Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 czerwca 2019 r.
10:41

Lubelskie: Dzieci odkryły dewastację miejsca pamięci Żydów rozstrzelanych przez Niemców

162 25 A A

Nieznani sprawcy czerwoną farbą zniszczyli miejsce pamięci żydowskich ofiar rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy w 1942 roku. Na tablicy naniesiono m.in. symbol "SS", napis "NKWD" i "UB". Dewastację odkryły dzieci z miejscowej szkoły, które przyszły porządkować mogiłę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik w tzw. Zakręconym Lesie niedaleko Karmanowic (gm. Wąwolnica) powstał niemal dokładnie rok temu. Upamiętnia on ofiary II wojny światowej, Żydów pochodzących z wąwolnickiego getta zabranych do pracy w cegielni na terenie Łopatek. Gdy pojmani wykonali zadanie, pod koniec lata lub jesienią 1942 roku Niemcy zabrali ich do lasu za Karmanowicacmi. Tam odbyła się ich egzekucja. Cała grupa złożona z kobiet i mężczyzn została rozstrzelana. Cudem przeżyły dwie osoby.

– Z relacji świadków wynika, że jedna z żydowskich kobiet została ranna, ale przeżyła. Uratowała życie także kilkuletniemu chłopcu, którego podczas egzekucji przykryła swoim ciałem. Należała do rodziny Symuchów, która w Wąwolnicy prowadziła sklep. Nie wiadomo, co stało się z nimi później – opowiada Joanna Świderska z lubelskiego UMCS.

Pamięć o tamtych, tragicznych wydarzeniach, nie zginęła. Rok temu w "Zakręconym Lesie" postawiono tablicę upamiętniającą ofiary. Od tamtej pory miejscem pamięci zajmowali się m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Karmanowicach. Teren był regularnie sprzątany, a przy pomniku zapalano znicze.

Postawa mieszkańców wsi była wzorowa. – Zarówno mieszkańcy Karmanowic, jak i sąsiednich Łopatek, podczas odkrywania historii wojennego mordu okazali wiele życzliwości i zaangażowania. Bez nich nie udałoby się niczego zrobić – podkreśla Joanna Świderska. – Dlatego nie chciałabym, żeby akt wandalizmu który się wydarzył, położył się cieniem na karmanowickiej społeczności – dodaje.

Niestety, ktoś postanowił to miejsce pamięci zdewastować. W czwartek napisy na kamiennej tablicy odkryła grupa uczniów, która razem z dyrektor karmanowickiej podstawówki, udała się do lasu, żeby uporządkować grób (również w ramach przygotowań do pierwszej rocznicy postawienia pomnika). 

– To było dla nas ogromne zaskoczenie. Szliśmy tam posprzątać, zapalić świeczkę i nagle taki widok – opowiada Marzena Wartacz-Zadora, dyrektor szkoły, która jako pierwsza poinformowała o tym przykrym znalezisku lokalne władze oraz fundatorów pomnika.

Po opublikowaniu informacji o tym zdarzeniu w mediach społecznościowych, sprawą zainteresowała się policja. – Nie otrzymaliśmy zgłoszenia o tej dewastacji, ale podjęliśmy decyzję, że zajmiemy się tym z urzędu – informuje mł. asp. Ewa Rejn-Kozak, rzecznik prasowy KPP w Puławach.

Niewykluczone, że wszczęte zostanie śledztwo nie tylko w kierunku wandalizmu, czy niszczenia miejsca pamięci, ale także propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych lub wyznaniowych.

W pomoc zaangażował się także Robert Kałdonek, sołtys Karmanowic, który umówił już kamieniarza. Specjalista ma ocenić koszt usunięcia napisów z piaskowca. Przypominamy, że oprócz zakazanego symbolu "SS" na pomniku nabazgrano także "NKWD" i "UB", a na odwrocie hasło "Katy Europy". Kto mógł to zrobić? To będzie trudne do ustalenia, bo w gminie Wąwolnica nie notowano dotychczas tego rodzaju incydentów, a miejsce jest schowane w lesie. Wiemy jedynie, że sprawca musiał pojawić się niedawno, w ciągu ostatniego miesiąca, bo jeszcze na początku maja, tablica była czysta.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
micci / 9 czerwca 2019 o 15:16
+12
A ja nie mogę wytłumaczyć sobie, jak można w tak ograniczony sposób postrzegać różne wydarzenia przez pryzmat PiS'u. PiS to, PiS tamto... Ktoś jest wandalem i jako wandal powinien być ukarany. A stwierdzenie, PiS rozkręcił spiralę nienawiści, mógł napisać tylko ograniczony intelektualnie ignorant. Czy zdewastowanie pomnika JP II, oblanie czerwoną farbą pomnika Inki, przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego też jakiś ignorant przypisze PiS'owi? Nie jestem za PiS-em ale uważam za chore, ciągłe skupianie się na tej jednej partii zaczyna być nowym stereotypem i tworzeniem chorych miejskich legend. Pozdrowienia dla myślących.
A ja nie mogę wytłumaczyć sobie, jak można w tak ograniczony sposób postrzegać różne wydarzenia przez pryzmat PiS'u. PiS to, PiS tamto... Ktoś jest wandalem i jako wandal powinien być ukarany. A stwierdzenie, PiS rozkręcił spiralę nienawiści, mógł napisać tylko ograniczony intelektualnie ignorant. Czy zdewastowanie pomnika JP II, oblanie czerwoną farbą pomnika Inki, przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego też jakiś ignorant przypisze PiS'owi? Nie jestem za PiS-em ale uważam za chore, ciągłe skupianie się na tej jednej partii zaczyna być nowym ... rozwiń
Avatar
Q / 9 czerwca 2019 o 14:21
+12
Prawdą jest że Polacy pobili Polaków w Macedonii, prawdą jest
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 13:20
+12
a Plaza to na czym niby stoi?
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 14:09
+10
a Plaza to na czym niby stoi?
Na terenie na którym się mieścił obóz pracy
 Byli w nim przetrzymywani jeńcy, podoficerowie WP narodowości żydowskiej. Wykonywali drewniaki. Potem niemcy ich rostrzelali. 
Avatar
123 / 9 czerwca 2019 o 13:26
+8
a Plaza to na czym niby stoi?
  Na terenie na którym się mieścił obóz pracy
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 11:50
+8
Karmanowice to nie gmina Kurów, tylko gmina Wąwolnica.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:19
+6
Nie popieram dewastacji, ale to prawda, że żydki to wrogowie Polski, to żydokomuna, UB, bramy powitalne dla sowietów itd.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:15
+6
Polecam feliton Łysiaka pt Hebraizmy. Wylicza samych Żydów ktorzy dokonywali takich aktów. Oczywiscie bezkarnie. Jak cos takiego widze najpierw zakladam prowokację
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 16:22
+6
A ta sytuacja jest godna potępienia...
Avatar
Podpisik / 9 czerwca 2019 o 13:16
+5
Czy prawdą jest, ze "wczoraj w lublinie Ukraińcy w pięciu pobili Polaka, a kiedy już leżał kopali go, opluwali, śmiali się z niego i rzucali w jego stronę obelgi po ukraińsku. " ? - jest nagranie w Internecie a dziennik milczy?
Hmm skąd takie info bo ja widziałem film na którym Ukraińcy w pięciu bili innego Ukraińca spottedlublin.pl/bojka-ukrainskich-studentow-przed-akademikiem-politechniki-lubelskiej/
 
Avatar
mat99 / wczoraj o 22:29
0
Tam jest grób Jagody? Nie wiedzieł, ze go Niemcy rozrtrzelakli w 1942 roku.,......
Avatar
mat99 / wczoraj o 22:27
0
Co to ma do rzeczy? Teamat artykułu jest inny. Nie zauważyłeś? Może nie umiesz czytać....
Avatar
mat99 / wczoraj o 22:23
0
Naród wychwalający takie czyny , nie jest godzien niepodległośc.i
Avatar
A / 11 czerwca 2019 o 11:27
-2
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui)  . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pracowała jego teściowa ?
 Skąd się biorą tacy wstretni ludzie jak autor powyższych słów? 
 Skąd się biorą tacy wstretni ludzie jak autor powyższych słów?  rozwiń
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 02:41
+2
Przecież tam jest sama prawda. Szef NKWD Jagoda był Żydem.
Avatar
znawca / 10 czerwca 2019 o 01:19
-14
po co te tablice są ustawione ? chyba dla prowokacji, tablice usunąć i po krzyku, nie zydki stawiały to nie beda za nimi tesknic, jakby im zalezało na pamięci o swoich to by sami postawili i doglądali, a poza tym zadnych zniczy , oni lampek nie swiecą
Avatar
Zezem na wprost / 10 czerwca 2019 o 00:04
-8
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui) . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pracowała jego teściowa ?
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui) . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pra... rozwiń
Avatar
hehe / 9 czerwca 2019 o 23:25
+3
Szkoda,że w tym waszym lewackim dzienniczku nigdy nie piszecie kiedy Żydzi(syjoniści) obrażają Polaków i zakłamują historię.
 nie chce im się,bo by ciągle dzien po dniu o tym pisac musieli.a tak bedą na d.. zawracać  .w koncu zaraz bedzie sto lat ,ale soroszowa forsa im nie smierdzi
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:19
+6
Nie popieram dewastacji, ale to prawda, że żydki to wrogowie Polski, to żydokomuna, UB, bramy powitalne dla sowietów itd.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:15
+6
Polecam feliton Łysiaka pt Hebraizmy. Wylicza samych Żydów ktorzy dokonywali takich aktów. Oczywiscie bezkarnie. Jak cos takiego widze najpierw zakladam prowokację
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2019 r. 0 0

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też 0 3

Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie – mówi dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach DRAGON-19 [zdjęcia]
galeria

Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach DRAGON-19 [zdjęcia] 0 0

W Borowej koło Dęblina Terytorialsi z Lubelszczyzny i Mazowsza ramię w ramię ćwiczyli z wojskami operacyjnymi pokonywanie przeprawy wodnej na Wiśle. To pierwszy epizod w ramach ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19.

Przed wyjazdem na wycieczkę chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Po tym co zrobiła dyrektorka żądają jej odwołania
Alarm 24

Przed wyjazdem na wycieczkę chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Po tym co zrobiła dyrektorka żądają jej odwołania 63 10

Nietypowa sytuacja w Szkole Podstawowej w Zarzeczu (gm. Puławy). Przed wyjazdem na wycieczkę rodzice chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Ale gdy przyjechała policja, dyrektorka szkoły zniknęła.

Kontrabanda za 2 miliony, zatrzymano 5 osób

Kontrabanda za 2 miliony, zatrzymano 5 osób 0 0

Pięć zatrzymanych osób oraz zabezpieczone nielegalne papierosy o wartości ponad 2 mln zł - to efekty wspólnych działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej z Białej Podlaskiej.

Andryj z Ukrainy ratował ludzi z płonących samochodów na A6. Chcą mu pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa
film

Andryj z Ukrainy ratował ludzi z płonących samochodów na A6. Chcą mu pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa 158 6

W zderzeniu siedmiu pojazdów zginęło sześć osób. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Andryj Sirowatski, który ryzykując własnym życiem wyciągnął z płonących samochodów inne osoby.

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł w sądzie
film

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł w sądzie 0 0

Egipska telewizja państwowa podała, że były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł po zasłabnięciu w trakcie rozprawy sądowej. Był oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kataru.

500 plus na każde dziecko. Od kiedy można składać wnioski?
film

500 plus na każde dziecko. Od kiedy można składać wnioski? 2 7

Ponad 150 tys. dzieci z województwa lubelskiego skorzysta na rozszerzeniu rządowego programu „500 Plus” – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski w formie elektronicznej będzie można składać od 1 lipca.

Studenci KUL znikają z kampusu na Majdanku. Wróci tu wojsko
film

Studenci KUL znikają z kampusu na Majdanku. Wróci tu wojsko 22 9

Był grill i występy artystyczne. W tej piknikowej atmosferze odbył się ostatni dzień zajęć w Kampusie Wschodnim KUL na Majdanku.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: Mamy dosyć sytuacji w Motorze

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: Mamy dosyć sytuacji w Motorze 97 55

Prezydent Lublina zapowiada, że miasto bardziej zaangażuje się w działalność Motoru. Do końca czerwca ma być wiadomo, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość klubu z Lublina.

Fałszywy dowód, nowa karta SIM i pieniądze zaczęły znikać z konta. Tak mieszkaniec Lublina stracił 240 tys. zł

Fałszywy dowód, nowa karta SIM i pieniądze zaczęły znikać z konta. Tak mieszkaniec Lublina stracił 240 tys. zł 3 7

Mieszkaniec Lublina stracił blisko ćwierć miliona złotych. Padł ofiarą przestępców, którzy wykradli jego dane, a następnie wyczyścili konto w banku internetowym. Trzech z nich stanie niebawem przed sądem.

W jeziorze Firlej znaleziono ciało mężczyzny

W jeziorze Firlej znaleziono ciało mężczyzny 5 4

Zespół strażackich płetwonurków odnalazł w poniedziałek zwłoki 33-latka. Mieszkaniec gminy Niemce utonął w jeziorze Firlej.

Lublin Lublinowi 2019. Kaniorowcy na scenie muszli koncertowej [zdjęcia]
galeria

Lublin Lublinowi 2019. Kaniorowcy na scenie muszli koncertowej [zdjęcia] 5 2

W weekend na trzy koncerty z cyklu „Lublin-Lublinowi” zaprosił ZPiT „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Łukowska Karta Mieszkańca. Gdzie można dostać zniżki?

Łukowska Karta Mieszkańca. Gdzie można dostać zniżki? 0 1

W Łukowie rusza program Łukowskiej Karty Mieszkańca. Jej posiadacze będą mogli liczyć na różne zniżki, na przykład na pływalnię.

Spektakle "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" w DDK Węglin
27 czerwca 2019, 19:00

Spektakle "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" w DDK Węglin 0 0

27 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin zobaczymy premierowo pokazy spektakli "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" na podstawie klasyków polskiej literatury klasycznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.