Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 stycznia 2023 r.
13:42

Puławy. Stara hala się sypie. Trzeba wybrać: remont albo rozbiórka

Hala sportowa z 1974 roku wymaga coraz pilniejszego remontu.
Hala sportowa z 1974 roku wymaga coraz pilniejszego remontu. (fot. rs/archiwum)

Budynek przy al. Partyzantów, który mieści miejską pływalnię i salę gier, znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Lista pilnych robót jest długa. Wymiany wymaga m.in. dach, okna i elektryka. MOSiR rozważa kapitalny remont lub rozbiórkę całego obiektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Puławy czeka poważny wydatek, który w zależności od decyzji, jakie zostaną podjęte, może wymagać wyłożenia na stół nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Stan techniczny starej hali sportowej przy al. Partyzantów pogarsza się z każdym rokiem, a jego cząstkowe remonty nie rozwiązują problemów, które narastały przez lata.

Dopuszczenie warunkowe

O tym, że wybudowana w 1974 roku hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie jest w najlepszym stanie technicznym, wiadomo nie od dzisiaj. O przyszłość obiektu coraz częściej pytają miejscy radni. W listopadzie interpelację w tej sprawie wysłała przewodnicząca klubu PiS, Halina Jarząbek. Odpowiedź nadeszła kilka dni przez sylwestrem.

Wynika z niej, że w 2021 roku hala doczekała się kilku przeglądów technicznych, które zakończyły się przygotowaniem długiej listy zaleceń pokontrolnych.

Według kontrolerów należy m.in. wymienić całe pokrycie dachu oraz wszystkie okna, przeprowadzić kapitalny remont schodów wejściowych, a konstrukcje stalowe – zwłaszcza nad pływalnią – zabezpieczyć przez korozją. To nie wszystko. Wymieniona na nową, zgodnie z wynikami kontroli, powinna być także instalacja elektryczna. Gdyby nie jej „doraźna modernizacja” przez miejskich elektryków, cały obiekt prawdopodobnie nie uzyskałby warunkowego dopuszczenia do użytkowania.

Wyeksploatowana i anachroniczna

Kłopoty ma także znajdująca się w hali pływalnia.

„Ze względu na długotrwałe użytkowanie, niecki basenowe wykazują rokrocznie nieszczelności. Woda przedostaje się pod folię, co niekorzystnie wpływa na wyniki badań wody wykonywane przez specjalistyczne laboratorium” – informuje dyrektor MOSiR-u, Andrzej Śliwa.

Z kolei istniejący system uzdatniania wody szef ośrodka nazywa anachronicznym i mocno wyeksploatowanym. Ślady zużycia nosi także zamontowana w 2002 roku zjeżdżalnia, której stalowa konstrukcja wsporcza, jak wynika z raportu, wymaga renowacji „w niedalekiej przyszłości”.

Norm nie spełnia system wentylacji, równie anachroniczny, jak cały, blisko 50-letni budynek.

„Silniki zastosowane do wentylacji są przestarzałe i zużywają bardzo dużo energii” – przyznaje dyrektor Śliwa, wskazując, że mowa o kilkudziesięciu kilowatach na godzinę. Podobny problem wiąże się z energochłonnym i mało wydajnym oświetleniem sali gier sprzed 30 lat.

Do listy wad należy doliczyć uszkodzenie konstrukcji wsporczej parkietu oraz odkształcenie desek w wyniku zalania deszczem w trakcie remontu dachu w 1995 roku.

Cztery warianty od dyrektora. Jaka przyszłość czeka zatem starą halę?

Dyrektor MOSiR-u przedstawia cztery możliwości.

  • Pierwsza z nich to kapitalny remont całego budynku wraz z rozbudową pływalni kosztem sali gier. Dzięki temu powstałoby miejsce na kryty park wodny dla dzieci i saunarium. Szatnie i siłownia zostałyby na swoich miejscach.
  • Druga opcja to kapitalny remont wraz z salą gier, który miałaby zyskać m.in. ścianę wspinaczkową.
  • Trzecia możliwość rozważana przez ośrodek to rozbiórka całej nieruchomości i postawienie na miejscu nowego, mniejszego i tańszego w utrzymaniu budynku pływalni.
  • Opcja czwarta to przekazanie hali pod zarząd zewnętrznemu podmiotowi, który mógłby wykorzystać go do swoich celów.

– Podjęcie decyzji o dalszym użytkowaniu obiektu w warunkach niezagrażających zdrowiu użytkowników będzie się wiązało z bardzo poważną inwestycją wymagającą dużych nakładów finansowych – przyznaje Andrzej Śliwa, zaznaczając, że z powodu rosnących cen, sprecyzowanie kosztów całościowej modernizacji budynku nie jest możliwe.

MOSiR uspokaja jednocześnie wszystkich aktualnych użytkowników hali zapewniając, że obiekt nie zagraża obecnie ich życiu i zdrowiu.

Radni chcą analiz

Z treścią interpelacji zapoznała się już radna Halina Jarząbek.

– To jest poważny problem, nad którym wszyscy musimy się pochylić. Jeśli niczego nie zrobimy, ta hala za jakiś czas może zostać zamknięta przez nadzór budowlany, a to będzie oznaczało koniec dostępu do największej pływalni w Puławach. Nie możemy do tego dopuścić – mówi szefowa klubu PiS, zapowiadając kolejną interpelację w tej sprawie. – Oczekuję podania kosztów poszczególnych rozwiązań oraz możliwości pozyskania przez miasto zewnętrznych dotacji.

Zdaniem radnego Andrzeja Kuszyka z klubu Pawła Maja, należy zacząć od analizy: – Powinniśmy sprawdzić obłożenie starej hali. Jeśli okaże się, że jest ono wysokie, należy zastanowić się nad remontem. W innym przypadku rozsądniejszym wyjściem byłoby pozbycie się tego budynku i przeniesienie grup, które korzystają z niego korzystają do innych obiektów sportowych znajdujących się w mieście – mówi samorządowiec. Jak dodaje, miasta Puławy nie stać obecnie na żadne poważne inwestycje w tym obszarze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium