Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 grudnia 2009 r.
21:05
Edytuj ten wpis

Dęblin: Pierwsze takie muzeum lotnictwa w kraju

Zabytkowe samoloty, śmigłowce, sprzęt radiotechniczny. Ten i wiele innych eksponatów związanych z historią lotnictwa będzie można oglądać w Muzeum Sił Powietrznych. Jego budowa potrwa dwa lata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Za utworzeniem muzeum w Dęblinie przemawiało wiele czynników. Miasto ma przede wszystkim lotnicze tradycje, jest kuźnią kadr lotniczych od ponad 80 lat – wyjaśnia płk Zbigniew Brodowski, członek honorowego komitetu powołanego do utworzenia muzeum.

– Poza tym, obiekt, w którym funkcjonuje sala tradycji Szkoły Orląt, jest w dobrym stanie technicznym, mamy warunki do rozbudowy wystawy plenerowej i ekspozycji wewnętrznej.

Komitet przygotował już harmonogram prac. Do końca przyszłego roku na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zostanie wydzielony teren muzeum z uwzględnieniem obiektów istniejących i planowanych do budowy. Powstanie również statut placówki oraz projekt wystawy stałej i plenerowej.

– W następnej kolejności zajmiemy się wykonaniem tych wystaw i stoisk interaktywnych. Do obejrzenia będą powojenne samoloty z serii MiG czy SU oraz radiostacje używane w latach 60., 70. i 80. Chcielibyśmy również pozyskać sprzęt z czasów II wojny – mówi Brodowski.

W Koszalinie powstanie zamiejscowy oddział placówki. Na razie funkcjonuje tam namiastka muzeum, które dysponuje już zbiorami broni przeciwlotniczej.

– Na cele muzeum w Dęblinie musimy dopiero pozyskać sprzęt rozproszony po różnych jednostkach wojskowych. Przeprowadzimy też inwentaryzację zbiorów sali tradycji WSOSP. Część eksponatów przeniesiemy do muzeum.

Miasto obiecuje zadbać o otoczenie obiektu: modernizację parku Orląt Dęblińskich i placu Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt.

– Wykonamy to w ramach programu rewitalizacji centrum, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z RPO. Zajmiemy się małą architekturą, zielenią, oświetleniem oraz budową dróg dojazdowych do muzeum – zapowiada Stanisław Włodarczyk, burmistrz Dęblina.

W dalszej perspektywie planowana jest również budowa dodatkowego skrzydła muzeum oraz Centrum Edukacji i Historii Lotnictwa.

Całkowity koszt inwestycji to ok. miliona złotych. – Sfinansujemy ją ze środków budżetu obrony narodowej i darowizn ze strony środowisk lotniczych, na które liczymy – mówi Brodowski.

Pozostałe informacje

Dymisja w rządzie. Joanna Mucha odchodzi z MEN

Dymisja w rządzie. Joanna Mucha odchodzi z MEN

Joanna Mucha zrezygnowała z teki wiceminister edukacji. Pochodząca z Lublina wiceszefowa Polski 2050, pełniła swoją funkcję od grudnia 2023 roku.

Lisy spacerują po osiedlu. "Mieszkańcy wyrzucają resztki jedzenia"

Lisy spacerują po osiedlu. "Mieszkańcy wyrzucają resztki jedzenia"

Na bialskim osiedlu Orzechówek regularnie pojawiają się lisy. Stowarzyszenie uważa, że to przez resztki jedzenia wyrzucane przez balkon. Apeluje do mieszkańców o rozwagę.

Rabkoland – park rozrywki dla całej rodziny

Rabkoland – park rozrywki dla całej rodziny

Rodzinne wyjście nie musi oznaczać hałasu, zmęczenia i kolejek. Rabkoland to miejsce zaprojektowane z myślą o dzieciach, które chcą się bawić we własnym tempie. Sprawdź, jak wygląda park, który dopasowuje się do potrzeb najmłodszych.

Kremy pielęgnacyjne po 40. roku życia - anti-aging i regeneracja

Kremy pielęgnacyjne po 40. roku życia - anti-aging i regeneracja

Czy pamiętasz moment, kiedy po raz pierwszy zauważyłaś te drobne zmarszczki wokół oczu? Albo gdy skóra zaczęła tracić swoją naturalną elastyczność i blask? Przekroczenie 40. roku życia to moment, kiedy nasza skóra potrzebuje zupełnie innego podejścia do pielęgnacji. To nie znaczy, że musisz się poddać - wręcz przeciwnie! To idealny czas, żeby odkryć moc nowoczesnych kremów anti-aging i zacząć dbać o siebie jeszcze bardziej świadomie.

Nieoczywiste miejsca w Krakowie, które zaskoczą nawet rodowitych krakowian

Nieoczywiste miejsca w Krakowie, które zaskoczą nawet rodowitych krakowian

Kraków większości kojarzy się z Rynkiem Głównym, Wawelem i Kazimierzem. Ale prawda jest taka, że pod warstwą klasycznych atrakcji kryje się zupełnie inny, mniej oczywisty Kraków — i to właśnie ten Kraków bywa najciekawszy. Zajrzyjmy tam, gdzie rzadko dociera tłum turystów, ale gdzie wciąż można poczuć magię tego miasta.

Placówka w Poniatowej

Pierwszy taki remont w Poniatowej od 30 lat. Powstanie drugi gabinet i skrócą się kolejki

To pierwszy taki remont od 30 lat. W poniedziałek ruszyły prace w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Jak skutecznie łagodzić bóle kostno-stawowe za pomocą leków bez recepty?

Jak skutecznie łagodzić bóle kostno-stawowe za pomocą leków bez recepty?

Bóle kostno-stawowe to problem, który dotyka wielu z nas niezależnie od wieku, szczególnie w okresie przesileń, zmian pogodowych czy po wzmożonym wysiłku. Choć przyczyn może być wiele, łączy je jedno - potrzeba skutecznej, bezpiecznej i dostępnej metody łagodzenia dolegliwości. I właśnie tu z pomocą przychodzą preparaty OTC marki Sulphur, łączące siłę natury ze współczesną wiedza medyczną.

Dni Konia Arabskiego 2025: Pasja, prestiż i potęga polskiej hodowli

Dni Konia Arabskiego 2025: Pasja, prestiż i potęga polskiej hodowli

Od tegorocznych Dni Konia Arabskiego dzielą nas już tylko 2 miesiące. Najważniejsza w Polsce impreza hodowlana i promocyjna poświęcona koniom czystej krwi arabskiej odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia br. Złożą się na nią m.in. XLVII Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i LXVI Aukcja Pride of Poland. Pokaz Narodowy poprzedzi wydarzenie z cyklu Emirates Arabian Horse Global Cup, które do Polski zawita po raz pierwszy.

Zadbaj o zdrowie i zbadaj piersi w mammobusie

Zadbaj o zdrowie i zbadaj piersi w mammobusie

Rak piersi nie czeka. Ty też nie czekaj – skorzystaj z bezpłatnej mammografii, zanim będzie za późno. W najbliższych dniach do wielu miejscowości w naszym regionie przyjadą mammobusy. To szybka, bezbolesna i skuteczna metoda, by zadbać o swoje zdrowie.

Psychoterapia CBT i jej skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych

Psychoterapia CBT i jej skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych

W dobie szybkiego tempa życia, wzrastającej liczby obowiązków oraz niepewności związanej z przyszłością, coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Zrozumienie, czym jest psychoterapia CBT, może stać się kluczem do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Krzysztof Gralewski został prezesem LZPN pod koniec kwietnia

Krzysztof Gralewski (prezes LZPN): Nie zamierzam działać jednoosobowo, stawiam na zespół

Rozmowa z Krzysztofem Gralewskim, prezesem Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

Tanie noclegi Lublin 2025: Jak spać komfortowo i nie zbankrutować? [Poradnik]

Tanie noclegi Lublin 2025: Jak spać komfortowo i nie zbankrutować? [Poradnik]

Planowanie podróży do Lublina na rok 2025 może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy popularne hotele podnoszą ceny, a najlepsze oferty znikają błyskawicznie. Na szczęście istnieją mniej znane, lecz równie komfortowe miejsca noclegowe, o których większość turystów nigdy nie słyszała.

Porachunki i strzelanina pod pizzerią. Podejrzani zatrzymani w łukowskim mieszkaniu

Porachunki i strzelanina pod pizzerią. Podejrzani zatrzymani w łukowskim mieszkaniu

W kwietniu pod pizzerią w Niemcach pod Lublinem doszło do strzelaniny. W tle porachunki zwaśnionych grup. Policja właśnie zatrzymała w tej sprawie trzech mężczyzn. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Deregulacja a problemy małych i średnich przedsiębiorców
film

Deregulacja a problemy małych i średnich przedsiębiorców

Dr Mariusz Filipek, Pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. deregulacji i dialogu gospodarczego oraz zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest dzisiaj naszym gościem w programie Dzień Wschodzi. Rozmawiamy o obiecywanej deregulacji, jej faktycznym wymiarze i o tym, z jakimi realnymi problemami muszą radzić sobie mali i średni przedsiębiorcy.

Dzień Ojca na wesoło. Te memy rozbawią każdego tatę (i nie tylko)
MEMY
galeria

Dzień Ojca na wesoło. Te memy rozbawią każdego tatę (i nie tylko)

Ojciec – odwieczny bohater domowych napraw, mistrz sucharów i ekspert od pilotów do telewizora. W Dniu Ojca składamy im życzenia, a przy okazji... podsyłamy trochę śmiechu. Zobacz naszą galerię memów, które trafiają w samo sedno tatusiowego życia!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium