zarobki były wyższe. Swoją drogą jestem ciekaw, jak zachowają się ci, którzy byli przeciwko podwyżkom, gdy te wejdą w życie. Odmówią ich przyjęcia?

Joanna Mucha zwraca uwagę na trwający kryzys gospodarczy związany z pandemią koronawirusa.

– Podwyższanie wynagrodzeń w takim momencie jest po prostu nieprzyzwoite – stwierdza Mucha. I mówi o „pułapce założonej przez PiS”. – A opozycja w tę pułapkę wpadła. Ja wstrzymałam się od głosu. Mimo to wiem, że jako formacja zawiedliśmy naszych wyborców.

Z lubelskich parlamentarzystów za podwyżkami głosowali Monika Pawłowska i Jacek Czerniak z Lewicy oraz Jan Łopata z PSL-Kukiz’15. Jego klubowy kolega Jarosław Sachajko nie głosował.

Przeciwny przyjęciu projektu – podobnie jak cały klub Konfederacji – był Jakub Kulesza.

– Zdecydowało o tym kilka czynników. Ale najbardziej bulwersujący według mnie jest wzrost subwencji na funkcjonowanie partii politycznych (taka zmiana też znalazła się w nowelizacji – przyp. aut.). Nie ma żadnego uzasadnienia, by w trakcie pandemii, gdy PKB może spaść o 9 proc., zwiększać subwencje o połowę – mówi Kulesza.

W poniedziałek projektem ma zająć się Senat. Ustawę zapewne poprze PiS, ale w tej izbie nieznaczną większość ma opozycja. Trudno jednak przewidzieć, jak zagłosują senatorowie związani z Koalicją Obywatelską.

Jacek Bury z Lublina zapowiedział, że będzie przeciwny podwyżkom.

–Wiem, że moja decyzja spotka się z dużym niezadowoleniem, tak z PiS, jak i szeroko rozumianej opozycji. Jestem też świadomy konsekwencji w przypadku złamania dyscypliny klubowej. Nie wiem, czy taka dyscyplina będzie wprowadzona, ale jeśli będzie, to jej nie zachowam – zapowiedział już w piątek.

* kwoty brutto

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RedStar / 16 sierpnia 2020 r. o 22:12
+15
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzostwo, nie po to wybierali ich ludzie żeby teraz mieć niemego bez zdania lub bojącego się tegoż przedstawiciela w sejmie. Zobaczcie co warte są spory które wam fundują i was dzielą, nic, w obliczu pieniędzy są zgodni ponad podziałami jak nigdy dotąd. Zostało jeszcze 3 lata do końca kadencji więc trzeba sìę nachapać bo może na następną już nie wybiorą. A gdzie te wszystkie projekty i szumne zapowiedzi przedwyborcze od lewa do prawa o zmniejszeniu liczby posłów i senatorów, o okręgach jednomandatowych, o innej nie partyjnej formie liczenia głosów, o nie braniu subwencji, to wszystko blaga i kłamstwa. Wstyd, przegrywa demokracja i dlatego tak łatwo dochodzi do radykalizaci i polaryzacji społecznej, powraca zaraza faszystowska defilująca bezkarnie po mieście tak jak przed wojną i wielka masa dzieciorobów wyciagających rękę do państwa bo im się należy. Bo niby dlaczego oni mogą a my nie. Niestety w tym polaki są dobrzy.
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzost... rozwiń
Avatar
LBN / 17 sierpnia 2020 r. o 07:24
+10
Dlaczego na glosowaniu nie bylo wiekszosci lubelskich posłow koalicji obywatelskiej? Posiedzenia sejmu są bardzo rzadko, czy nawet tego nie chce im sie robić? Czy lubelscy posłowie nie wrocili jeszcze z wakacji i olali swoją prace za ktorą płacą im podatnicy?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 sierpnia 2020 r. o 13:14
+6
P0dwyżki dla lewackich  P0słów i senatorów ?? - w tym dla UNIJNYCH KAPUSIÓW i  DONOSICIELI ??? HAŃBA !!!
Avatar
centus / 17 sierpnia 2020 r. o 12:02
+2
A zo co Dudowa dostaje taką kasę skoro nawet nie gotuje dla Dudy obiadów. A w drugiej kolejności przegłosują ,,pensje,, dla Morawieckiej, Szumowskiej i całej reszty. W trzeciej kolejności każda żona posła będzie zarabiała więcej niż poseł. A wszystko  to wygląda na klasyczną korpucję polityczną. Wy głosujecie tak jak my chcemy w zamian za kasę.
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 sierpnia 2020 r. o 19:04
-3
Proszę pani, ależ oczywiście że jest. To jest inflacja. Ta podwyżka prawie ją niweluje...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 sierpnia 2020 r. o 13:14
+6
P0dwyżki dla lewackich  P0słów i senatorów ?? - w tym dla UNIJNYCH KAPUSIÓW i  DONOSICIELI ??? HAŃBA !!!
Avatar
centus / 17 sierpnia 2020 r. o 12:02
+2
A zo co Dudowa dostaje taką kasę skoro nawet nie gotuje dla Dudy obiadów. A w drugiej kolejności przegłosują ,,pensje,, dla Morawieckiej, Szumowskiej i całej reszty. W trzeciej kolejności każda żona posła będzie zarabiała więcej niż poseł. A wszystko  to wygląda na klasyczną korpucję polityczną. Wy głosujecie tak jak my chcemy w zamian za kasę.
Avatar
LBN / 17 sierpnia 2020 r. o 07:24
+10
Dlaczego na glosowaniu nie bylo wiekszosci lubelskich posłow koalicji obywatelskiej? Posiedzenia sejmu są bardzo rzadko, czy nawet tego nie chce im sie robić? Czy lubelscy posłowie nie wrocili jeszcze z wakacji i olali swoją prace za ktorą płacą im podatnicy?
Avatar
RedStar / 16 sierpnia 2020 r. o 22:12
+15
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzostwo, nie po to wybierali ich ludzie żeby teraz mieć niemego bez zdania lub bojącego się tegoż przedstawiciela w sejmie. Zobaczcie co warte są spory które wam fundują i was dzielą, nic, w obliczu pieniędzy są zgodni ponad podziałami jak nigdy dotąd. Zostało jeszcze 3 lata do końca kadencji więc trzeba sìę nachapać bo może na następną już nie wybiorą. A gdzie te wszystkie projekty i szumne zapowiedzi przedwyborcze od lewa do prawa o zmniejszeniu liczby posłów i senatorów, o okręgach jednomandatowych, o innej nie partyjnej formie liczenia głosów, o nie braniu subwencji, to wszystko blaga i kłamstwa. Wstyd, przegrywa demokracja i dlatego tak łatwo dochodzi do radykalizaci i polaryzacji społecznej, powraca zaraza faszystowska defilująca bezkarnie po mieście tak jak przed wojną i wielka masa dzieciorobów wyciagających rękę do państwa bo im się należy. Bo niby dlaczego oni mogą a my nie. Niestety w tym polaki są dobrzy.
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzost... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 sierpnia 2020 r. o 19:04
-3
Proszę pani, ależ oczywiście że jest. To jest inflacja. Ta podwyżka prawie ją niweluje...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę
film

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę

Po kolejne punkty piłkarze Motoru wybiorą się do Częstochowy. Sobotni mecz z tamtejszą Skrą rozpocznie się o godz. 16

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 40 pracowników SOSW jest zakażonych

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 40 pracowników SOSW jest zakażonych

36 pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim jest zakażona koronawirusem. Na wyniki czeka jeszcze 83 wychowanków. Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone.

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zamknięte dla ruchu będzie od najbliższej soboty skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową. Wjeżdżać będą tu mogły wyłącznie autobusy i trolejbusy

ZA „Puławy" o swojej  elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

ZA „Puławy" o swojej elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

Zarząd Zakładów Azotowych zapewnia, że budowa wartej ogromne pieniądze elektrociepłowni idą zgodnie z planem. Ma być na węgiel.

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

W sobotę o godz. 19 MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus Piotrcovię Piotrków Trybunalski.

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]
galeria

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]

Do niedzieli potrwa Carnaval Sztukmistrzów, który z powodu epidemii mocno różni się w tym roku od wcześniejszych edycji. Nie ma ulicznych występów, a spektakle są płatne. W programie są także bezpłatne wydarzenia, na które brak już wejściówek, ale jeśli ktoś nie przyjdzie, będzie można przechwycić jego miejsce.

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie: Teresa Hałas, Krzysztof Szulowski i Sławomir Zawiślak zostali zawieszeni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. To efekt piątkowego glosowania nad projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Jarosław Stawiarski włączył się w internetową akcję #StopFurChallenge. – Zwierzęta w Polsce wymagają pomocy – mówi marszałek województwa.

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

W sobotę kibiców z województwa lubelskiego czekają jeszcze dwa spotkania derbowe – w Świdniku i Białej Podlaskiej. Ciekawie będzie zwłaszcza w starciu Avii z Chełmianką (sobota, godz. 16).

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Kolejne placówki oświatowe informują o przypadkach zakażenia koronawirusem. W trybie hybrydowym działa już 19 z nich, a dwie przeszły całkowicie na pracę zdalną.

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Wojewoda lubelski przedstawia raport z realizacji jesiennej strategii walki z koronawirusem. Jej założenia tłumaczy właśnie na konferencji prasowej.

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii
wideo
film

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii

Policjanci z łukowskiej patrolówki zauważyli jadące lewym pasem jezdni auto. Kobieta za kierownicą tłumaczyła, że się pomyliła, bo od lat mieszka w Anglii.

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Jednak skończyło się tylko na strachu. Kapitan Wisły Puławy Mateusz Pielach za dwa-trzy tygodnie będzie mógł już wrócić do normalnych treningów.

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd
galeria

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd

Nieprędko będzie rozpatrzona sprawa mieszkanki Lublina, która zaskarżyła uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zawiesił postępowanie w jej sprawie do czasu rozstrzygnięcia innego sporu o przyszłość tego samego terenu.

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
18 września 2020, 20:00

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej można zobaczyć wiele zróżnicowanych produkcji. Będą widowiska fantasy ("Wonder Woman"), komedie romantyczne ("Bridget Jones 3"), kino sensacyjne ("Sicario") i klasyki ("Wściekły byk"). Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!