Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

4 sierpnia 2018 r.
13:20

Poszukiwania archiwum żołnierzy wyklętych. Poseł Dominik Tarczyński: Sprawdzimy każdy skrawek ziemi

Poszukiwania archiwum AK i WiN w Bełżycach zakopanego przez Janinę Cel z domu Kuligowską ps. „Niusia” zostały rozpoczęte i będą kontynuowane. Wczoraj, z inicjatywy pochodzącego z tego miasta posła Dominika Tarczyńskiego ruszyły wykopaliska na prywatnej działce, niedaleko rynku. – Jako dziecko pamiętam jak nazywano mnie wnukiem bandyty - nie kryje parlamentarzysta, wnuk Józefa Albińskiego ps. „Lis”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy po pierwszym dniu. Nadal nie udało się znaleźć archiwum „Zapory”, „Rysia” i „Lisa” – mojego dziadka. Nadal nie mamy dokumentów, których szukamy, ale jesteśmy pełni wiary – mówi poseł Dominik Tarczyński. – Wierzymy, że to czego szukamy, czyli archiwum żołnierzy wyklętych na Lubelszczyźnie gdzieś tutaj jest. Będziemy kontynuować prace w czwartek. Nie odpuścimy dopóki nie będziemy mieć pewności, że albo ten słój z archiwum jest, albo go nie ma. Sprawdzimy każdy skrawek ziemi, aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko. To jest nasz moralny obowiązek, sprawdzić czy te dokumenty są. Jeśli je znajdziemy to one odmienią oblicze tego, jak narracje komunistyczna niszczyła żołnierzy wyklętych i ich rodziny.

Sprawę archiwum Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość nagłośnił młodszy syn Janiny Cel z domu Kuligowskiej ps. „Niusia”. Pochodziła z Bełżyc. Była żołnierzem AK i archiwistką m.in. kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”. W czerwcu br. Grzegorz Cel opowiedział nam historię ukrytych przez jego matkę dokumentów. Wśród nich według zeznania Stanisława Kowalskiego ps. „Żmijka” są m.in. wyroki wykonane, rozkazy, listy członków.

Grzegorz Cel już 4 lata temu przekazał wszelkie posiadane przez niego informacje na ten temat lubelskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej. Badania jednak się nie rozpoczęły. Po nagłośnieniu przez nas tej historii tematem zainteresował się pochodzący z Bełżyc poseł Dominik Tarczyński. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości z własnych pieniędzy zorganizował poszukiwania i uzyskał wszelkie zgody. Wczoraj badania prowadzone m.in. pod nadzorem archeologa się rozpoczęły. 

Skąd takie zaangażowanie posła? – Jako dziecko pamiętam jak nazywano mnie wnukiem bandyty – mówi poseł Tarczyński. – Pamiętam też jak moja babcia zemdlała ze strachu kiedy w latach dziewięćdziesiątych BBC przyjechało, aby zrobić dokument o moim dziadku, a babcia myślała, że to SB. Widziałem jak byli nękani. Widziałem co przeżywała moja mama. Widziałem, co znaczy słowo partyzant. Za „komuny” to była największa obelga. Robię to bo czuję, że jest to mój obowiązek i chciałbym aby przyszłe pokolenia także o moją pamięć tak dbały. To może brzmieć górnolotnie, ale albo coś robimy, albo jesteśmy teoretykami patriotyzmu.

Poseł wierzy, że wśród ukrytych dokumentów są też te dotyczące jego dziadka. – Wszystko co wiemy na temat mojego dziadka to są relacje członków jego oddziału – opowiada poseł Tarczyński. – Jeszcze jako student odwiedziłem tych żyjących. Pytałem na czym polegała ich działalność. Żołnierze wiedząc, że jestem studentem KUL-u dosyć chętnie mi opowiadali, choć nie mówili o szczegółach. Widziałem też dokumenty IPN-u. Niestety większość z nich jest oparta na donosach tajnych współpracowników, więc nie można traktować ich do końca poważnie. Trzeba mieć do tego duży dystans. Jedyny dokument, który pokazuje kim był mój dziadek to odręczna notatka na UB, w której mój dziadek mówi: „Tak, jesienią 1945 r. zostałem mianowany przez „Rysia” (na komendanta WiN w Bełżycach-red.).

W poszukiwaniach w Bełżycach uczestniczy syn „Niusi” Grzegorz Cel. – Cieszę, się z decyzji posła Dominika Tarczyńskiego o kontynuowaniu robót. Ma rację i w pełni popieram tę decyzję – zaznacza Grzegorz Cel. – Chodzi o dokumenty AK i WiN, bez żadnej naleciałości ubeckiej. Dzięki nim będziemy wiedzieć co się wtedy działo.

Syn Janiny Cel ma nadzieję, że słoik z dokumentami, o którym wie od swojej matki uda się odnaleźć. – Ani jeden dokument z archiwum AK i WiN-u z Bełżyc nie ujrzał światła dziennego – podkreśla syn „Niusi”. – Nie ma takich dokumentów ani w IPN-ie ani wśród członków naszego stowarzyszania żołnierzy wyklętych na terenie Bełżyc. Obserwuję też to co pojawia się na rynku. Nikt tego nie widział.  

– To musi tutaj być – dodaje poseł Tarczyński.

Podczas piątkowych poszukiwań, w których mieliśmy okazję uczestniczyć została odkopana m.in. łuska po naboju Mauser. To najpopularniejszy nabój karabinowy używany podczas II wojny światowej.

Pozostałe informacje

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium