Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.
W lutym ub. roku poseł Piotr Olszówka razem z grupą innych posłów Prawa i Sprawiedliwości z naszego województwa zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o utworzenie na terenie państwowej spółki – Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce – nowoczesnego Centrum Rolnego. Tu swoją siedzibę miałyby mieć agencje rolne i instytucje wspomagające rolnictwo.
Ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w odpowiedzi na interpelację posłów uznał propozycję „za interesującą”, choć zaznaczył, że „przedwczesne jest przesądzanie o utworzeniu takiego Centrum i jego lokalizacji”. Dziś pomysł nabiera realnych kształtów.
– O tej inwestycji rozmawialiśmy z nowym ministrem rolnictwa. Mamy już wstępną akceptację – mówi Artur Niczyporuk, prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. – Nieoficjalnie rozmawialiśmy również z dyrektorami rządowych instytucji rolniczych czyli ARiMR i KOWR, a także Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Lubelską Izbą Rolniczą. Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem.
W nowo powołanej spółce celowej każda z tych instytucji i organizacji miałaby udziały. – Tak, by każda czuła się gospodarzem – tłumaczy dyr. Niczyporuk. – Wstępnie mielibyśmy 60 proc. udziałów – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, która wynajmuje pomieszczenia na terenie LRH w Elizówce.
Biurowiec, w którym ma się mieścić Centrum Obsługi Rolnictwa, ma stanąć w pobliżu wjazdu na teren giełdy. Obecnie stoją tu zadaszone wiaty, pod którymi rolnicy sprzedają warzywa i owoce. – Wiaty zostaną przesunięte w inne miejsce – zapowiada prezes giełdy. – A przenosimy będą okazją by je zmodernizować i unowocześnić.
Planowany biurowiec ma być budynkiem piętrowym. Ma w nim pracować ok. tysiąca osób. Powstanie też duży parking. – Jeśli będzie zgoda wszystkich instytucji to powołamy grupę roboczą. Zajmie się ona sprawami administracyjnymi, m.in. wyliczy powierzchnię biurowca i ilość pokoi. Później prawnicy zajmą się tą koncepcją pod względem formalno-prawnym. Do uzgodnienia zostaną jeszcze kwestie finansowania inwestycji i szczegóły dotyczące projektu – dodaje dyr. Niczyporuk.
Spotkanie ws. powstania Centrum Obsługi Rolnictwa w Elizówce zaplanowano na poniedziałek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – Poza wojewodą w spotkaniu będą uczestniczyć m.in. Arkadiusz Szymoniuk, zastępca prezesa ARMiR, a także przedstawiciele Lubelskiego Rynku Hurtowego, rządowych agencji rolniczych, organizacji rolniczych, inspekcje rolnicze i izby rolnicze – zapowiada Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.