W tym tygodniu radni poznali wstępny projekt nowego regulaminu budżetu obywatelskiego. Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z projektów dotyczących oświaty i służby zdrowia, które zdominowały ostatnie edycje konsultacji w Puławach. Według tej propozycji zgłaszać nie będzie można także projektów dotyczących bezpieczeństwa publicznego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Mimo tego, że sama jestem pracownikiem szkoły, uważam, że to słuszna zmiana. Wielu mieszkańców było zniechęconych do budżetu obywatelskiego przez to, że trudno było rywalizować ze szkołami i przychodniami. Teraz może się to zmienić – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.
Znikają także projekty ogólnomiejskie. Ten pomysł wzbudza sprzeciw ze strony części radnych. – Jeśli miałbym pomysł, żeby w całym mieście zbudować szereg budek dla ptaków, nowy regulamin mi tego zabrania. Sądzę, że inwestycje ogólnomiejskie były tym, co scalało mieszkańców, a dowodem na to było choćby duże zainteresowanie budową skateparku. Nie rozumiem, czemu ma służyć ten zapis – mówi radny Paweł Maj.
Zgodnie z nowym regulaminem wartość zgłaszanych propozycji nie może przekraczać 50 procent budżetu na dany rejon. Nowy zasady regulują także kwestię odpowiedzialności za działania nieprzewidziane. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, prezydent będzie jedynie opiniował wniosek specjalnej komisji, a ostateczną decyzję będzie podejmowała rada miasta.
Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że najnowszy budżet obywatelski może być znacznie skromniejszy, niż ten ostatni. Rezygnacja z projektów ogólnomiejskich w praktyce ma pociągnąć za sobą zmniejszenie budżetu o 600 tys. złotych, o których przeznaczeniu dotychczas decydowali mieszkańcy. Decyzję dotyczącą ostatecznego kształtu regulaminu, jak i wysokości środków prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu podejmie rada miasta.
Czekają na opinie mieszkańców
Do niedzieli, 20 marca za pośrednictwem ankiety dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miasta mieszkańcy mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie budżetu obywatelskiego. Jedno z najważniejszych pytań dotyczy tego, które elementy wymagają poprawy.