Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 maja 2019 r.
11:41

Internauci przeciw zmianom w budżecie obywatelskim w Puławach

20 48 A A

„Nie” dla finansowania służby zdrowia i oświaty z budżetu obywatelskiego – tak wypowiedziała się większość osób, które wzięły udział w zakończonej już internetowej ankiecie na temat propozycji zgłoszonej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Kwestionariusze wypełniło ponad tysiąc mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy Puławy powinny zmienić zasady budżetu obywatelskiego, aby umożliwić finansowanie projektów oświatowych oraz związanych ze służbą zdrowia? Większość internautów, którzy wzięli udział w trwającej od 15 do 30 kwietnia ankiecie, takich zmian nie chcą. Za dodaniem projektów zdrowotnych opowiedziało się jedynie 35 proc. ankietowanych, 65 proc. było przeciw. Z kolei za dodaniem zadań oświatowych zagłosowało 30 proc. przy 70 proc. przeciw. Łącznie w ciągu 15 dni wypełniono 1002 ankiety.

Czy zatem autorzy propozycji zmian wezmą pod uwagę ten głos i wycofają się z próby ich wprowadzenia? – Szanuję głos mieszkańców, chociaż nie ukrywam, że mam poważne wątpliwości, czy tego rodzaju internetowa ankieta jest miarodajna. Wiem, że z jednego numeru IP można było oddać kilka głosów. Poza tym nie wiemy, ilu głosujących to mieszkańcy Puław – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

Jak przyznaje, klub PiS mimo tych wątpliwości prawdopodobnie nie będzie jednak forsował zmian, które nie otrzymały poparcia internautów.

– Nie rozmawialiśmy jeszcze o tym. To, jak ostatecznie będzie wyglądał regulamin BO, będzie zależało od prezydenta oraz komisji do spraw budżetu obywatelskiego. Być może to gremium wypracuje nowe propozycje, które uatrakcyjnią i ożywią nasze konsultacje – dodaje Krygier.

Zdaniem radnych PiS, ich propozycje miały właśnie taki cel – podnieść frekwencję, a jednocześnie wspierając powiat, pozwolić zrealizować za pieniądze z BO najbardziej oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Tak, żeby przyspieszyć remonty przychodni i szkół – nawet kosztem kolejnych skwerów, siłowni, elektronicznych systemów przy parkingach, mini-tężni, czy „alejek gwiazd”.

Z drugiej strony ideą BO są właśnie małe projekty, wnoszące do miasta „coś extra”, co wykracza poza normalne zadania budżetowe. Gdyby było inaczej, taki budżet byłby zbędny, bo o tym, którą przychodnię lub szkołę należy finansowo wesprzeć w pierwszej kolejności, radni mogą zdecydować bez zabawy w internetowe głosowania.

Co zatem powinny zrobić władze miasta w tej sprawie? – Na początku musimy spotkać się i szczerze porozmawiać o tym, jaki ten budżet obywatelski chcemy mieć. Liczę na burzę mózgów w tej sprawie. Gdy ustalimy wspólną wizję, będziemy mogli przejść do konkretnych punktów – mówi Mariusz Cytryński, wiceprzewodniczący komisji d/s budżetu obywatelskiego.

Radny Koalicji Samorządowej przyznaje, że nie jest zwolennikiem dodawania oświaty i służby zdrowia. Rozważa natomiast otwarcie BO na tereny, które nie należą do miasta Puławy.

– Naszym problemem jest to, że z każdym rokiem ubywa miejsca na kolejne projekty obywatelskie. Wyjściem byłoby otworzenie się na tereny spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – przekonuje radny. Zdaniem Cytryńskiego, na inwestycje tego typu otworzyć można byłoby także Park Czartoryskich.

e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 13:08
+17
Jeżeli radni PiSu uważają, że należy dodatkowe środki skierować do przychodni zdrowia i szkół, to proszę zaproponować środki w budżecie miasta. Radni Pisu niech odczepią się od Budżetu Obywatelskiego w którym głos maja mieszkańcy
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 14:05
+15
Nauczyciele to teoretycy a sporo pcha sie do rady miasta. Maja duzo wolnego czasu. Lepiej jednak wybierac praktykow. A tu prosze nawet nauczyciele emeryci.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 13:23
+14
Budzet obywatelski a nie partyjny. Utworzony aby obywatele miasta decydowali na co ma byc przeznaczany. A tu dwie radne chca miec glos decydujacy. Nie tedy droga.
Avatar
bozydarwisniowiecki / 9 maja 2019 o 13:30
+12
Radni PiS wszystko zrobią żeby mieszkańcom zochydzić mieszkanie w Puławach. Jak Czeżyk nie wymyśla ludziom od "grzechów" to znów pani nauczyielka, która niech pamiętam, że przewodniczącym Rady Miasta się tylko bywa nie jest w stanie zaakceptować, tego że puławiacy ;) normalnie nie chcą tutaj geriatri... Budżet został powołany po to, żeby to miasto zmieniać w jego tkance, a nie sponsorować przychodniom nowe kafelki na ścianach. Radni PiS przestańcie mieszać tam gdzie nie musicie.  
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 12:41
+12
Mieszkancy powinny miec glos decydujacy w sprawie budzetu obywatelskiego. Komisja moze cos proponowac zmieniac ale ostsatecznie powinni sie wypowiedziec Pulawianie. Tak bedzie najlepiej. Panie Krygier czy Jarzabkowa. to nie wiekszosc mieszkancow.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 12:01
+10
Przewodniczaca Bozena znawca IT. Nie sadze, ze z jednego IP mogla zaglosowac dwa razy. A jesli mogla, powonna zglosic to do urzednikow. Nie poszlo po mysli Pisowcow i juz wymyslaja. Mowilscie, ze bedzecie sluchac ludzi to sluchajcie. Prezydent Pawel Maj jak obiecywal tak robi. Slucha ludzi..
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 16:18
+8
Panie Cytrynski upadł Pan na głowę? Prywatne tereny chce Pan finansować z kasy miejskiej?
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 16:27
+7
Dokładnie. Panie Cytrynski. Preezesie spółdzielni mieszkaniowej Powinien być Pan bezstronny A nie lobbować za spoldzielniniami czy wspólnotami. Dlaczego nie objąć BO wszystkich terenów prywatnych w tym podwórek, domków jednorodzinnych i gospodarstw? Ja chcę grill garaż i krzaki na podwórku a sąsiad podjazd, stodole i gnojownik za pieniądze budżetu miasta!!!!! Czy uważa Pan to za poważne?
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 14:10
+7
Dwie osoby nie moga miec glosu decydujacego w imieniu mieszkancow. 1000 osob ktore wziely udzial w ankiecie to co innego. niz 2 osoby.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 17:26
+6
Prezes spółdzielni mieszkaniowej jest stronastroną w sprawie i nie powinien się wypowiadać w sprawach gdzie może być posądzany o stronniczość
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 23:13
-1
To odgródź tę twoja spółdzielcza własność i pamiętaj żeby nie korzystać z miejskiej infrastruktury dróg placów zabaw oświaty kultury obiektów sportu MZK. Na to mają iść nasze podatki a nie na finansowanie prywatnego śmietnika, prywatnego  chodnika czy prywatnego ogrodzonego parkingu  przed twoim blokiem. Doprawdy strasznie z tego korzystają inni mieszkańcy miasta. Łążą tam non stop, bawia się tlumnie na spółdzielczych  bardzo licznych i atrakcyjnych placach zabaw, wyrzucają śmieci  do twoich śmietnikow czy parkują na ogrodzonym nie swoim terenie.
 Płacę podatki i to wysokie i będę korzystać z miejskiej, wiejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, krajowej infrastruktury, a ty jak sie nie dołożysz do spółdzielczej lub wspólnotowej własnośći to cię od niej odetnę. I taka jest brutlana prawda.
 Płacę podatki i to wysokie i będę korzystać z miejskiej, wiejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, krajowej infrastruktury, a ty jak sie nie dołożysz do spółdzielczej lub wspólnotowej własnośći to cię od niej odetnę. I taka jest brutlana prawda. rozwiń
Avatar
SM / 11 maja 2019 o 15:32
-3
To odgródź tę twoja spółdzielcza własność i pamiętaj żeby nie korzystać z miejskiej infrastruktury dróg placów zabaw oświaty kultury obiektów sportu MZK. Na to mają iść nasze podatki a nie na finansowanie prywatnego śmietnika, prywatnego  chodnika czy prywatnego ogrodzonego parkingu  przed twoim blokiem. Doprawdy strasznie z tego korzystają inni mieszkańcy miasta. Łążą tam non stop, bawia się tlumnie na spółdzielczych  bardzo licznych i atrakcyjnych placach zabaw, wyrzucają śmieci  do twoich śmietnikow czy parkują na ogrodzonym nie swoim terenie.
 Widzę że twoim celem jest tylko i wyłącznie bicie piany i sianie fermentu. Ja ci tłumaczę jak to funkcjonuje i napisałem jasno że mi nie przeszkadza że korzystasz ze spółdzielczej infrastruktury (zapewne często o tym nawet nie wiesz), a ty dalej swoje durne filozofie głosisz i atakujesz bez sensu. I nie wiem skąd ten pomysł żebym nie korzystał z gminnej infrastruktury skoro współfinansuję ją tak samo jak ty swoimi podatkami. Mniej jadu a więcej logicznego myślenia życzę to na prawdę nie boli. 
 Widzę że twoim celem jest tylko i wyłącznie bicie piany i sianie fermentu. Ja ci tłumaczę jak to funkcjonuje i napisałem jasno że mi nie przeszkadza że korzystasz ze spółdzielczej infrastruktury (zapewne często o tym nawet nie wiesz), a ty dalej swoje durne filozofie głosisz i atakujesz bez sensu. I nie wiem skąd ten pomysł żebym nie korzystał z gminnej infrastruktury skoro współfinansuję ją tak samo jak ty swoimi podatkami. Mniej jadu a więcej logicznego myślenia życzę to na prawdę nie boli.  rozwiń
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 10:26
+1
Faktycznie najbardziej uratuje Azoty opcja ch.... Z tą polską wschodnią. Czy to nie za nich odbyła się ta " konsolidacja" ?
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 10:21
+1
To odgródź tę twoja spółdzielcza własność i pamiętaj żeby nie korzystać z miejskiej infrastruktury dróg placów zabaw oświaty kultury obiektów sportu MZK. Na to mają iść nasze podatki a nie na finansowanie prywatnego śmietnika, prywatnego chodnika czy prywatnego ogrodzonego parkingu przed twoim blokiem. Doprawdy strasznie z tego korzystają inni mieszkańcy miasta. Łążą tam non stop, bawia się tlumnie na spółdzielczych bardzo licznych i atrakcyjnych placach zabaw, wyrzucają śmieci do twoich śmietnikow czy parkują na ogrodzonym nie swoim terenie.
Avatar
SM / 11 maja 2019 o 08:11
-2
Suwerenie zaśpiewajmy wspólnie międzynarodówkę! To że ja finansuje państwo znaczy że państwo ma mi budować dom czy kupić samochód? Miasto ma swoje zadania i nie widzę powodu żeby finansowalo powiat czy spółdzielnię mieszkaniowe tak samo jak nie widzę powodu by spółdzielnię czy powiat finansowały inwestycje miasta. Interesuje się tym co się dzieje w mieście i powiecie. Dlatego stwierdzam, że zwyczajnie kłamiesz wmawiając nam, że za prezydenta Maja miały spaść jakieś podatki. Jeśli nie zgadzasz się z moją opinią, że jesteś zwyczajnym łotrem, oszustem i manipulatorem, wskaż jakąkolwiek wypowiedź prezydenta  Maja przed lub po wyborach która potwierdzałaby twoje szerzone publicznie kłamstwa.  Ja się z takim czymś  nie spotkałem a obserwuje uważnie.  Podatki owszem spadną lecz dzięki Morawieckiemu który teraz je populistyczne obniża. Może i dobrze. Będzie mniej na pomysły finansowania poronionych socjalistycznych pomysłów finansowania przez miasto spółdzielni i prywatnych wspólnot.
Nie wiem kim jesteś, gdzie mieszkasz, czy jesteś członkiem spółdzielni czy wspólnoty, czy posiadasz własny dom, czy jesteś stary czy młody, czy masz dzieci, czy psa, czy kota, czy jeździsz rowerem, czy samochodem. Ale mam nadzieję, że nigdy nie korzystałeś z żadnego chodnika biegnącego przez tereny wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, nigdy twoje dzieci nie bawiły się na placu zabaw nalezacym do wspólnoty czy spółdzielni, twój pies nigdy nie opsikał krzaczków zasadzonych na terenie i przez wspólnotę czy spółdzielnie, i nigdy nie zaparkowałes samochodu należącego do wspólnoty czy spółdzielni. A poza tym nie rozumiem dlaczego zawsze musisz pisać obrażając innych. Ale to pewnie nie wyniosłeś z domu dobrego wychowania, w sumie nie twoja wina. A o podatkach  majowych  i obietnicach z nimi zwiząanych radzę jeszcze poczytać.
Ja chętnie poczytam o tych obietnicach. Gdzie dokładnie mogę się z tymi rewelacjami zapoznac? Proszę o linki szczegoly. Ps. Drogom wojewódzkim i krajowym też miasto na dopłacać bo z nich korzystamy? A miejskie drogi czy  miejskie place zabaw? Spółdzielnie też mają budować je miastu bo spółdzielcy nimi jeżdżą a dzieci spółdzielców z nich korzystają?
 Ja jako mieszkaniec Puław i jednocześnie właściciel spółdzielczego mieszkania płacę zarówno do spółdzielni mieszkaniowej na utrzymanie spółdzielczych dróg, chodników, parkingów, placów zabaw itp z których korzystają przecież inni mieszkańcy miasta nie tylko członkowie mojej spółdzielni (i żeby była jasność nie mam z tym problemu bo rzecz normalna tłumaczę tylko jak to funkcjonuje) oraz płacę podatek od nieruchomości do budżetu miasta, z mojego PITu część również idzie do budżetu miasta i ogólnie budżet miasta jest też moim budżetem jak każdego innego Puławianina. Natomiast mieszkaniec miasta który jest np. właścicielem domu jednorodzinnego dokłada się tylko do budżetu miasta poprzez PIT i podatek od nieruchomości a korzysta nie tylko z gminnych dróg, parkingów, chodników, ale zapewne też spółdzielczych. Nie wspomnę już o tych którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych, na których wybudowanie i remonty składamy się wszyscy jako mieszkańcy Puław, a oni też korzystają przecież dodatkowo ze spółdzielczych terenów, dróg, chodników... Więc nie ma co zaklinać rzeczywistości bo ona jest taka jaka jest. 
 Ja jako mieszkaniec Puław i jednocześnie właściciel spółdzielczego mieszkania płacę zarówno do spółdzielni mieszkaniowej na utrzymanie spółdzielczych dróg, chodników, parkingów, placów zabaw itp z których korzystają przecież inni mieszkańcy miasta nie tylko członkowie mojej spółdzielni (i żeby była jasność nie mam z tym problemu bo rzecz normalna tłumaczę tylko jak to funkcjonuje) oraz płacę podatek od nieruchomości do budżetu miasta, z mojego PITu część również idzie do budżetu miasta i ogólnie budżet miasta jest też moim bu... rozwiń
Avatar
Neob / 10 maja 2019 o 23:34
+4
Suwerenie zaśpiewajmy wspólnie międzynarodówkę! To że ja finansuje państwo znaczy że państwo ma mi budować dom czy kupić samochód? Miasto ma swoje zadania i nie widzę powodu żeby finansowalo powiat czy spółdzielnię mieszkaniowe tak samo jak nie widzę powodu by spółdzielnię czy powiat finansowały inwestycje miasta. Interesuje się tym co się dzieje w mieście i powiecie. Dlatego stwierdzam, że zwyczajnie kłamiesz wmawiając nam, że za prezydenta Maja miały spaść jakieś podatki. Jeśli nie zgadzasz się z moją opinią, że jesteś zwyczajnym łotrem, oszustem i manipulatorem, wskaż jakąkolwiek wypowiedź prezydenta  Maja przed lub po wyborach która potwierdzałaby twoje szerzone publicznie kłamstwa.  Ja się z takim czymś  nie spotkałem a obserwuje uważnie.  Podatki owszem spadną lecz dzięki Morawieckiemu który teraz je populistyczne obniża. Może i dobrze. Będzie mniej na pomysły finansowania poronionych socjalistycznych pomysłów finansowania przez miasto spółdzielni i prywatnych wspólnot.
Nie wiem kim jesteś, gdzie mieszkasz, czy jesteś członkiem spółdzielni czy wspólnoty, czy posiadasz własny dom, czy jesteś stary czy młody, czy masz dzieci, czy psa, czy kota, czy jeździsz rowerem, czy samochodem. Ale mam nadzieję, że nigdy nie korzystałeś z żadnego chodnika biegnącego przez tereny wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, nigdy twoje dzieci nie bawiły się na placu zabaw nalezacym do wspólnoty czy spółdzielni, twój pies nigdy nie opsikał krzaczków zasadzonych na terenie i przez wspólnotę czy spółdzielnie, i nigdy nie zaparkowałes samochodu należącego do wspólnoty czy spółdzielni. A poza tym nie rozumiem dlaczego zawsze musisz pisać obrażając innych. Ale to pewnie nie wyniosłeś z domu dobrego wychowania, w sumie nie twoja wina. A o podatkach  majowych  i obietnicach z nimi zwiząanych radzę jeszcze poczytać.
 Ja chętnie poczytam o tych obietnicach. Gdzie dokładnie mogę się z tymi rewelacjami zapoznac? Proszę o linki szczegoly. Ps. Drogom wojewódzkim i krajowym też miasto na dopłacać bo z nich korzystamy? A miejskie drogi czy  miejskie place zabaw? Spółdzielnie też mają budować je miastu bo spółdzielcy nimi jeżdżą a dzieci spółdzielców z nich korzystają? 
 Ja chętnie poczytam o tych obietnicach. Gdzie dokładnie mogę się z tymi rewelacjami zapoznac? Proszę o linki szczegoly. Ps. Drogom wojewódzkim i krajowym też miasto na dopłacać bo z nich korzystamy? A miejskie drogi czy  miejskie place zabaw? Spółdzielnie też mają budować je miastu bo spółdzielcy nimi jeżdżą a dzieci spółdzielców z nich korzystają?  rozwiń
Avatar
Janusz Biłgorajski / 10 maja 2019 o 22:38
-4
Tak. Zawsze ma wypowiadać się publicznie bez względu na to co i gdzie robi.
Avatar
Wyborca / 10 maja 2019 o 20:41
-2
Maj po latach pracy na czarno w końcu ma ubezpieczenie to poszedł się chłopina leczyć. Ot cała zagadka.
Ludziew w mieście mówią że to zgoła inna przyczyna. Mam nadzieję że zawsze rzetelny i obiektywny redaktor w niedługim czasie oświeci opinię publiczną. 
Avatar
Suweren / 10 maja 2019 o 16:12
-4
Suwerenie zaśpiewajmy wspólnie międzynarodówkę! To że ja finansuje państwo znaczy że państwo ma mi budować dom czy kupić samochód? Miasto ma swoje zadania i nie widzę powodu żeby finansowalo powiat czy spółdzielnię mieszkaniowe tak samo jak nie widzę powodu by spółdzielnię czy powiat finansowały inwestycje miasta. Interesuje się tym co się dzieje w mieście i powiecie. Dlatego stwierdzam, że zwyczajnie kłamiesz wmawiając nam, że za prezydenta Maja miały spaść jakieś podatki. Jeśli nie zgadzasz się z moją opinią, że jesteś zwyczajnym łotrem, oszustem i manipulatorem, wskaż jakąkolwiek wypowiedź prezydenta  Maja przed lub po wyborach która potwierdzałaby twoje szerzone publicznie kłamstwa.  Ja się z takim czymś  nie spotkałem a obserwuje uważnie.  Podatki owszem spadną lecz dzięki Morawieckiemu który teraz je populistyczne obniża. Może i dobrze. Będzie mniej na pomysły finansowania poronionych socjalistycznych pomysłów finansowania przez miasto spółdzielni i prywatnych wspólnot.
 Nie wiem kim jesteś, gdzie mieszkasz, czy jesteś członkiem spółdzielni czy wspólnoty, czy posiadasz własny dom, czy jesteś stary czy młody, czy masz dzieci, czy psa, czy kota, czy jeździsz rowerem, czy samochodem. Ale mam nadzieję, że nigdy nie korzystałeś z żadnego chodnika biegnącego przez tereny wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, nigdy twoje dzieci nie bawiły się na placu zabaw nalezacym do wspólnoty czy spółdzielni, twój pies nigdy nie opsikał krzaczków zasadzonych na terenie i przez wspólnotę czy spółdzielnie, i nigdy nie zaparkowałes samochodu należącego do wspólnoty czy spółdzielni. A poza tym nie rozumiem dlaczego zawsze musisz pisać obrażając innych. Ale to pewnie nie wyniosłeś z domu dobrego wychowania, w sumie nie twoja wina. A o podatkach  majowych  i obietnicach z nimi zwiząanych radzę jeszcze poczytać.
 Nie wiem kim jesteś, gdzie mieszkasz, czy jesteś członkiem spółdzielni czy wspólnoty, czy posiadasz własny dom, czy jesteś stary czy młody, czy masz dzieci, czy psa, czy kota, czy jeździsz rowerem, czy samochodem. Ale mam nadzieję, że nigdy nie korzystałeś z żadnego chodnika biegnącego przez tereny wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, nigdy twoje dzieci nie bawiły się na placu zabaw nalezacym do wspólnoty czy spółdzielni, twój pies nigdy nie opsikał krzaczków zasadzonych na terenie i przez wspólnotę czy spółdzielnie, i ni... rozwiń
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 16:03
0
Maj po latach pracy na czarno w końcu ma ubezpieczenie to poszedł się chłopina leczyć. Ot cała zagadka.