Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 września 2018 r.
18:09

Boją się budowy supermarketów, chcą zablokować wykup działek

Przemysław Jarnicki podczas ostatniej sesji rady miasta przekonywał samorządowców do wycofania się z podjętej zaledwie rok temu uchwały planistycznej. Jego zdaniem, tereny przy Sosnowej powinny zachować peryferyjny charakter i zostać ochronione przed urbanizacją
Przemysław Jarnicki podczas ostatniej sesji rady miasta przekonywał samorządowców do wycofania się z podjętej zaledwie rok temu uchwały planistycznej. Jego zdaniem, tereny przy Sosnowej powinny zachować peryferyjny charakter i zostać ochronione przed urbanizacją

Grupa mieszkańców Puław obawia się intensywnej zabudowy południowej części Puław. Chodzi o zalesiony teren pomiędzy ul. Ceglaną, Sosnową i Górną, który ich zdaniem powinien pozostać "zielonymi płucami miasta". Plan zagospodarowania przewiduje jego zabudowę. Radni zastanawiają się nad jego zmianą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przestrzeń dla rozwoju urbanistycznego Puław, z uwagi na położenie geograficzne miasta, jest wyjątkowo ograniczona. Od zachodu barierę stanowi Wisła, od wschodu linia kolejowa nr 7, od północy granicę zabudowy stanowią ogromne połacie lasów państwowych oraz zakłady przemysłowe. Naturalnym kierunkiem rozwoju pozostaje zatem południe.

To dlatego w ostatnich latach ratusz zainwestował m.in. w budowę Sosnowej, czy Ceglanej, a deweloperzy postawili takie osiedla jak Atrium, Apartamenty Kopernika, czy Słoneczne Piaski. Atrakcyjność południowej, dobrze skomunikowanej części Puław jest tak wysoka, że jej zabudowa przyspiesza. A to nie podoba się tym mieszkańcom, którzy marzyli o życiu na peryferiach nabywając przed laty działki w tym rejonie.

W obronie przed zabudową

Obawiając się życia w otoczeniu zabudowy wielorodzinnej, dużych obiektów handlowych, starają się teraz wpłynąć na radę miasta, by ta wycofała się z podjętej rok temu uchwały zezwalającej na zabudowę obszaru przy Sosnowej. Pod petycją w tej sprawie podpisało się już kilkaset osób, część z nich zabrała głos podczas ostatniej sesji rady miasta.

- Wiemy, że miasto poszukuje miejsc pod zabudowę, ale na pewno da się ułożyć takie jej warunki, żeby zachować porządek urbanistyczny i uratować ten fragment Puław przed agresywną polityką deweloperską. Uważamy, że należy poszanować istniejącą szatę roślinną i zabezpieczyć te działki przez handlem korporacyjnym, betonowymi parkingami i wysokiej gęstości zabudową wielorodzinną - mówił mec. Przemysław Jarnicki, nakłaniając radnych do zmian w miejscowym planie zagospodarowania.

Chcieli sprzedawać, teraz się wahają

Puławski adwokat, który sam zamieszkuje na południu miasta, skrytykował powstanie "Słonecznych Piasków" oraz innych bloków przy Sosnowej, opowiadając się za tym, żeby rada jak najszybciej przystąpiła do takich zmian planistycznych, które zablokują możliwość budowy kolejnych budynków wielorodzinnych oraz  handlowych.

Na jego "rozpaczliwy apel" zareagowała część radnych. Marzanna Pakuła starała się złożyć wniosek o zablokowanie wykupu działek przy Sosnowej. Ignacy Czeżyk sugerował możliwość zawieszenia podjętej przed rokiem uchwały o zmianach w planie, a Paweł Maj przypomniał, że jako jedyny głosował wtedy przeciw jej przyjęciu. - Dopuszczenie funkcji handlowej może pozwolić na budowę supermarketów - przekonywał, dopytując urzędników, czy działki przy Sosnowej są przeznaczone na sprzedaż. Na tak postawione pytanie nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi.

Uchwała obowiązuje

Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, poinformował radnych, że z ich sprzedaży miasto zaplanowało wpływy w wysokości ok. 7 mln złotych, a zrezygnowanie z nich będzie oznaczało niższe wydatki. Przypomniał również o tym, że obecnie nie ma żadnej podstawy prawnej, która pozwoliłaby zablokować moc obowiązującej uchwały. - Do zagospodarowania tego terenu, zgodnie z przyjętym planem, obliguje nas uchwała - tłumaczył.

Jak przyznał w rozmowie z nami, las, o którego zachowanie walczy grupa mieszkańców to samosiejka, której nikt w tym miejscu nie planował. Kocoń przypomniał również, że zabudowa tego terenu planowana była od wielu lat. - Poza tym, nie możemy od tak sobie przerwać procedury sprzedaży działek i odesłać oferentów z kwitkiem. Pamiętajmy również o tym, że część ziemi została już sprzedana, a zmiana w planie, która dla przykładu, z terenów budowalnych zrobi zagajnik, narazi nas na wysokie odszkodowania - dodaje wiceprezydent.

Blaszaków nie będzie

Nastroje na sesji próbował tonować szef Wydziału Planowania Przestrzennego, Paweł Oroń. W swoim wystąpieniu zapewnił zgromadzonych o tym, że zapisy planu przewidują ochronę znacznej części zieleni, w tym około 30 procent drzew. Poza tym, jak poinfomował, wysokość zabudowy w tym miejscu to maksymalnie 2-3 kondygnacje, a powierzchnia obiektów handlowych nie może przekraczać 2 tys. metrów kwadratowych. To oznacza, że największe markety mogą być wielkości najwyżej Stokrotki na Niwie.

Według radnego Artura Kwapińskiego, rada nie powinna zmieniać wcześniej podjętych decyzji. - Jeśli to zrobimy, zablokujemy rozwój miasta. Pamiętajmy o tym, że osoby, które teraz protestują, nie miały nic przeciwko wycince drzew pod swoje własne działki. Teraz nie chcą mieć sąsiadów, ale taka postawa nie leży w interesie ogółu - przekonuje samorządowiec, który przypomina, że zmiany w planie kosztują.

Sprzedaż trwa

Tymczasem procedura sprzedaży trzech działek przy Sosnowej (na przeciwko nowego bloku przy rondzie "Żołnierzy Wyklętych"), została już rozpoczęta. Ogłoszenie o sprzedaży trzech z nich ukazało się 11 lipca. Dotyczy terenów z przeznaczniem m.in. na usługi publiczne, edukacyjne, rozrywkowe, turystyczno-rekreacyjne, zdrowotne, naukowo-badawcze, czy usługowo-handlowe z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowych. Przetargi zaplanowano na 14 września. Puławy, na ich sprzedaży mogą zarobić ponad 6 mln złotych.

 

Chodzi m.in. o działki w pobliżu ronda "Żołnierzy Wyklętych" u zbiegu ul. Kopernika i Sosnowej. Miejskie plany przewidują w tym miejscu m.in. zabudowę usługową i handlową z dopuszczeniem funkcji mieszkalnych

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium