Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 listopada 2017 r.
21:43

500 plus nie pomaga. Puławian nie rodzi się więcej

0 51 A A

W 2010 roku w puławskich rodzinach na świat przyszło prawie 600 dzieci. Z danych ewidencji ludności wynika, że w tym roku będzie ich o prawie jedną trzecią mniej. Na domiar złego będzie to już piąty rok z ujemnym przyrostem naturalnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli ktoś liczył na to, że rządowy program 500 plus spowoduje bardzo szybki, zauważalny wzrost liczby urodzeń w Puławach, mylił się. W rodzinach zamieszkujących miasto, do 7 listopada 2017 roku na świat przyszło 351 dzieci, a do końca roku ta liczba powinna przekroczyć 400. Najprawdopodobniej będzie ona niższa niż w ubiegłym roku, kiedy w puławskich rodzinach urodziło się prawie 450 nowych obywateli. Gdy sięgniemy do lat 2010 i 2011, ta różnica staje się jeszcze bardziej widoczna. Według danych puławskiego magistratu, siedem lat temu Puławy powiększyły się o 597 nowo narodzonych mieszkańców. Na koniec tego roku będzie ich więc o niemal 30 procent mniej.

Drugim negatywnym czynnikiem jest rosnąca liczba zgonów. W starzejącym się społeczeństwie miasta, rocznie umiera coraz więcej osób. Tylko w ciągu 2015 i 2016 roku Puławy straciły w ten sposób ponad tysiąc mieszkańców. W tym roku, odejdzie kolejne 450-480 osób, czyli więcej, niż przyjdzie na świat. Ujemny przyrost naturalny to zjawisko, które w Puławach utrzymuje się nieprzerwanie od 2013 roku.

Na szczęście, pozytywne dane dotyczące nowych narodzin zaczynają płynąć z powiatu. W puławskim szpitalu, w tym roku, według prognoz, ma przyjść na świat znacznie więcej dzieci, niż w ciągu kilku ostatnich lat. Nie jest to jednak zasługa poprawiającej się sytuacji w mieście. Obserwowany przyrost to efekt wzrostu urodzeń w całym powiecie oraz poprawiającej się popularności puławskiej, wyremontowanej porodówki.

Warto dodać, że zobrazowanie pełnego obrazu demograficznego jest trudne, bo brakuje niektórych danych. Problem dotyczy zarówno rodzin mieszkających w Puławach bez meldunku, jak również tych z meldunkami, którzy postanowili się wyprowadzić. Ci pierwsi zawyżają wyniki, drudzy je obniżają.
Według stanu na 7 listopada tego roku, liczba mieszkańców Puław wyniosła równe 48 700 osób.

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
paradoks / 20 listopada 2017 o 13:22
0
abc.. napisał:
To jak to było za komuny? Nie było na półkach towaru było ciężko i żyło się tak źle tylko jak to możliwe że wtedy były rodziny wielodzietne, i to było normale. A teraz zarabia się więcej chce się więcej a rodziny wielodzietne postrzegane są jako ''patologie'' i darmozjady??? Pytam się co się zmieniło że tak szkalujecie rodziny i pomoc dla nich?
 Nic się nie zmieniło.Osoby po szkołach specjalnych,ktore dnia nie przepracowały bo produkują następców,którzy powielają wzorce rodziców to beneficjenci 500+ w mojej okolicy.Cyganie nastęna nacja z której pożytku państwo ma co kot napłakał.Tego chcemy.Ewnwment to to,że 500+ dostają i rodziny dobrze sytuowane.
 Nic się nie zmieniło.Osoby po szkołach specjalnych,ktore dnia nie przepracowały bo produkują następców,którzy powielają wzorce rodziców to beneficjenci 500+ w mojej okolicy.Cyganie nastęna nacja z której pożytku państwo ma co kot napłakał.Tego chcemy.Ewnwment to to,że 500+ dostają i rodziny dobrze sytuowane. rozwiń
Avatar
xyz / 20 listopada 2017 o 13:17
0
undefined napisał:
Dlaczego "polak" napisane z małej litery a "Patriota" z wielkiej?
 Co wymagasz od "ciemnego ludu"
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 o 11:34
0
po wiedziałaby jak zaradzić spadkowi urodzeń w puławach, wystarczyłoby przyjąć islamistów i dzietność momentalnie pod***yłaby o 200 procent. a tak puławianie są skazani na wymarcie... nie ma trwałych rodzin, nie ma dzietności i szacunku.
Avatar
abc.. / 17 listopada 2017 o 01:15
0
To jak to było za komuny? Nie było na półkach towaru było ciężko i żyło się tak źle tylko jak to możliwe że wtedy były rodziny wielodzietne, i to było normale. A teraz zarabia się więcej chce się więcej a rodziny wielodzietne postrzegane są jako ''patologie'' i darmozjady??? Pytam się co się zmieniło że tak szkalujecie rodziny i pomoc dla nich?
Avatar
Rtw / 16 listopada 2017 o 11:38
0
50% wypłaty na podatki 25% na kredyt reszta opłaty i jedzenie i ktoś mówi o zakładaniu rodziny? Wolne żarty. Chyba że patologia albo ciabaresy z romow nastukaja bachorow i jakoś się na krzywą mordę będzie żyło. 
Avatar
abc.. / 15 listopada 2017 o 22:56
0
Podobno narastająca nienawiść i określenia rodzin wielodzietnych jako patologiczne których rodzice to pijaki nieuki i niedoroby to też efekt 500+....Uwierzysz??? Niestety takim narodem jesteśmy idę z rodziną i widzę niejednokrotnie te głupie spojrzenia i jest mi po prostu wstyd za wielu rodaków. a i opis powyżej nie pasuje do mojej rodziny.
Avatar
olo / 15 listopada 2017 o 08:06
0
Podobnoe rosnące centy to (też) efekt 500+...
Avatar
olo / 15 listopada 2017 o 08:05
0
Ja napisał:
Ale do kogo pretensje
 Jak zwykle... do rządzących, bo do kogo? Do księdza? A może do organisty? Brak pracy to główna przyczyna wyludniania się Puław z młodych. Żona pytała o prace w sklepie. Zaproponowano jej 500zł..... taaaa....... 500zł.... A idźta w h......j
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 08:00
0
Jakie więcej się rodzi? Przecież wiadomo, że ludzie to biorą na przeżycie, a nie na robienie nowych potomków. Ci co mieli wcześniej więcej dzieci niż jedno.... mają nadal tyle co mieli. A ci co mają jedno..... nie robią drugiego, bo 500zł to żadna zachęta.... koszt utrzymania dziecka jest większy niż 500zł, więc nic nie zostanie.... ot co.... (weźcie pod uwagę fakt: mleko - drogie jak cholera, do tego choroby i związane z tym leki, pieluchy, cała ta "galanteria")..... 500zł..... dobre sobie.... Nie oszukujmy się - 500+ idzie na dołożenie do aktualnej pensji, a nie na robienie nowych dzieci)....
Jakie więcej się rodzi? Przecież wiadomo, że ludzie to biorą na przeżycie, a nie na robienie nowych potomków. Ci co mieli wcześniej więcej dzieci niż jedno.... mają nadal tyle co mieli. A ci co mają jedno..... nie robią drugiego, bo 500zł to żadna zachęta.... koszt utrzymania dziecka jest większy niż 500zł, więc nic nie zostanie.... ot co.... (weźcie pod uwagę fakt: mleko - drogie jak cholera, do tego choroby i związane z tym leki, pieluchy, cała ta "galanteria")..... 500zł..... dobre sobie.... Nie oszukujmy się - 500+ idzie na do... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 20:44
0
azoty to jest doskonały środek antykoncepcyjny
Avatar
paradoks / 20 listopada 2017 o 13:22
0
abc.. napisał:
To jak to było za komuny? Nie było na półkach towaru było ciężko i żyło się tak źle tylko jak to możliwe że wtedy były rodziny wielodzietne, i to było normale. A teraz zarabia się więcej chce się więcej a rodziny wielodzietne postrzegane są jako ''patologie'' i darmozjady??? Pytam się co się zmieniło że tak szkalujecie rodziny i pomoc dla nich?
 Nic się nie zmieniło.Osoby po szkołach specjalnych,ktore dnia nie przepracowały bo produkują następców,którzy powielają wzorce rodziców to beneficjenci 500+ w mojej okolicy.Cyganie nastęna nacja z której pożytku państwo ma co kot napłakał.Tego chcemy.Ewnwment to to,że 500+ dostają i rodziny dobrze sytuowane.
 Nic się nie zmieniło.Osoby po szkołach specjalnych,ktore dnia nie przepracowały bo produkują następców,którzy powielają wzorce rodziców to beneficjenci 500+ w mojej okolicy.Cyganie nastęna nacja z której pożytku państwo ma co kot napłakał.Tego chcemy.Ewnwment to to,że 500+ dostają i rodziny dobrze sytuowane. rozwiń
Avatar
xyz / 20 listopada 2017 o 13:17
0
undefined napisał:
Dlaczego "polak" napisane z małej litery a "Patriota" z wielkiej?
 Co wymagasz od "ciemnego ludu"
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 o 11:34
0
po wiedziałaby jak zaradzić spadkowi urodzeń w puławach, wystarczyłoby przyjąć islamistów i dzietność momentalnie pod***yłaby o 200 procent. a tak puławianie są skazani na wymarcie... nie ma trwałych rodzin, nie ma dzietności i szacunku.
Avatar
abc.. / 17 listopada 2017 o 01:15
0
To jak to było za komuny? Nie było na półkach towaru było ciężko i żyło się tak źle tylko jak to możliwe że wtedy były rodziny wielodzietne, i to było normale. A teraz zarabia się więcej chce się więcej a rodziny wielodzietne postrzegane są jako ''patologie'' i darmozjady??? Pytam się co się zmieniło że tak szkalujecie rodziny i pomoc dla nich?
Avatar
Rtw / 16 listopada 2017 o 11:38
0
50% wypłaty na podatki 25% na kredyt reszta opłaty i jedzenie i ktoś mówi o zakładaniu rodziny? Wolne żarty. Chyba że patologia albo ciabaresy z romow nastukaja bachorow i jakoś się na krzywą mordę będzie żyło. 
Avatar
abc.. / 15 listopada 2017 o 22:56
0
Podobno narastająca nienawiść i określenia rodzin wielodzietnych jako patologiczne których rodzice to pijaki nieuki i niedoroby to też efekt 500+....Uwierzysz??? Niestety takim narodem jesteśmy idę z rodziną i widzę niejednokrotnie te głupie spojrzenia i jest mi po prostu wstyd za wielu rodaków. a i opis powyżej nie pasuje do mojej rodziny.
Avatar
olo / 15 listopada 2017 o 08:06
0
Podobnoe rosnące centy to (też) efekt 500+...
Avatar