Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

8 sierpnia 2018 r.
20:25

Lubelskie: Pies proboszcza zdychał pod kościołem. Właśnie trwała niedzielna msza

30 56 A A
Atos przebywa w całodobowej klinice weterynaryjnej. Jest w trakcie diagnostyki. Fundacja EX LEGE apeluje o finansowe wsparcie: „Pierwsza doba w klinice to kwota rzędu niemal 900 zł. Dla nas nie do przebrnięcia”. Wpłat można dokonywać na konto Bank Pekao S.A. 85 1240 2500 1111 0010 6577 4129 z dopiskiem „Benek”
Atos przebywa w całodobowej klinice weterynaryjnej. Jest w trakcie diagnostyki. Fundacja EX LEGE apeluje o finansowe wsparcie: „Pierwsza doba w klinice to kwota rzędu niemal 900 zł. Dla nas nie do przebrnięcia”. Wpłat można dokonywać na konto Bank Pekao S.A. 85 1240 2500 1111 0010 6577 4129 z dopiskiem „Benek” (fot. Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE)

Zarobaczony i ze skrajną anemią. Chorego i wycieńczonego psa byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Wojciechów zabrali w niedzielę wolontariusze. – Nie mogłem zabrać Atosa. Poprosiłem o opiekę nad nim mojego następcę – tłumaczy duchowny, który od roku jest na emeryturze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Niedzielne przedpołudnie, upalny dzień. Wielu Polaków modli się na mszy świętej, obok kościołów tłumy ludzi. Obok jednego z nich w podlubelskiej wsi leży pies. Nie podnosi się, oddycha z trudem, przerzedzona skołtuniona i zalepiona brudem sierść miejscami odkrywa zaczerwienienia na brzuchu, kłębią się tam liczne pasożyty. Pies jest słaby, osowiały. Kilkadziesiąt osób mijało to stworzenie wchodząc do kościoła. Nikt nie zareagował.” – czytamy na profilu Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE na Facebooku.

Psem zainteresowała się nastoletnia wolontariuszka fundacji, która była w tym kościele na mszy. Jeszcze tego samego dnia na miejsce przyjechali obrońcy zwierząt. Dzięki nim Benek, a tak naprawdę Atos, trafił do kliniki w Lublinie. Jest tam do dziś.

– Pies ma bardzo głęboką anemię. Jest apatyczny, odwodniony i wychudzony – mówi Marta Włosek, prezes fundacji. – Trzeba było go całego ogolić, ponieważ miał taką liczbę pasożytów i kołtunów, że nie można było postąpić inaczej. Chociaż w lecie takie zabiegi nie są wskazane. Pies jest bardzo słaby. Nie wiem czy zdołamy go uratować – przyznaje.

Pies należy do byłego proboszcza parafii, który ponad rok temu przeszedł na emeryturę. Udało nam się dotrzeć do duchownego.

– Atos był moim psem. Miałem go od szczeniaka – przyznaje duchowny. Teraz jest rezydentem w jednej z chełmskich parafii. – Nie miałem warunków aby go ze sobą zabrać. Poprosiłem swojego następcę, aby się nim zaopiekował. Pamiętam jak mówił, że to drugi pies, którego dostaje w spadku po poprzedniku.

Zdaniem mieszkańców miejscowości, z którymi rozmawialiśmy, psem bardziej opiekowali się uczniowie i pracownicy pobliskiej szkoły niż nowy proboszcz.

– Tego psa karmił pan Roman, który pracuje w szkole. Zanosił to czego nie zjadły dzieci z obiadu – opowiada jedna z mieszkanek miejscowości. – Pies cały czas siedział pod szkołą, dzieci też go karmiły.

– Zacząłem zajmować się Atosem jakieś 6 miesięcy temu, kiedy jeszcze w parafii był „przejściowy” ksiądz, przed nowym proboszczem – opowiada Roman Gąska. – Obecny proboszcz i kościelny twierdzą, że pies nie chce jeść. Tylko jak ja mu przynosiłem jedzenie, to tego nie zauważyłem. On żył tylko dzięki tym szkolnym zlewkom.

– To stary pies, pewnie potrzebował czegoś więcej niż tylko jedzenia – dodaje inna z mieszkanek.

Nie udało nam się w środę skontaktować z obecnym proboszczem. Na plebanii nikt nie odbierał telefonu.

– Obecny proboszcz powiedział naszym wolontariuszkom, że jego poprzednik żadnego psa mu nie powierzył. Miał jedynie powiedzieć, że zostawia psa i odjechać – mówi Marta Włosek. – Stwierdził też, że „ulżyć psu można tylko w jeden sposób”.

– Przykro mi, że tak się stało – mówi nam były proboszcz. – Byłem przekonany, że mój następca zajął się Atosem. Byłem w parafii 4 albo 5 razy i widziałem karmę w misce. Nigdy też nic nie mówił, że nie chce się psem zajmować. W tej sytuacji jestem gotowy pomóc – deklaruje.

>>>

Fundacja prosi o pomoc i wsparcie finansowe na leczenie psa. Szczegóły we wpisie na Facebooku:

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 21:25
+93
Modli się pod figurą, a ma diabła za skórą....
Avatar
Agnostyk / 8 sierpnia 2018 r. o 21:03
+91
Prawdziwie katolickie zachowanie. Główne prawdy wiary: złoto i dolary...
Avatar
Zły / 8 sierpnia 2018 r. o 20:55
+81
Jakim prawem wyłudzają pieniądze za ślub lub pogrzeb itp. podając kwotę jaką sami ustalili. Ludzie płaćcie co łaska albo w cale. Oni są od tego jak dupa od srania i tyle w temacie. Jak ich sami nauczyliście brać i dawać kasę to teraz tak to wygląda.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 20:50
+63
Wszyscy zamodleni .. nikt nie reagowal! Tak wyglada wrazliwosc katolickiego spoleczenstwa! Prosze nigdy wiecej nie glosowac na Pis!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 20:34
+59
Brak słów. Wychodzi to jak kościół i jego duchowni dba o wiernych i stworzenia. Kościół jest od brania a nie od dawania. Liczy się pełna kasa i wmawianie ludziom że są od nich gorsi. Ktoś kto umie dodawać fakty zrozumie iż w naszym kościele katolickim niczego dobrego nie znajdzie poza obłudą i zakłamaniem. Banda pijaków i pedofili którzy wszystkie swoje przewinienia zamiatają pod dywan i ograbiają skarb państwa.
Avatar
Obrońca braci mniejszych. / 8 sierpnia 2018 r. o 20:37
+45
Ksiądz, zapewne jak większość polaków-katolików, nie wypełnia nakazania pisma świętego o szanowaniu braci mniejszych. Czyż jego słowa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich mniejszych, Mnieście uczynili" - nie odnosi się do zwierząt? Wszakże to ich Jezus nazywa braćmi mniejszymi. Prawdopodobnie ksiądz i jego owieczki nie zrozumieli tej nauki. Wszystko to dzieje się w mateczniku PiS-u i najwyższej oglądalności telewizji Wytrwam.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 20:30
+44
chodzi o Palikije? poprzedni proboszcz nie brał pieniedzy za śluby i pogrzeby od niezamożnych parafian. Gdy przyszedł nowy "proboszcz" natychmiast ustalił cennik za sakramenty i to cennik z kosmosu-1000zł za ślub.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 20:58
+37
dlatego omijam tych czarnych obludnikow na kilometr gonie zryte lby jak przychodza zebrac na tych nierobow
Avatar
J / 8 sierpnia 2018 r. o 20:34
+34
CZARNA MAFIA!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 r. o 20:35
+33
i ci ludzie mają kontakt z dziećmi??? wilk w stadzie owiec ,to za mało powiedziane
Avatar
zdzicho / 24 października 2019 r. o 11:04
+2
"Dajcie spokój. Nie ma pieniędzy na leczenie ludzi, a wy psem się przejmujecie. Psa uśpić i głowy ludziom nie zawracać!"
 Ktoś taki jak ty nie ma prawa głosu!!!!!!!!!         Prędzej ciebie powinni uśpić.
Avatar
ola / 24 października 2019 r. o 11:00
+1
ktoś taki jak ty, z takimi poglądami niestety nie jest człowiekiem
 (chodzi o komentarz w sprawie uśpienia psa i "nie zawracania głowy"
Avatar
ola / 24 października 2019 r. o 10:57
+1
ktoś taki jak ty, z takimi poglądami niestety nie jest człowiekiem
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2018 r. o 12:08
+1
Chodzi o kościół w łubkach.
Avatar
Patina / 12 sierpnia 2018 r. o 00:28
+1
Czarna mafia... Nauka idzie "z góry", a takiego biznesmena jak Rydzyk, to szukać... Ksiądz to nie instytucja Kościoła, ksiądz to biznesman, a bycie nim to sposób na życie... Nie jest to regułą, ale niestety większość z nich tak to traktuje. Żal, żal i jeszcze raz żal...
Avatar
Aga / 11 sierpnia 2018 r. o 22:09
+2
Dlaczego proboszcz nie poniesie kosztów leczenia?!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 r. o 23:59
+2
Jako katolik jestem zbulewrsowany postawą obydwu księży i parafian. Ich postawa jest zgorszeniem dla innych i podstawą do przykrych słów pod naszym adresem. Cóż, w Pismie Świętym jest napisane:" przez was będą mnie nienawidzieć". Podjąłem decyzję,że w najbliszą niedzielę nie dam na tacę a zrobię wpłatę na ratowanie psa. Namawiam do takiej postawy innych. A młodej dziewczynie która nie przeszła obojętnie obok psa w potrzebie życzę wszystkiego najlepszego. Rodzice z postawy swej córki pewnie są dumni. Gratulacje za takie wychowanie córki.Pozdrawiam
Avatar
Xyz / 10 sierpnia 2018 r. o 16:07
+2
Nie stać ich k*rwa na weterynarza i karme?!!! Jak tak może osoba duchowna pozwolić, żeby pies zdychał!!! W głowie się nie mieści!!!
Avatar
Ja / 10 sierpnia 2018 r. o 15:12
+2
Ważne że świta klechowska jest nażarta. Świńskie ryje co jeden to większy kaban. Rzygać się chce na sam widok.
Avatar
Anty kler / 10 sierpnia 2018 r. o 15:10
0
***s://youtu.be/n9asxqvr2m8
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

W związku z dużą ilością pytań od zaniepokojonych pacjentów onkologicznych po informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej ograniczenia planowych zabiegów, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. przyłącza się do stanowiska środowisk onkologicznych o nieprzerywanie leczenia i wykonywanie badań diagnostycznych.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Podczas najbliższej sesji, radni zdecydują o wysokości podatków w 2021 roku. Zgodnie z propozycją prezydenta, część z nich, jak ten od mieszkalnych części budynków, czy małej działalności gospodarczej, pozostaną na dotychczasowym poziomie. Więcej zapłacą za to supermarkety.

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Kobiety i wspierający je mężczyźni protestowali w środę w wielu miastach w woj. lubelskim. Największa demonstracja w obronie praw kobiet była w Lublinie - uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. Manifestanci wyszli na ulice także w Zamościu czy Świdniku.

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]
film

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]

Środa była kolejnym dniem strajków kobiet w całej Polsce. Na ulice wyszły również mieszkanki Kraśnika.

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]
galeria

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]

W środę kobiety ponownie protestowały na ulicach wielu miast w całym kraju. Nie inaczej było w Zamościu, gdzie swój sprzeciw zamanifestowały mieszkanki oraz mieszkańcy.

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Zdjęcia
galeria

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet

Środa była kolejnym dniem protestów kobiet w całej Polsce. Na ulice Świdnika ponownie wyszli mieszkańcy tego miasta.

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Sąd Rejonowy wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie ataku nieletnich chuliganów na Wietnamkę. 59-latka od wielu lat mieszka w Łukowie.

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

– Może ta inicjatywa będzie drobnym kamykiem, który spowoduje lawinę dla dalszych zmian – zastanawiał się 22-letni Marcin, jeden z uczestników wczorajszej manifestacji przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. W największym od lat zgromadzeniu w Lublinie wzięło udział nawet 8-10 tys. osób.

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]

"Rewolucja jest kobietą", "moje ciało - mój wybór", "wybór - nie zakaz" - to część haseł, jakie na transparentach wypisały uczestniczki kolejnej już w tym tygodniu antyrządowej pikiety w obronie tzw. kompromisu aborcyjnego. Pod puławskim Ratuszem protestowały setki mieszkańców.

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

– Fotografia doskonale ilustruje jak często na obszarze Lublina wykonywane były różnego rodzaju roboty ziemne, które bezpowrotnie niszczyły znajdujące się pod poziomem gruntu obiekty archeologiczne i historyczne nawarstwienia. Niestety wtedy, roboty te nie były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, co niestety skutkowało bezpowrotną utratą ww. elementów obrazujących historię rozwoju miasta – napisał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków pokazując zdjęcie z 1938 roku.

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym
30 października 2020, 12:00

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym

Z okazji urodzin swojej patronki, Marii Kuncewiczowej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Dom Kuncewiczów, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie oraz spacer sentymentalny w dniach 30-31 października.

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka
3 listopada 2020, 16:30

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka

"Echa Katynia" - to hasło pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach, który odbył się w październiku w Warszawie. W listopadzie wybrane filmy zostaną wyświetlone w ramach retrospektywy w Kinie Bajka.

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"
galeria

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"

„Błyskawica to symbol szatana. Niektórzy z was więc demonstrują, że chcą mu służyć?” – napisała do pełnoletnich uczniów jedna z nauczycielek Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku. Uprzedziła też, że osoby prowokujące nieodpowiednią symboliką na zdalnych lekcjach zostaną z nich wyrzucone. Co na to szkoła?

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Fatalne wieści dla Portu Lotniczego Lublin. W związku z cięciami w zimowych rozkładach dwóch linii lotniczych w listopadzie zawieszone zostaną loty do Dublina, Londynu Luton, Doncaster Sheffield i Oslo Torp. Do połowy grudnia z lotniska będą wykonywane rejsy jedynie w dwóch kierunkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!