Puławy

29 stycznia 2025 r.
18:30

Dziesiątki pomysłów na nowe centrum Wąwolnicy

W czwartek burmistrz Wąwolnicy spotka się w Lublinie z konserwatorem zabytków, by porozmawiać o rewitalizacji centralnego skweru. Podczas ostatniego zebrania w tej sprawie opinie na temat zmian na rynku wyrazili mieszkańcy gminy. Samorządowcy liczą na unijne dofinansowanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynek w Wąwolnicy pozostaje w niezmienionej formie od kilkudziesięciu lat. Biorąc uwagę jego leciwą infrastrukturę, a właściwie jej brak, wydaje się, że jego główną zaletą jest zieleń. Ambicje mieszkańców miasta, które w tym roku odzyskało swoje prawa, sięgają jednak trochę wyżej.

Wąwolniczanie chcieliby zaakcentować swoją miejskość, królewski rodowód, historię, a jednocześnie nie stracić starych, wysokich drzew. Jak pogodzić oczekiwania władz, lokalnej społeczności oraz wymagań konserwatora, a następnie stworzyć miejsce, z którego większość mieszkańców polubi? Zadanie przygotowanie koncepcji nowego rynku urzędnicy powierzyli puławskiej pracowni "Marka". Efekty jej prac mieszkańcy mieli okazję obejrzeć w zeszłym tygodniu, gdy podczas konsultacyjnego zebrania magistrat pokazał slajdy z wizualizacjami nowego rynku.

Według zaprezentowanej wizji, niemal 4,2 tys. mkw z ponad 7,2 tys. mkw całego rynku nadal stanowić ma zieleń. Pomiędzy drzewami, trawnikami i kwietnikami znalazłyby się rozchodzące się koncentrycznie z centrum skwaru utwardzone alejki, przy których umieszczone zostałyby nowe ławki z oparciami, kosze na śmieci i lampy z oświetleniem parkowym. Nie zabrakłoby również innej małej infrastruktury jak stojaki rowerowe czy poidełka dla zwierząt.

Od strony ulicy Rynek tuż przy skwerze znalazłaby się wiata przystankowa, a po przeciwnej stronie - publiczna toaleta. Architektonicznymi dominantami byłyby: odrestaurowana studnia na środku skweru, a przy jego północnym krańcu rodzaj wodno-gazowej instalacji z płomieniami na pamiątkę spalenia Wąwolnicy.

Historycznych nawiązań byłoby więcej - poza studnią, byłby to uwieczniony obrys fundamentów po dawnym Ratuszu, a także rzeźby nawiązujące do królewskiego założenia miasta. Jednym z pomysłów jest wysoki na kilka metrów miecz przebijający kamienną płytę. Ale mówi się także o rzeźbie św. Jerzego, który walczy ze smokiem, co byłoby bezpośrednim nawiązaniem do herbu miasta i gminy Wąwolnica.

Autorzy koncepcji zakładają również dostosowanie technicznych możliwości rynku do potrzeb organizacji imprez, w tym kina plenerowego. Miejsce znalazłoby się również dla placu zabaw, a być może również niewielkiej siłowni. Do tego doszłyby nowe miejsca parkingowe wokół skweru, a od wschodu narysowano nowy deptak, czyli część istniejącej ulicy wyłączonej z ruchu (z wyjątkiem dojazdu do lokali).

Podczas zebrania z mieszkańcami wąwolniczanie zgłosili szereg własnych uwag i pomysłów. Część mieszkańców widziałoby jeszcze więcej drzew, inni mają wątpliwości co do zasadności budowy toalety publicznej, a jeszcze inni widzieliby na miejscu więcej miejsc do aktywności ruchowej.

- Naszym celem jest stworzenie prawdziwej wizytówki naszego miasta. To jest nasze marzenie - przyznaje Marcin Łaguna, burmistrz Wąwolnicy. Jak dodaje środki na projekt gmina już zabezpieczyła, ale koszty przebudowy rynku przekroczą możliwości samorządu. - Na razie pracujemy nad koncepcją, a po jej zakończeniu ogłosimy przetarg na projekt. Chcemy zdążyć do czerwca, bo wtedy ogłoszony ma zostać nabór wniosków do projektu unijnego, który pozwoliłbym na sfinansowanie tego zadania - dodaje nasz rozmówca.

Pieniądze na projekt w budżecie już zabezpieczono. Problemu ma nie być również z wkładem własnym, który będzie potrzebny w przyszłym roku. Właśnie wtedy, zgodnie z założeniami samorządowców, rozpocząć mogłyby się prace budowlane. Ale zanim do tego dojdzie pora na konsultacje z konserwatorem zabytków. Burmistrz do Lublina w tej sprawie wybiera się już w czwartek. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to rynek zabytkowy, więc nie wiemy jeszcze ile z tych propozycji będziemy mogli wdrożyć - przyznaje burmistrz Łaguna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium