Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2016 r.
9:48

Dekomunizacja Puław. Najpierw pomniki, potem ulice

Autor: Zdjęcie autora rs
0 42 A A
Ulica Armii Ludowej w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Ulica Armii Ludowej w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej, puławscy samorządowcy rozpoczęli poszukiwanie komunistycznych symboli. Jako pierwszy za swój komunistyczny rodowód karę może pomnik polskiego i radzieckiego żołnierza, później przyjdzie kolej na niewłaściwych patronów ulic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem Bożeny Krygier, przewodniczącej rady miasta, w pierwszej kolejności należy zająć się przyszłością pomnika „Wspólnych Walk o Wyzwolenie Puław” postawionego pod koniec lat 80-tych na cześć polsko-radzieckiej współpracy podczas walk z Niemcami w czasie II wojny światowej. Jeśli w tej sprawie uda się osiągnąć kompromis, radni przedstawią wspólne stanowisko pod koniec maja.

Pomnik można zostawić w spokoju, dołożyć mu tablicę (z informacją o tym w jakich okolicznościach powstał), przetransportować w inne miejsce lub oddać np. któremuś z muzeów zbierających pamiątki po PRL-u. Monument można także zniszczyć i wyrzucić. Po tym, jak określona zostanie przyszłość pomnika, przyjdzie czas na zmiany nazw „komunistycznych” ulic.

– Część z nich na pewno będziemy musieli zmienić – przyznaje Bożena Krygier.

Które z nich stracą starych patronów? Tego na razie nie wiadomo. Faworytem jest ul. Armii Ludowej, ale oficjalnej listy w tej sprawie jeszcze nie sporządzono. Zanim taki dokument powstanie, radni będą musieli rozstrzygnąć, czy dany patron w myśl nowej ustawy „propaguje ustrój totalitarny”, czy też nie.

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 10 czerwca 2016 o 11:15
0
pis live napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Proponuję porobić odlewy z radnych pisowskich i obstawić nimi całe miasto jako symbol protestu przeciwko czasom komuny.  Przecież to jedynie słuszni patrioci w tym mieście, szlachetni uczciwi obywatele, reszta to złodzieje no i rzecz jasna komuniści. Poraża głupota radnych a jeszcze bardziej mieszkańców którzy ich popierają.
i tak będziecie na nich głosować. wiec po co to bicie piany?
co tzn "będziecie",kto głosuje to głosuje wielu na nich nie głosuje a nawet większość
co tzn "będziecie",kto głosuje to głosuje wielu na nich nie głosuje a nawet większość rozwiń
Avatar
gość / 10 czerwca 2016 o 11:11
0
wz crx napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kompleksy, kompleksy, kompleksy... i polowanie na "czarownice"... Oj, ludzie, ogarnijcie się...Zgadzam się z opinią !!! Pierwszym największym pomnikiem komunizmu są Zakłady Azotowe. Zlikwidować !!! Drugim osiedla mieszkaniowe -wyburzyć ! Trzecim Szpital i Przychodnie -pozamykać !!! Tępu ludu wybierający swych przedstawicieli socjalizm cię nie oświecił , a kapitalizm na nowo uczy cię analfabetyzmu...;-(((
Po co się wysilać jakąś pracą wystarczy zabrać się za różne pierdoły  nie przynoszące mieszkańcom żadnych korzyści.
Po co się wysilać jakąś pracą wystarczy zabrać się za różne pierdoły  nie przynoszące mieszkańcom żadnych korzyści. rozwiń
Avatar
LUBA / 9 czerwca 2016 o 11:07
0
DRODZY RADNI I PANI PRZEWODNICZACA, PRZESTANCIE ROZWALAC. BUDUJCIE. NAWET CHOCBY POSWIECAJAC CZAS NA NADANIE NAZWY NOWYM ULICOM, A NIE ODBIERANIE NAZW STARYM, BO.... WAM SIE DZISIAJ JAKAS NAZWA NIE PODOBA. A JUTRO? DZIS RZADZI (pozal sie Boze, jakie to rzady, ot idzie , bo szlo w Pulawach) PiS. A JUTRO MOZE jakis SiP? LEPIEJ POPATRZCIE NA SKOWIESZYNSKA. TAM PROSTO, JAK W MORDE STRZELIL, A MLODZI WYSCIGI URZADZAJA. AZ KTOS ZGINIE. BO PASOW PRZEJSCIA JAK NA LEKARSTWO. 
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 11:30
0
Fajnie ktoś napisała na pulawy.naszemiasto.pl TEMAT ZASTĘPCZY Już prawie półtora roku minęło od wyborów samorządowych. Może już najwyższy czas rozliczyć się przed wyborcami ze swoich osiągnięć. Teraz to się nazywa zrobić audyt Próbowałem, z zerowym skutkiem zajrzeć na strony internetowe radych. Trudno mi było znaleźć takowe. Proszę zajrzeć na stronę BIP Urzędu Miasta i zobaczyć jak wyglądają dyżury radnych. Próbuję znaleźć informacje o dokonaniach radnych w lokalnej prasie – nie znalazłem. Przepraszam, widziałem kiedyś zdjęcia pt. sympatyczny Radny czy coś w tym rodzaju Niektóre miasta na swoich stronach internetowych mają dokumentację wideo z każdej sesji Rady Miasta. Proponuję redakcji pulawy.naszemiasto.pl aby pomogła państwu Radnym zrobić półtoraroczny bilans swojej działalności . Wystarczy zadać Państwu Radnym następujące pytania i oczywiście opublikować odpowiedzi: 1. Co obiecywałem( obiecywałam) moim wyborcom w kampanii wyborczej? 2. Co udało mi się zrealizować z moich obietnic? 3. Czego nie udało mi się zrealizować? 4. Jak wygląda mój kontakt z wyborcami ( spotkania, strona internetowa)? 5. Jakie są główne problemy naszego miasta? 6. Jakie są moje zamierzenia na następne lata? Gwarantuję, że po opublikowaniu takich wywiadów licznik odwiedzin Waszej strony się zagrzeje. I komentarze będą z całą pewnością. Ale, po co? Lepiej niech grają emocję z pomnikiem i nazwami ulic. PS. Jestem prawie pewien, że Państwo czy inne miejscowe ( niezależne?) media nie zrobią tego. Dlaczego? Przecież to proste.
Fajnie ktoś napisała na pulawy.naszemiasto.pl TEMAT ZASTĘPCZY Już prawie półtora roku minęło od wyborów samorządowych. Może już najwyższy czas rozliczyć się przed wyborcami ze swoich osiągnięć. Teraz to się nazywa zrobić audyt Próbowałem, z zerowym skutkiem zajrzeć na strony internetowe radych. Trudno mi było znaleźć takowe. Proszę zajrzeć na stronę BIP Urzędu Miasta i zobaczyć jak wyglądają dyżury radnych. Próbuję znaleźć informacje o dokonaniach radnych w lokalnej prasie – nie znalazłem. Przepraszam, widziałem kiedyś zdjęcia pt. sympat... rozwiń
Avatar
Gość / 21 maja 2016 o 19:50
0
a honorowym mieszkańcem został jakiś czas temu ....
Avatar
rafi / 21 maja 2016 o 12:05
0
Proponuję do tej listy dodać ulicę Batalionów Chłopskich. I dodatkowo aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłośći, proponuję zamiast nazw nadać ulicom numery jak w Nowym Jorku. To rozwiąże problem raz na zawsze. Jestem gotowy ponieść koszty takiej zmiany.
Avatar
Mam go w dudzie / 20 maja 2016 o 21:27
0
zdekomunizować konusa wszak urodził się za głębokiej komuny i jeszcze podjumał ksieżyc a w puławach postawić pomnik  jeźdźca na ośle z tablicą oto małżonka z bratem Jarosłwa Kaczyńskiego wielkiego polaka
Avatar
GG / 20 maja 2016 o 12:52
0
Nie czujesz sarkazmu? Serio?
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 11:32
0
Rondo SIEKIERY jestem za!
Avatar
Bor / 20 maja 2016 o 10:51
0
Serio jak czytam co niektórzy wypisują o Azotach to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Jeżeli to żart to mało śmieszny i to bardzo. Czołowy zakład w okolicy, największy pracodawca a ci mają pretensję ze "powstał za komuny". No ręce i nogi opadają
Avatar
mieszkaniec / 10 czerwca 2016 o 11:15
0
pis live napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Proponuję porobić odlewy z radnych pisowskich i obstawić nimi całe miasto jako symbol protestu przeciwko czasom komuny.  Przecież to jedynie słuszni patrioci w tym mieście, szlachetni uczciwi obywatele, reszta to złodzieje no i rzecz jasna komuniści. Poraża głupota radnych a jeszcze bardziej mieszkańców którzy ich popierają.
i tak będziecie na nich głosować. wiec po co to bicie piany?
co tzn "będziecie",kto głosuje to głosuje wielu na nich nie głosuje a nawet większość
co tzn "będziecie",kto głosuje to głosuje wielu na nich nie głosuje a nawet większość rozwiń
Avatar
gość / 10 czerwca 2016 o 11:11
0
wz crx napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kompleksy, kompleksy, kompleksy... i polowanie na "czarownice"... Oj, ludzie, ogarnijcie się...Zgadzam się z opinią !!! Pierwszym największym pomnikiem komunizmu są Zakłady Azotowe. Zlikwidować !!! Drugim osiedla mieszkaniowe -wyburzyć ! Trzecim Szpital i Przychodnie -pozamykać !!! Tępu ludu wybierający swych przedstawicieli socjalizm cię nie oświecił , a kapitalizm na nowo uczy cię analfabetyzmu...;-(((
Po co się wysilać jakąś pracą wystarczy zabrać się za różne pierdoły  nie przynoszące mieszkańcom żadnych korzyści.
Po co się wysilać jakąś pracą wystarczy zabrać się za różne pierdoły  nie przynoszące mieszkańcom żadnych korzyści. rozwiń
Avatar
LUBA / 9 czerwca 2016 o 11:07
0
DRODZY RADNI I PANI PRZEWODNICZACA, PRZESTANCIE ROZWALAC. BUDUJCIE. NAWET CHOCBY POSWIECAJAC CZAS NA NADANIE NAZWY NOWYM ULICOM, A NIE ODBIERANIE NAZW STARYM, BO.... WAM SIE DZISIAJ JAKAS NAZWA NIE PODOBA. A JUTRO? DZIS RZADZI (pozal sie Boze, jakie to rzady, ot idzie , bo szlo w Pulawach) PiS. A JUTRO MOZE jakis SiP? LEPIEJ POPATRZCIE NA SKOWIESZYNSKA. TAM PROSTO, JAK W MORDE STRZELIL, A MLODZI WYSCIGI URZADZAJA. AZ KTOS ZGINIE. BO PASOW PRZEJSCIA JAK NA LEKARSTWO. 
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 11:30
0
Fajnie ktoś napisała na pulawy.naszemiasto.pl TEMAT ZASTĘPCZY Już prawie półtora roku minęło od wyborów samorządowych. Może już najwyższy czas rozliczyć się przed wyborcami ze swoich osiągnięć. Teraz to się nazywa zrobić audyt Próbowałem, z zerowym skutkiem zajrzeć na strony internetowe radych. Trudno mi było znaleźć takowe. Proszę zajrzeć na stronę BIP Urzędu Miasta i zobaczyć jak wyglądają dyżury radnych. Próbuję znaleźć informacje o dokonaniach radnych w lokalnej prasie – nie znalazłem. Przepraszam, widziałem kiedyś zdjęcia pt. sympatyczny Radny czy coś w tym rodzaju Niektóre miasta na swoich stronach internetowych mają dokumentację wideo z każdej sesji Rady Miasta. Proponuję redakcji pulawy.naszemiasto.pl aby pomogła państwu Radnym zrobić półtoraroczny bilans swojej działalności . Wystarczy zadać Państwu Radnym następujące pytania i oczywiście opublikować odpowiedzi: 1. Co obiecywałem( obiecywałam) moim wyborcom w kampanii wyborczej? 2. Co udało mi się zrealizować z moich obietnic? 3. Czego nie udało mi się zrealizować? 4. Jak wygląda mój kontakt z wyborcami ( spotkania, strona internetowa)? 5. Jakie są główne problemy naszego miasta? 6. Jakie są moje zamierzenia na następne lata? Gwarantuję, że po opublikowaniu takich wywiadów licznik odwiedzin Waszej strony się zagrzeje. I komentarze będą z całą pewnością. Ale, po co? Lepiej niech grają emocję z pomnikiem i nazwami ulic. PS. Jestem prawie pewien, że Państwo czy inne miejscowe ( niezależne?) media nie zrobią tego. Dlaczego? Przecież to proste.
Fajnie ktoś napisała na pulawy.naszemiasto.pl TEMAT ZASTĘPCZY Już prawie półtora roku minęło od wyborów samorządowych. Może już najwyższy czas rozliczyć się przed wyborcami ze swoich osiągnięć. Teraz to się nazywa zrobić audyt Próbowałem, z zerowym skutkiem zajrzeć na strony internetowe radych. Trudno mi było znaleźć takowe. Proszę zajrzeć na stronę BIP Urzędu Miasta i zobaczyć jak wyglądają dyżury radnych. Próbuję znaleźć informacje o dokonaniach radnych w lokalnej prasie – nie znalazłem. Przepraszam, widziałem kiedyś zdjęcia pt. sympat... rozwiń
Avatar
Gość / 21 maja 2016 o 19:50
0
a honorowym mieszkańcem został jakiś czas temu ....
Avatar
rafi / 21 maja 2016 o 12:05
0
Proponuję do tej listy dodać ulicę Batalionów Chłopskich. I dodatkowo aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłośći, proponuję zamiast nazw nadać ulicom numery jak w Nowym Jorku. To rozwiąże problem raz na zawsze. Jestem gotowy ponieść koszty takiej zmiany.
Avatar
Mam go w dudzie / 20 maja 2016 o 21:27
0
zdekomunizować konusa wszak urodził się za głębokiej komuny i jeszcze podjumał ksieżyc a w puławach postawić pomnik  jeźdźca na ośle z tablicą oto małżonka z bratem Jarosłwa Kaczyńskiego wielkiego polaka
Avatar
GG / 20 maja 2016 o 12:52
0
Nie czujesz sarkazmu? Serio?
Avatar
Gość / 20 maja 2016 o 11:32
0
Rondo SIEKIERY jestem za!
Avatar
Bor / 20 maja 2016 o 10:51
0
Serio jak czytam co niektórzy wypisują o Azotach to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Jeżeli to żart to mało śmieszny i to bardzo. Czołowy zakład w okolicy, największy pracodawca a ci mają pretensję ze "powstał za komuny". No ręce i nogi opadają
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 5 4

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 4 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 15

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 591 57

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 11

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!