Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 października 2019 r.
18:01

Elektrociepłownia na węgiel w Puławach? Związkowcy i politycy PiS chwalą decyzję, polityk PO zawiadamia prokuraturę

32 58 A A
Największe związki zawodowe sympatyzujące z PiS-em popierają budowę bloku węglowego. Na zdjęciu Sławomir Wręga (ZZPRC), Gabriela Masłowska (PiS) i Sławomir Kamiński (Solidarność)
Największe związki zawodowe sympatyzujące z PiS-em popierają budowę bloku węglowego. Na zdjęciu Sławomir Wręga (ZZPRC), Gabriela Masłowska (PiS) i Sławomir Kamiński (Solidarność) (fot. Radosław Szczęch)

Przedstawiciele dwóch największych związków zawodowych w Azotach oraz posłanka Gabriela Masłowska z Prawa i Sprawiedliwości mówią wyliczają zalety budowy bloku węglowego w puławskiej elektrociepłowni. Polityk Platformy Obywatelskiej decyzję zarządu Zakładów Azotowych uznał za niegospodarną i zawiadomił prokuraturę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem związkowców rezygnacja z budowy elektrowni gazowej oraz budowa kotła węglowego było słuszną i uzasadnioną ekonomicznie decyzją. Sławomir Kamiński z NSZZ „Solidarność” przypomniał, że ze wspólnej budowy dużej elektrowni gazowej z Zakładami Azotowymi przed laty nie chciał realizować ani europejski koncern Vattenfall, ani polskie PGE. To według niego było dowodem na nieopłacalność tego przedsięwzięcia. Potwierdzić miała to nowa analiza ekonomiczna przeprowadzona już po zmianie władz w 2015 roku.

– Okazało się, że zgodnie z naszymi przewidywaniami, taniej będzie oprzeć się na polskim węglu, niż rosyjskim gazie. Nowy blok energetyczny spełni ponadto wymogi unijne i będzie emitował mniej zanieczyszczeń – mówi posłanka Gabriela Masłowska.

Sławomir Kamiński przypomniał, bazując na dokumentach koncepcyjnych, że kocioł węglowy wyemituje 310 ton tlenków azotu, 94 tony tlenku węgla i 821 tys. ton dwutlenku węgla. Dla porównania znacznie większa elektrownia gazowa miała emitować 1220 ton tlenków azotu, 243 tony tlenku węgla i 1,6 mln ton CO2.

– To jest ogromna różnica, która oczywiście wynika ze skali obydwu projektów, ale na samym końcu to nasze dzieci będą oddychały czystszym powietrzem, a to jest najbardziej istotne – podkreślił, wskazując zalety bloku węglowego.

Posłanka Masłowska zwracała uwagę na pewność dostaw węgla z położonej niedaleko kopalni w Bogdance. – Rosyjski monopolista mógłby nam narzucać wyższe ceny za gaz, korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji. Rosyjskie lobby jest bardzo silne. Czuwało nad tym, żeby „Puławy” zbudowały elektrownię gazową, której moc przewyższy zapotrzebowanie zarówno samego zakładu, jak i miasta – mówiła.

Pierwotnie umowa na realizację inwestycji miała zostać podpisana wcześniej. Termin ten jednak przesunięto, a kontrakt na rozbudowę puławskiej elektrociepłowni został ostatecznie podpisany 25 września. – Wiemy o tym, że jeśli ta umowa w tym roku nie zostałaby podpisana, nowego bloku energetycznego na węgiel nie mielibyśmy – mówili. – Nie wierzę w to, że te 1,2 miliarda złotych w takim przypadku leżałoby i czekało na kolejne decyzje w Puławach. Myślę, że szybko zostałyby wydane na inne cele – przyznał Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego.

Niegospodarność i krótkowzroczność?

Tymczasem Paweł Nakonieczny (PO) nie podziela opinii mówiących o tym, że blok węglowy przyniesie korzyści ZA. Jego zdaniem, odstąpienie od budowy nowej, dużej elektrowni gazowej było nie tylko błędem, ale także niegospodarnością. W związku z tym w minionym tygodniu zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Puławach o możliwości popełnienia przestępstwa przez wszystkie osoby, które brały udział w procesie decyzyjnym.

Zdaniem Nakoniecznego, koszty budowy bloku węglowego są zawyżone, gdyż przed laty budowana od zera elektrownia gazowa o czterokrotnie wyższej mocy miała powstać niemal w tej samej cenie (ok. 1,2 mld zł). Według polityka PO, podejmując decyzję o rezygnacji z energii gazowej, nie wzięto pod uwagę wielu danych, takich jak: rosnący koszt węgla oraz jego import, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, rosnące koszty energii elektrycznej, czy zapisy ustawy o tzw. Rynku Mocy. – Utracone przychody ze sprzedaży energii, liczone w perspektywie czasowej amortyzacji gazowej, czyli 30 lat, to ponad 8 mln złotych – przekonuje.

Polityk nie wierzy również w realność zagrożenia płynności dostaw gazu do elektrowni po roku 2022, bo jak wskazuje, żaden ze strategicznych dokumentów Azotów nie przewiduje takiego ryzyka dla dostaw tego samego surowca wykorzystywanego w produkcji nawozów. Kandydat na posła jest zdania, że rezygnacja z elektrowni była krótkowzroczna i oparta jedynie na woli politycznej. Sam jest przekonany, że na zmianie koncepcji straci zarówno gmina Puławy, miasto, jak i cała Grupa Azoty.

e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Puławiak / 6 października 2019 o 18:15
+31
A jakie zdanie w rzeczowej sprawie ma poseł Szulowski? Chętnie wszyscy poznamy jego opinię...
Avatar
taki taaammm / 6 października 2019 o 18:55
+26
Związki zawodowe i PIS to naturalne połączenie rozpieprzajace wszystko co sie da ... np Elżbieta K. wie cos tam coś tam i umie coś tam a reszta bije brawo ...
Avatar
Gość / 6 października 2019 o 19:33
+25
Premier z kolegami wizytuje przedszkole. W pewnym momencie pyta dyrektorkę: - Ile wynosi dzienna stawka żywieniowa? - 15 zł. - Za dużo. Obniżyć do 7. Następnie odwiedza więzienie: - Ile wynosi dzienna stawka żywieniowa? - pyta naczelnika. - 40 zł. - Za mało. Podwyższyć do 80. Stojący obok minister nie wytrzymuje i po wizytacji pyta: - Słuchaj , jaka w tym logika, że zabierasz przedszkolu a dajesz więzieniu? - a Ty myślisz , że za nasze przekręty, po wyborach to do przedszkola poślą?
Avatar
Gość / 6 października 2019 o 19:32
+24
A jakie zdanie w rzeczowej sprawie ma poseł Szulowski? Chętnie wszyscy poznamy jego opinię...
 Najpierw musi Sadurskiej zapytać. Wtedy będzie wiedział jakie ma zdanie.
Avatar
Gość / 6 października 2019 o 18:13
+23
Nierób Wręga w roboczym ubraniu. Kto mu go dał?
Avatar
gość / 6 października 2019 o 19:46
+22
 "Okazało się, że zgodnie z naszymi przewidywaniami, taniej będzie oprzeć się na polskim węglu, niż rosyjskim gazie. Nowy blok energetyczny spełni ponadto wymogi unijne i będzie emitował mniej zanieczyszczeń – mówi posłanka Gabriela Masłowska." No to geniusz przemówił!! Pięć razy mniejsza elektrownia będzie kosztować (być może?) o kilka procent mniej i emitować trochę mniej brudu. I bez problemu dowiozą setki tysięcy ton węgla, i wywiozą setki tysięcy m3 popiołów. CZY KTOS policzył ile energi do tego potrzeba dodatkowo?
Avatar
gość / 6 października 2019 o 19:33
+22
Szulowski w 2015 był za gazową ale teraz "spokorniał" i jest tak jak trzeba " głównym nurcie przy korycie"..
Avatar
Gość / 6 października 2019 o 19:22
+21
A czy pracowników Azotów nie zastanawia że pan Wrega tak ostatnio cicho siedzi? Ani go w głośniku nie słychać, ani w żadnych innych mediach.
Avatar
Pytający / 6 października 2019 o 18:55
+20
A ta baba w środku to kto ? Bo jakos nie kojarzę z jej działalności w sejmie ... ?
Avatar
Gosc / 6 października 2019 o 18:21
+20
A jakie zdanie w rzeczowej sprawie ma poseł Szulowski? Chętnie wszyscy poznamy jego opinię...
 Trzeba się zapytać jego brata.
Avatar
trener / 8 października 2019 o 10:36
+4
Zwolennicy węglówki nie podali jeszcze różnicy ile to pyłów "smogowych" mniej ona wyemituje.Nie powiedziano również , że Bogdanka sprzedając węgiel do Puław nie sprzeda go Kozienicom.Skutkiem czego Kozienice kupią go z Rosji.Zwolennicy węgla nie cytują jakoś Pana Premiera o obniżaniu cen gazu z powodu gazoportu.Ktoś z nich kłamie.Tylko kto>
Avatar
gośc / 8 października 2019 o 08:29
+5
Jak ktoś pisze ,że Polska jest biedna bo buduje elektrownie węglowe to mi go strasznie szkoda za to w jakiej ciemnicie umysłu żyje. Elektrownia węglowa jest najbardziej opłacalna w przeliczeniu mocy do wartości inwestycji i długości działania a do tego najbardziej ekologiczna.  Wszystkie nasze elektrownie węglowe to są wytwory z lat 50-60. Czyli pracują już prawie dwa razy tyle na ile zostały obliczone(30 lat to średni wiek działania elektrowni węglowej) i nie mają wiele wspólnego ze współczesnymi elektrowniami węglowymi. Jakie referendum? Kto miałby zająć głos i zdecydować o budowie? Ludzie mieszkańcy których większość nie ma pojęcia o technologi o zasadzie działania (każdy na wielki komin przy elektrowni  mówi ,że zatruwa środowisko a ta przecież chłodnia z której wydobywa się para wodna) i tylko powtarzają to co usłyszą w TV lub przeczytają na FB. Elektrownia węglowa w Puławach to byłaby najlepsza inwestycja stulecia.
 I zrób sobie jeszcze palenisko w domu.
 I zrób sobie jeszcze palenisko w domu. rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2019 o 00:52
+4
Kraku, w życiu nie czytałem większych bzdur! To tak jakby najlepszą metodą leczenia było upuszczanie krwi chorego...
Avatar
Krak / 7 października 2019 o 21:34
-5
Jak ktoś pisze ,że Polska jest biedna bo buduje elektrownie węglowe to mi go strasznie szkoda za to w jakiej ciemnicie umysłu żyje. Elektrownia węglowa jest najbardziej opłacalna w przeliczeniu mocy do wartości inwestycji i długości działania a do tego najbardziej ekologiczna. Wszystkie nasze elektrownie węglowe to są wytwory z lat 50-60. Czyli pracują już prawie dwa razy tyle na ile zostały obliczone(30 lat to średni wiek działania elektrowni węglowej) i nie mają wiele wspólnego ze współczesnymi elektrowniami węglowymi. Jakie referendum? Kto miałby zająć głos i zdecydować o budowie? Ludzie mieszkańcy których większość nie ma pojęcia o technologi o zasadzie działania (każdy na wielki komin przy elektrowni mówi ,że zatruwa środowisko a ta przecież chłodnia z której wydobywa się para wodna) i tylko powtarzają to co usłyszą w TV lub przeczytają na FB. Elektrownia węglowa w Puławach to byłaby najlepsza inwestycja stulecia.
Jak ktoś pisze ,że Polska jest biedna bo buduje elektrownie węglowe to mi go strasznie szkoda za to w jakiej ciemnicie umysłu żyje. Elektrownia węglowa jest najbardziej opłacalna w przeliczeniu mocy do wartości inwestycji i długości działania a do tego najbardziej ekologiczna. Wszystkie nasze elektrownie węglowe to są wytwory z lat 50-60. Czyli pracują już prawie dwa razy tyle na ile zostały obliczone(30 lat to średni wiek działania elektrowni węglowej) i nie mają wiele wspólnego ze współczesnymi elektrowniami węglowymi. Jakie referendum? K... rozwiń
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 17:29
0
A co robi pan Skwarek? Bo na zakładzie nie widać nie słychać.
Avatar
ja tez / 7 października 2019 o 12:55
+3
Ten zarzad jeden pan Skwarek cos robi inni stoja i głupio sie usmiechaja
Avatar
naczelnik / 7 października 2019 o 11:43
-11
Ci co nie mają węgla to i owszem budują innego rodzaju elektrownie. Ale jak się ma surowiec to się z niego korzysta. Dlaczego Niemcy, którzy podobnie jak my mają swój węgiel to nie zamykają żadnych kopalni i dalej remontują istniejące elektrownie oparte na węglu? Oni się nie przejmują CO2 chociaż Niemieckie fabryki są największym trucicielem w Europie. A co tu porównywać nowoczesne elektrownie węglowe gdzie elektrofiltry i inne instalacje prawie zupełnie oczyszczają spaliny...
Avatar
44 / 7 października 2019 o 11:36
+10
Oj, jak daleko nam do Zachodu, tam się likwiduje elektrownie węglowe, a u nas się je buduje. Biedna Polska Wschodnia, rozum zatrzymał się na Wiśle! A wystarczy wyjść z domu i czuć spaleniznę, trują nas a "prezydent" Puław milczy! CZAS na referendum !!!!!!!!
Avatar
ekonomia / 7 października 2019 o 11:00
-7
Jeszcze POlicz koszty górników, dozoru, administracji, kierowców, kolejarzy, itp., którzy pójdą PO zasiłki państwowe, PO likwidacji miejsc pracy. 
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 10:27
+3
***s://wysokienapiecie.pl/23066-prad-z-gazu-kosztowalby-dzis-160-zl-mwh-o-40-proc-taniej-niz-na-gieldzie/
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r. 0 0

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl 21 8

Koniec roku przynosi mieszkańcom Puław wzrost liczby supermarketów. W minionym tygodniu otwarto nową Stokrotkę na osiedlu Włostowice. A już w najbliższym otwarcie planuje natomiast Lidl przy ul. Wróblewskiego.

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku 12 10

Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów i zapisują ich dopiero na przyszły rok. Niektóre przesuwają nawet wcześniej wyznaczone terminy.

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika 0 4

Firma z Szastarki „DACH-MUR” przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki. Burmistrz miasta Wojciech Wilk podpisał już umowę z wykonawcą. – To początek dużych zmian urbanistycznych w starej części miasta – zapowiadają władze.

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie
galeria

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie 0 0

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie. Pierwszym spektaklem jaki zobaczymy jest premiera organizatorów wydarzenia.

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia]
galeria

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia] 0 4

MKS Start Lublin z piątym zwycięstwem w tym sezonie. „Czerwono-czarni” wygrali, chociaż przez większość spotkania musieli radzić sobie w siedmiu

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób 136 14

Inwestycja za 50 milionów złotych i do 150 nowych miejsc pracy – Chińczycy wybudują w Lubartowie fabrykę. Za nim mają przyjść kolejni inwestorzy z Azji.

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach
13 listopada 2019, 18:00

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach 0 1

W środę, 13 listopada o godz. 18 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Ta nasza młodość" w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Geriatrii.

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia]
galeria

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia] 0 2

Od najmłodszych po seniorów - puławskie Biegi Niepodległości co roku przyciągają miłośników aktywności z całego województwa. W poniedziałek 11 listopada impreza odbyła się już po raz trzydziesty. Od początku organizuje ją Puławskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia]
galeria

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia] 368 4

Specjalna biało-czerwona iluminacja zdobi dziś wieczorem front Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Dyrektor lubelskiego szpitala planuje wyjście z sieci i likwidację dwóch oddziałów. Bo przynoszą straty

Dyrektor lubelskiego szpitala planuje wyjście z sieci i likwidację dwóch oddziałów. Bo przynoszą straty 30 24

Plan likwidacji dwóch oddziałów i dwóch poradni w ramach programu naprawczego będzie miał wpływ na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lublina i jego okolic – pracownicy Szpitala Neuropsychiatrycznego. Dyrektor zapewnia, że nie ma takiego zagrożenia.

Niepodległa do hymnu! Mieszkańcy Puław śpiewali Mazurka Dąbrowskiego [wideo]
galeria
film

Niepodległa do hymnu! Mieszkańcy Puław śpiewali Mazurka Dąbrowskiego [wideo] 18 5

Mimo niesprzyjającej aury, o godzinie 12 na placu Chopina w Puławach zgromadziło się dzisiaj kilkudziesięciu mieszkańców, by wspólnie z orkiestrą, wykonać Mazurka Dąbrowskiego. To część obchodów Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości w Białej Podlaskiej [zdjęcia]
galeria

Święto Niepodległości w Białej Podlaskiej [zdjęcia] 6 5

Miejskie uroczystości Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej odbyły się na placu Wolności.

Zmarł Norbert Wojciechowski. Walczył o wolną Polskę, odszedł w dniu jej Święta

Zmarł Norbert Wojciechowski. Walczył o wolną Polskę, odszedł w dniu jej Święta 237 7

W poniedziałek zmarł Norbert Wojciechowski. Człowiek wybitnie zasłużony dla lubelskiej kultury, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, czynnie zaangażowany w tworzenie struktur „Solidarności” oraz w działania polityczne i samorządowe w wolnej Polsce. Miał 80 lat.

Polesie - Orion 1:1, wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]
galeria

Polesie - Orion 1:1, wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia] 0 5

Polesie Kock na zakończenie rundy jesiennej zremisowało z Orionem Niedrzwica. Zdecydowano, że dobrą pogodę trzeba wykorzystać i za tydzień zostanie rozegrana pierwsza kolejka rundy rewanżowej. Sporo na komplet punktów musiała się za to napracować Świdniczanka, która pokonała Janowiankę dopiero po golu z doliczonego czasu gry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.