Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

27 kwietnia 2023 r.
6:41

Oparzone dzieci z Ukrainy wrócą do zdrowia w Łęcznej. Dzięki lekarzom z Polski i USA

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Prof. Wojciech Załuska i dr Tomasz Korzeniowski
Prof. Wojciech Załuska i dr Tomasz Korzeniowski (fot. wd)

Lekarze z Bostonu, Łęcznej i Lublina postarają się przywrócić radość życia ukraińskim dzieciom. Oparzone maluchy przejdą zabiegi we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Najmłodszy pacjent ma dwa lata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Siły połączyli najlepsi chirurdzy plastyczni z Polski i USA. Zespół składający się z lekarzy z Boston General Hospital i Uniwersytetu w Michigan, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przez 5 dni będzie dokonywać cudów.

- To już kolejny projekt medyczny, który realizujemy w tak zacnym gronie – mówił dr Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. – Współpraca ze szpitalem w Bostonie zaczęła się zaraz po wybuchu konfliktu w Ukrainie. Pierwszym naszym wspólnym przedsięwzięciem było przetransportowanie oparzonych dzieci z Ukrainy, z krótkim postojem w naszym szpitalu, do Boston General Hospital w USA – mówił dr Bojarski.

Kolejna wspólna akcja będzie miała miejsce w dniach od 14 do 19 maja.

– Za pośrednictwem telemedycyny zakwalifikowaliśmy 20 pacjentów oparzonych w znacznym stopniu. W zdecydowanej większości są to dzieci. Najmłodsze ma dwa lata. Poparzeniom uległy w wyniku działań wojennych, ale także i zdarzeń domowych. Wśród zakwalifikowanych jest także 54-letnia kobieta po amputacji obu kończy poniżej kolan, borykająca się z ogromnymi bólami. Pacjenci u siebie w kraju, ze względu na wojnę, nie mogą liczyć na pomoc – mówił dr Gennadiy Fuzaylov z Boston General Hospital.

Zabiegi będą przeprowadzane najnowszymi technikami. Lekarze przewidują przeszczepy skóry, także tkanek z laboratorium, zabiegi mikrochirurgiczne i inne niezwykle skomplikowane procedury. – Chcemy zniwelować skutki ciężkich oparzeń, które są przyczyną niepełnosprawności. Szczególnie groźne jest to u dzieci, bo blizny po oparzeniach nie rosną, tak jak zdrowa skóra w miarę wzrostu dziecka. Skutki mogą być fatalne, bo brak leczenia prowadzi np. do dysfunkcji kończyn – mówił dr n. med Tomasz Korzeniowski, zastępca lekarza koordynującego w  Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

O efekty wspólnej operatywy spokojny jest prof. Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie. – Powiedzmy sobie szczerze, że jednostka w Łęcznej należy do najlepszych w Europie – powiedział rektor UM w Lublinie

 Operacje w Łęcznej są dopięte na ostatni guzik. Część pacjentów mieszka w Polsce, część przyjedzie z Ukrainy. Dla nich mer Lwowa podstawi autokar i postara się o szybką ścieżkę na granicy. – Rodzice czy opiekunowie będą zakwaterowani w hotelu w Łęcznej, zaś zespół dr. Gennadiya Fuzaylova w Lublinie – dodał dr Bojarski. - Osoby z Ukrainy, które nie mają polskiego numeru PESEL szybko go otrzymają. Pacjenci będą leczeni z refundacją NFZ – dodaje dyrektor Bojarski.

Operacje przeprowadzać będą lekarze z zespołu dr. Gennadiya Fuzaylova z Boston General Hospital i Uniwersytetu w Michigan, chirurdzy plastyczni ze  Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, pod kierownictwem profesora Jerzego Strużyny oraz zespół Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem profesora Kamila Torresa.

Po zabiegach pacjentów czeka długa rehabilitacja. Część  z nich wróci na Ukrainę, część pozostanie w Polsce, aby dochodzić do zdrowia. Wszystkim zapewniono miejsc w specjalistycznych ośrodkach po obu stronach granicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium