

W dniach 11–13 lipca 2025 roku Chełm stanie się centrum narodowej pamięci. Podczas obchodów 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w mieście upamiętniającym ofiary Rzezi Wołyńskiej, szczególne znaczenie będzie miał udział Prezydenta Elekta dr. Karola Nawrockiego, który wygłosi przemówienie podczas głównych uroczystości patriotycznych.

Prezydent przyszłości z szacunkiem dla przeszłości
Obecność Prezydenta Elekta Karola Nawrockiego w Chełmie to symboliczny gest – połączenie szacunku wobec historii z odpowiedzialnością za narodową pamięć. Dr Nawrocki, historyk i dotychczasowy prezes IPN, znany z zaangażowania w upowszechnianie prawdy historycznej, przemówi 11 lipca o godz. 20:30 podczas uroczystości przy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
To wydarzenie będzie kulminacyjnym momentem pierwszego dnia obchodów, które rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 19:00 w Bazylice Narodzenia NMP, a zakończą koncertem „Pieśni Pustych Nocy” o 21:00 w Państwowej Szkole Muzycznej.
Miasto, które mówi głosem historii
Chełm nieprzypadkowo pełni rolę gospodarza tych szczególnych dni. To właśnie tutaj działa jedyne w Polsce Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, którego misją jest edukacja i pielęgnowanie zbiorowej pamięci o tragedii tysięcy Polaków.
– 82. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu to czas zadumy i pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii naszego narodu. W Chełmie, gdzie powstało Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, oddajemy hołd pomordowanym, pielęgnując pamięć o ich cierpieniu i niezłomnym duchu. Niech to miejsce będzie symbolem prawdy, pojednania i przestrogi dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie powtórzyły się tak straszliwe zbrodnie – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Kolejne dni: sport, historia i wspólnota
12 lipca o godz. 10:00 wystartuje III Bieg Pamięci Ofiar Wołynia, a o 16:00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się premiera publikacji dokumentującej losy uchodźców z Wołynia w Chełmie w 1943 roku. Spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z rodzinami ofiar, a dzień zakończy projekcja filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego o godz. 18:00 w Chełmskim Domu Kultury.
Zamknięcie obchodów przy Piecie Wołyńskiej
13 lipca, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”, uczestnicy spotkają się przy pomniku Piety Wołyńskiej, by złożyć wieńce i oddać hołd zamordowanym. To akt pamięci, który nie przemija – przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Chełm pamięta. Polska pamięta
Udział Prezydenta Elekta w tegorocznych obchodach dodaje im wyjątkowego charakteru i wagi. To nie tylko hołd dla przeszłości, ale także mocne przesłanie na przyszłość – o potrzebie prawdy, wspólnoty i odpowiedzialności.

