Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 czerwca 2019 r.
10:41

Lubelskie: Dzieci odkryły dewastację miejsca pamięci Żydów rozstrzelanych przez Niemców

162 25 A A

Nieznani sprawcy czerwoną farbą zniszczyli miejsce pamięci żydowskich ofiar rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy w 1942 roku. Na tablicy naniesiono m.in. symbol "SS", napis "NKWD" i "UB". Dewastację odkryły dzieci z miejscowej szkoły, które przyszły porządkować mogiłę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik w tzw. Zakręconym Lesie niedaleko Karmanowic (gm. Wąwolnica) powstał niemal dokładnie rok temu. Upamiętnia on ofiary II wojny światowej, Żydów pochodzących z wąwolnickiego getta zabranych do pracy w cegielni na terenie Łopatek. Gdy pojmani wykonali zadanie, pod koniec lata lub jesienią 1942 roku Niemcy zabrali ich do lasu za Karmanowicacmi. Tam odbyła się ich egzekucja. Cała grupa złożona z kobiet i mężczyzn została rozstrzelana. Cudem przeżyły dwie osoby.

– Z relacji świadków wynika, że jedna z żydowskich kobiet została ranna, ale przeżyła. Uratowała życie także kilkuletniemu chłopcu, którego podczas egzekucji przykryła swoim ciałem. Należała do rodziny Symuchów, która w Wąwolnicy prowadziła sklep. Nie wiadomo, co stało się z nimi później – opowiada Joanna Świderska z lubelskiego UMCS.

Pamięć o tamtych, tragicznych wydarzeniach, nie zginęła. Rok temu w "Zakręconym Lesie" postawiono tablicę upamiętniającą ofiary. Od tamtej pory miejscem pamięci zajmowali się m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Karmanowicach. Teren był regularnie sprzątany, a przy pomniku zapalano znicze.

Postawa mieszkańców wsi była wzorowa. – Zarówno mieszkańcy Karmanowic, jak i sąsiednich Łopatek, podczas odkrywania historii wojennego mordu okazali wiele życzliwości i zaangażowania. Bez nich nie udałoby się niczego zrobić – podkreśla Joanna Świderska. – Dlatego nie chciałabym, żeby akt wandalizmu który się wydarzył, położył się cieniem na karmanowickiej społeczności – dodaje.

Niestety, ktoś postanowił to miejsce pamięci zdewastować. W czwartek napisy na kamiennej tablicy odkryła grupa uczniów, która razem z dyrektor karmanowickiej podstawówki, udała się do lasu, żeby uporządkować grób (również w ramach przygotowań do pierwszej rocznicy postawienia pomnika). 

– To było dla nas ogromne zaskoczenie. Szliśmy tam posprzątać, zapalić świeczkę i nagle taki widok – opowiada Marzena Wartacz-Zadora, dyrektor szkoły, która jako pierwsza poinformowała o tym przykrym znalezisku lokalne władze oraz fundatorów pomnika.

Po opublikowaniu informacji o tym zdarzeniu w mediach społecznościowych, sprawą zainteresowała się policja. – Nie otrzymaliśmy zgłoszenia o tej dewastacji, ale podjęliśmy decyzję, że zajmiemy się tym z urzędu – informuje mł. asp. Ewa Rejn-Kozak, rzecznik prasowy KPP w Puławach.

Niewykluczone, że wszczęte zostanie śledztwo nie tylko w kierunku wandalizmu, czy niszczenia miejsca pamięci, ale także propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych lub wyznaniowych.

W pomoc zaangażował się także Robert Kałdonek, sołtys Karmanowic, który umówił już kamieniarza. Specjalista ma ocenić koszt usunięcia napisów z piaskowca. Przypominamy, że oprócz zakazanego symbolu "SS" na pomniku nabazgrano także "NKWD" i "UB", a na odwrocie hasło "Katy Europy". Kto mógł to zrobić? To będzie trudne do ustalenia, bo w gminie Wąwolnica nie notowano dotychczas tego rodzaju incydentów, a miejsce jest schowane w lesie. Wiemy jedynie, że sprawca musiał pojawić się niedawno, w ciągu ostatniego miesiąca, bo jeszcze na początku maja, tablica była czysta.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
micci / 9 czerwca 2019 o 15:16
+12
A ja nie mogę wytłumaczyć sobie, jak można w tak ograniczony sposób postrzegać różne wydarzenia przez pryzmat PiS'u. PiS to, PiS tamto... Ktoś jest wandalem i jako wandal powinien być ukarany. A stwierdzenie, PiS rozkręcił spiralę nienawiści, mógł napisać tylko ograniczony intelektualnie ignorant. Czy zdewastowanie pomnika JP II, oblanie czerwoną farbą pomnika Inki, przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego też jakiś ignorant przypisze PiS'owi? Nie jestem za PiS-em ale uważam za chore, ciągłe skupianie się na tej jednej partii zaczyna być nowym stereotypem i tworzeniem chorych miejskich legend. Pozdrowienia dla myślących.
A ja nie mogę wytłumaczyć sobie, jak można w tak ograniczony sposób postrzegać różne wydarzenia przez pryzmat PiS'u. PiS to, PiS tamto... Ktoś jest wandalem i jako wandal powinien być ukarany. A stwierdzenie, PiS rozkręcił spiralę nienawiści, mógł napisać tylko ograniczony intelektualnie ignorant. Czy zdewastowanie pomnika JP II, oblanie czerwoną farbą pomnika Inki, przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego też jakiś ignorant przypisze PiS'owi? Nie jestem za PiS-em ale uważam za chore, ciągłe skupianie się na tej jednej partii zaczyna być nowym ... rozwiń
Avatar
Q / 9 czerwca 2019 o 14:21
+12
Prawdą jest że Polacy pobili Polaków w Macedonii, prawdą jest
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 13:20
+12
a Plaza to na czym niby stoi?
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 14:09
+10
a Plaza to na czym niby stoi?
Na terenie na którym się mieścił obóz pracy
 Byli w nim przetrzymywani jeńcy, podoficerowie WP narodowości żydowskiej. Wykonywali drewniaki. Potem niemcy ich rostrzelali. 
Avatar
123 / 9 czerwca 2019 o 13:26
+8
a Plaza to na czym niby stoi?
  Na terenie na którym się mieścił obóz pracy
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 11:50
+8
Karmanowice to nie gmina Kurów, tylko gmina Wąwolnica.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:19
+7
Nie popieram dewastacji, ale to prawda, że żydki to wrogowie Polski, to żydokomuna, UB, bramy powitalne dla sowietów itd.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:15
+6
Polecam feliton Łysiaka pt Hebraizmy. Wylicza samych Żydów ktorzy dokonywali takich aktów. Oczywiscie bezkarnie. Jak cos takiego widze najpierw zakladam prowokację
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 16:22
+6
A ta sytuacja jest godna potępienia...
Avatar
Podpisik / 9 czerwca 2019 o 13:16
+5
Czy prawdą jest, ze "wczoraj w lublinie Ukraińcy w pięciu pobili Polaka, a kiedy już leżał kopali go, opluwali, śmiali się z niego i rzucali w jego stronę obelgi po ukraińsku. " ? - jest nagranie w Internecie a dziennik milczy?
Hmm skąd takie info bo ja widziałem film na którym Ukraińcy w pięciu bili innego Ukraińca spottedlublin.pl/bojka-ukrainskich-studentow-przed-akademikiem-politechniki-lubelskiej/
 
Avatar
mat99 / 4 dni temu o 22:29
0
Tam jest grób Jagody? Nie wiedzieł, ze go Niemcy rozrtrzelakli w 1942 roku.,......
Avatar
mat99 / 4 dni temu o 22:27
0
Co to ma do rzeczy? Teamat artykułu jest inny. Nie zauważyłeś? Może nie umiesz czytać....
Avatar
mat99 / 4 dni temu o 22:23
0
Naród wychwalający takie czyny , nie jest godzien niepodległośc.i
Avatar
A / 11 czerwca 2019 o 11:27
-2
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui)  . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pracowała jego teściowa ?
 Skąd się biorą tacy wstretni ludzie jak autor powyższych słów? 
 Skąd się biorą tacy wstretni ludzie jak autor powyższych słów?  rozwiń
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 02:41
+3
Przecież tam jest sama prawda. Szef NKWD Jagoda był Żydem.
Avatar
znawca / 10 czerwca 2019 o 01:19
-14
po co te tablice są ustawione ? chyba dla prowokacji, tablice usunąć i po krzyku, nie zydki stawiały to nie beda za nimi tesknic, jakby im zalezało na pamięci o swoich to by sami postawili i doglądali, a poza tym zadnych zniczy , oni lampek nie swiecą
Avatar
Zezem na wprost / 10 czerwca 2019 o 00:04
-8
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui) . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pracowała jego teściowa ?
To polskie dzieci mają uprzątać żydowskie groby ? a z jakiej to niby racji ? Nic dziwnego że żydostwo nam wytyka żeśmy ich....... "zagazowywali ( Joel Mergui) . Może niech przyjeżdżają niemieckie dzieci albo jeżeli już to po wyprawie na Majdanek żydziaki niech wynajmą sobie autobus i posprzątają groby tych za których wzięli reparacje wojenne. Najwidoczniej ktoś tam Judów nie lubi i wypomina im niechlubną przeszłość jaką się zapisali w historii Polski. A co może nie było ich w zbrodniczej MBP ????? to zapytajcie Komorowskiego gdzie pra... rozwiń
Avatar
hehe / 9 czerwca 2019 o 23:25
+3
Szkoda,że w tym waszym lewackim dzienniczku nigdy nie piszecie kiedy Żydzi(syjoniści) obrażają Polaków i zakłamują historię.
 nie chce im się,bo by ciągle dzien po dniu o tym pisac musieli.a tak bedą na d.. zawracać  .w koncu zaraz bedzie sto lat ,ale soroszowa forsa im nie smierdzi
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:19
+7
Nie popieram dewastacji, ale to prawda, że żydki to wrogowie Polski, to żydokomuna, UB, bramy powitalne dla sowietów itd.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 19:15
+6
Polecam feliton Łysiaka pt Hebraizmy. Wylicza samych Żydów ktorzy dokonywali takich aktów. Oczywiscie bezkarnie. Jak cos takiego widze najpierw zakladam prowokację
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennik Wschodni 21.06.2019

Pierwsza strona Dziennik Wschodni 21.06.2019 0 0

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić"
galeria

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić" 20 37

Minister, parlamentarzyści, samorządowcy i inni politycy PiS przecięli wstęgę w czasie ceremonii otwarcia 13-kilometrowego odcinka S17. – To rząd PO-PSL przygotował tę inwestycję – grzmią tymczasem politycy opozycji

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo] 94 10

W milionach złotych liczone będą straty spowodowane środową ulewą, po której rzeki wody i błota zdemolowały trzy wsie w powiecie janowskim. W ciągu kilkudziesięciu minut wiele rodzin straciło dorobek życia. Na miejscu konieczna była pomoc wojska. Wsparcie dla poszkodowanych obiecuje rząd

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin 0 1

Wygrana i drugie miejsce – młodzieżowcy Bogdanka Motoru Lublin mieli wyjątkowo bogaty w starty tydzień. Wzięli udział w aż trzech rundach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów na torach w całej Polsce

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń 0 16

To może być mecz o „być albo nie być” w PGE Ekstralidze dla jednej z drużyn. W piątek na Motoarenie Speed Car Motor Lublin zmierzy się w spotkaniu rewanżowym z Get Well Toruń (godz. 20.30). Zwycięzca tej konfrontacji będzie mógł głębiej odetchnąć

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia] 1 0

Po raz 23. wręczyliśmy nagrody laureatom Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018. Doceniliśmy też wyjątkowe przedsięwzięcia udowadniające, że warto działać działać z myślą o ekologii i w gronie rodziny lub bliskich sobie osób.

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką
galeria

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką 32 15

W Wierzchowiskach Drugich woda spływająca z pól dosłownie zdemolowała zabudowania pani Sabiny. W domu była z córką i jej dziećmi. – Proszę zobaczyć, wszystko jest powyrzucane – mówi Sabina Wołoszynek. Woda przyszła błyskawicznie, dom stał się pułapką, nie można było otworzyć drzwi, rodzina uciekała na strych.

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola
22 czerwca 2019, 17:00

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola 0 0

W sobotę, 22 czerwca o godz. 17 w Dworku Wincentego Pola będzie miał miejsce odczyt prof. Marcina Lachowskiego poświęcony postaci artysty Zbyluta Grzywacza.

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia]
galeria

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia] 11 2

Pewnie każdy z was by chciał usiąść na tronie i poczuć się jak królowa… tak zaczyna swoją opowieść dwórka w pięknej zielonej sukni. Jest jedną z siedmiu bohaterek spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy”. Byliśmy na próbie i podglądaliśmy jak powstaje. Premiera w sobotę na Starym Mieście w Lublinie.

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut"
galeria
film

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut" 0 1

Wierzchowiska Pierwsze (woj. lubelskie). Zalane posesje, podtopione budynki, uszkodzona droga to krajobraz po ulewie, która przeszła przez gminę Modliborzyce w województwie lubelskim.

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu 0 0

Aż 18 najlepszych młodzieżowych żużlowców na świecie zawita w sobotę (godz. 18) do Lublina, żeby rozpocząć walkę o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Tor przy Al. Zygmuntowskich ugości zawodników w ramach 1. finału cyklu

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia]
galeria

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia] 0 9

Dzisiaj jedno z najważniejszych świąt katolickich - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Puławach procesje przeszły m.in. ul. Lubelską, Wojska Polskiego i Grota-Roweckiego. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych.

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia] 24 13

Wierni zebrali się tłumnie przed Archikatedrą Lubelską i wspólnie modlili się, a potem wyruszyli razem z procesją Bożego Ciała lubelskimi ulicami.

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców 1 14

Debata na temat raportu o stanie województwa będzie głównym punktem poniedziałkowej sesji sejmiku. Głos będzie mógł zabrać każdy, kto zbierze tysiąc podpisów poparcia. Chętnych na razie brak

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 czerwca 2019, 19:00

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Spektakl "Ja, Kaspar" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, dyrektora lubelskiej sceny Prapremier InVitro, zobaczymy w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) w sobotę, 22 czerwca o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!