Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

16 sierpnia 2020 r.
18:24

Podwyżki dla polityków „W takim momencie jest to po prostu nieprzyzwoite”

69 5 A A
(fot. Archiwum)

12,6 tys. zł brutto, mają wkrótce zarabiać parlamentarzyści. W ekspresowym tempie posłowie przegłosowali ustawę zwiększającą zarobki ich samych, senatorów, prezydenta, premiera, członków rządu, wojewodów i wicewojewodów. Jeśli projekt uzyska poparcie Senatu, pensję będzie otrzymywać także pierwsza dama.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek wieczorem projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz zmianie ustawy o partiach politycznych przyjęła sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W piątek zajęli się nim posłowie i podczas jednodniowego posiedzenia zdecydowali o przekazaniu go do prac w Senacie.

Nowelizacja przewiduje, że posłowie i senatorowie zarabialiby blisko 12,6 tys. zł*, czyli ok. 4,5 tys. zł więcej niż obecnie. Więcej zarobią także: prezydent (niemal 26 tys. zł), premier (prawie 22 tys. zł), ministrowie (po 18 tys. zł) oraz ich zastępcy (po 17 tys. zł), wojewodowie (po 15 tys. zł) i wicewojewodowie (po 13 tys. zł).

Na większe pieniądze będą mogli liczyć też samorządowcy, m.in.: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, marszałkowie i wicemarszałkowie województw, starostowie oraz wicestarostowie.

Nowością jest wprowadzenie wynagrodzenia dla pierwszej damy. Małżonka prezydenta kraju miałaby dostawać ok. 18 tys. zł.

Za przyjęciem projektu było 386 posłów (z 434 głosujących), przeciwko opowiedziało się 33, piętnastu wstrzymało się od głosu.

Zmiany poparli niemal wszyscy posłowie PiS z naszego regionu. Wyjątkiem był wicepremier Jacek Sasin, który nie wziął udziału w głosowaniu.

– Wiem, że temat jest kontrowersyjny i zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że to nie jest dobry czas na podwyżki. Ale to rozwiązanie systemowe, obejmujące nie tylko parlamentarzystów, ale wiele osób pełniących funkcje publiczne – tłumaczy Tomasz Zieliński, poseł PiS z Tomaszowa Lubelskiego.

Sonda: Czy politycy i samorządowcy powinni dostać podwyżki?

Liczba głosów: 498
92.57%
Nie, to nie jest dobry czas na szastanie pieniędzmi
5.62%
Tak, trzeba ich odpowiednio wynagradzać
1.81%
Nie mam zdania, interesuje mnie tylko moja pensja

Wśród lubelskich przedstawicieli klubu Koalicji Obywatelskiej jako jedyny projekt poparł Riad Haidar. Od głosu wstrzymali się Joanna Mucha i Marta Wcisło, a Krzysztof Grabczuk i Michał Krawczyk nie głosowali.

– Zagłosowałem „za”, bo zawsze uważałem, że wynagrodzenia dla wszystkich w strukturze służby publicznej powinny być godziwe – mówi nam Haidar. I tłumaczy: – Nie kierowałem się własnym interesem. Gdyby tak było, nie kandydowałbym do Sejmu, tylko nadal pracował w szpitalu, gdzie moje zarobki były wyższe. Swoją drogą jestem ciekaw, jak zachowają się ci, którzy byli przeciwko podwyżkom, gdy te wejdą w życie. Odmówią ich przyjęcia?

Joanna Mucha zwraca uwagę na trwający kryzys gospodarczy związany z pandemią koronawirusa.

– Podwyższanie wynagrodzeń w takim momencie jest po prostu nieprzyzwoite – stwierdza Mucha. I mówi o „pułapce założonej przez PiS”. – A opozycja w tę pułapkę wpadła. Ja wstrzymałam się od głosu. Mimo to wiem, że jako formacja zawiedliśmy naszych wyborców.

Z lubelskich parlamentarzystów za podwyżkami głosowali Monika Pawłowska i Jacek Czerniak z Lewicy oraz Jan Łopata z PSL-Kukiz’15. Jego klubowy kolega Jarosław Sachajko nie głosował.

Przeciwny przyjęciu projektu – podobnie jak cały klub Konfederacji – był Jakub Kulesza.

– Zdecydowało o tym kilka czynników. Ale najbardziej bulwersujący według mnie jest wzrost subwencji na funkcjonowanie partii politycznych (taka zmiana też znalazła się w nowelizacji – przyp. aut.). Nie ma żadnego uzasadnienia, by w trakcie pandemii, gdy PKB może spaść o 9 proc., zwiększać subwencje o połowę – mówi Kulesza.

W poniedziałek projektem ma zająć się Senat. Ustawę zapewne poprze PiS, ale w tej izbie nieznaczną większość ma opozycja. Trudno jednak przewidzieć, jak zagłosują senatorowie związani z Koalicją Obywatelską.

Jacek Bury z Lublina zapowiedział, że będzie przeciwny podwyżkom.

–Wiem, że moja decyzja spotka się z dużym niezadowoleniem, tak z PiS, jak i szeroko rozumianej opozycji. Jestem też świadomy konsekwencji w przypadku złamania dyscypliny klubowej. Nie wiem, czy taka dyscyplina będzie wprowadzona, ale jeśli będzie, to jej nie zachowam – zapowiedział już w piątek.

* kwoty brutto

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RedStar / 16 sierpnia 2020 r. o 22:12
+15
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzostwo, nie po to wybierali ich ludzie żeby teraz mieć niemego bez zdania lub bojącego się tegoż przedstawiciela w sejmie. Zobaczcie co warte są spory które wam fundują i was dzielą, nic, w obliczu pieniędzy są zgodni ponad podziałami jak nigdy dotąd. Zostało jeszcze 3 lata do końca kadencji więc trzeba sìę nachapać bo może na następną już nie wybiorą. A gdzie te wszystkie projekty i szumne zapowiedzi przedwyborcze od lewa do prawa o zmniejszeniu liczby posłów i senatorów, o okręgach jednomandatowych, o innej nie partyjnej formie liczenia głosów, o nie braniu subwencji, to wszystko blaga i kłamstwa. Wstyd, przegrywa demokracja i dlatego tak łatwo dochodzi do radykalizaci i polaryzacji społecznej, powraca zaraza faszystowska defilująca bezkarnie po mieście tak jak przed wojną i wielka masa dzieciorobów wyciagających rękę do państwa bo im się należy. Bo niby dlaczego oni mogą a my nie. Niestety w tym polaki są dobrzy.
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzost... rozwiń
Avatar
LBN / 17 sierpnia 2020 r. o 07:24
+10
Dlaczego na glosowaniu nie bylo wiekszosci lubelskich posłow koalicji obywatelskiej? Posiedzenia sejmu są bardzo rzadko, czy nawet tego nie chce im sie robić? Czy lubelscy posłowie nie wrocili jeszcze z wakacji i olali swoją prace za ktorą płacą im podatnicy?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 sierpnia 2020 r. o 13:14
+6
P0dwyżki dla lewackich  P0słów i senatorów ?? - w tym dla UNIJNYCH KAPUSIÓW i  DONOSICIELI ??? HAŃBA !!!
Avatar
centus / 17 sierpnia 2020 r. o 12:02
+2
A zo co Dudowa dostaje taką kasę skoro nawet nie gotuje dla Dudy obiadów. A w drugiej kolejności przegłosują ,,pensje,, dla Morawieckiej, Szumowskiej i całej reszty. W trzeciej kolejności każda żona posła będzie zarabiała więcej niż poseł. A wszystko  to wygląda na klasyczną korpucję polityczną. Wy głosujecie tak jak my chcemy w zamian za kasę.
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 sierpnia 2020 r. o 19:04
-3
Proszę pani, ależ oczywiście że jest. To jest inflacja. Ta podwyżka prawie ją niweluje...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 sierpnia 2020 r. o 13:14
+6
P0dwyżki dla lewackich  P0słów i senatorów ?? - w tym dla UNIJNYCH KAPUSIÓW i  DONOSICIELI ??? HAŃBA !!!
Avatar
centus / 17 sierpnia 2020 r. o 12:02
+2
A zo co Dudowa dostaje taką kasę skoro nawet nie gotuje dla Dudy obiadów. A w drugiej kolejności przegłosują ,,pensje,, dla Morawieckiej, Szumowskiej i całej reszty. W trzeciej kolejności każda żona posła będzie zarabiała więcej niż poseł. A wszystko  to wygląda na klasyczną korpucję polityczną. Wy głosujecie tak jak my chcemy w zamian za kasę.
Avatar
LBN / 17 sierpnia 2020 r. o 07:24
+10
Dlaczego na glosowaniu nie bylo wiekszosci lubelskich posłow koalicji obywatelskiej? Posiedzenia sejmu są bardzo rzadko, czy nawet tego nie chce im sie robić? Czy lubelscy posłowie nie wrocili jeszcze z wakacji i olali swoją prace za ktorą płacą im podatnicy?
Avatar
RedStar / 16 sierpnia 2020 r. o 22:12
+15
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzostwo, nie po to wybierali ich ludzie żeby teraz mieć niemego bez zdania lub bojącego się tegoż przedstawiciela w sejmie. Zobaczcie co warte są spory które wam fundują i was dzielą, nic, w obliczu pieniędzy są zgodni ponad podziałami jak nigdy dotąd. Zostało jeszcze 3 lata do końca kadencji więc trzeba sìę nachapać bo może na następną już nie wybiorą. A gdzie te wszystkie projekty i szumne zapowiedzi przedwyborcze od lewa do prawa o zmniejszeniu liczby posłów i senatorów, o okręgach jednomandatowych, o innej nie partyjnej formie liczenia głosów, o nie braniu subwencji, to wszystko blaga i kłamstwa. Wstyd, przegrywa demokracja i dlatego tak łatwo dochodzi do radykalizaci i polaryzacji społecznej, powraca zaraza faszystowska defilująca bezkarnie po mieście tak jak przed wojną i wielka masa dzieciorobów wyciagających rękę do państwa bo im się należy. Bo niby dlaczego oni mogą a my nie. Niestety w tym polaki są dobrzy.
Mucha i Wcisło wstrzymały się od głosu, co to ma oznaczać? jestem za a nawet przeciw, nie wiem czy nie rozumiem tego za czym w danym momencie jest głosowanie, to śmieszne, pisiory za jak jeden mąż, pselowi się nie dziwię bo to partia była zawsze bezideowo korytowa, tylko około 13 % posłów i posłanek uznało że w czasach kryzysu i epidemii nie wypada podwyższać sobie pensji bo to najzwyczajniej na świecie jest nieprzyzwoite, reszta zgodnie była za lub jej nie było na głosowaniu lub wstrzymała się od głosu co uważam jest gorsze bo to tchórzost... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 sierpnia 2020 r. o 19:04
-3
Proszę pani, ależ oczywiście że jest. To jest inflacja. Ta podwyżka prawie ją niweluje...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę
film

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę

Po kolejne punkty piłkarze Motoru wybiorą się do Częstochowy. Sobotni mecz z tamtejszą Skrą rozpocznie się o godz. 16

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 40 pracowników SOSW jest zakażonych

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 40 pracowników SOSW jest zakażonych

36 pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim jest zakażona koronawirusem. Na wyniki czeka jeszcze 83 wychowanków. Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone.

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zamknięte dla ruchu będzie od najbliższej soboty skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową. Wjeżdżać będą tu mogły wyłącznie autobusy i trolejbusy

ZA „Puławy" o swojej  elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

ZA „Puławy" o swojej elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

Zarząd Zakładów Azotowych zapewnia, że budowa wartej ogromne pieniądze elektrociepłowni idą zgodnie z planem. Ma być na węgiel.

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

W sobotę o godz. 19 MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus Piotrcovię Piotrków Trybunalski.

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]
galeria

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]

Do niedzieli potrwa Carnaval Sztukmistrzów, który z powodu epidemii mocno różni się w tym roku od wcześniejszych edycji. Nie ma ulicznych występów, a spektakle są płatne. W programie są także bezpłatne wydarzenia, na które brak już wejściówek, ale jeśli ktoś nie przyjdzie, będzie można przechwycić jego miejsce.

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie: Teresa Hałas, Krzysztof Szulowski i Sławomir Zawiślak zostali zawieszeni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. To efekt piątkowego glosowania nad projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Jarosław Stawiarski włączył się w internetową akcję #StopFurChallenge. – Zwierzęta w Polsce wymagają pomocy – mówi marszałek województwa.

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

W sobotę kibiców z województwa lubelskiego czekają jeszcze dwa spotkania derbowe – w Świdniku i Białej Podlaskiej. Ciekawie będzie zwłaszcza w starciu Avii z Chełmianką (sobota, godz. 16).

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Kolejne placówki oświatowe informują o przypadkach zakażenia koronawirusem. W trybie hybrydowym działa już 19 z nich, a dwie przeszły całkowicie na pracę zdalną.

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Wojewoda lubelski przedstawia raport z realizacji jesiennej strategii walki z koronawirusem. Jej założenia tłumaczy właśnie na konferencji prasowej.

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii
wideo
film

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii

Policjanci z łukowskiej patrolówki zauważyli jadące lewym pasem jezdni auto. Kobieta za kierownicą tłumaczyła, że się pomyliła, bo od lat mieszka w Anglii.

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Jednak skończyło się tylko na strachu. Kapitan Wisły Puławy Mateusz Pielach za dwa-trzy tygodnie będzie mógł już wrócić do normalnych treningów.

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd
galeria

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd

Nieprędko będzie rozpatrzona sprawa mieszkanki Lublina, która zaskarżyła uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zawiesił postępowanie w jej sprawie do czasu rozstrzygnięcia innego sporu o przyszłość tego samego terenu.

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
18 września 2020, 20:00

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej można zobaczyć wiele zróżnicowanych produkcji. Będą widowiska fantasy ("Wonder Woman"), komedie romantyczne ("Bridget Jones 3"), kino sensacyjne ("Sicario") i klasyki ("Wściekły byk"). Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.