Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 października 2019 r.
9:31

Cios w budżet obywatelski w Puławach. Radni przeciw równym szansom

42 75 A A
Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych <br />
Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych
(fot. Radosław Szczęch)

O tym, jak należy zagospodarować miejsce po rozebranym pomniku nie będą mogli decydować mieszkańcy w ramach ogólnomiejskiego głosowania. Radni ponownie zablokowali obywatelskie inicjatywy kolidujące z projektem budowy w tym miejscu monumentu mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wtorkowego zebrania komisji rady miasta poświęconej ocenie wniosków do nowego budżetu obywatelskiego, radni decydowali o tym, które z nich trafią pod głosowanie, a które nie. Najwięcej emocji wzbudziła propozycja złożona przez szefową klubu Prawa i Sprawiedliwości Halinę Jarząbek.

Radna uznała, że mimo spełnienia wszelkich formalnych wymagań, należy negatywnie zaopiniować dwa projekty dotyczące terenu po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk...”. Jeden dotyczy montażu liter układających się w podświetlany napis „Puławy”, drugi proponuje postawienie w tym miejscu trójwymiarowej rzeźby poruszanej wiatrem i wodą.

Powód - kolizja z pomysłem środowiska kombatantów, który ma pełne poparcie radnych PiS. Puławskie koło ŚZŻ AK dąży do przejęcia działki po usuniętym pomniku, by w tym miejscu, za pieniądze zebrane ze sprzedaży „cegiełek” zaprojektować i zbudować monument przedstawiający mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” na koniu.

Prezent dla inicjatorów budowy pomnika

Środowisko miesiącami zbierało (m.in. pod kościołami oraz w trakcie uroczystości patriotycznych) podpisy za budową pomnika żołnierza niezłomnego. Uzbierano ich 1135, co pozwala im na złożenie do rady miasta projektu uchwały w tej sprawie. Radni PiS chcą go poprzeć. Uznali też, że wyrzucą do kosza wszelkie alternatywne pomysły mieszkańców na zagospodarowanie działki u zbiegu Lubelskiej, Centralnej i Piłsudskiego.

– Jeśli uchwała Światowego Związku Żołnierzy AK nie zyska akceptacji na radzie miasta, istnieje możliwość powrotu do tych koncepcji w kolejnym budżecie obywatelskim – tłumaczyła radna Jarząbek.

Szefowa klubu PiS sama należy do puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, a podczas wojny w oddziale „Orlika” służył jej ojciec, wuj oraz inni członkowie jej rodziny. – Ja mam tej sprawy osobisty stosunek, ale żadnej prywaty na pamięci narodowej nie uprawiam – podkreślała. 

Nie dla "fajnej przestrzeni"

Wniosek radnej poparł m.in. Tomasz Kraszewski (PiS), który przypomniał, że teren ten leży blisko miejsc, gdzie grzebani byli żołnierze niezłomni. – Dlatego „fajnej przestrzeni” w tym miejscu organizować nie można. My radni jesteśmy zobowiązani, żeby postawić tam patriotyczny pomnik uosabiający misję żołnierzy niezłomnych – przekonywał. 

Decyzję o usunięciu nieakceptowanych poparł także radny Ignacy Czeżyk (PiS). - To jest miejsce uświęcone krwią - mówił, porównując "Orlika" do rycerza, Zawiszy Czarnego. - Zróbmy ukłon w stronę przeszłości, który umocni naszą tożsamość - zachęcał.

Innym z istotnych argumentów zwolenników monumentu jest to, że zbiórka na ten cel ma być społeczna, a więc zadanie to nie obciążyłoby budżetu Puław (w kontrze do przypadku, gdyby projekt startował do BO i wygrał). 

Co z głosem mieszkańców?

Nie wszystkich to jednak przekonało. Radna Beata Kozik (Niezależni) na decyzji o wycofaniu projektów obywatelskich nie zostawiła suchej nitki. – Te projekty spełniły wszelkie wymagania i wiecie o tym, że nie ma żadnych podstaw do ich wycofania – mówiła. – Ja na takie traktowanie naszych mieszkańców się nie zgadzam - podkreślała. 

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). – Szanuję to, że zebrano ponad tysiąc podpisów, ale dajmy mieszkańcom prawo oddać głos na inny projekt. To mieszkańcy powinni decydować o tym, jak ma wyglądać miejsce, które codziennie oglądają - proponował. 

W imieniu Ratusza głos zabrała Ewelina Borawska, która odpowiada za organizację budżetu obywatelskiego. Urzędniczka skrytykowała propozycję radnych PiS. - To jest odbieranie mieszkańcom wyboru, co nie jest rolą radnych, szczególnie w przypadku BO - stwierdziła. 

Siedem do dwóch

Argumenty o wolności wyboru czy przypominanie idei konsultacji społecznych nie przyniosły rezultatu. Za wyrzuceniem z budżetu obywatelskiego wniosków o montażu napisu i budowie rzeźby poruszanej wiatrem zagłosowało siedmioro radnych - przewodnicząca komisji Elżbieta Szymańska (Samorządowcy Janusza Grobla), Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Paweł Matras, Michał Śmich oraz Ryszard Ścibior (wszyscy PiS). Przeciw była Beata Kozik (Niezależni) oraz Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). 

Razem z dwoma projektami dotyczącymi zagospodarowania miejsca po usuniętym pomniku, doraźna komisja do spraw budżetu obywatelskiego poparła usunięcie 27 z 75 pomysłów na miasto. Głosowanie potrwa od 21 do 28 października, odbędzie się jedynie w formie cyfrowej.

e-Wydanie

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 09:52
+39
Kolejny przykład tego, że PiS robi co chce i gdzie chce. Nawet w tak niedużym mieście jak Puławy radni PiSu urządzają sobie prywatny folwark ! ! ! Nie liczą się ze zdaniem i głosem mieszkańców ! ! !
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 09:49
+32
Pani Jarzabek i Kraszewski. Kto was was wybiera ? Jakie są wasze czyny?
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 09:57
+29
Radna Halino jarzębata jak wy możecie chodzić po ulicach i patrzeć ludziom w oczy ?
Avatar
Gumball / 10 października 2019 o 09:58
+28
Tak jest, żyjmy w szarej, ponurej rzeczywistości, gdzie wszystko ma dołować i przypominać o martyrologii naszego narodu. W Puławach jest zdecydowanie za mało pomników, a w szczególności JPII! Dodatkowo brakuje jeszcze z jednego, no może dwóch kościołów.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 09:45
+26
Skandal.
Avatar
gość / 10 października 2019 o 10:00
+25
Proboszczowie, którzy pozwolili na zbieranie podpisów na terenie kościelnym również podkręcają tę lokalną wojenkę polsko-polską. Kraszewki obrzydliwie nagabywał wychodzących po mszy zaraz za dzwiami kościoła. Miejsce kultu religijnego nie może być traktowane jako pole do walki ideologicznej!
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 10:14
+23
Nie tylko PIS głosował przeciw naszym pomyslom. Od Grobla doktorka Szymańska też za tym obłędem. Chore
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 09:59
+23
Fajnie rozebrać pomnik żołnierzy aby zbudować pomnik upamiętniający żołnierzy
Avatar
archiwista / 10 października 2019 o 12:17
+22
Czy nie należy się najpierw przyjrzeć temu "Puławskiemu kołu ŚZŻ AK" ? Czy to nie są ci starsi ludzie co często widać ich w poczcie sztandarowym, z dystynkcjami generała i pułkownika? Kto nadał im te stopnie? Ile mieli lat jak walczyli z komuną? Jeżeli są to bohaterowie to należy upublicznić ich dokonania! Tematem tym powinni zająć się puławscy historycy, jak i zrobieniem kwerendy naukowej nt. mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” (bez "pomocy" IPN-u). Bo ta postać jest bardzo, a to bardzo kontrowersyjna.
Avatar
Zidiocenie / 10 października 2019 o 17:35
+21
Jak przystało na nowoczesne miasto major ma być na koniu a napis Puławy jeden z radnych PiS nowocześnie już kiedyś porównał  z grzechem.
Kołtuneria polska
 Wstyd dla Puław.  Wstyd dla Lubelszczyzny.  Wstyd dla Polski.
Avatar
gość / 16 października 2019 o 19:20
0
Zdecydowano- będzie major na koniu a nad nim neon (w kształcie tęczy). 
Avatar
gość / 12 października 2019 o 18:16
+2
Była szansa na zablokowanie  pomysłu  PiS. Na komisji nie stawili się wszyscy członkowie. W skład komisji wchodzą: 1. Elżbieta Szymańska - Przewodnicząca 2. Mariusz Cytryński - Zastępca Przewodniczącej 3. Ignacy Czeżyk 4. Halina Jarząbek 5. Beata Kozik 6. Tomasz Kraszewski 7. Bożena Krygier 8. Andrzej Kuszyk 9. Paweł Matras 10. Marzanna Pakuła 11. Ryszard Ścibior 12. Michał Śmich 13. Michał Zakrzewski                      Komisja liczy 13 osób. Głosowało 9 osób.  Wynika z tego że 4 osoby nie głosowały . Gdzie były w tym czasie?  Nieobecnych radnych  prosze o usprawiedliwienie swojej nieobecności. 
Była szansa na zablokowanie  pomysłu  PiS. Na komisji nie stawili się wszyscy członkowie. W skład komisji wchodzą: 1. Elżbieta Szymańska - Przewodnicząca 2. Mariusz Cytryński - Zastępca Przewodniczącej 3. Ignacy Czeżyk 4. Halina Jarząbek 5. Beata Kozik 6. Tomasz Kraszewski 7. Bożena Krygier 8. Andrzej Kuszyk 9. Paweł Matras 10. Marzanna Pakuła 11. Ryszard Ścibior 12. Michał Śmich 13. Michał Zakrzewski                      Komisja liczy 13 osób. Głosowało 9 osób.  Wynika z tego że 4 osoby nie głosowały . Gdzie były w tym czasie?  Nieobecnyc... rozwiń
Avatar
Koko / 12 października 2019 o 10:19
+4
A może by tak przyszłym radnym - decydującym o ich zaprzysiężeniu był test na inteligencję? Wyeliminowało by to problemy z rozumieniem czego chcą, a czego nie chcą mieszkańcy.
Avatar
kartridż / 11 października 2019 o 16:33
+4
TAKA WŁADZA JAKA JEJ WYBORCY.  WSTYD.
 Myslisz, że idąc na wybory masz jaki kolwiek wpływ na to co się dzieje? To zwykła utopia. Od 30 lat zmieniają się tylko nazwy partii, wszyscy się znają z UW, AWS, ZCHN itp. Dla własnego interesu zawsze się dogadają. PiS czy PO to beton. 
Avatar
Ewski / 11 października 2019 o 15:18
+3
Trzeba było myśleć przy urnie wyborczej. Teraz uszy po sobie i modlić się do wyklętego.
Avatar
gość / 11 października 2019 o 12:46
+15
Pani Jarząbek, Panie Czeżyk! CAŁA polska ziemia jest nasiąknięta krwią bohaterów, co nie znaczy, że na każdym metrze kwadratowym mają stać pomniki! To, że Wy żyjecie nie swoimi wspomnieniami nie znaczy, że wszyscy mają nimi żyć. Pomnik Orlika, niezależnie co o nim mówią można postawić w innym miejscu, a w tym miejscu, o którym mowa, powinna stanąć jakaś instalacja mówiąca przyjezdnym i przejezdnym o tym, że Puławy to miasto nowoczesne, idące z duchem czasu, a nie zapyziałe i żyjące tylko czasem przeszłym. Dajcie ludziom żyć i nie duście ich swoimi urojeniami.
Pani Jarząbek, Panie Czeżyk! CAŁA polska ziemia jest nasiąknięta krwią bohaterów, co nie znaczy, że na każdym metrze kwadratowym mają stać pomniki! To, że Wy żyjecie nie swoimi wspomnieniami nie znaczy, że wszyscy mają nimi żyć. Pomnik Orlika, niezależnie co o nim mówią można postawić w innym miejscu, a w tym miejscu, o którym mowa, powinna stanąć jakaś instalacja mówiąca przyjezdnym i przejezdnym o tym, że Puławy to miasto nowoczesne, idące z duchem czasu, a nie zapyziałe i żyjące tylko czasem przeszłym. Dajcie ludziom żyć i nie duście ich ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 11:57
+7
Waldek gratulujemy ci teściowej:-)
Avatar
ehhh / 11 października 2019 o 11:50
+16
Ludzie to jakaś paranoja! Jarząbkowa która załatwiła prace swojej córce, jej zięć (orkiszewski) został sekretarzem powiatu teraz będzie decydować gdzie postawić pomnik Orlika tylko dlatego, że to jej jakaś daleka rodzina?!!!!!!!! Ze względu na swoje prywatne wizje wyrzuca do kosza projekt za którym głosowali mieszkańcy! Niech postawi sobie tego orlika i konia u siebie w mieszkaniu i przestań wmawiać nam mieszkańcom co jest dla nas dobre!
Avatar
wróg publiczny #1 / 11 października 2019 o 10:43
0
rozebrany został pomnik upamiętniający żołnierzy którzy oddali życie w walce z niemieckim okupantem, a postawić chcą pomnik człowiekowi który mordował swoich rodaków, gratuluję komunie pisowskiej znajomości historii
Rodaków??  A od kiedy to czerwone bydło przywiezione na sowieckich pancerzach to rodacy??  No chyba że twoi....
 jesteś idiotą czy takego udajesz ? porozmawiaj z ludzmi co jeszcze żyją i pamietają tamte czasy, oni znają prawdę, a bydle to widzisz co rano w lusterku zakłamany sekciarzu
 jesteś idiotą czy takego udajesz ? porozmawiaj z ludzmi co jeszcze żyją i pamietają tamte czasy, oni znają prawdę, a bydle to widzisz co rano w lusterku zakłamany sekciarzu rozwiń
Avatar
wróg publiczny #1 / 11 października 2019 o 10:35
+3
To widzę że pis pisze nową historię. Zaraz się dowiemy że wykleci zdobyli Berlin i oswobodzili europę z hitleryzmu. Co za paranoja....
 pod wodzą Jarrosława Polskę zbaw
Zobacz wszystkie komentarze 75

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obywatel Ukrainy znalazł portfel z pieniędzmi i odniósł go na policję

Obywatel Ukrainy znalazł portfel z pieniędzmi i odniósł go na policję 0 0

Wzorową postawą wykazał się obywatel Ukrainy, który znalazł wczoraj leżący na ulicy portfel. Uczciwy znalazca przyniósł zgubę wraz z całą zawartością dokumentów i pieniędzy do dyżurnego chełmskiej komendy

Puławy: Młodzież chce więcej zieleni i wody

Puławy: Młodzież chce więcej zieleni i wody 0 1

Zielone parki, skwery, fontanny - to wszystko pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale także na ich zdrowie. W ramach Dnia Krajobrazu puławska młodzież wysłuchała wykładu eksperta z SGGW. Uczniowie przygotowali także makiety zielonego Placu Chopina.

Schował się pod pierzyną. Żona powiedziała, że go nie zna

Schował się pod pierzyną. Żona powiedziała, że go nie zna 0 0

Za kradzież samochodu osobowego odpowie 31-letni mieszkaniec Warszawy. Ukrył się przed policjantami na strychu pod pierzyną, a jego żona stwierdziła, że go nie zna

W szpitalu w Lublinie do ciężko chorej pacjentki: Nie rozumiemy języka ćpunów

W szpitalu w Lublinie do ciężko chorej pacjentki: Nie rozumiemy języka ćpunów 66 13

"Co ona ćpa, że taka pokłuta?" Takie słowa miały paść pod adresem 40-letniej pacjentki w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie. Kobieta choruje na stwardnienie zanikowe boczne, ma niedowład czterokończynowy, oddycha z pomocą respiratora i z trudem mówi. Wróciła do domu bez badań i z posiniaczoną ręką

MKS Perła zmierzy się dziś na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

MKS Perła zmierzy się dziś na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce 0 1

Dla lublinianek jest to okazja do poprawienia sobie humorów po pogromie w Bukareszcie

Krewetki z bąbelkami, czyli Forum Miłośników Win Musujących i Szampanów w Hotelu Alter

Krewetki z bąbelkami, czyli Forum Miłośników Win Musujących i Szampanów w Hotelu Alter 0 1

Tomasz Prange-Barczyński, wybitny znawca win i redaktor magazynu „Ferment. Pismo o winie” poprowadzi seminaria oraz degustacje dla fanów win musujących i szampanów w  kuchni i nie tylko. W piątek w Hotelu Alter spotkają się restauratorzy, hotelarze oraz miłośnicy dobrego wina w kuchni. To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby poznać się z winami musującymi i nauczyć się wykorzystywać je w kuchni.

Lublin: To już kolejna niebezpieczna sytuacja na tym skrzyżowaniu [wideo]
alarm24
film

Lublin: To już kolejna niebezpieczna sytuacja na tym skrzyżowaniu [wideo] 7 71

Rowerzysta przejeżdżający ścieżką przez przejście i samochód, wjeżdżający na skrzyżowanie. Niewiele brakowało, a mogło dojść do poważnego wypadku. To już kolejna taka niebezpieczna sytuacja w tym miejscu

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci?
film

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci? 0 1

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci? Wyjaśniła to Anna Radowicka. - Mięso, które należy dzieciom podawać, to jest mięso lekkostrawne, czyli indyk, kurczak, cielęcina, królik – powiedziała dietetyk. Ile mięsa tygodniowo powinno jeść dziecko?

Coraz mniej dzieci korzysta z nauczania indywidualnego

Coraz mniej dzieci korzysta z nauczania indywidualnego 1 4

Niemal o połowę zmniejszyła się w ciągu roku liczba uczniów korzystających z nauczania indywidualnego. Mowa o dzieciach chorych i borykających się z nerwicami lub depresją. Nie oznacza to jednak, że problem zniknął, a zdrowie młodzieży jest lepsze

Górnik Łęczna "odczarował" stadion w Siedlcach

Górnik Łęczna "odczarował" stadion w Siedlcach 0 1

Górnik Łęczna, po prawdziwym futbolowym dreszczowcu, wygrał Pogonią w Siedlcach. Dla łęcznian było to tym cenniejsze zwycięstwo gdyż tamtejszy stadion nie kojarzył im się ostatnio najlepiej

Zabarykadowali się w mieszkaniu, lokatorka spędziła noc na korytarzu
film

Zabarykadowali się w mieszkaniu, lokatorka spędziła noc na korytarzu 55 25

Wyrzucona z mieszkania z dwoma synami i zwierzętami - spędziła noc na klatce schodowej. W mieszkaniu zabarykadował się jego nowy właściciel. Wraz z dwoma mężczyznami wszedł do mieszkania gdy lokatorki - pani Magdy - nie było w domu. Drzwi zabarykadował i oświadczył, że lokalu nie opuści.

Akustyczny rap w Próba Cafe. Koncert Dolar & Marcin Kruk
24 października 2019, 20:00

Akustyczny rap w Próba Cafe. Koncert Dolar & Marcin Kruk 0 0

Próba Cafe (ul. Grodzka 5a) zaprasza na drugą odsłonę nowego cyklu Współnuty. W czwartek, 24 października o godz. 20 na scenie instytucji z koncertem akustycznym wystąpią Dolar i Marcin Kruk.

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina 4 17

Tomasz P., właściciel kancelarii prawnej z Lublina, usłyszał kolejne zarzuty. Odpowie m.in. za napaść oraz próbę wyłudzenia 2,8 tys. zł zwrotu kosztów za dojazd na przesłuchanie. Wcześniej został już oskarżony o oszustwa.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019 0 0

Liga Mistrzów. Lewandowski dogania Benzemę

Liga Mistrzów. Lewandowski dogania Benzemę 0 0

Robert Lewandowski się nie zatrzymuje. Kapitan reprezentacji Polski zdobył we wtorek dwa gole przeciwko Olympiakosowi Pireus i pomógł swojemu zespołowi w odniesieniu trzeciego zwycięstwa w grupie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.